Рішення
від 31.03.2023 по справі 734/826/23
КОЗЕЛЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/734/363/23 Справа № 734/826/23

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

31 березня 2023 року смт. Козелець

Козелецький районний суд Чернігівської області, в складі:

головуючого-судді Іванюк Т.І.,

при секретарі судових засідань Ієвлевій О.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду смт. Козелець цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Кіптівської сільської ради, Чернігівського району Чернігівської області, про визнання права власності на спадкове майно за законом, -

в с т а н о в и в:

із позовною заявою про визнання права власності на спадкове майно за законом до суду звернулась ОСОБА_1 .

Позов мотивований тим, що за життя ОСОБА_2 отримав земельну ділянку за цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та є її власником на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ІІ-ЧН № 036205 від 28.08.2002 року, загальною площею 3,1334 га, в тому числі рілля площею 2,4446 га, сіножать площею 0,6436 га та пасовище площею 0,0452 га, яка розташована на території Кіптівської сільської ради Чернігівського Чернігівської області.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , яке видане 05 вересня 2011 року виконавчим комітетом Олбинської сільської ради, актовий запис, про смерть № 15.

Для позивача у справі, ОСОБА_2 є чоловіком, вказані родинні відносини підтверджуються відповідним свідоцтвом про одруження.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка площею 3,1334 га за цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належить їй на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ІІ-ЧН № 036205 від 28.08.2002 року.

Позивач у справі, ОСОБА_1 , як єдиний спадкоємець за законом на дану спадщину після смерті чоловіка, в силу вимог т.. 1268 ЦК України, прийняла її, оскільки проживала на час відкриття спадщини зі спадкодавцем та протягом шестимісячного строку не заявила про відмову від неї, але оформити дану спадщину не може, оскільки державний акт на право власності на земельні ділянки, виготовлений на т.'я ОСОБА_2 та йому переданий - втрачений, а видати новий неможливо у зв`язку з припиненням цивільної правоздатності в момент його смерті.

Позивач у справі, є єдиним спадкоємцем за законом на спадщину після смерті чоловіка, ОСОБА_2 . Інших спадкоємців та спадкоємців, які мають право на обов`язкову частку у спадщині немає.

Не маючи можливості для отримання свідоцтва про право на спадщину подати нотаріусу оригінал правовстановлюючого документу через його втрату, позивач змушена звернутись до суду.

Позивач у судове засідання не з`явилась, але попередньо надала заяву до суду про розгляд справи за її відсутності. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі, судові витрати з відповідача просить не стягувати.

Представник відповідача, Кіптівської сільської ради Чернігівської області Чернігівського району у судове засідання не з`явився, надавши до суду письмову заяву у якій просить розгляд справи провести без його участі, позовні вимоги визнає в повному обсязі.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України з причин неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, в разі визнання позовних вимог відповідачем суд, за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`т.вно оцінивши докази, які мають істотне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи, що визнання відповідачем позову не суперечить закону, не порушує права, свободи та інтереси інших осіб, суд дійшов наступних висновків.

ОСОБА_2 , за життя отримав земельну ділянку за цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та є її власником на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ІІ-ЧН № 036205 від 28.08.2002 року, загальною площею 3,1334 га, в тому числі рілля площею 2,4446 га, сіножать площею 0,6436 га та пасовище площею 0,0452 га, яка розташована на території Кіптівської сільської ради Чернігівського Чернігівської області.

Але вище зазначений державний акт на право власності на земельні ділянки на т.'я ОСОБА_2 був втрачений.

Підтвердженням є довідка ВП № 1 Чернігівського РУП ГУНП в Чернігівській області про те, що втрачений державний акт на право власності на земельну ділянку на т.'я ОСОБА_2 в стіл знахідок ВП № 1 Чернігівського РУП ГУНП в Чернігівської області не надходив.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , яке видане 05 вересня 2011 року виконавчим комітетом Олбинської сільської ради, актовий запис, про смерть № 15.

Для позивача у справі, ОСОБА_2 є чоловіком, вказані родинні відносини підтверджуються відповідним свідоцтвом про одруження.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка площею 3,1334 га за цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належить їй на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ІІ-ЧН №036205 від 28.08.2002 року.

Позивач у справі, ОСОБА_1 , як єдиний спадкоємець за законом на дану спадщину після смерті чоловіка, в силу вимог т.. 1268 ЦК України, прийняла її, оскільки проживала на час відкриття спадщини зі спадкодавцем та протягом шестимісячного строку не заявила про відмову від неї, але оформити дану спадщину я не можу, оскільки державний акт на право власності на земельні ділянки, виготовлений на т.'я ОСОБА_2 та йому переданий - втрачений, а видати новий неможливо у зв`язку з припиненням цивільної правоздатності в момент його смерті.

Відповідно до повідомлення завідувача Козелецької державної нотаріальної контори Мотовиловець І., встановлено, що за даними Спадкового реєстру Козелецькою державною нотаріальною конторою, до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 т.. ОСОБА_2 , спадкова справа не заводилась.

Таким чином, позивач у справі, є єдиним спадкоємцем за законом на спадщину після смерті чоловіка, ОСОБА_2 . Інших спадкоємців та спадкоємців, які мають право на обов`язкову частку у спадщині немає, що підтверджується матеріалами позовної заяви.

Не маючи можливості для отримання свідоцтва про право на спадщину подати нотаріусу оригінал правовстановлюючого документу через його втрату, позивач змушена звернутись до суду.

Нормами т.. 76 ЦПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Належним є доказ, який містить інформацію щодо предмета доказування, а предметом доказування нормами ч. 2 ст. 77 ЦПК визначено, що це є обставини, що підтверджують заявлені вимоги, чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Крім того, нормами т.. 78 ЦПК України визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування та згідно т.. 79 ЦПК України визначено, що достовірним є доказ, на підставі якого можна встановити дійсні обставини справи. Доказ вважається достатнім, якщо у своїй сукупності дає змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин, які входять до предмету доказування.

Спадкодавець ОСОБА_2 мав право власності на земельні ділянки, яке посвідчено державним актом на право власності на земельні ділянки, який видано на його т.'я у законний спосіб.

Вказані докази є належними, вони містять інформацію щодо предмету доказування належного права на земельні ділянки спадкодавцю, як предмет доказування в даній справі є право на спадкування за законом , позивачем у справі.

Відповідно до т.. 1296 ЦК України - спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину, та має звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Однак, відповідно до пункту 4 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року за № 296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання право встановлювальних документів про належність цього майна спадкодавцеві.

Відповідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Пунктом 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснено, що відповідно до статті 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

28 серпня 2002 року на ім`я ОСОБА_2 , який мешкає в с. Савинка, на підставі рішення 15 сесії 23 скликання Олбинської сільської Ради народних депутатів від 13 квітня 2001 року, було виготовлено та видано Державний акт на право приватної власності на землю серії ІІ-ЧН № 036205, площею 3,13 га. Земельна ділянка розташована на території Олбинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області. Цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно зі т.. т.. 81, 126 ЗК України право власності громадяни України набувають на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності, прийняття спадщини. Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом.

У відповідності до т.. 152 ч. 3 п. «а» ЗК України - «захист прав громадян та юридичних осіб здійснюється шляхом визнання прав».

Відповідно до п. 2 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 17 жовтня 2012 року, відомості Державного земельного кадастру є офіційними і вважаються об`єктивними та достовірними, якщо інше не доведено судом, тому суд вважає, що саме в витягах з Державного земельного кадастру більш повно та достовірно визначено площі земельних ділянок.

Згідно з витягами з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, за земельними ділянками з кадастровими номерами: 7422086800:63:172:0056, 7422086800:63:129:0001, 7422086800:63:164:0056, відомості щодо обмеження відсутні.

Таким чином, суд дійшов висновку, що за позивачем в порядку спадкування підлягає визнанню право власності на згадані вище земельні ділянки, оскільки оригінали правовстановлюючих документів на земельні ділянки позивачем втрачені, на підтвердження чого в пресі розміщене відповідне оголошення.

Згідно т.. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ч. 2 ст. 331 ЦК України, право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди, тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).

Відповідно до положень т.. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.

Відповідно до т.. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до т.. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно т.. 1218 ЦК України - до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до т.. 1223 ЦК України право на спадкування у разі відсутності заповіту, право на спадщину за законом одержують особи, визначені у т.. 1261-1265 ЦК України.

Відповідно т.. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням її цільового призначення.

На підставі наведеного та керуючись т..ст. 25, 328, 331, 1216-1223, 1268, 1270, 1296 ЦК України, т..ст. 4, 200, 265 ЦПК України, суд -

у х в а л и в:

позовну заяву ОСОБА_1 до Кіптівської сільської ради, Чернігівського району Чернігівської області, про визнання права власності на спадкове майно за законом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на спадщину за законом на земельну ділянку площею 2,4446 га, кадастровий номер 7422086800:63:172:0056, відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку серії ІІ-ЧН № 036205 від 28.08.2002 року, розташованої на території Кіптівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, за цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на спадщину за законом на земельну ділянку площею 0,6436 га, кадастровий номер 7422086800:63:129:0001, відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку серії ІІ-ЧН № 036205 від 28.08.2002 року, розташованої на території Кіптівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, за цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на спадщину за законом на земельну ділянку площею 0,0452 га, кадастровий номер 7422086800:63:164:0056, відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку серії ІІ-ЧН № 036205 від 28.08.2002 року, розташованої на території Кіптівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, за цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Судовий збір з відповідача не стягувати.

Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення через Козелецький районний суд Чернігівської області.

Суддя:

СудКозелецький районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення31.03.2023
Оприлюднено03.04.2023
Номер документу109932711
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —734/826/23

Рішення від 31.03.2023

Цивільне

Козелецький районний суд Чернігівської області

Іванюк Т. І.

Ухвала від 08.03.2023

Цивільне

Козелецький районний суд Чернігівської області

Іванюк Т. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні