Постанова
від 21.03.2023 по справі 362/1076/23
ВАСИЛЬКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ВАСИЛЬКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 362/1076/23

Провадження № 1-кс/362/206/23

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 березня 2023 року Васильківський міськрайонний суд Київської області у складі:

слідчого судді ОСОБА_1 ,

за участі секретаря ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Василькові Київської області скаргу Головного управлінняПенсійного фондуУкраїни уКиївській області на бездіяльність посадових осіб СВ відділу поліції №1 Обухівського РУП ГУНП в Київській області щодо невнесення відомостей до ЄРДР про вчинення кримінального правопорушення,

в с т а н о в и в:

21.02.2023року доВасильківського міськрайонногосуду Київськоїобласті надійшласкарга Головногоуправління Пенсійногофонду Україниу Київськійобласті на бездіяльність посадових осіб СВ відділу поліції №1 Обухівського РУП ГУНП в Київській області щодо невнесення відомостей до ЄРДР про вчинення кримінального правопорушення, в якій просять зобов`язати посадових осіб СВ відділу поліції №1 Обухівського РУП ГУНП в Київській області внести відомості по їх заяві від 26.08.2022 року, № 1000-0904-6/81475 про вчинення злочину за ознаками ст. 382 КК України в діях керівника ТОВ «Согдівнв І К» ОСОБА_3 . Зобов`язати відділу поліції № 1 Обухівського РУП ГУНП в Київській області розпочати досудове розслідування та направити на адресу ГУ ПФУ у Київській області витяг з ЄРДР.

Вказуючи на те, що 12.08.2022 року Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області звернулось до відділу поліції № 1 Обухівського РУП ГУНП в Київській області № 1000-0904-6/81475 з заявою про вчинення кримінального правопорушення в діях керівника ТОВ «Согдіана І К» (код ЄДРПОУ 30175480, юридична адреса: вул. Соборна, 72, м. Васильків, Обухівський район, Київська область) ОСОБА_3 щодо ухилення від сплати на користь Управління заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування сумі 83521,95.

Однак в порушення вимог ст. 214 КПК України посадові особи Обухівського РУП ГУНП в Київській області не внесли заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Київській про вчинення кримінального правопорушення в діях керівника ТОВ Согдіана І К (код ЄДРПОУ 30175480, юридична адреса: вул. Соборна, 72, м. Васильків, Обухівський район, Київська область) ОСОБА_3 щодо ухилення від сплати на користь Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування сумі 83521,95, в діях якого вбачаються ознаки злочину, передбаченого ст. 382 Кримінального кодексу України, до ЄРДР, а розглянули її в порядку ЗУ « Про звернення громадян».

Представник головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в судове засідання не з`явився, про результати розгляду скарги повідомлялись належним чином, направив заяву про розгляд скарги у його відсутності та просив задовольнити скаргу (а.с.29-31).

Представник СВ відділу поліції №1 Обухівського РУП ГУНП в Київській області, в судове засідання не з`явився, про розгляд справи повідомлялися належним чином, що відповідно до ч. 3 ст.306КПКУкраїни не є перешкодою для розгляду скарги.

Слідчий суддя, дослідивши матеріали скарги, матеріали перевірки по заяві головного управління Пенсійного фонду України у Київській області ЄО № 11857 від 22.11.2022 року, дійшов до висновку про задоволення скарги виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування регламентовано главою 26 КПК України, параграф 1 ст.ст. 303-308 КПК України.

Слідчим суддею встановлено, що 22.11.2022 року головне управлінняПенсійного фондуУкраїни уКиївській області звернулося до відділу поліції №1 Обухівського РУП ГУНП в Київській області із заявою про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого 382 КК України.

Як вбачається із матеріалів перевірки, які зареєстровано в інформаційно-телекомунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України» за № 11857 року, матеріали були надані для вивчення до СД Васильківського ВП Головного управління Національної поліції України в Київській області, які після їх вивчення повернули вказані матеріали для розгляду та прийняття рішення згідно Закону України «Про звернення громадян», і зв`язку із відсутністю даних, які б указували на наявність кримінального правопорушення, та неможливістю у зв`язку із цим внести відповідну інформацію до ЄРДР (матеріали перевірки а.с.1).

На підставі п.1 ч.1 ст.303КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора, що полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, може бути оскаржена заявником.

У судовому засіданні встановлено, той факт, що на час розгляду скарги відомості по заяві від 22.11.2022 року головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо вчинення кримінального правопорушення, внесенні до ЄРДР не були.

Відповідно до ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.

Відповідно доч.3ст.214КПК України здійснення досудового розслідування до внесення відомостей до реєстру або без такого внесення не допускається і тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно п. 1.2. розділу 2 Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань(із змінами затвердженими наказами Генерального прокурора України від 14.11.2012р. №113, від 25.01.2013р. №13, від 25.04.2013р. № 54, від 09.09.2014р. №95, від 22.05.2017р. №147) відомості про кримінальне правопорушення, викладені у заяві, повідомленні чи виявлені з іншого джерела повинні відповідати вимогам п. 4 ч. 5 ст. 214 КПК України, зокрема мати короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.

Частиною 4 ст. 214 КПК України передбачено, що відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.

Як вбачається зі скарги, заявник повідомив про вчинення кримінального правопорушення, зазначивши, відомості, які необхідні для внесення до ЄРДР, надав правову оцінку діям, щодо яких подана заява про вчинення злочину.

Відповідно до узагальнення Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування» необхідність існування судового порядку оскарження аналізованого виду бездіяльності ґрунтується на закріпленні у ст.214КПК України обов`язкуслідчого,прокурора невідкладно,але непізніше 24годин післяподання заяви,повідомлення провчинене кримінальнеправопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, внести відповідні відомості до ЄРДР та розпочати розслідування. Таким чином, на відміну від процесуального порядку реагування на заяви та повідомлення про злочин, який було встановлено в КПК 1960 року, згаданий обов`язок слідчого або прокурора не вимагає оцінки цими суб' єктами такої заяви (повідомлення) на предмет наявності ознак складу злочину для того, щоб вчинити процесуальну дію, яка полягає у внесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР. Наведене підтверджується імперативними положеннями ч. 4 ст.214КПК України, згідно з якою відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.

Якщо зі звернення особи вбачається, що вона порушує перед органом досудового розслідування питання про вчинення кримінального правопорушення, ініціюючи здійснення ним дій визначених КПК України, то навіть за умови, що результати аналізу наведених особою відомостей свідчать про відсутність ознак складу злочину, такі відомості мають бути внесені до ЄРДР подальшим закриттям кримінального провадження відповідно до ст.284КПК України.

З метою належного дотримання процесуальних вимог щодо розгляду скарг на бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, слідчим суддям необхідно зважати на те, що такі вимоги не передбачають здійснення оцінки обґрунтованості заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, а передбачають лише обов`язок уповноважених органів здійснити фіксацію наданих особою відомостей про кримінальне правопорушення, які вона надає усвідомлено для реалізації відповідними органами завдань кримінального провадження. Такий висновок міститься в п.1.1 Узагальнення ВССУ «Про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування» від 12.01.2017 року.

Отже, після надходження вказаної заяви відповідальна службова особа СВ, СД Васильківського ВП ГУ НП в Київській області зобов`язана була невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання повідомлення внести відповідні відомості до ЄРДР та розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Чинний КПК України не передбачає здійснення оцінки обґрунтованості заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, а передбачає лише обов`язок уповноважених органів здійснити фіксацію наданих особою відомостей про кримінальне правопорушення, які вона надає усвідомлено для реалізації відповідними органами завдань кримінального провадження.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене,те,що невнесеннявідомостей прокримінальне правопорушеннядо Єдиногореєстру досудовихрозслідувань післяотримання заявипро кримінальнеправопорушення,є суттєвимпорушенням уповноваженоїособи СВВасильківського ВПГУ НПв Київськійобласті вимогзакону,слідчий суддяприходить довисновкупро наявністьправових підставдля задоволенняскарги Головногоуправління Пенсійногофонду Україниу Київськійобласті про зобов`язання уповноваженої особи СВ Васильківського ВП ГУ НП в Київській області відповідно до ст. 214 КПК України, внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за їх заявою від 22.08.2022 року.

На підставі викладеного, керуючись статтею 19 Конституції України, статтями 3, 26, 60, 214, 303-307, 309 КПК України, слідчий суддя,

п о с т а н о в и в:

Скаргу Головногоуправління Пенсійногофонду Україниу Київськійобласті на бездіяльність посадових осіб СВ відділу поліції №1 Обухівського РУП ГУНП в Київській області щодо невнесення відомостей до ЄРДР про вчинення кримінального правопорушення задовольнити.

Зобов`язати уповноважену особу відділу поліції№1Обухівського РУПГУНП вКиївській областівнестивідповідні відомостідо Єдиногореєстру досудовихрозслідувань,які містятьсяв заявіГоловного управлінняПенсійного фондуУкраїни уКиївській області від 22.08.2022 року щодо вчинення кримінального правопорушення, у відповідності до вимог статті 214 КПК України.

Повідомити слідчого суддю про результат виконання ухвали слідчого судді Васильківського міськрайонного суду Київської області від 21.03.2023 року, відповідно до вимог ч. 4 ст. 535 КПК України.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти ухвали можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_4

СудВасильківський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення21.03.2023
Оприлюднено03.04.2023
Номер документу109934048
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора

Судовий реєстр по справі —362/1076/23

Постанова від 21.03.2023

Кримінальне

Васильківський міськрайонний суд Київської області

Лебідь-Гавенко Г. М.

Постанова від 27.02.2023

Кримінальне

Васильківський міськрайонний суд Київської області

Лебідь-Гавенко Г. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні