УХВАЛА
Справа № 564/911/23
31 березня 2023 року
Суддя Костопільського районного суду Рівненської області Олійник П.В., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Гутянського старостинського округу Костопільської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулась з позовом до Гутянського старостинського округу Костопільської міської ради у якій просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті рідної баби ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Дослідивши матеріали позовної заяви та додані до неї матеріали суд дійшов висновку, що позовна заява подана без додержання вимог, викладених у статтях175,177 ЦПК України, і підлягає залишенню без руху.
Згідно із ст. 48 ЦПК України сторонами у цивільному процесі є позивач і відповідач. Позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава.
Відповідач - це особа, яка, на думку позивача, порушила, не визнала чи оспорила суб`єктивні права, свободи чи інтереси позивача.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», яка має рекомендаційний характер, особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на cпадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Таким чином, позов спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини, про визначення йому додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини порушує права іншого спадкоємця, який спадщину прийняв, а тому належними відповідачами у спорах про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини є спадкоємці, які прийняли спадщину. За відсутності таких спадкоємців відповідачем виступає територіальна громада в особі органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Позивачем зазначено у якості відповідача Гутянський старостинський округ Костопільської міської.
Суд зазначає, що Гутянський старостинський округ Костопільської міської ради є адміністративно-територіальним утворенням. На сьогоднішній день територіальні громади реалізують цивільну дієздатність через утворені ними органи місцевого самоврядування, які за законом набувають статусу юридичних осіб та діють від імені та в інтересах територіальних громад.
Таким чином, Гутянський старостинський округ Костопільської міської ради не може бути належним відповідачем у справі, оскільки вона не є юридичною особою, в той час як Костопільська міська рада є органом місцевого самоврядування, який здійснює повноваження в межах визначеної адміністративно-територіальної одиниці, якою і є в даному випадку Гутянський старостинський округ Костопільської міської ради.
Суд зазначає, що визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - обов`язком суду, який виконується під час розгляду справи. Встановивши, що позов пред`явлений до неналежного відповідача та відсутні визначені процесуальним законом підстави для заміни неналежного відповідача належним, суд відмовляє у позові до такого відповідача.
Таким чином, позивачу слід звернути увагу на визначення належного відповідача та у разі необхідності притягнути його до участі у справі.
Відповідно до частини 1 статті 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175,177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 175,177, 185 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Гутянського старостинського округу Костопільської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.
Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Ухвала оскарженню не підлягає.
СуддяП. В. Олійник
Суд | Костопільський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 31.03.2023 |
Оприлюднено | 03.04.2023 |
Номер документу | 109935002 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Костопільський районний суд Рівненської області
Олійник П. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні