МАЛИНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОДЕСИ
Справа №521/14649/22
Пр.№2/521/808/23
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 березня 2023 року м. Одеса
Малиновський районний суд міста Одеси в складі:
головуючого - судді Сегеди О.М.,
при секретарі - Замниборщ А.С.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судув містіОдесіцивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кредитної спілки «Ощадне кредитне товариство» про визнання недійсним рішення загальних зборів та виключення зі складу учасників,
встановив:
В жовтні 2022 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом, уточненим у подальшому до Кредитної спілки «Ощадне кредитне товариство» (далі- КС «Ощадне кредитне товариство»), посилаючись на те, що вона 06 вересня 2022 року на підставі наказу №794-о була прийнята на роботу на посаду головного державного інспектора відділу організації та планування роботи управління організації роботи ГУ ДПС в Одеській області.
Під час проведення службової перевірки 06 вересня 2022 року вона випадково дізналася, що включена до складу засновників КС «Ощадне кредитне товариство», яка була заснована 13 жовтня 2008 року.
Позивачка зазначала, що вона ніколи не надава згоди на вступ до КС «Ощадне кредитне товариство», та до 06 вересня 2022 року не знала, що є її учасницею.
Крім того, вона не була присутньою на установчих зборах членів КС «Ощадне кредитне товариство» при вирішенні питання застосування даної спілки, затвердження її Статуту тощо.
Вказувала, що за адресою, зазначеною у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, КС «Ощадне кредитне товариство» не знаходиться, на телефонні дзвінки ніхто не відповідає.
Посилаючись на порушення своїх прав, позивачка просила суд визнати недійсним та скасувати рішення та протокол установчих зборів засновників про створення КС «Ощадне кредитне товариство» (65078, м. Одеса, вул. Космонавтів, 32а, код ЄДРПОУ 36156274) в частині включення до складу засновників ОСОБА_1 та прийняття від її імені рішень з моменту підписання протоколу; виключити ОСОБА_1 , громадянку України, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 , зі складу учасників (засновників) КС «Ощадне кредитне товариство» (65078, м.Одеса, вул. Космонавтів, 32а, код ЄДРПОУ 36156274).
Ухвалою суду від 18 жовтня 2022 року по справі відкрито провадження та призначено підготовче судове засідання (а.с.42-43).
Ухвалою суду від 23 січня 2023 року по справі закрито підготовче провадження та справа призначена до судового розгляду (а.с.124).
Позивачка та її представник, діюча за ордером від 30 вересня 2022 року в судове засідання не з`явилися, про час і місце слухання справи були повідомлені відповідно до вимог ст. 128 ЦПК України, надали заяву про слухання справи за їх відсутності. Раніше надали письмові пояснення по справі (а.с. 8, 133, 134-135).
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час і місце слухання справи був повідомлений відповідно до вимог ст. 128 ЦПК України (а.с. 50, 131).
Відповідно до ст. 280 ЦПК України суд можеухвалити заочнерішення напідставі наявниху справідоказів заодночасного існуваннятаких умов: відповідачналежним чиномповідомлений продату,час імісце судовогозасідання; відповідачне з`явивсяв судовезасідання безповажних причинабо безповідомлення причин; відповідачне подаввідзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
У зв`язку з неявкою відповідача та не повідомленням ним про поважні причини такої неявки в судове засідання в порядку ст. 223 ЦПК України, суд зі згоди позивача вважає за можливе розглядати справу в заочному порядку та ухвалити заочне рішення, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши і оцінивши надані докази у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Порушення права пов`язане з позбавленням його суб`єкта можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково.
Судом встановлено, що 24 листопада 2018 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєструвала шлюб з ОСОБА_3 , та перейшла на призвіще чоловіка ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб (а.с. 5).
06 вересня 2022 року на підставі наказу №794-о позивачка була прийнята на роботу на посаду головного державного інспектора відділу організації та планування роботи управління організації роботи ГУ ДПС в Одеській області (а.с. 6-7).
Під час проведення службової перевірки, позивачка випадково дізналася, що включена до складу засновників КС «Ощадне кредитне товариство», яка була заснована 13 жовтня 2008 року.
Встановлено, що Кредитна спілка «Ощадне кредитне товариство» є юридичною особою, дії на підставі Статуту, має самостійний баланс, банківські рахунки, печатку, штамп та бланки із своїм найменуванням, власну символіку (а.с. 92-114, 116).
Зі змісту витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що станом на 30 вересня 2022 року ОСОБА_2 входить в перелік засновників КС «Ощадне кредитне товариство», державна реєстрація створення юридичної особи - 13 жовтня 2008, керівником юридичної особи - ОСОБА_4 (а.с. 11-20).
Встановлено, що 25 серпня 2008 року у присутності 50 осіб з правом голосу (реєстр додається) були проведені установчі збори КС «Ощадне кредитне товариство», які були оформлені протоколом №1 (а.с. 83-86).
Відповідно до реєстру осіб, які брали участь в установчих зборах під № 14 зазначена ОСОБА_2 (а.с. 87-91).
Крім того,в матеріалахреєстраційної справи КС «Ощадне кредитне товариство» №155603368999 реєстраційну карткуна ім`яОСОБА_2 заповнила ОСОБА_4 (а.с. 9).
Інших документів на ім`я ОСОБА_2 реєстраційна справа не мистить.
Статтею 1 Закону України «Про кредитні спілки» (в редакції станом на 25 серпня 2008 року) встановлено, що кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об`єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об`єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 2 Закону України «Про кредитні спілки» діяльність кредитної спілки ґрунтується на таких основних принципах, зокрема: добровільності вступу та свободи виходу з кредитної спілки; гласності. Ніхто не може бути примушений вступати до кредитної спілки, а виключення з членів кредитної спілки дозволяється лише у випадках, визначених статутом спілки.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст.3 Закону України «Про кредитні спілки» кредитна спілка є юридичною особою, має самостійний баланс, банківські рахунки, які відкриває і використовує згідно із законодавством у самостійно обраних банківських установах, а також печатку, штамп та бланки із своїм найменуванням, власну символіку. Кредитна спілка набуває статусу юридичної особи з моменту її державної реєстрації.
За приписами ст. 6 Закону України «Про кредитні спілки» кредитна спілка створюється на підставі рішення установчих зборів. Чисельність засновників (членів) кредитної спілки не може бути менше ніж 50 осіб, які відповідно до цього Закону можуть бути членами кредитної спілки та об`єднані хоча б за однією з таких ознак: мають спільне місце роботи чи навчання або належать до однієї професійної спілки, об`єднання професійних спілок, іншої громадської чи релігійної організації або проживають в одному селі, селищі, місті, районі, області. Рішення про створення кредитної спілки оформляється протоколом установчих зборів, який підписують голова та секретар зборів.
Невід`ємною частиною протоколу є реєстр осіб, які брали участь в установчих зборах (список засновників). У реєстрі обов`язково зазначаються прізвище, ім`я та по батькові особи, дані її паспорта або документа, який його замінює (а для іноземців та осіб без громадянства, які постійно проживають в Україні, - дані національного паспорта або документа, який його замінює), адреса та інші відомості, що підтверджують наявність ознак, зазначених в частині першій цієї статті. Дані про особу засвідчуються її особистим підписом.
Установчі збори затверджують статут кредитної спілки, обирають її органи управління, уповноважують осіб для проведення державної реєстрації, вирішують інші питання, пов`язані із створенням кредитної спілки.
Частинами першою, другою ст. 7 Закону України «Про кредитні спілки» передбачено, що кредитна спілка діє на основі статуту, що не суперечить законодавству України. У статуті кредитної спілки обов`язково зазначаються, зокрема: порядок утворення та діяльності органів управління кредитної спілки, порядок утворення філій та відділень, їх повноваження; права та обов`язки членів кредитної спілки; умови і порядок вступу до кредитної спілки, порядок припинення членства.
Відповідно до ч.ч.1,3 ст. 10 Закону України «Про кредитні спілки» членами кредитної спілки можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають на території України, об`єднані хоча б за однією з ознак, зазначених у частині першій статті 6 цього Закону, мають повну цивільну дієздатність, з урахуванням обмежень, передбачених частиною другою цієї статті. Прийняття до кредитної спілки та виключення з її складу провадяться на підставі письмової заяви особи за рішенням спостережної ради кредитної спілки, крім випадків припинення членства у зв`язку із смертю особи або виключенням члена за рішенням загальних зборів у разі порушення ним статуту кредитної спілки.
Згідно із ч.ч. 1,2 ст. 11 Закону України «Про кредитні спілки» члени кредитної спілки мають право, зокрема: брати участь в управлінні справами кредитної спілки, обирати та бути обраними до її органів управління; вносити пропозиції на розгляд органів управління кредитної спілки; вийти з членів кредитної спілки в порядку, передбаченому цим Законом та статутом кредитної спілки. Члени кредитної спілки мають також інші права, передбачені законодавством України, статутом та іншими актами кредитної спілки. Порядок реалізації зазначених прав визначається цим Законом, іншими нормативно-правовими актами та статутом кредитної спілки.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про кредитні спілки» вищим органом управління кредитної спілки є загальні збори її членів, до виключної компетенції яких належить, зокрема, прийняття рішення про припинення діяльності кредитної спілки.
Зазначеною статтею також визначено порядок скликання загальних зборів членів кредитної спілки, за яким: повідомлення про скликання чергових загальних зборів членів кредитної спілки повинно бути зроблено не пізніше ніж за 30 календарних днів до скликання зборів із зазначенням часу і місця їх проведення та порядку денного шляхом надсилання письмового запрошення листом кожному члену кредитної спілки за місцем його проживання або вручення такого письмового запрошення особисто члену кредитної спілки під підпис. Днем здійснення повідомлення вважається день надсилання запрошення поштою або день вручення запрошення особисто члену кредитної спілки. До запрошення додаються письмовий річний звіт про діяльність органів управління кредитної спілки та її річний фінансовий звіт. Повідомлення про скликання чергових загальних зборів повинно бути опубліковано не пізніше ніж за 30 календарних днів до скликання зборів у відповідних засобах масової інформації, в яких публікуються дані про державну реєстрацію кредитної спілки. Рішення загальних зборів членів кредитної спілки про припинення діяльності кредитної спілки вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як 75 відсотків членів кредитної спілки, присутніх на загальних зборах. З інших питань рішення приймаються простою більшістю голосів членів кредитної спілки, присутніх на загальних зборах.
З матеріалів справи вбачається, що 25 серпня 2008 року відбулися установчі збори засновників КС «Ощадне кредитне товариство», з порядком денним: затвердження Статуту кредитної спілки, обрання органів управління кредитною спілкою, визначення уповноважених представників. Згідно Протоколу №1 від 25 серпня 2008року на зборах присутні засновники кількістю 50 осіб, що вказані в реєстрі осіб (список засновників), який є невід`ємною частиною цього протоколу.
За результатом проведених установчих зборів, засновниками було прийнято рішення: затвердити Статут КС «Ощадне кредитне товариство», і у відповідності зі ст.8 Закону України «Про кредитні спілки» доручити його підписання Голові Спостережної ради; сформовано склад Спостережної ради, Ревізійної комісії, Кредитного комітету; обрано уповноважених представників засновників кредитної спілки щодо проведення реєстрації спілки.
Відповідно до п.п. 14, 15 Статуту членами кредитної спілки можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають на території України, об`єднані ознакою членства в кредитній спілці зазначеній у ст.6 цього Статуту, мають повну цивільну дієздатність.
Прийняття до кредитної спілки проводиться на підставі письмової заяви особи за рішенням спостережної ради кредитної спілки, якщо таке право не делеговане спостережною радою правлінню кредитної спілки.
Пунктом 18.1 Статуту визначено, що припинення членства в кредитній спілці може відбуватися у випадках 1) смерті особи члена кредитної спілки; 2) виключення члена кредитної спілки; 3)добровільного виходу з членів кредитної спілки.
Відповідно до п.п.18.5,18.7 Статуту кожен член кредитної спілки має право в будь-який час вийти з кредитної спілки за власним бажанням. Для цього він повинен подати письмову заяву до правління про добровільний вихід з кредитної спілки. Правління передає цю заяву до спостережної ради разом із повною інформацією про внески та вклади члена, належний йому дохід та отримані ним кредити, а також іншою необхідною інформацією.
Днем припинення членства у кредитній спілки вважається день прийняття загальними зборами членів кредитноїї спілки або спостережною радою кредитної спілки відповідного рішення.
Звертаючись до суду, позивачка просила визнати недійсним та скасувати рішення та протокол установчих зборів засновників про створення КС «Ощадне кредитне товариство» в частині включення її до складу засновників та прийняття від її імені рішень з моменту підписання протоколу.
Відповідно до п.17 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008р. №13 «Про практику розгляду судами корпоративних спорів» рішення загальних зборів учасників (акціонерів) та інших органів господарського товариства є актами, оскільки ці рішення зумовлюють настання правових наслідків, спрямованих на регулювання господарських відносин, і мають обов`язковий характер для суб`єктів цих відносин. У зв`язку з цим підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути: - порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; - позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах; - порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.
Суд вважає, що посилання позивачки на внесення недостовірної інформації до реєстру осіб, що брали участь в установчих зборах КС «Ощадне кредитне товариство» (список засновників) не підтверджено належними та допустимими доказами,), у зв`язку з чим відсутні підстави вважати доведеним факт того, що позивачка не брала участь у засновницьких зборах, що відбулися 25 серпня 2008року.
За таких обставин, позовні вимоги щодо визнання недійсним та скасування рішення та протокол установчих зборів засновників про створення КС «Ощадне кредитне товариство» в частині включення позивачки до складу засновників та прийняття від її імені рішень з моменту підписання протоколу, задоволенню не підлягають.
Що стосується позовних вимог щодо виключення позивачкизі складуучасників КС«Ощадне кредитнетовариство»,то суддійшов довисновку прозадоволення данихвимог,оскільки відповідно до п.п.18.5,18.7 Статуту кожен член кредитної спілки має право в будь-який час вийти з кредитної спілки за власним бажанням.
За твердженням позивачки КС «Ощадне кредитне товариство» за своєю юридичною адресою не знаходиться, на телефонні дзвінки ні хто не відповідає, що свідчить про те, що юридична особа фактично не працює.
Вказані обставини перешкоджають позивачці подати заяву про вихід зі складу учасників КС «Ощадне кредитне товариство».
За ст.76ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ст.77ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Згідно ст. 263 ЦПК України, рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд також вирішує питання щодо розподілу між сторонами судових витрат.
Судовий збір у справі складає 994,40 грн., які сплачені позивачем при зверненні до суду (а.с. 32).
На підставі ст.ст. 15, 16, 80 ЦК України, ст. 1, 2, 10 Закону України «Про кредитні спілки « керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 141, 142, 259, 264, 268, 273, 280-284, 354 ЦПК України, суд
вирішив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Кредитної спілки «Ощадне кредитне товариство» про визнання недійсним рішення загальних зборів та виключення зі складу учасників задовольнити частково.
Виключити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 , зі складу учасників (засновників) Кредитної спілки «Ощадне кредитне товариство» (65078, м.Одеса, вул. Космонавтів, 32 а, код ЄДРПОУ 36156274).
В інший частині позовних вимог відмовити.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на заочне рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення суду набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення суду складено 03 квітня 2023.
Суддя: О.М. Сегеда
Суд | Малиновський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 23.03.2023 |
Оприлюднено | 04.04.2023 |
Номер документу | 109948100 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії |
Цивільне
Малиновський районний суд м.Одеси
Сегеда О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні