Рішення
від 24.03.2023 по справі 227/216/23
ДОБРОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

24.03.2023 227/216/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

24 березня 2023 року м. Добропілля

Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючого судді Притуляка С.А.

за участю секретаря судового засідання Коверченкової М.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Добропілля в порядку спрощеного позовного провадження та заочного розгляду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Прокопцев Сергій Вікторович, до Харцизької міської ради Донецької області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Прокопцев С.В., який діє в інтересах позивача ОСОБА_1 , звернувся до Добропільського міськрайонного суду Донецької області з позовом до відповідача Харцизької міської ради Донецької області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини. В обґрунтування позову зазначено, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , після смерті якої залишилася спадщина у вигляді квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Позивач зазначає,що вонає спадкоємцемпершої черги,інші спадкоємцівідсутні. З метою оформлення спадщини позивач у січні 2023 року звернулася до нотаріуса, однак їй було відмовлено у прийнятті заяви у зв`язку з пропуском строку, передбаченого ст.1270 ЦК України. Причини пропуску строку для прийняття спадщини позивач вважає поважними, оскільки з початку військової агресії Російської Федерації проти України 24 лютого 2022 року у країні введено військовий стан, який діє по теперішній час, багато людей евакуюватися з території Донецької області, в тому числі нотаріуси та державні установи. Враховуючи викладене, представник позивача просить суд визначити позивачу додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, після смерті ОСОБА_2 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 08.02.2023 року було відкрито спрощене позовне провадження та призначено до судового засідання, відповідачу було надано строк для подання відзиву на позовну заяву. В строк, встановлений судом, відзиву на позовну заяву до суду не надійшло.

Сторони в судове засідання не з`явилися. Адвокат Прокопцев С.В. та позивач ОСОБА_1 надали до суду заяви про розгляд справи без їх участі в судовому засіданні, на позовних вимогах наполягають. Від представника відповідача Харцизької міської ради Донецької області жодних заяв або доказів поважності неявки до суду не надходило, повідомлявся про розгляд справи належним чином шляхом розміщення інформації про дату, час та місце судового засідання на сторінці Добропільського міськрайонного суду Донецької області офіційного веб - порталу «Судова влада України» в мережі Інтернет з посиланням на веб - адресу (http://www.reyestr.court.gov.ua).

З урахуванням ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у зв`язку з неявкою всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до вимог ст.280Цивільного процесуальногокодексу України у разі неявки у судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності з повідомленням причин неявки, ненадання відповідачем відзиву на позовну заяву, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

У зв`язку з викладеним, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність відповідача на підставі наявних у справі доказів і ухвалити заочне рішення.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка міста Харцизька Донецької області, є громадянкою України, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується долученою копією паспорта. (а.с.6-7)

ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Макіївка Донецької області померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , яке видане 19.10.2021 року Слов`янським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків). (а.с.9зв.)

Факт родинних відносин між позивачем ОСОБА_1 та померлою ОСОБА_2 підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 09.01.1987 року, в якому російською мовою однаково зазначені їх прізвища, а саме « ОСОБА_3 » та відомості про мати « ОСОБА_4 ». (а.с.9)

Наведені обставини дають суду підстави для висновку про те, що померла ОСОБА_2 дійсно є рідною матір`ю позивача ОСОБА_1 , а розбіжність у прізвищах позивача та померлої виникла через неправильне написання українською мовою.

За життя ОСОБА_2 на підставі Договору купівлі-продажу квартири від 17.10.2000 року, який посвідчений державним нотаріусом Першої харцизької нотаріальної контори та зареєстрований в реєстрі за №1, належала квартира за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с.10)

Постановою приватного нотаріуса Краматорського районного нотаріального округу Донецької області Бігун В.В. від 26.01.2023 року ОСОБА_1 у заведенні спадкової справи, після померлої ОСОБА_2 , було відмовлено, у зв`язку з пропущенням строку подачі заяви для прийняття спадщини, передбачений ст. 1270 ЦК України. (а.с.11зв.)

Відповідно до статей 1216, 1217, 1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно до ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно ст.1270ЦКУкраїни для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 року, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. При розгляді цих справ слід перевіряти наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.

З огляду на введення на території України воєнного стану та активні бойові дії на території Донецької області, де мешкає позивач, а також те, що позивач є інвалідом першої групи, суд вважає поважними причинами пропуску нею строку для прийняття спадщини.

В судовому засіданні встановлено, що позивач є спадкоємцем першої черги після смерті матері. На час розгляду справи судом спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не відкрита.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст.60ЦПКУкраїни докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустив строк прийняття спадщини, то суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.

Задовольняючи позов суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.

Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд приходить до висновку, що позов обґрунтований, підтверджений матеріалами справи та підлягає задоволенню.

В зв`язку з тим, що позивач не заявляє вимог про стягнення з відповідача на його користь судових витрат, керуючись принципом диспозитивності цивільного судочинства, закріпленим у ст. 13 ЦПК України, суд не вирішує питання про розподіл судових витрат згідно ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст.ст. 12, 81, 258, 259, 263, 264, 265, 273 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , іпн НОМЕР_3 , адреса місця реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ), в інтересах якої діє адвокат Прокопцев Сергій Вікторович (адреса: Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Університетська, 37), до Харцизької міської ради Донецької області (код ЄДРПОУ 35601957, адреса місцезнаходження: Донецька область, м. Харцизьк, вул. Краснознаменська, 87А) про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визнати поважною причину пропуску встановленого законом строку для прийняття спадщини та визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк терміном у три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання до нотаріуса заяви про прийняття спадщини за законом, яка залишилась після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Судові витрати по справі залишити за позивачем.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення може бути оскаржено позивачем до Дніпровського апеляційного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя С.А. Притуляк

24.03.2023

СудДобропільський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення24.03.2023
Оприлюднено04.04.2023
Номер документу109948171
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —227/216/23

Рішення від 24.03.2023

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Притуляк С. А.

Ухвала від 08.02.2023

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Притуляк С. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні