РІШЕННЯ
Іменем України
03 квітня 2023 року м. Чернігівсправа № 927/163/23 Господарський суд Чернігівської області у складі:
судді Ноувен М.П.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання) справу № 927/163/23
за позовом: Державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг",
вул. Мечникова, 16-А, м. Київ, 01601;
до відповідача: Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка,
вул. Перемоги, 1-а, с. Черниш, Чернігівський район, Чернігівська область, 15522
про стягнення 139622,39 грн;
без виклику представників сторін;
Позивач Державне публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" звернувся до Господарського суду Чернігівської області з позовом до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка про стягнення заборгованості в сумі 139622,39, з яких: 139 104,74 грн - заборгованість по лізинговим платежам за період з 25.04.2022 по 25.12.2022, 517,65 грн - штраф за п. 8.1. Договору.
Дії суду щодо розгляду справи.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 31.01.2023 позовну заяву прийнято до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання), встановлено сторонам строки для подання відзиву на позов, відповіді на відзив.
Повідомлення сторін про час та місце слухання справи в суді.
Сторони належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення від 01.04.2023: №1400055895823 (позивачу) та №1400055895815 (відповідачу).
З огляду на вказані положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про належне повідомлення сторін про розгляд справи у Господарському суді Чернігівської області.
Позиції учасників справи. Заяви та клопотання.
Свої вимоги позивач обґрунтовує неналежним виконанням умов договору фінансового лізингу № 25-20-72 ств-фл/200 від 19.05.2020 року.
За загальними принципами здійснення судочинства, що також відображені у ст. 13, 14 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах диспозитивності та змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідач своїм правом на подання відзиву у визначений судом у відповідності до господарського процесуального закону строк не скористався, за таких обставин, рішення приймається за наявними матеріалами справи, на підставі ч.2 ст.178 ГПК України.
Будь-яких інших заяв та клопотань від сторін не надходило.
Перелік обставин, які є предметом доказування. Перелік доказів.
Враховуючи предмет і підстави позову, до обставин, які є предметом доказування у справі належать: наявність правових підстав для виникнення грошових зобов`язань у відповідача перед позивачем по суті спору; доведеність суми боргу по залишку вартості предмету лізингу; наявність правових підстав для застосування до відповідача наслідків порушення зобов`язань по суті спору.
Позивачем на підтвердження своїх вимог надано копії:
-договору фінансового лізингу з додатками;
-акта приймання-передачі,
- вимоги № 14/16 від 10.01.2023,
- розрахунок заборгованості.
Обставини справи встановлені судом.
Між Державним публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" (надалі - лізингодавець) та Сільськогосподарським товарисовом з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка (надалі лізингоодержувач) було укладено договір фінансового лізингу від 19.05.202020 № 25-20-72 ств-фл/200 (надалі - договір).
Пунктом 1.1 договору визначено, що в порядку та на умовах, визначених цим договором, лізингодавець зобов`язується набути у власність постачальника предмет лізингу відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов і передати його (предмет лізингу) за плату (лізингові платежі) у користування лізингоодержувачу на визначений у цьому договорі строк не менше одного року.
Відповідно до п. 1.2 договору, сторони погоджуються з тим, що специфікацією та умовами предмета лізингу є найменування, кількість, тип, модель, марка, інші технічні характеристики, вартість предмета лізингу, а також найменування виробника (постачальника) предмета лізингу, що визначені у додатках до цього договору "Найменування, кількість, ціна і вартість Предмета лізингу".
Згідно п. 2.2 договору, строк лізингу відраховується з дати підписання акту приймання-передачі між сторонами (надалі - Акт), що укладається у 5 (п`яти) автентичних примірниках.
Пунктом 2.3 договору передбачено, що постачальник, перелік, кількість, ціна, вартість, строк передачі і адреси місця передачі предмета лізингу, строк лізингу встановлюються додатками до цього договору "Найменування, кількість, ціна і вартість предмета лізингу". Місцем поставки (передачі) предмета лізингу є: 09701, Київська обл., м. Богуслав, вул.Миколаївська,133.
Так, у додатку № 1 до договору сторонами було погоджено найменування, кількість, ціна і вартість предмета лізингу. Зокрема: постачальник ПрАТ «Богуславська сільгосптехніка», найменування предмета лізингу Підживлювач для внесення рідких мінеральних добрив ПЖУ 3000-6, кількість 1 од., строк лізингу 3 роки, вартість предмета лізингу з ПДВ 609000 грн.
Пунктом 4.1 договору встановлено, що протягом 7 (семи) календарних днів з моменту набрання чинності цим договором лізингоодержувач перераховує на рахунок лізингодавця: попередній лізинговий платіж в частині відшкодування вартості предмета лізингу в розмірі 15 відсотків його вартості (включаючи ПДВ). Датою сплати попереднього лізингового платежу є дата надходження коштів на рахунок лізингодавця.
Додатком № 1 було обумовлено розмір попереднього лізингового платежу: у частині відшкодування вартості предмета лізингу, що в подальшому передається в лізинг, у розмірі 15% його вартості складає 76125,00 грн, крім того ПДВ 15225 грн. Разом 91350,00 грн.
Пунктом 4.2. Договору передбачено, що з моменту підписання Акту Лізингоодержувач сплачує Лізингодавцю лізингові платежі, що включають, зокрема, відшкодування вартості Предмет лізингу рівними частинами за весь термін лізингу від невідшкодованої попереднім лізинговим платежем вартості Предмета лізингу.
Лізингові платежі у частині відшкодування вартості Предмета лізингу та комісії за супроводження Договору сплачуються Лізингоодержувачем на користь Лізингодавця щомісячно. Термін сплати кожного лізингового платежу встановлюється числом дати підписання Акта. Перший лізинговий платіж сплачується через 1 місяць з дати підписання Акта, всі наступні лізингові платежі щомісячно (п. 4.3. Договору).
Розмір лізингових платежів, їх складових частин встановлюється Графіком сплати лізингових платежів, що є додатком до цього Договору (п. 4.4. Договору).
Відповідно до п. 4.8. Договору загальна сума оплати за цим Договором, періодичність та терміни сплати визначаються Графіком сплати визначаються Графіком сплати лізингових платежів, що є додатком до цього Договору, розділами 4 та 8 цього Договору. Зарахування та розподіл коштів, отриманих за цим Договором, Лізингодавець здійснює першочергово відповідно до ст. 534,625 Цивільного кодексу України.
Згідно з п. 5.1 договору, предмет лізингу передається лізингоодержувачу за актом, за умови перерахування платежу у розмірі та в порядку, визначеного пунктом 4.1 цього договору, та (за необхідності) у разі укладення забезпечувального (забезпечувальних) договору (договорів) відповідно до розділу 7 цього договору.
Відповідно до п. 8.1. Договору Сторони обумовили, що за будь-яке порушення умов Договору (у тому числі строків розрахунків та сум платежів), що не передбачене п. 8.4 цього Договору Лізингоодержувач зобов`язаний сплатити на користь Лізингодавця штраф у розмірі 0,1% від невідшкодованої вартості Предмета лізингу. Для розрахунку штрафу, визначеного цим пунктом, сума невідшкодованої вартості Предмет лізингу становить різницю між первинною вартість Предмета лізингу та сумою попереднього лізингового платежу в частині відшкодування вартості Предмета лізингу.
Пунктом 8.2 договору визначено, що вартість цього договору (розмір фінансового активу) за домовленістю і згодою сторін складає загальну суму виплат, передбачених графіком сплати лізингових платежів і становить 748866,98 грн.
Згідно з п. 9.1 договору, цей договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами, і діє до закінчення строку лізингу, зазначеного в додатку до цього договору "Найменування, кількість, ціна і вартість предмета лізингу", та виконання сторонами всіх зобов`язань за цим договором, якщо інше не визначено цим договором.
25.05.2020 сторонами складено та підписано Акт приймання-передачі сільськогосподарської техніки № 1, відповідно до якого Лізингодавець передав, а Лізингоодержувач прийняв у платне користування на умовах фінансового лізингу від 19.05.2020 № 25-20-72 стф-фл/200 предмет лізингу: Підживлювач для внесення рідких мінеральних добрив ПЖУ 3000-6 зав.№ 5017-19 в кількості 1 од., вартість 609000 грн (з ПДВ).
Як зазначає позивач, з урахуванням зазначених положень договору, строк виконання відповідачем своїх зобов`язань за договором зі сплати:
- 23-го лізингового платежу в сумі 17063,28 грн настав 25.04.2022;
- 24-го лізингового платежу в сумі 16871,56 грн настав 25.05.2022;
- 25-го лізингового платежу в сумі 16679,84 грн настав 25.06.2022;
- 26-го лізингового платежу в сумі 16488,11 грн настав 25.07.2022;
- 27-го лізингового платежу в сумі 16296,39 грн настав 25.08.2022;
- 28-го лізингового платежу в сумі 16104,67 грн настав 25.09.2022;
- 29-го лізингового платежу в сумі 15912,95 грн настав 25.10.2022;
- 30-го лізингового платежу в сумі 15721,22 грн настав 25.11.2022;
- 31-го лізингового платежу в сумі 15529,50 грн настав 25.12.2022;
Як зазначає позивач у поданому розрахунку, відповідач свої зобов`язання за договором виконав частково.
Так, відповідачем було повністю сплачено лізингові платежі від 25.02.2022, 25.03.2022 та частково сплачений лізинговий платіж від 25.04.2022 у зв`язку з чим і утворилась заборгованість в сумі 139104,74 грн за період з 25.04.2022 по 25.12.2022.
На підставі пунктів 8.1 позивач нарахував та штраф у розмірі 0,1% від невідшкодованої вартості предмета лізингу на суму 517,65 грн.
Позивач звернувся до відповідача з вимогою № 14/16 від 10.01.2023 про сплату коштів в сумі 139622,39 грн (139104,74 грн заборгованості по лізинговим платежам та 517,65 грн штрафу).
Вимога направлена відповідачу рекомендованим листом № 0100107995751 від 10.01.2023.
Відповідач відповіді на вимогу не надав.
Докази оплати заборгованості у матеріалах справи відсутні.
Позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права у зв`язку з порушенням умов спірного Договору відповідачем.
Оцінка аргументів та нормативно-правове обґрунтування.
Предметом спору у даній справі є стягнення з відповідача 593428,79 грн заборгованості по залишку вартості предмету лізингу та 40 717,30 грн заборгованості за винагородою, за неналежне виконання відповідачем умов договору фінансового лізингу № DNH2LNI6259 від 09.03.2016.
Договір є підставою виникнення цивільних прав і обов`язків (статті 11, 626 ЦК України), які мають виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до договору (стаття 526 ЦК України), а одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається (стаття 525 ЦК України).
Відповідно до ч.1, 2 ст. 806 Цивільного кодексу України, за договором лізингу одна сторона (лізингодавець) передає або зобов`язується передати другій стороні (лізингоодержувачеві) у користування майно, що належить лізингодавцю на праві власності і було набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем (прямий лізинг), або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов (непрямий лізинг), на певний строк і за встановлену плату (лізингові платежі). До договору лізингу застосовуються загальні положення про найм (оренду) з урахуванням особливостей, встановлених цим параграфом та законом. До відносин, пов`язаних з лізингом, застосовуються загальні положення про купівлю-продаж та положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом.
Аналогічна положення викладено ст.1 Закону України «Про фінансовий лізинг», згідно з якою фінансовий лізинг це вид цивільно-правових відносин, що виникають із договору фінансового лізингу. За договором фінансового лізингу (далі - договір лізингу) лізингодавець зобов`язується набути у власність річ у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов і передати її у користування лізингоодержувачу на визначений строк не менше одного року за встановлену плату (лізингові платежі).
За приписами ст. 6 Закону України «Про фінансовий лізинг», договір лізингу має бути укладений у письмовій формі. Істотними умовами договору лізингу є: предмет лізингу; строк, на який лізингоодержувачу надається право користування предметом лізингу (строк лізингу); розмір лізингових платежів; інші умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Строк лізингу визначається сторонами договору лізингу відповідно до вимог цього Закону.
Пунктом 3 частини 2 статті 11 Закону України «Про фінансовий лізинг» передбачено обов`язок лізингоодержувача відповідно до умов договору своєчасно та у повному обсязі виконувати зобов`язання щодо утримання предмета лізингу, підтримувати його у справному стані.
За своєю юридичною природою, укладений між сторонами Договір є договором фінансового лізингу.
Згідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Стаття 526 Цивільного кодексу України передбачає, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За приписами ст.629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно з ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч.1 ст. 612 Цивільного кодексу України).
Матеріалами справи встановлено, що позивач на виконання умов Договору, передав відповідачу (лізингоодержувачу) у лізинг майно: Підживлювач для внесення рідких мінеральних добрив ПЖУ 3000-6 зав.№ 5017-19 в кількості 1 од., вартістю 609000 грн (з ПДВ), що підтверджується Актом приймання-передачі сільськогосподарської техніки №1 від 25.05.2020, підписаним представниками та скріпленим печатками сторін (а.с.22).
Відповідач порушив умови Договору, лізингові платежі, обумовлені Додатком №2 до Договору, оплатив частково.
Лізинговий платіж за 25.04.2022 сплачений частково в сумі 7562,78 грн, лізингові платежі за період з 25.05.2022 по 25.12.2022 відповідачем не сплачені, у зв`язку з чим утворилась заборгованість в сумі 139104,74 грн.
Контррозрахунку заборгованості по лізинговим платежем, відповідач суду не надав.
За прострочення виконання відповідачем зобов`язання по оплаті лізингових платежів позивачем на підставі п. 8.1. Договору нараховано 517,65 грн штрафу (517650,00*0,1%).
Станом на день винесення рішення судом відповідач доказів погашення заборгованості не надав.
Враховуючи те, що відповідач свої зобов`язання щодо оплати лізингових платежів у строк, визначений Договором не здійснив, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню в повному обсязі і з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 139104,74 грн заборгованості по лізинговим платежам та 517,65 грн штрафу.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи те, що позовні вимоги задоволені судом в повному обсязі, судовий збір в сумі 2684 грн покладається на відповідача.
Керуючись ст.129, 236-239, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1.Позовні вимоги Державного публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг», код 30401456 до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка, код 31289538 про стягнення 139622,39 грн задовольнити повністю.
2. Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка, вул. Перемоги,1а, с. Черниш, Чернігівський р-н, Чернігівська обл., 15522, код 31289538 на користь Державного публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг», вул. Мечнікова,16-А, м. Київ, 01601, код 30401456, заборгованість по лізинговим платежам в сумі 139104,74 грн, штраф в сумі 517,65 грн, судовий збір в сумі 2684 грн.
3. Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.
Рішення набирає законної сили у строки, встановлені ст.241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строки визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя М.П.Ноувен
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 03.04.2023 |
Оприлюднено | 05.04.2023 |
Номер документу | 109961305 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань лізингу |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Ноувен М.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні