Ухвала
від 31.03.2023 по справі 585/516/23
РОМЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 585/516/23

Номер провадження 2/585/270/23

У Х В А Л А

I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 березня 2023 року м.Ромни

Роменський міськрайонний суд Сумської області, у складі головуючого судді Євтюшенкової В.І., з участю секретаря судових засідань Ковган О.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду м. Ромни, справу за позовом ОСОБА_1 , представник позивача - ОСОБА_2 , до Товариства з обмеженою відповідальністю «РАЙЗ-Північ» про стягнення орендної плати за користування земельною ділянкою та розірвання Договору оренди земельної ділянки,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 , представник позивача ОСОБА_2 , звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «РАЙЗ-Північ» про стягнення орендної плати за користування земельною ділянкою та розірвання Договору оренди земельної ділянки.

Провадження у даній справі відкрито 08 лютого 2023 року (а.с.26).

Про час і місце підготовчого засідання сторони повідомлені, заяв про відкладення підготовчого засідання не надходило.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.

У відповідностіч.1ст.189ЦПК України завданнямипідготовчого провадженняє: остаточневизначення предметаспору тахарактеру спірнихправовідносин,позовних вимогта складуучасників судовогопроцесу; з`ясуваннязаперечень протипозовних вимог; визначенняобставин справи,які підлягаютьвстановленню,та зібраннявідповідних доказів; вирішеннявідводів; визначенняпорядку розглядусправи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.

Відповідно до ст.4ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Порядок визначення територіальної підсудності цивільних справ закріплений в статтях 26-29 ЦПК України, відповідно до яких підсудність визначається за предметними і територіальними ознаками.

Виключну підсудність встановлено для позовів, що виникають із приводу нерухомого майна (частина перша статті 30 ЦПК України).

Відповідно до правил ст.30ЦПК України позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою.

Згідно із роз`ясненнями, що містяться у пунктах 41 та 42 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» від 01.03.2013 № 3 (далі - Постанова Пленуму № 3), визначено, що перелік позовів, для яких визначено виключну підсудність, є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає. Місцезнаходження нерухомого майна має бути підтверджено документально. Виключну підсудність встановлено для позовів, що виникають із приводу нерухомого майна. Згідно з положеннями статті 181 ЦК до нерухомого майна належать: земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на них, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Наприклад, це позови про право власності на таке майно; про право володіння і користування ним (стаття 358 ЦК); про поділ нерухомого майна, що є у спільній частковій власності та виділ частки із цього майна (статті 364, 367 ЦК); про поділ нерухомого майна, що є у спільній сумісній власності та виділ частки із цього майна (статті 370, 372 ЦК); про право користування нерухомим майном (визначення порядку користування ним); про право, яке виникло із договору найму жилого приміщення, оренди тощо; про визнання правочину з нерухомістю недійсним; про звернення стягнення на нерухоме майно - предмет іпотеки чи застави; розірвання договору оренди землі; стягнення орендної плати, якщо спір виник з приводу нерухомого майна; про усунення від права на спадкування та визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Аналогічну правову позицію було висловлено у постанові ВП ВС від 16.02.2021 року у справі за № 911/2390/18, відповідно до якої позови про розірвання договору оренди земельної ділянки та про стягнення орендної плати за користування нерухомим майном належать до позовів, які виникають з приводу нерухомого майна, що віднесено законодавцем до виключної підсудності (ст.30 ЦПК України) які підлягають розгляду компетентним судом за місцем розташування такого нерухомого майна.

Виходячи із зазначеного, правила виключної підсудності застосовуються до позовів з приводу нерухомого майна, стосуються позовів з приводу будь-яких вимог, пов`язаних з правом особи на нерухоме майно: земельні ділянки, будинки, квартири тощо, зокрема щодо права власності на нерухоме майно, а також щодо речових прав на нерухоме майно, дійсності (недійсності) договорів щодо такого майна або спорів з приводу невиконання стороною договору, об`єктом якого є нерухоме майно тощо.

Як вбачається зі змісту позову, спір виник внаслідок неналежного виконання відповідачем умов договору оренди землі від 19.11.2015 року, предметом якого є оренда земельної ділянки, площею 3,9370 га, кадастровий номер 5920987900:06:001:0050, яка, згідно правовстановлюючих документів, розташована на території Хустянської сільської ради Буринського району Сумської області.

Місцезнаходження нерухомого майна у виді земельної ділянки підтверджено документально.

При цьому, згідно п.3-1 Розділу XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв`язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року № 807-IX.

Як встановлено судом, с.Хустянка (Хустянську сільську раду) включено відповідно до вказаного Закону за новим територіальним поділом до Роменського району Сумської області, однак земельна ділянка, з приводу якої виник цивільний спір, знаходиться у межах територіальної юрисдикції за попереднім територіальним поділом Буринського районного суду Сумської області, який продовжує свою діяльність у попередньо визначених територіальних суб`єктах.

З урахування зазначених правил підсудності справа не підсудна Роменському міськрайонному суду Сумської області.

Оскільки позов стосується розірвання договору оренди землі, тобто предметом спору є нерухоме майно, то цей позов повинен розглядатися за правилами виключної підсудності, встановленими ч. 1 ст. 30 ЦПК України, а тому з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті, позов підлягає передачі за підсудністю до Буринського районного суду Сумської області.

За правилами п. 1 ч. 1ст.31ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Таке в свою чергу не позбавить позивача права доступу до правосуддя в розумінні сталої практики Європейського суду з прав людини та ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до якої, кожен при вирішенні спору щодо його цивільних прав та обов`язків має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Крім того, недотримання правил юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.

Згідно з нормами Конвенції про захист правлюдини іосновоположних свобод від 04.11.1950, Закону України «Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини» інститут підсудності безпосередньо пов`язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.

Згідно ст. 32 ЦПК України, спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.

Керуючись ст. ст. 27, 30, п. 1 ч. 1 ст. 31, ч.1 ст. 189, ст. 260 ЦПК України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Справу за позовом ОСОБА_1 , представник позивача - ОСОБА_2 , до Товариства з обмеженою відповідальністю «РАЙЗ-Північ» про стягнення орендної плати за користування земельною ділянкою та розірвання Договору оренди земельної ділянки, направити за територіальною юрисдикцією (підсудністю) до Буринського районного суду Сумської області.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги у 15-ти денний строк, з дня її складення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Суддя Роменського міськрайонного суду В. І. Євтюшенкова

СудРоменський міськрайонний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення31.03.2023
Оприлюднено05.04.2023
Номер документу109962924
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —585/516/23

Ухвала від 12.07.2023

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Гук Т. Р.

Ухвала від 19.05.2023

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Гук Т. Р.

Ухвала від 28.04.2023

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Гук Т. Р.

Ухвала від 31.03.2023

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Євтюшенкова В. І.

Ухвала від 02.03.2023

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Євтюшенкова В. І.

Ухвала від 08.02.2023

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Євтюшенкова В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні