Справа 749/283/23
Номер провадження 1-кп/749/48/23
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 квітня 2023 року м. Сновськ
Щорський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
обвинуваченого ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сновськ кримінальне провадження № 42023272150000013, відомості про яке внесено до ЄРДР 16.03.2023 ч. 1 ст. 254КК України відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Щорс, Щорського району, Чернігівської області, маючого вищу освіту, депутатом не являється, одруженого, працюючого ФОП « ОСОБА_4 », військовозобов`язаного, маючого на утриманні одну малолітню дитину, інвалідів та осіб похилого віку на утриманні не маючого, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 254 КК України
В С Т А Н О В И В:
До Щорського районного суду Чернігівської області надійшов обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 42023272150000013, відомості про яке внесено до ЄРДР 16.03.2023 по обвинуваченню ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 254 КК України
30 березня 2023 року до суду надійшло клопотання обвинуваченого ОСОБА_4 про звільнення його від кримінальної відповідальності за вчинене кримінальне правопорушення у зв`язку з дійовим каяттям.
В обґрунтування заявленого клопотання обвинувачений зазначив, що він вперше притягується до кримінальної відповідальності, свою винуватість у вчиненому визнає повністю, активно сприяв розкриттю кримінального правопорушення, щиросердно розкаюється, відшкодував повністю завдані збитки, а тому просить закрити відносно нього кримінальне провадження, у зв`язку з дійовим каяттям.
Судом встановлено, що у період із 01.01.2020 по 31.12.2020, більш точні дату та час органом досудового розслідування не встановлено, у денну пору доби, ОСОБА_4 на земельній ділянці з кадастровим номером 7425810100:03:003:0024, площею 0,2294 га, з цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства, тобто у відповідності до ч. 1 ст. 22 Земельного кодексу України є земельною ділянкою, що відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення, та яка належить йому на праві приватної власності згідно договору дарування земельної ділянки № НОМЕР_1 від 09.12.2014, що за адресою: АДРЕСА_1 , у порушення вимог пунктів «а» та «ґ» ч. 1ст. 91 Земельного кодексу України, відповідно до яких власники земельних ділянок зобов`язані забезпечувати їх використання за цільовим призначенням, підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі, діючи умисно, достовірно знаючи про цільове призначення земельної ділянки, без відповідних дозвільних документів на проведення робіт та без проведення зміни цільового призначення земельної ділянки, ініціював, координував проведення та оплатив невстановленим органом досудового розслідування особам, за проведення робіт із зняття родючого шару ґрунту за допомогою будівельної землерийної техніки (екскаватор), у результаті чого було знято відповідний обсяг ґрунту та утворилася штучна водойма, загальною площею 0,1104 га.
Таке протиправне використання ОСОБА_4 земельної ділянки призвело до зміни рельєфу місцевості, зняття родючого шару ґрунту та утворення штучної водойми, що унеможливлює подальше використання землі, загальною площею 0,1104 га за її цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, тобто призвело до виведення цих земель з сільськогосподарського обороту, а також завдало шкоду внаслідок зняття родючого шару ґрунту без спеціального дозволу, у розмірі 6348 грн 50 коп.
У судовому засіданні обвинувачений беззастережно визнав вину у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст.254 КК України в обсязі обвинувачення та зазначив, що добровільно відшкодував шкоду заподіяну внаслідок зняття родючого шару ґрунту без спеціального дозволу, у розмірі 6348 грн 50 коп.
У вчиненому щиро розкаявся, просив звільнити від кримінальної відповідальності за дійовим каяттям та провадження у справі закрити.
Прокурор в судовому засіданні не заперечував проти задоволення клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого ОСОБА_4 на підставіст.45 КК Україниза вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 254 КК України, у зв`язку із дійовим каяттям та повним відшкодуванням завданих кримінальним правопорушенням збитків та закриття провадження у справі.
Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали кримінального провадження суд вважає, що клопотання обвинуваченого про звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку з дійовим каяттям підлягає до задоволення з наступних підстав.
Частиною 4ст.286 КПК Українипередбачено, що якщо під час здійснення судового провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Особа, яка вперше вчинила кримінальний проступок або необережний нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення кримінального правопорушення щиро покаялася, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.
Отже, за змістомст. 45 КК Українипередумовою звільнення особи від кримінальної відповідальності є вчинення особою вперше кримінальногопроступку або необережногонетяжкогозлочину, крім корупційних злочинів.
Дійове каяття включає такі обов`язкові елементи, як щире каяття особи, активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення, повне відшкодування завданих збитків або усунення заподіяної шкоди.
Відповідно до роз`яснень, наведених у п.3Постанови Пленуму Верховного Суду України №12 від 23.12.2005 «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності», дійове каяття полягає втому, що після вчинення злочину особа щиро покаялась, активно сприяла його розкриттю та повністю відшкодувала завдані збитки або усунула заподіяну шкоду. Відсутність хоча б однієї із зазначених складових дійового каяття виключає звільнення особи від кримінальної відповідальності за ст.45КК України. Виняток можуть становити лише випадки вчинення злочину чи замаху на нього, внаслідок яких не заподіяно шкоду або не завдано збитки.
Щире розкаяння характеризує суб`єктивне ставлення винної особи до вчиненого кримінального правопорушення, яке виявляється в тому, що вона визнає свою провину, висловлює жаль з приводу вчиненого та бажання виправити ситуацію, що склалася.
Активним сприянням розкриттю кримінального правопорушення слід вважати надання особою органам дізнання або досудового слідства будь-якої допомоги в установленні невідомих їм обставин справи.
Суть дійового каяття полягає у тому, що особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, не лише внутрішньо переживає і словесно розкаюється у вчиненому, а й підтверджує це своїми соціально корисними діями.
Відповідно до п.1 ч.2ст. 284 КПК Україникримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Згідно ч. 3ст. 288 КПК Українисуд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом, що визначено ч.1ст. 286 КПК України.
За приписами ч. 8ст. 284 КПК Українизакриття кримінального провадження або ухвалення вироку з підстави, передбаченої пунктом 1 частини другої цієї статті, не допускається, якщо підозрюваний, обвинувачений проти цього заперечує.
Дії ОСОБА_4 , які виразились у безгосподарському використанні земель, якщо це спричинило виведення земель із сільськогосподарського обороту органом досудового розслідування кваліфіковано вірно, як вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст. 254 КК України.
Кримінальне правопорушення, у вчиненні якого обвинувачується ОСОБА_4 , відповідно дост. 12 КК України, відносяться до кримінальних проступків.
ОСОБА_4 , вину у вчиненому кримінальному правопорушенні визнав повністю, в скоєному щиро розкаявся, активно сприяв розкриттю злочину, відшкодував заподіяну шкоду, раніше до кримінальної відповідальності не притягувався, а тому у відповідності дост. 45 КК Україниобвинувачений може бути звільнений від кримінальної відповідальності у зв`язку з дійовим каяттям.
Враховуючи вищенаведені обставини, які свідчать про наявність процесуально-правових підстав для звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку із дійовим каяттям, суд вважає, що клопотання обвинуваченого про звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ст.45 КК Україниза вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1ст. 254 КК Українипідлягає задоволенню та приходить до висновку про необхідність звільнення ОСОБА_4 , від кримінальної відповідальності, у зв`язку із дійовим каяттям.
Процесуальні витрати та речові докази у кримінальному провадженні відсутні.Цивільний позов не заявлявся. Заходи забезпечення кримінального провадження відносно ОСОБА_4 , не обирались.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.45 КК України,284,285, 286, 288 КПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Клопотання обвинуваченого ОСОБА_4 про звільнення від кримінальної відповідальності за ч.1 ст.254 КК України, у зв`язку з дійовим каяттям на підставі ст. 45 КК України задовольнити.
ОСОБА_4 звільнити від кримінальної відповідальності, передбаченоїч.1 ст.254 КК України на підставі ст. 45 КК України, у зв`язку з дійовим каяттям.
Кримінальне провадження№42023272150000013, відомості про яке внесено до ЄРДР 16.03.2023 року, відносно ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченогоч.1 ст.254 КК України закрити.
Ухвала може бути оскаржена сторонами кримінального провадження до Чернігівського Апеляційного суду через Щорський районний суд Чернігівської області протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя: ОСОБА_1
Суд | Щорський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 04.04.2023 |
Оприлюднено | 06.04.2023 |
Номер документу | 109991845 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти довкілля Безгосподарське використання земель |
Кримінальне
Щорський районний суд Чернігівської області
Чигвінцев М. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні