Справа № 529/303/23
Провадження № 2/529/254/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 березня 2023 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:
головуючої - судді Петренко Л.Є.,
секретаря с/з Звягольської В.А.,
розглянувши у підготовчому засіданні, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Диканської селищної ради Полтавського району Полтавської області, третя особі, яка не заявляє самостійних позовних вимог Диканська державна нотаріальна контора, про визнання права власності на спадкове майно, -
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся 27.02.2023 до Диканського районного суду Полтавської області з позовом в якому просить визнати за ним право власності на спадкове майно, яке відкрилось після смерті батька ОСОБА_2 .
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку розташованого по АДРЕСА_1 . Вказаний житловий будинок нині померлим був придбаний у колгоспі ім.. Леніна, членом якого він був. Нині померлий повністю сплатив вартість придбаного будинковолодіння. В подальшому колективне господарство було реорганізоване в ЗАТ «Диканька», правонаступником якого було СТОВ «Україна». Товариство, як правонаступник колгоспу ім.. Леніна видало нині померлому довідку про повну сплату балансової вартості нерухомого майна, та відсутність претензій щодо оформлення права власності на придбане ним нерухоме майно. Однак, за життя нині померлий ОСОБА_2 державну реєстрацію права власності на вказане вище нерухоме майно не здійснив та відповідно правовстановлюючий документ на своє ім`я не отримав.
Тому, позивачу, як спадкоємцю за законом першої черги, Диканською державною нотаріальною конторою відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спірне будинковолодіння. Вказані обставини і слугували підставою для звернення з позовом до суду.
27.02.2023 ухвалою судді Диканського районного суду Полтавської області відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання .
В підготовче засідання позивач не з`явився, до суду подав заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує повністю та просить їх задовольнити.
Відповідач Диканська селищна рада Полтавського району Полтавської області до суду подала відзив на позов, у якому зазначила, що позовні вимоги позивача визнає, проти їх задоволення не заперечує. З цих підстав просить суд прийняти визнання позову та розглянути справу у відсутність представника селищної ради.
Диканська державна нотаріальна контора, як третя особа по справі до суду подала клопотання про розгляд справи у відсутність її представника. Заперечення проти позову відсутні.
Враховуючи те, що позивач позов підтримав, а відповідач подав відповідну заяву, запереченя проти позову відсутні, судом розгляд справи по суті було проведено в підготовчому засіданні з ухваленням рішення, що передбачено ч. 3 ст. 200 ЦПК України.
З огляду на вказані заяви подані сторонами по справі, суд провів розгляд справи у відсутність позивача та представника відповідача, на підставі наявних матеріалів у справі та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що прямо передбачено ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши документи справи та оцінивши їх у сукупності, суд приходить до наступного висновку.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Диканька Полтавської області помер ОСОБА_2 що підтверджується належно завіреним свідоцтвом про смерть (а.с. 4).
10.03.1988 рішенням Виконавчого комітету Диканської селищної ради народних депутатів вирішено БТІ видати реєстраційне посвідчення на житловий будинок АДРЕСА_1 . На ім`я колгоспу ім.. Леніна (а.с.9).
Як вбачається з архівної довідки виданої Комунальною установою «Трудовий архів Диканської селищної ради» ОСОБА_2 значиться в книгах обліку праці і розрахунків з членами колгоспу ім..Леніна, яке в подальшому реорганізовано в колективне сільськогосподарське підприємство ім.. Леніна, після чого у ЗАТ «Диканька» (а.с.11).
Нині померлим ОСОБА_2 виплачено повністю балансову вартість житлового будинку, розташованого по АДРЕСА_1 , яке належало КСП ім.. Леніна, правонаступником якого в кінцевому результаті є ТОВ «Україна». У вказаного товариства відсутні претензії щодо оформлення права власності ОСОБА_2 на загадане вище нерухоме майно, що вбачається з відповідної довідки, виданої 11.03.2003, ОСОБА_2 (а.с.46).
Відповідно до технічного паспорта, виготовленого станом на 11.01.2022 Приватним підприємством Полтавське Бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор», житловий будинок, який розташований по АДРЕСА_1 , складається з житлового будинку позначеного літ.А-1, сараю літ. Б, огорожі №1, ворота огорожі № 2.
Однак, своє право власності у встановленому законом порядку ОСОБА_2 за життя не зареєстрував.
Разом з тим, ТОВ «Україна» припинило свою діяльність у зв`язку з визнанням такого банкрутом, про що здійснено відповідний запис 13.06.2007.
Відповідно до роз`яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» від 16.05.2013 р. № 24-753/0/13 (п. 3.3), встановлено, що у сільській місцевості є будинки, продані колгоспами членам колгоспів, проте нотаріально такі договори купівлі-продажу не посвідчувалися. Судами визнається право власності за спадкоємцями за наявності рішення зборів колгоспу про продаж будинку, документів про сплату визначеної в рішенні вартості будинку та довідок сільської ради про термін проживання спадкодавця в будинку.
Відтак, будинок, розташований по АДРЕСА_1 належав нині померлому ОСОБА_2 , оскільки такий сплатив повну балансову його вартість, про що свідчить відповідна довідка видана про це правонаступником колгоспу ім.. Леніна..
Відповідно до ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися після його смерті.
В першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив та батьки ст.1261 ЦК України.
Позивач ОСОБА_3 є сином нині померлого ОСОБА_2 , тому є спадкоємцем першої черги після його смерті.
13.01.2023 третьою особою по справі державним нотаріусом Диканької державної нотаріальної контори винесена постанова про відмову ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті батька ОСОБА_2 на житловий будинок позивачем по справі не надано до нотаріальної контори правовстановлюючий документ, виданий на ім`я померлої на спірне будинковолодіння.
Інші особи із заявами до нотаріуса про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 не звертались. В той же час, матеріали спадкової справи містять заяву від ОСОБА_4 дружини померлого про відмову від прийняття спадщини, а також аналогічну заяву від дочки ОСОБА_2 ОСОБА_4 .
Згідно довідки Диканської селищної ради, що міститься в матеріалах спадкової справи, на момент смерті ОСОБА_5 позивач по справі був зареєстрований разом з померлим та проживав за адресою: АДРЕСА_1 .
Таким чином, беручи до уваги те, що позивач, як спадкоємець за законом, прийняв у встановленому законом порядку спадщину до складу якої, входить також і право власності на спірне будинковолодіння, який належав спадкодавцю на законних підставах, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст. ст. 263-265, 354, 355 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Диканської селищної ради Полтавського району Полтавської області про визнання права власності на спадкове майно задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,право власностіна житловийбудинок,розташований по АДРЕСА_1 ,який складається з житлового будинку позначеного літ.А-1, сараю літ. Б, огорожі №1, ворота огорожі №2, як за спадкоємцем за законом, майна після померлого батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення набирає законної сили через 30 днів з дня його проголошення, якщо на нього не буде подана апеляційна скарга учасниками справи.
Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.
Головуюча Л.Є. Петренко
Суд | Диканський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 23.03.2023 |
Оприлюднено | 06.04.2023 |
Номер документу | 109996542 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Диканський районний суд Полтавської області
Петренко Л. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні