Справа № № 582/642/18
Номер провадження 1-кп/585/71/23
У Х В А Л А
І М Е Н ЕМ У К Р АЇ Н И
04 квітня 2023 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області
у складі: головуючого - судді ОСОБА_1 ,
з участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
прокурора: ОСОБА_3
обвинуваченого ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ромни кримінальну справу по матеріалах об`єднаного кримінального провадження № 42017201240000074 про обвинувачення:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженця Грузії с. Дагет Тетріцкаройського району, з середньою освітою, одруженого, раніше не судимого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 1, ч.4 ст. 358 КК України,
В С Т А Н О В И В:
У провадженні Роменського міськрайонного суду перебуває кримінальне провадження № 42017201240000074відносно ОСОБА_4 , який обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.4ст.190,ч.1,ч.4ст.358КК України.
04 квітня 2023 року у судовому засіданні захисник обвинуваченого заявив клопотання про закриття кримінального провадження відносно його підзахисного за ч. 1 та ч.4 ст. 358 КК України у зв`язку із закінченням строків притягнення до кримінальної відповідальності.
Обвинувачений підтримав клопотання свого захисника.
Прокурор не заперечував.
Представник потерпілої сторони не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутності.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали кримінального провадження, суд дійшов наступного.
Частинами 1, 2, ст. 1 КПК України передбачено, що порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України. Кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.
Процесуальна дія проводиться, а процесуальне рішення приймається згідно з положеннями цього Кодексу, чинними на момент початку виконання такої дії або прийняття такого рішення (ч. 1 ст. 5 КПК України).
Згідно ч. 1 ст. 9 КПК України під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов`язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.
Відповідно до п. 2 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку. Аналогічна норма закріплена у статті 62 Конституції України, відповідно до частини першої якої передбачено, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Тобто встановлювати вину особи можна виключно в обвинувальному вироку суду.
У справі «Грабчук проти України» Європейський суд з прав людини визнав порушення ч. 2 ст. 6 (презумпція невинуватості) та наголосив, що при закритті провадження у суді за строками давності суд не повинен висловлюватись у термінах, які не залишають сумніву щодо погляду на те, що заявниця вчинила злочин. Зокрема, у рішенні від 4 грудня 2000 року слідчий використав слова: «в діях [заявниця] є склад злочину» та «моменту, коли [заявниця] вчинила злочин», а суд зазначив, що в діяннях заявниці «вбачаються ознаки злочину, передбаченого ст. 167 КК України. Такі твердження суперечать презумпції невинуватості, а тому дії українського суду ЄСПЛ визнав такими, що порушують Конвенцію з прав людини.
Статтею 44 КК України визначено,що особа, яка вчинила злочин, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.
Згідно вимог частини четвертої статті 286 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Частиною першою статті 285 КПК України визначено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 49 КК України (у редакції на час вчинення інкримінованого ОСОБА_4 кримінального правопорушення) особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком законної сили минуло три роки - у разі вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачене покарання у виді обмеження або позбавлення волі.
Частиною другою статті 4 КК України передбачено, що кримінальна протиправність і караність, а також інші кримінально-правові наслідки діяння визначаються законом про кримінальну відповідальність, що діяв на час вчинення цього діяння.
Статтею 12 КК України (у редакції на час вчинення інкримінованого ОСОБА_4 кримінального правопорушення) визначено, що злочини, передбачений ч. 1 та ч. 4 ст. 358 КК України, за ступенем тяжкості, є злочинами невеликої тяжкості.
Як вбачається із обвинувального акту, подія кримінального правопорушення за ч.1 та ч. 4 ст. 358 КК України, у вчиненні якого обвинувачується ОСОБА_4 , мала місце у 2017 році, тобто на даний час минуло 6 років, що є підставою для застосування положень п. 2 ч. 1 ст. 49 КК України.
Згідно п. 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 12 від 23.12.2005 «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» особа підлягає звільненню від кримінальної відповідальності за ст. 49 КК України, якщо з дня вчинення нею злочину до набрання вироком законної сили минули певні строки давності і вона не ухилялася від слідства або суду та не вчинила нового злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого. Таке звільнення є обов`язковим, за винятком випадку застосування давності, передбаченого ч. 4 ст. 49 КК України.
Судом установлено, що строки давності притягнення ОСОБА_4 до кримінальної відповідальності за ч. 1 та ч. 4 ст. 358 КК України закінчились, учасники кримінального провадження не заперечують щодо звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності на підставі положень ст. 49 КК України та закриття кримінального провадження щодо нього в цій частині, а обставин щодо вчинення обвинуваченим протягом цих строків нового злочину (кримінального правопорушення) певного ступеня тяжкості чи ухилення обвинуваченого від слідства або суду, не виявлено.
Згідно до п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Таким чином, оскільки з дня вчинення інкримінованого ОСОБА_4 кримінального правопорушення в частині обвинувачення за ч. 1 та ч.4 ст. 358 КК України закінчилися строки давності, їх перебіг не зупинявся і не переривався, що є підставою для звільнення його від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження, на що останній надав свою згоду, суд доходить висновку, що клопотання захисника обвинуваченого підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 49 КК України, ст.ст. 284, 286, 288, 369, 372, 376 КПК України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_4 ОСОБА_5 , задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності у вчиненні кримінальних правопорушень за ч.1, ч.4 ст. 358 КК України, на підставі статті 49 КК України - у зв`язку із закінченням строків давності притягнення його до кримінальної відповідальності.
Кримінальне провадження № 42017201240000074 відносно ОСОБА_4 , в частині обвинувачення за ч. 1, ч. 4 ст. 358 КК України, закрити.
Ухвала може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом семи діб з дня її проголошення.
Повний текст ухвали проголошено 05.04.2023 о 09 год. 00 хв.
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ ОСОБА_1
Суд | Роменський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 04.04.2023 |
Оприлюднено | 06.04.2023 |
Номер документу | 110011774 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Шахрайство |
Кримінальне
Роменський міськрайонний суд Сумської області
Євтюшенкова В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні