ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.04.2023м. ДніпроСправа № 904/312/23
за позовом Акціонерного товариства "Банк Кредит Дніпро", м. Київ
до ОСОБА_1 , м. Дніпро
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Промресурс-Дніпро", м. Дніпро
про стягнення 30 501,78 грн., -
Суддя Бажанова Ю.А.
Без виклику (повідомлення) учасників
СУТЬ СПОРУ:
Акціонерне товариство "Банк Кредит Дніпро" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом в якому просить стягнути з ОСОБА_1 , суму заборгованості за договором про встановлення ліміту овердрафту №1145547-ОП від 05.05.2021 у розмірі 30 501,78 грн, яка складається із простроченої заборгованості за кредитом у розмірі 28 108,04 грн та простроченої заборгованості за відсотками у розмірі 2 393,74 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням Товариством з обмеженою відповідальністю "Промресурс-Дніпро" своїх зобов`язань за договором про встановлення ліміту овердрафту №1145547-ОП від 05.05.2021 у зв`язку з чим станом на 10.10.2022 наявна заборгованість у розмірі 30 501,78 грн. На підставі договору поруки №050521-П від 05.05.2021 відповідач поручився за виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Промресурс-Дніпро" своїх зобов`язань за договором про встановлення ліміту овердрафту №1145547-ОП від 05.05.2021, тому позивач просить стягнути заборгованість з ОСОБА_1 (поручителя).
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 15.02.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Промресурс-Дніпро"; постановлено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
На виконання вимог статті 176 Господарського процесуального кодексу України господарським судом зроблений запит щодо відомостей про державну реєстрацію ОСОБА_1 .
Згідно відповіді Департаменту адміністративних послух та дозвільних процедур управління у сфері державної реєстрації інформація про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 .
Копія ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 15.02.2023 у справі №904/312/23 направлена на адресу сторін, в тому числі й на адресу ОСОБА_1 : ( АДРЕСА_1 ). Між тим, направлена на адресу ОСОБА_1 поштова кореспонденція повернулась на адресу господарського суду із відміткою Укрпошти від 14.03.2023 " адресат відсутній за вказаною адресою ".
Копія ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 15.02.2023 у справі №904/312/23 яка була направлена на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Промресурс-Дніпро": 49101, м. Дніпро, вул. Богдана Хмельницького, будинок 16, офіс 202 повернулась на адресу господарського суду із відміткою Укрпошти від 28.02.2023 "адресат відсутній за вказаною адресою".
Згідно з частиною 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є, окрім іншого, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення.
Поштове відправлення на адресу відповідача, в якому містилася ухвала суду про відкриття провадження у даній справі, було повернуто до Господарського суду Дніпропетровської області з відміткою "за закінченням терміну зберігання".
Направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №800/547/17 (П/9901/87/18) (провадження № 11-268заі18), постановах Верховного Суду від 18.03.2021 у справі № 911/3142/19, від 27.11.2019 у справі №913/879/17, від 21.05.2020 у справі № 10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі №24/260-23/52-б).
При цьому, до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.
Водночас законодавство України, в тому числі Господарський процесуальний кодекс України, не зобов`язує й сторону у справі, зокрема позивача, з`ясовувати фактичне місцезнаходження іншої сторони (сторін) у справі (якщо воно не співпадає з її офіційним місцезнаходженням, визначеним у відповідному державному реєстрі) та зазначати таке фактичне місцезнаходження в позовній заяві чи інших процесуальних документах.
Крім того, частиною 7 статті 120 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Відповідно до частини 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Отже, в разі коли фактичне місцезнаходження особи - учасника судового процесу з якихось причин не відповідає її місцезнаходженню, визначеному згідно з законом, і дана особа своєчасно не довела про це до відома господарського суду, інших учасників процесу, то всі процесуальні наслідки такої невідповідності покладаються на цю юридичну особу.
Також судом враховані положення Правил надання послуг поштового зв`язку, визначені постановою Кабінету Міністрів України № 270 від 05.03.2009 (далі Правила).
Так, порядок доставки поштових відправлень, поштових переказів, повідомлень про вручення поштових відправлень, поштових переказів, періодичних друкованих видань юридичним особам узгоджується оператором поштового зв`язку разом з юридичною особою. Для отримання поштових відправлень юридична особа повинна забезпечити створення умов доставки та вручення поштових відправлень відповідно до вимог Закону України "Про поштовий зв`язок", цих Правил (пункт 94 Правил).
Відтак, повна відповідальність за достовірність інформації про місцезнаходження, а також щодо наслідків неотримання поштових відправлень за своїм офіційним місцезнаходженням покладається саме на юридичну особу (фізичну особу-підприємця).
У разі якщо копію прийнятого судового рішення (ухвали, постанови, рішення) направлено судом листом за належною поштовою адресою, тобто повідомленою суду учасником справи, і повернено підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання чи закінчення строку зберігання поштового відправлення, то вважається, що адресат повідомлений про прийняте судове рішення.
Вказана правова позиція міститься в постанові Верховного Суду від 12.03.2019 у справі №23/1432/15.
Відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі неподання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Згідно із частиною 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України, яка кореспондується із частиною 2 статті 178 цього Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Статтею 248 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Господарським судом також враховані Нормативи і нормативні строки пересилання поштових відправлень, затверджені наказом Міністерства інфраструктури України №958 від 28.11.2013, на випадок направлення відповідачем відзиву на позовну заяву або клопотання до суду поштовим зв`язком.
Однак, строк на подання відзиву на позовну заяву, з урахуванням додаткового строку на поштовий перебіг, закінчився, станом на час ухвалення рішення від ОСОБА_1 відзиву на позов чи клопотання про продовження строку на подання відзиву на позов до господарського суду не надходило.
Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.
Враховуючи, що відповідач не використав наданого законом права на подання відзиву на позов та доказів, а матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, господарський суд вважає за можливе розглянути справу в порядку частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України за наявними у ній матеріалами.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Товариством з обмеженою відповідальністю "Промресурс-Дніпро" (далі клієнт) та Акціонерним товариством "Банк Кредит Дніпро" (далі банк) було підписано заяву про приєднання до Універсального договору банківського обслуговування від 05.05.2021, відповідно до якої клієнт надає згоду банку на відкриття поточного рахунку та надання платіжних карток на умовах, викладених в цій заяві та в Універсальному договорі банківського обслуговування юридичних осіб, а також повністю та безумовно приймає пропозицію банку укласти Універсальний договір банківського обслуговування клієнтів юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність (далі УДБО ЮО), у АТ "Банк Кредит Дніпро" на умовах, зазначених в УДБО ЮО.
Клієнт підтверджує, що перед наданням цієї заяви ознайомився з тарифами банку та умовами УДБО ЮО, що знаходиться на офіційному сайті банку за електронною адресою www.creditdnepr.com.ua та/або в установі банку, з ними погоджується та зобов`язується виконувати.
Також Акціонерним товариством "Банк Кредит Дніпро" (далі банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Промресурс-Дніпро" (далі клієнт) шляхом підписання заяви про встановлення ліміту овердрафту №1145547-ОП від 05.05.2021 укладено договір про встановлення ліміту овердрафту.
Згідно умов договору про встановлення ліміту овердрафту, ліміт овердрафту станом на дату підписання цієї заяви становить 91 551,00 грн. Максимальний ліміт овердрафту встановлюється згідно з УДБО ЮО.
Відповідно до умов договору про встановлення ліміту овердрафту, клієнт зобов`язується протягом строку дії цього договору забезпечити постійні та регулярні надходження грошових коштів (чистих кредитних оборотів (далі - ЧКО)) на поточний рахунок в наступних обсягах: починаючи з другого календарного місяця дії договору в обсязі не менше 30% від заявлених ЧКО; в третій календарний місяць дії договору - в обсязі не менше 60% від заявлених ЧКО; в четвертий і наступні календарні місяці дії договору - в обсязі не менше 100% (сто відсотків) від заявлених ЧКО. Контрольна дата підрахунку ЧКО - останнє число кожного відповідного календарного місяця дії. Сума заявлених ЧКО складає 305 1168,00 грн.
Рахунок для встановлення ліміту овердрафту №UA523057490000026000000013346. Строк встановлення ліміту овердрафту 365 днів, з можливістю автоматичної пролонгації на такий же строк, на умовах визначених в розділі №9 УДБО ЮО. Комісія за встановлення ліміту овердрафту 0 грн. Процентна ставка (% річних): на поточну заборгованість за овердрафтом - 17%, на прострочену заборгованість за овердрафтом - 34%.
Порядок розрахунку, встановлення, погашення ліміту овердрафту, відповідальність сторін, санкції за невиконання зобов`язань, порядок нарахування, сплати процентів - визначено в розділі №9 УДБО ЮО.
Відповідно до умов договору про встановлення ліміту овердрафту підписанням цієї заяви клієнт підтверджує, що ознайомлений та згодний з тим, що: підписанням договору, який складається з заяви та УДБО ЮО, сторонами досягнуто згоди щодо всіх істотних умов договору про встановлення ліміту овердрафту, які передбачені законодавством України для такого виду договорів та достовірність усіх даних, вказаних в цій заяві; ця заява в двох примірниках, у випадку її підписання сторонами, скріплення печатками сторін є підтвердженням оформлення договору про встановлення ліміту овердрафту на умовах УДБО ЮО.
Відповідно до пункту 2.1 розділу 2 УДБО ЮО АТ "БАНК КРЕДИТ ДНІПРО" надає публічну пропозицію (оферту) юридичним особам резидентів та нерезидентів України, фізичним особам-підприємцям та фізичним особам, які провадять незалежну професійну діяльність, у розумінні статей 633, 641, 644 Цивільного кодексу України, укласти УДБО ЮО на зазначених у ньому умовах.
Згідно з пунктом 2.2 розділу 2 УДБО ЮО клієнт приєднується до УДБО ЮО, у розумінні ст. 634 Цивільного кодексу України, шляхом подання заяви про надання банківських послуг, встановленої банком, що свідчить про згоду на прийняття пропозиції банка на умовах, зазначених в УДБО ЮО, безумовно та в повному обсязі.
Відповідно до підпункту 9.1.1 пункту 9.1 розділу 9 УДБО ЮО на підставі договору про встановлення ліміту овердрафту, що укладається шляхом оформлення позичальником заяви про встановлення ліміту овердрафту, банк зобов`язується надати позичальнику кредит у вигляді овердрафту з лімітом овердрафту, визначеним відповідно до умов цього розділу УДБО ЮО та заяви про оформлення ліміту овердрафту (Додаток 10 до УДБО ЮО), а позичальник має право отримати такий овердрафт, а після отримання зобов`язаний використати овердрафт за цільовим призначенням, повернути усю заборгованість за основною сумою овердрафту, сплатити проценти, комісії, штрафні санкції та інші платежі, що передбачені УДБО ЮО, у строки, передбачені УДБО ЮО.
Зобов`язання банку щодо надання овердрафту є відкличним, тобто без попереднього повідомлення позичальника, в односторонньому порядку банк може відмовитися від подальшого виконання взятих на себе зобов`язань, у тому числі у разі погіршення фінансового стану позичальника та/або несвоєчасного виконання ним договірних зобов`язань перед банком.
Згідно з підпунктами 9.1.3 9.1.5 пункту 9.1 розділу 9 УДБО ЮО ліміт овердрафту встановлюється на поточний рахунок, визначений заявою про встановлення ліміту овердрафту.
Видача овердрафту здійснюється шляхом оплати з поточного рахунку позичальника розрахункових документів на суму, що перевищує кредитовий залишок на такому рахунку, але не більше ліміту овердрафту, що встановлений у відповідний період згідно з умовами УДБО ЮО та заяви про встановлення ліміту овердрафту.
Датою видачі овердрафту вважається день оплати з поточного рахунку розрахункових документів позичальника на суму, що перевищує кредитовий залишок на такому рахунку, якщо дебетовий залишок за поточним рахунком, що утворився внаслідок оплати розрахункових документів, існує на кінець операційного дня, в який виник такий дебетовий залишок.
Підпунктом 9.1.6 пункту 9.1 розділу 9 УДБО ЮО передбачено, що для забезпечення виконання зобов`язань позичальника за цим договором, що полягають у погашенні суми овердрафту, сплаті процентів за користування овердрафтом, комісій, а також можливих штрафних санкцій та інших платежів за цим договором, позичальник забезпечує укладання не пізніше дати підписання заяви про встановлення ліміту овердрафту, договорів поруки, що будуть забезпечувати виконання позичальником його обов`язків згідно з цим договором.
Крім того, виконання позичальником зобов`язань за додатком 10 до УДБО ЮО (повернення овердрафту, сплата процентів за користування ним, комісій, штрафних санкцій, інших платежів, передбачених договором) забезпечується усім належним позичальнику майном та коштами, на що може бути звернено стягнення у порядку, встановленому чинним законодавством України.
Відповідно до підпунктів 9.3.1 9.3.5 пункту 9.3 розділу 9 УДБО ЮО ліміт овердрафту встановлюється позичальнику на строк, визначений заявою про встановлення ліміту овердрафту (далі строк дії ліміту овердрафту).
Сторони погодилися, що у випадку, якщо банк у строк не пізніше, ніж за 10 банківських днів до останньої дати строку дії ліміту овердрафту не направив позичальнику повідомлення про припинення договору овердрафту, а також, якщо станом на останню дату строку дії ліміту овердрафту відсутня прострочена заборгованість за договором овердрафту, строк дії ліміту овердрафту подовжується на такий саме строк та на умовах, що викладені у договорі овердрафту.
Позичальник зобов`язаний здійснювати погашення кожної заборгованості за основною сумою овердрафту у розмірі фактичного дебетового залишку за поточним рахунком не пізніше 60 календарних днів з дня виникнення такої заборгованості.
Незважаючи на положення попереднього пункту, в останній день строку дії ліміту овердрафту позичальник не має права скористатись лімітом овердрафту та зобов`язаний повністю погасити усю заборгованість за основною сумою овердрафту, процентами, комісіями, штрафами, пенями та іншими платежами за договором овердрафту. Положення цього пункту не застосовуються у разі продовження строку дії ліміту овердрафту відповідно до вимог п. 9.3.1. цього УДБО ЮО.
Незважаючи на інші положення договору овердрафту, у разі направлення банком позичальнику відповідно до умов договору овердрафту вимоги про погашення заборгованості за договором овердрафту у зв`язку із виникненням будь-якої несприятливої події, позичальник зобов`язаний погасити усю заборгованість за основною сумою овердрафту, процентами, комісіями, штрафами, пенями та іншими платежами за договором овердрафту протягом 5 банківських днів з дати отримання позичальником зазначеної вимоги, якщо інший строк не передбачений вимогою банку.
Сторони погодилися, що днем початку користування кредитними коштами за рахунок овердрафту у межах строку дії ліміту овердрафту є перший день виникнення дебетового сальдо за поточним рахунком, починаючи з якого та включаючи який безперервно існує дебетове сальдо за поточним рахунком на кінець операційного дня, а днем закінчення - день, в який заборгованість за овердрафтом сплачено у повному обсязі і дебетове сальдо відсутнє на кінець операційного дня (день утворення нульового або кредитного сальдо за поточним рахунком на кінець операційного дня).
Згідно з пунктами 9.5.1 9.5.7 пункту 9.5 розділу 9 УДБО ЮО за користування овердрафтом позичальник зобов`язаний сплачувати на користь банку проценти за процентною ставкою у розмірі, що визначена у заяві про встановлення ліміту овердрафту. Процентна ставка може бути змінена з дотриманням вимог п. 9.12.1.
Проценти за фактичний строк користування овердрафтом розраховуються щоденно на фактичну суму заборгованості за основною сумою овердрафту та нараховуються Банком щомісячно в останній банківський день місяця. При розрахунку процентів за користування кредитними ресурсами приймається метод "факт/факт", при якому до розрахунку приймається фактична кількість днів у місяці та році та фактична заборгованість за овердрафтом. При розрахунку процентів враховується перший день користування кредитними ресурсами за наявності дебетового сальдо на кінець операційного дня та не враховується останній день користування кредитними ресурсами (день погашення кредитної заборгованості).
Період нарахування процентів складає календарне число днів. Перший період нарахування процентів за користування овердрафтом починається у дату, в яку позичальник отримав кредитні кошти за рахунок овердрафту за цим Договором вперше (дебетове сальдо на кінець операційного дня) та закінчується в останній календарний день місяця, в якому позичальник отримав кредитні кошти за рахунок овердрафту вперше. Другий і кожний наступний період нарахування процентів починається у перший календарний день і закінчується в останній календарний день місяця, що передує місяцю сплати процентів.
Позичальник зобов`язаний щомісячно до 10 (десятого) числа (включно) поточного місяця строку користування овердрафтом, за винятком першого місяця користування овердрафтом, сплачувати проценти за користування овердрафтом за попередній період користування овердрафтом.
Якщо день сплати процентів припадає на не банківський день, то позичальник зобов`язаний сплатити проценти за користування овердрафтом не пізніше наступного після нього банківського дня.
Не зважаючи на вказане вище, позичальник зобов`язаний у будь-якому разі сплатити усі нараховані проценти в останню дату строку дії ліміту овердрафту та у дату виконання усіх зобов`язань позичальника за договором овердрафту, у т. ч. у випадку вимоги банку достроково виконати такі зобов`язання.
Закінчення строку дії ліміту овердрафту не звільняє позичальника від обов`язку сплачувати відповідно до умов договору овердрафту на користь банку проценти за користування овердрафтом за весь час прострочення позичальником погашення заборгованості за основною сумою овердрафту.
Підпунктами 9.12.7, 9.12.8 пункту 9.12 розділу 9 УДБО ЮО передбачено, що усі повідомлення, що направляються банком позичальнику за договором овердрафту, мають бути направлені одним із способів, що передбачені нижче: вручення позичальнику письмового повідомлення особисто під підпис; направлення представнику позичальника повідомлення у вигляді SMS-повідомлень на номер мобільного телефону, вказаного у заяві про встановлення ліміту овердафту; передачі письмового повідомлення в установу поштового зв`язку для відправлення на адресу, зазначену у заяві про встановлення ліміту овердафту, або на ту адресу, що буде повідомлена самим позичальником письмово; надсилання позичальнику письмового повідомлення за допомогою системи "Клієнт-Банк" або на адресу електронної пошти, що буде повідомлена самим позичальником письмово; розміщення інформації на сайті банку www.creditdnepr.com.ua.
Позичальник вважається належним чином письмово повідомленим банком у випадку відправлення банком повідомлення одним із способів, вказаних вище. позичальник вважається належним чином письмово повідомленим навіть у тому випадку, коли письмове повідомлення, надіслане на його останню відому адресу (що зазначена у договорі та/або письмово повідомлена позичальником) не було йому доставлено (вручено) незалежно від причин.
На виконання умов договору про встановлення ліміту овердрафту банк здійснив 05.05.21 кредитування поточного рахунку клієнта, надавши останньому можливість використовувати кредитні кошти, що підтверджується випискою по особовому рахунку № НОМЕР_1 з 05.05.2021 по 10.10.2022.
Станом на 10.10.2022 сума овердрафту дорівнювала 30 501,78 грн., яка складається із із простроченої заборгованості за кредитом у розмірі 28 108,04 грн та простроченої заборгованості за відсотками у розмірі 2 393,74 грн.
Між Акціонерним товариством "Банк Кредит Дніпро" (далі - кредитор) та ОСОБА_1 (далі поручитель) укладений договір поруки №050521-П від 05.05.2021 (далі договір поруки), відповідно до якого поручитель солідарно відповідає перед кредитором за виконання ТОВ "Промресурс-Дніпро" (далі боржник) зобов`язань у повному обсязі за договором про встановлення ліміту овердрафту №1145547-ОП від 05.05.2021 (далі кредитний договір), укладеного між кредитором і боржником.
Згідно з пунктом 1.3 договору поруки вказані в пункті 1.1-1.2 договору поруки зобов`язання поручителя перед кредитором є безумовними і ніяких умов, крім передбачених даним договором не потребують.
Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник.
Відповідно до пункту 6.2 договору поруки сторони домовились про встановлення наступного строку дії поруки:
- порука за цим договором діє 10 (десять) календарних років з дати підписання цього договору;
- в разі невиконання або неповного/неналежного виконання основного зобов`язання у строки, визначені кредитним договором, ця порука дії додатково 15 календарних років з моменту настання строку виконання основного зобов`язань за кредитним договором, в тому числі випадку настання дострокового виконання зобов`язань боржником на вимогу кредитора;
- в разі повного виконання основного зобов`язання, яке забезпечене цією порукою, така порука припиняється.
05.08.2022 Акціонерне товариство "Банк Кредит Дніпро" направило на адресу ОСОБА_1 (поручителя) та позичальника Товариства з обмеженою відповідальністю "Промресурс-Дніпро" вимоги про погашення заборгованості, в яких банком встановлено п`ять робочих дні від дати направлення повідомлення на погашення всієї суми заборгованості.
Причиною виникнення спору є неналежне виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Промресурс-Дніпро" зобов`язань в частині своєчасного повернення кредитних коштів та сплати відсотків за користування кредитом, за виконання якого поручився ОСОБА_1 на підставі договору поруки №050521-П від 05.05.2021.
Предметом спору є стягнення з відповідача на користь позивача у розмірі 30 501,78 грн, яка складається із простроченої заборгованості за кредитом у розмірі 28 108,04грн та простроченої заборгованості за відсотками у розмірі 2 393,74 грн.
Предметом доказування у даній справі є обставини укладання договору про встановлення ліміту овердрафту №1145547-ОП від 05.05.2021, погоджений кредитний ліміт, строк користування кредитом, строк повернення кредиту, наявність прострочень, наявність прострочень за кредитним договором, обставини укладення договору поруки №050521-П від 05.05.2021, розмір зобов`язань за договором поруки, наявність / відсутність підстав для стягнення заборгованості з поручителя.
Суб`єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (частина 1 статті 193 Господарського кодексу України).
Відповідно до статті 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти
Частиною 1 статті 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 Цивільного кодексу України).
Якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (стаття 530 Цивільного кодексу України).
З урахуванням положень договору строк повернення заборгованості за кредитом у розмірі 28 108,04 грн та простроченої заборгованості за відсотками у розмірі 2 393,74 грн є таким, що настав.
Згідно з частиною першою статті 546 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватися, у тому числі порукою.
Статтею 553 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку.
У разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя (частина перша статті 554 Цивільного кодексу України).
Обсяг зобов`язань поручителя визначається як умовами договору поруки, так і умовами основного договору, яким визначено обсяг зобов`язань боржника, забезпечення виконання яких здійснює поручитель (частини перша, друга статті 553 Цивільного кодексу України).
Згідно з пунктом 1.3 договору поруки вказані в пункті 1.1-1.2 договору поруки зобов`язання поручителя перед кредитором є безумовними і ніяких умов, крім передбачених даним договором не потребують.
Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник (пункт 1.2 договору).
05.08.2022 Акціонерне товариство "Банк Кредит Дніпро" направило на адресу ОСОБА_1 (поручителя) вимогу про погашення заборгованості за вих. №502 від 03.08.2022, в яких банком встановлено п`ять робочих дні від дати направлення повідомлення на погашення всієї суми заборгованості (а.с. 46-48).
Відповідач доказів сплати кредиту у сумі 28 108,04грн та простроченої заборгованості за відсотками у розмірі 2 393,74 грн до суду не надав, доводи наведені позивачем в обґрунтування позову у цій частині не спростував.
Відповідно до частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (статті 76-79 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи підприємці.
Враховуючи, що між позивачем та відповідачем виник спір щодо договору поруки №050521-П від 05.05.2021, укладеного для забезпечення виконання зобов`язання за договором про встановлення ліміту овердрафту №1145547-ОП від 05.05.2021, який укладено між юридичними особами (Товариством з обмеженою відповідальністю "Промресурс-Дніпро" та Акціонерним товариством "Банк Кредит Дніпро"), вказаний спір підсудний господарському суду.
Враховуючи викладене господарський суд дійшов до висновку про те, що є правомірними та підлягають стягненню з відповідача на користь позивача 30 501,78 грн. (сума простроченої заборгованості за кредитом у розмірі 28 108,04 грн та сума простроченої заборгованості за відсотками у розмірі 2 393,74 грн).
Згідно зі статтею 129 Господарського процесуального кодексу витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 46, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Акціонерного товариства "Банк Кредит Дніпро" до ОСОБА_1 про стягнення 30 501,78 грн задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код: НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства "Банк Кредит Дніпро" (01033, м. Київ, вул. Жилянська, буд. 32, ідентифікаційний код: 14352406) суму простроченої заборгованості за кредитом у розмірі 28 108,04 грн (двадцять вісім тисяч сто вісім гривень 04 коп.), суму простроченої заборгованості за відсотками у розмірі 2 393,74 грн (дві тисячі триста дев`яносто три гривні 74 коп.), 2 684,00 грн (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні 00 коп.) судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 05.04.2023
Суддя Ю.А. Бажанова
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 05.04.2023 |
Оприлюднено | 06.04.2023 |
Номер документу | 110019535 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бажанова Юлія Андріївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бажанова Юлія Андріївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні