РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" березня 2023 р. Справа № 596/129/23
Провадження № 2/596/141/2023 Гусятинський районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого суду Митражик Е.М.
за участю: секретаря судового засідання Туткалюк В.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Гусятині справу за правилами загального позовного провадження за позовною заявою ОСОБА_1 до Гусятинської селищної ради Чортківського району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся доГусятинського районногосуду Тернопільськоїобласті зпозовом доГусятинської селищноїради Чортківськогорайону Тернопільськоїобласті тапросить визначитийому додатковийстрок дляподання заявипро прийняттяспадщини післясмерті ОСОБА_2 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 до трьох місяців. В обґрунтування позову посилається на те, що ОСОБА_2 за життя склала заповіт в його користь, про який йому нічого відомо не було. Позивач є єдиним спадкоємцем належного спадкодавцеві майна, до складу його входять житловий будинок з надвірними будівлями і спорудами, що розташований в АДРЕСА_1 . При зверненні до приватного нотаріуса Чортківського районного нотаріального округа Гречанівського А.Я. йому було повідомлено, що він пропустив термін подачі заяви про прийняття спадщини та рекомендовано в судовому порядку визначити додатковий строк для прийняття спадщини. Вказує на те, що пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, оскільки йому не було відомо про заповіт, а коли дізнався, то було введено в країні військовий стан, у зв`язку чим не звертався раніше до нотаріуса.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, однак разом із матеріалами позовної заяви подав до суду заяву про розгляд справи в його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить позов задовольнити.
Представник відповідача Гусятинської селищної ради Чортківського району Тернопільської області в судове засідання не з`явився, попередньо надіславши до суду письмову заяву про розгляд справи в його відсутності, не заперечує проти задоволення позову.
Суд, дослідивши зібрані по справі докази, вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що 21 червня 1995 року ОСОБА_2 на випадок своєї смерті зробила заповідальне розпорядження, яким заповіла все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, що знаходиться в с.Личківці, Гусятинського району Тернопільської області і на що вона за законом матиме право ОСОБА_1 , що стверджується копією заповіту, посвідченого секретарем виконкому Личковецької сільської Ради народних депутатів Гусятинського району Тернопільської області Шовдра О.П. 21.06.1995 року та зареєстрованого в реєстрі за №33 (а.с.9).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.8).
На день смерті ОСОБА_2 разом із нею ніхто не проживав та не був зареєстрований, що стверджується довідкою Личковецького старостинського округу (села Личківці, Тибухівці) Гусятинської селищної ради №652-6 від 05.12.2022 року (а.с.7).
Згідно копії витягу з Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №71187177 від 18.01.2023 року виданого приватним нотаріусом Чортківського районного нотаріального округу Тернопільської області Гречанівським А.Я. слідує, що інформація у Спадковому реєстрі про заведену спадкову справу до майна померлої ОСОБА_2 відсутня (а.с.7).
Приватний нотаріус Чортківського районного нотаріального округу Тернопільської області Гречанівський А.Я. роз`яснив ОСОБА_1 за його зверненням щодо надання Витягу із Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) інформаційною довідкою №3/01-16 від 18.01.2023 року про пропуск ним встановленого строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.5).
Причину пропуску вищезазначеного строку позивач обґрунтовує тим, що він не знав про існування заповіту, складеного в його користь померлою, яка доводилась йому родичкою, однак з нею він рідко спілкувався, тому і не здогадувався про заповіт. Також посилається і на введення в Україні воєнного стану, у зв`язку з чим не звертався до нотаріуса раніше.
Відповідно достатті 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи (частина перша та другастатті 1220 ЦК України).
Частиною першою та другоюстатті 1269 ЦК Українипередбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина першастатті 1270 ЦК України).
Наслідки пропущення строку для прийняття спадщини визначеністаттею 1272 ЦК України.
Відповідно до частини першоїстатті 1272 ЦК Україниякщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Разом з тим, частиною третьоюстатті 1272 ЦК Українипередбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Із роз`яснень п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 №7 Про судову практику у справах про спадкування видно, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд повинен дослідити поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Дослідивши письмові докази в справі, суд прийшов до висновку, що позивач пропустив шестимісячний строк для прийняття спадщини з поважних причин, тому позовні вимоги слід задоволити і визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , до трьох місяців.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 10, 12, 77, 81, 89, 95, 265, 268, 354 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителя с. Самолусківці, Чортківського району, Тернопільської області, паспорт серії НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Гусятинської селищної ради Чортківського району Тернопільської області (адреса місцезнаходження: смт. Гусятин, провулок Героїв Майдану, 1, Чортківського району, Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04396391) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задоволити.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителю с. Самолусківці, Чортківського району, Тернопільської області, паспорт серії НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) визначити додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , до трьох місяців.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Суддя Е.М. Митражик
Суд | Гусятинський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 22.03.2023 |
Оприлюднено | 07.04.2023 |
Номер документу | 110027717 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Гусятинський районний суд Тернопільської області
Митражик Е. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні