Справа № 761/8718/23
Провадження № 1-кс/761/5877/2023
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2023 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого в ОВС 3 відділу 1 управління досудового розслідування ГСУ СБ України ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , про арешт тимчасово вилученого майна у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22022000000000721 від 27.12.2022, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28, ч.1 ст.258-3 КК України, а також за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.258-3 ККУкраїни,
В С Т А Н О В И В:
До слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС 3 відділу 1 управління досудового розслідування ГСУ СБ України ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , про арешт тимчасово вилученого майна у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22022000000000721 від 27.12.2022, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28, ч.1 ст.258-3 КК України, а також за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.258-3 ККУкраїни.
В обґрунтування клопотання прокурор зазначає про те, що 3 відділом 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управлінням СБ України за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань під № 22022000000000721 від 27.12.2022 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 258-3 КК України, а також за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 258-3 КК України.
Відповідно до інформування Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки СБ України отриманні відомості щодо забезпечення діяльності на тимчасово окупованій території Донецької області систем електронного документообігу «iTs-Offiсe», «XPages Dynamic» та системи для управління інформацією та бізнес-процесами «ClevaDesk», внаслідок чого здійснюється підтримання життєдіяльності силового блоку терористичної організації «донецька народна республіка». Розробником вказаних систем електронного документообігу є ТОВ «ИНТЕРСОФТ» (код ЄДРПОУ 30627986, адреса реєстрації: 83001, Донецька обл., м. Донецьк, вул. Челюскінців, буд. 151, офіс 400). Вказані системи електронного документообігу призначені для організації повноцінного документообігу на підприємствах будь-якого масштабу та територіального розподілу. Клієнтами систем електронного документообігу є підприємства та організації банківської сфери, державні структури, гірничодобувної, енергетичної та нафтогазової промисловості, а також органи влади України, в т.ч., на тимчасово окупованих територіях.
Засновником та директором (керівником) ТОВ «ИНТЕРСОФТ» з моменту реєстрації товариства та до дати ануляції свідоцтва платника ПДВ (13.10.2015), на підставі п.п. «г» п. 184.1 ст.184 Податкового кодексу України, являвся ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Після 07.04.2014, як на території Донецької області створено терористичну організацію «донецька народна республіка», у складі якої з метою здійснення терористичних актів створені незаконні озброєні підрозділи, ОСОБА_6 , у зв`язку з отриманим професійним авторитетом очолюваного ним товариства у сфері систем електронного документообігу, зокрема, «iTs-Offiсe», «XPages Dynamic» та системи для управління інформацією та бізнес-процесами «ClevaDesk» на тимчасово окупованій території Донецької області, яка підконтрольна терористичній організації «донецька народна республіка» усвідомлюючи, що припинивши фінансово-господарську діяльність товариства у даній галузі він особисто та підлеглі співробітники втратять постійне джерело доху, прийняв рішення зареєструвати афілійоване товариство у м. Києві та 24.11.2014 у Державній податковій інспекції у Подільському районі Головного управління ДФС у м. Києві зареєстрував ТОВ «ІНТЕР СОФТ» (код ЄДРПОУ 39507421, адреса реєстрації: 04070, м. Київ, вул. Спаська, буд. 39-А, офіс 3). ТОВ «ІНТЕР СОФТ» згідно видів діяльності за КВЕД здійснює: 62.02 Консультування з питань інформатизації, 46.51 Оптова торгівля комп`ютерами, периферійним устаткованням і програмним забезпеченням, 62.01 Комп`ютерне програмування, 62.03 Діяльність із керування комп`ютерним устаткуванням, 62.09 Інша діяльність у сфері інформаційних технологій і комп`ютерних систем, 63.11 Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов`язана з ними діяльність.
ОСОБА_6 , з метою здійснення контролю фінансово-господарської діяльності новоствореного товариства, залучено довірених осіб керівного складу:
-ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , якому довірено зайняти посаду директора (керівника) ТОВ «ІНТЕР СОФТ». Відповідно до інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи «Аркан» 15.11.2019 перетнув КПВВ «Майорське» та наразі знаходиться у м. Донецьк.
-ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , якій довірено зайняти посаду головного бухгалтера ТОВ «ІНТЕР СОФТ». Наразі знаходиться на території Об`єднаних Арабських Еміратів. Станом на 01.03.2023 на території Донецької області, яка підконтрольна терористичній організації «донецька народна республіка» здійснює фінансово-господарську діяльність ТОВ «ИНТЕР-СОФТ» (код 50004871, 83001, ДНР, м. Донецьк, вул. Челюскинців, буд. 151, офіс 400), директором якого є ОСОБА_8 , тобто - головний бухгалтер ТОВ «ІНТЕР СОФТ», адреса реєстрації якого відповідає адресі реєстрації ТОВ «ИНТЕРСОФТ», свідоцтва платника ПДВ якого 13.10.2015 анульовано.
Додатково встановлено громадян України, які здійснюють технічну підтримку систем електронного документообігу «iTs-Offiсe», «XPages Dynamic» та системи для управління інформацією та бізнес-процесами «ClevaDesk» в інтересах суб`єктів господарювання, які здійснюю фінансово-господарську діяльність на підконтрольній території України, а також, які розташовані і функціонують на тимчасово окупованих територіях Донецької області, які підконтрольні терористичній організації «донецька народна республіка», зокрема, технічного спеціаліста ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця Німеччини, зареєстрованогоза адресою: АДРЕСА_1 .
Разом з цим, встановлено що, грошові кошти отримані від ведення фінансово-господарської діяльності ТОВ «ІНТЕР СОФТ» систематично перераховуються на рахунки ФОП « ОСОБА_5 » (РНОКПП НОМЕР_1 ) в якості оплати за інформаційні послуги, а фактично за сприяння діяльності суб`єктів господарювання, які здійснюють фінансово-господарську діяльність на тимчасово окупованій території Донецької області, яка підконтрольна терористичній організації «донецька народна республіка», після чого виводяться в «тінь» та розподіляються між усіма невстановленими учасниками схеми в тому числі на непідконтрольних територіях України.
Відповідно до отриманої інформації, ОСОБА_6 фактично проживає на території Латвійська Республіка. Знаходячись на території Латвійської Республіки, ОСОБА_6 надаються вказівки ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_5 та іншим особам, які здійснюють технічну підтримку систем електронного документообігу ТОВ «ІНТЕР СОФТ» та ТОВ «ИНТЕР-СОФТ», які, як встановлено перебувають, як на підконтрольній, так і на тимчасово окупованих територіях Донецької області, які підконтрольні терористичній організації «донецькій народній республіці». Вказівки ОСОБА_6 направлені на технічну підтримку систем електронного документообігу «iTs-Offiсe», «XPages Dynamic» та системи для управління інформацією та бізнес-процесами «ClevaDesk» в інтересах суб`єктів господарювання, які здійснюю фінансово-господарську діяльність на підконтрольній території України, а також, які розташовані і функціонують на тимчасово окупованих територіях Донецької області, які підконтрольні терористичній організації «донецька народна республіка».
Встановлено, що співробітники ТОВ «ІНТЕР СОФТ» та ТОВ «ИНТЕР-СОФТ» здійснюють технічну підтримку вказаних вище систем електронного документообігу, зокрема, в інтересах суб`єктів господарювання, які розташовані і функціонують на тимчасово окупованих територіях Донецької області, які підконтрольні терористичній організації «донецька народна республіка».
Так, у ході проведення контррозвідувальних заходів зібрано інформацію, яка вказує на вчинення в період з 2014 року по теперішній час протиправної діяльності групою осіб, до складу якої увійшли ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_5 та інші особи, яка полягає у сприянні діяльності терористичної організації «донецька народна республіка» шляхом постачання та обслуговування роботи систем електронного документообігу на тимчасово окупованих територіях Донецької області.
Зокрема, службовими особами ТОВ «ІНТЕР СОФТ» (код ЄДРПОУ 39507421, м. Київ) та ТОВ «ИНТЕР-СОФТ» (ДНР, м. Донецьк) та технічних спеціалістів, та інших осіб, які перебувають як на підконтрольній, так і не підконтрольній території Донецької області, яка перебуває під контролем терористичної організації «донецька народна республіка» здійснюється технічна підтримка зазначених вище програмних продуктів підприємств та організацій, зокрема розташованих на тимчасово окупованих територіях Донецької області, що підтверджується функціонуючими онлайн сервісами. Робота вказаних систем електронного документообігу охоплює всі процеси створення, обробки, зберігання документів та автоматизує основні процедури сучасного діловодства. Система електронного документообігу дозволяє обробляти та зберігати інформацію будь-якого типу, у тому числі текстові файли, скановані образи паперових документів, графічні зображення, електронні таблиці та інші, зокрема міських військово-цивільних адміністрацій Донецької області, що в подальшому може використовуватись країною-агресором з метою збору інформації розвідувального характеру для використання на шкоду національній безпеці України.
Відповідно до інформації, оприлюдненої на офіційному веб-сайті ТОВ «ІНТЕР СОФТ» (https://its.dn.ua/web/its3.nsf) задекларовано інтеграцію зазначених систем електронного документообігу до більше ніж 70 органів місцевої влади Донецької обл., які об`єднані в єдиний інформаційний простір, що може свідчити про функціонування спільних з терористичною організацією «донецька народна республіка» комплексів обробки даних з двостороннім доступом.
09.03.2023 на підставі ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду міста Києва від 02.03.2023 (справа № 761/7498/23, провадження № 1-кс/761/5105/2023) про дозвіл на проведення обшуку в ході обшуку за адресою: АДРЕСА_2 , за місцем фактичного проживання ОСОБА_5 , виявлено та вилучено:
-мобільний телефон «iPhone 11», іmеі: НОМЕР_2 , з сім-карткою мобільного оператора «ВФ Україна» НОМЕР_3 , з механічними пошкодженнями у вигляді сколів та подряпин;
-ноутбук «Acer», model: N17Q1, s/n: NXGZ4ER0018270B5A27600, з зарядним пристроєм, з механічними пошкодженнями у вигляді сколів та подряпин;
-блокнот з черновими записами ОСОБА_5 , який містить відомості щодо обставин кримінального правопорушення;
-USB-флешка (цифровий носій інформації), на якому ОСОБА_5 під час обшуку зафіксував інформацію щодо обставин кримінального правопорушення;
-кишенькова кругла печатка з відтиском круглої форми з барвником синього кольору «Товариство з обмеженою відповідальністю * м. Київ * Україна / Інтер Софт * ідентифікаційний код НОМЕР_4 ».
Досудовим розслідуванням встановлено, що мобільний телефон «iPhone 11», іmеі: НОМЕР_2 , з сім-карткою мобільного оператора «ВФ Україна» НОМЕР_3 , з механічними пошкодженнями у вигляді сколів та подряпин, ноутбук «Acer», model: N17Q1, s/n: NXGZ4ER0018270B5A27600, з зарядним пристроєм, з механічними пошкодженнями у вигляді сколів та подряпин, блокнот з черновими записами ОСОБА_5 , який мстить відомості щодо обставин кримінального правопорушення, USB-флешка (цифровий носій інформації), на якому ОСОБА_5 під час обшуку зафіксував інформацію щодо обставин кримінального правопорушення, кишенькова кругла печатка з відтиском круглої форми з барвником синього кольору «Товариство з обмеженою відповідальністю * м. Київ * Україна / Інтер Софт * ідентифікаційний код НОМЕР_4 », мають доказове значення у кримінальному провадженні № 22022000000000721 від 27.12.2022, оскільки є матеріальними об`єктами, які містять на собі відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
10.03.2023 постановою слідчого вилучені речі визнано речовим доказом у кримінальному провадженні № 22022000000000721 від 27.12.2022.
Допитаний як підозрюваний ОСОБА_5 09.03.2023 показав, що кишенькову круглу печатку з відтиском круглої форми з барвником синього кольору «Товариство з обмеженою відповідальністю» м. Київ Україна / Інтер Софт, ідентифікаційний код 39507421», за вказівкою ОСОБА_8 використовував для незаконного проставлення відтисків печатки на документах від імені ОСОБА_7 .
З метою забезпечення збереження речових доказів, виникла необхідність у накладенні арешту на кишенькову круглу печатку з відтиском круглої форми з барвником синього кольору «Товариство з обмеженою відповідальністю * м. Київ * Україна / Інтер Софт * ідентифікаційний код 39507421», в зв`язку з чим слідчий за погодженням з прокурором звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з відповідним клопотанням.
Слідчий ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, про дату та час розгляду клопотання повідомлявся належним чином. Прокурор подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, просив клопотання задовольнити.
Представник власника майна адвокат ОСОБА_10 та власник майна ОСОБА_5 про дату та час розгляду клопотання повідомлялись належним чином, однак у судове засідання не з`явились, подали до суду заяви про розгляд справи у їх відсутність, зазначили, що не заперечують проти накладення арешту.
Вивчивши клопотання й додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Зі змісту клопотання прокурора та долучених до нього матеріалів вбачається, що 3 відділом 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управлінням СБ України за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань під № 22022000000000721 від 27.12.2022 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 258-3 КК України, а також за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 258-3 КК України, а саме, що відповідні громадяни України та інші особи у період з 2014 року по теперішній час використовуючи підконтрольні ТОВ «Интерсофт» та ТОВ «Інтер софт» сприяють діяльності терористичної організації «днр».
02.03.2023 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м.Києва надано дозвіл на проведення обшуку житлового приміщення за адресою: АДРЕСА_2 , в якому фактично проживає ОСОБА_5 , з метою відшукання та вилучення наступних речей та документів, які містять відомості щодо діяльності ТОВ «ИНТЕРСОФТ», ТОВ «ІНТЕР СОФТ», ТОВ «ИНТЕР-СОФТ».
09.03.2023 на підставі ухвали слідчого судді проведено у житловому приміщенні за адресою: АДРЕСА_2 , в якому фактично проживає ОСОБА_5 , під час якого виявлено та вилучено: мобільний телефон «iPhone 11», іmеі: НОМЕР_2 , з сім-карткою мобільного оператора «ВФ Україна» НОМЕР_3 , з механічними пошкодженнями у вигляді сколів та подряпин; ноутбук «Acer», model: N17Q1, s/n: NXGZ4ER0018270B5A27600, з зарядним пристроєм, з механічними пошкодженнями у вигляді сколів та подряпин; блокнот з черновими записами ОСОБА_5 , який мстить відомості щодо обставин кримінального правопорушення; USB-флешка (цифровий носій інформації), на якому ОСОБА_5 під час обшуку зафіксував інформацію щодо обставин кримінального правопорушення; кишенькова кругла печатка з відтиском круглої форми з барвником синього кольору «Товариство з обмеженою відповідальністю * м. Київ * Україна / Інтер Софт * ідентифікаційний код НОМЕР_4 ».
10.03.2023 постановою старшого слідчого в ОВС ГСУ СБ України ОСОБА_3 вилучене майно визнано речовими доказами у кримінальному провадженні №22022000000000721.
Згідно з ст.ст.131, 132 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.170 КПК України - арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Частиною 2 ст.170 КПК України регламентовано, що арешт майна допускається з метою забезпечення: збереження речових доказів (п.1); спеціальної конфіскації (п. 2); конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи (п.3); відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди (п. 4).
Згідно ч.3 статті 170 КПК України у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Відповідно до положень ст.98 КПК України, речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно доч.2ст.173КПК Українипри вирішенніпитання проарешт майнаслідчий суддя,суд повиненвраховувати: правовупідставу дляарешту майна; можливість використаннямайна якдоказу укримінальному провадженні(якщоарешт майнанакладається увипадку,передбаченому пунктом1частини другоїстатті 170цього Кодексу); наявність обґрунтованоїпідозри увчиненні особоюкримінального правопорушенняабо суспільнонебезпечного діяння,що підпадаєпід ознакидіяння,передбаченого закономУкраїни прокримінальну відповідальність(якщоарешт майнанакладається увипадках,передбачених пунктами3,4частини другоїстатті 170цього Кодексу); можливістьспеціальної конфіскаціїмайна (якщоарешт майнанакладається увипадку,передбаченому пунктом2частини другоїстатті 170цього Кодексу); розмір шкоди,завданої кримінальнимправопорушенням,неправомірної вигоди,яка отриманаюридичною особою(якщоарешт майнанакладається увипадку,передбаченому пунктом4частини другоїстатті 170цього Кодексу); розумністьта співрозмірністьобмеження прававласності завданнямкримінального провадження; наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.
При цьому, слідчий суддя зазначає про те, що на даному етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси власника майна, з метою забезпечення кримінального провадження, а слідчий суддя на даній стадії не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності у фізичної або юридичної особи за вчинення кримінального правопорушення, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї заходів забезпечення кримінального провадження, одним із яких є арешт майна.
Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи правову кваліфікацію кримінального правопорушення, за фактом вчинення якого розслідується кримінальне провадження та у межах якого подано дане клопотання, фактичні обставини кримінального провадження, а також те, що вказане майно цілком відповідає критеріям, зазначеним у ст.98 КПК України, а отже обґрунтовано має правовий статус речового доказу, з метою забезпечення його збереження, слідчий суддя дійшов висновку, що наявні достатні правові підстави для арешту зазначеного в клопотанні слідчого майна.
Підстав сумніватись в співмірності такого обмеження права власності завданням кримінального провадження у слідчого судді не виникає.
При цьому, слідчий суддя не знаходить у висновках правоохоронного органу при зверненні з клопотанням про накладення арешту на майно порушень вимог КПК України та чогось очевидно необґрунтованого та безпідставного.
Керуючись ст.ст.131, 132, 167, 170-174 КПК України, слідчий суддя,
У Х В А Л И В :
Клопотання старшого слідчого в ОВС 3 відділу 1 управління досудового розслідування ГСУ СБ України ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , - задовольнити.
Накласти арешт на тимчасово вилучене майно у ході проведення обшуку 09.03.2023, за адресою: АДРЕСА_2 , а саме: на кишенькову круглу печатку з відтиском круглої форми з барвником синього кольору «Товариство з обмеженою відповідальністю * м. Київ * Україна / Інтер Софт * ідентифікаційний код 39507421».
Ухвала підлягає негайному виконанню.
На ухвалу слідчого судді безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення може бути подана апеляційна скарга.
Відповідно до ст.174 КПК України арешт може бути скасований повністю чи частково за заявленим клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисників, законних представників, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутніми при розгляді питання про арешт майна. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження судом. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Слідчий суддя
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 15.03.2023 |
Оприлюднено | 08.05.2024 |
Номер документу | 110037354 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Шевченківський районний суд міста Києва
Овсеп"ян Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні