Ухвала
від 29.03.2023 по справі 761/9646/23
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 761/9646/23

Провадження № 1-кс/761/6531/2023

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 березня 2023 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , представника власника майна адвоката ОСОБА_4 , розглянувши клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 720220004200000 75 від 25.10.2022, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 212 КК України про арешт майна,

в с т а н о в и в:

Прокурор першоговідділу процесуальногокерівництва досудовимрозслідуванням тапідтримання публічногообвинувачення управліннянагляду задодержанням законіворганами Бюроекономічної безпекиУкраїни ОфісуГенерального прокурора ОСОБА_3 звернувся досуду ізклопотанням укримінальному провадженні№ 72022000420000075від 25.10.2022,за ознакамивчинення кримінальнихправопорушень,передбачених ч.5ст.191,ч.5ст.27, ч.3ст.212КК Українипро накладенняарешту намобільний телефонмарки Apple11pгоmах,вилучений вході проведення17.03.2023обшуку приміщень, за місцем фактичного знаходження ТОВ «ЕЙ Енергія» (код ЄРДПОУ 38863790) за адресою: місто Київ, вул. Острозьких Князів, буд. 32/2 кв. 18 поверх.

Клопотання обґрунтоване тим, детективами Бюро економічної безпеки України за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному 25.10.2022 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 72022000420000075, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191, ч.5 ст.27, ч. 3 ст. 212 КК України.

У ході досудового розслідування установлено, що службові особи ТОВ «ЙЕ Енергія» (код ЄДРПОУ 38863790), ТОВ «Регіональна Газова Компанія» (код ЄДРПОУ 37401646) у період з 2016 року по 2022 рік за попередньою змовою з службовими особами групи газорозподільних компаній, у тому числі Акціонерне товариство АТ «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ „ЧЕРНІГІВГАЗ» (код ЄДРПОУ 03358104), що входять в Групу компаній «Регіональна Газова Компанія», організували схему заволодіння коштами держави в особі ТОВ «Оператор Газотранспортної системи України» (код ЄДРПОУ 42795490) в особливо великих розмірах, шляхом виведення у «тіньовий» обіг грошових коштів отриманих за постачання природного газу на покриття виробничо-технологічних витрат, за рахунок проведення безтоварних операцій по закупівлі природного газу та використання для фінансування інших видів операційної діяльності групи компаній Група компаній «Регіональна Газова Компанія» (виплата дивідендів, надання фінансової допомоги, тощо). Так, кошти тарифу, передбачені на закупівлю газу для виробничо-технологічних витрат, перераховуються операторами газорозподільних мереж в якості передплати за природний газ на адресу газопостачальної компанії в особі ТОВ «ЙЕ Енергія» (код ЄДРПОУ 038863790). Фактично природний газ передається газорозподільним компаніям в обсязі, який в декілька разів нижче розміру передплаченого (розбіжність між обсягами природного газу, по закупівлі якого були зареєстровані податкові накладні, та об`ємом, фактично переданим відповідно до обліків АТ «Укртрансгаз» (ТОВ «Оператор ГТС України»), за 2021 рік складає 183 118,96 тис. м. куб. природного газу на орієнтовну суму 3,4 млрд. грн.

Досудовим розслідуванням установлено, що оперативними працівниками Департаменту захисту національної державності СБ України в ході здійснення оперативних заходів отримано інформацію щодо можливих фактів маніпулювання операторами газорозподільних мереж (далі ГРМ) об`ємами боргу за спожитий газ при проведенні процедури верифікації на загальну суму близько 50 млрд. грн.

У ході досудового розслідування встановлено, що Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП), відповідно до Плану здійснення заходів державного контролю суб`єктів господарювання, що проводять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2022 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 17.11.2021 № 2222 (зі змінами внесеними постановою НКРЕКП від 09.09.2022 № 1116) була проведена планова перевірка АТ «ЗАКАРПАТГАЗ», АТ «ЖИТОМИРГАЗ», АТ «ХМЕЛНИЦЬКГАЗ», АТ «РІВНЕГАЗ», АТ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ», які входять в групу компаній «Регіональна Газова Компанія», за результатом чого складено відповідні акти, якими зафіксовані факти порушення АТ «ЗАКАРПАТГАЗ», АТ «ЖИТОМИРГАЗ», АТ «ХМЕЛНИЦЬКГАЗ», АТ «РІВНЕГАЗ», АТ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ» вимог підпункту 27 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу у частині здійснення розрахунків із оператором газотранспортної системи за надані послуги у строки та на умовах, визначених договором транспортування газу.

З метою встановлення механізмів та шляхів виведення коштів тарифу у «тіньовий» обіг, проведено аналіз відповідності обсягів природного газу, по закупівлі якого ТОВ «ЙЕ Енергія» у 2021 році зареєстровані податкові накладні, та об?ємами, які фактично отримані відповідно до обліків ТОВ «Оператор ГТС України» впродовж вказаного року.

По результатам аналізу виявлені операції без ПДВ по виведенню коштів тарифу Операторів ГРМ учасників Групи компаній «Регіональна Газова Компанія» у «тіньовий» обіг.

17.03.2023 Детективами Територіального управління БЕБ у м.Києві та Київської області, на підставі ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 15.03.2023 (справа 761/8887/23 провадження 1-кс/761/5999/2023), проведено обшук приміщень за місцем фактичного знаходження ТОВ «ЙЕ Енергія» (код ЄДРПОУ 38863790) за адресою: місто Київ, вул. Острозьких Князів, будинок 32/2, 18 поверх.

У ході даного обшуку детективом виявлено та вилучено мобільний телефон, який не входить до переліку, щодо якого прямо надано дозвіл на відшукання в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку, проте на якому виявлено інформацію яка має значення для подальшого досудового розслідування та встановлення істини у даному кримінальному провадженні, а саме: - мобільний телефон марки Apple 11 promax.

Постановою детектива від 17.03.2023 вказані вилучені речі визнанні речовими доказами у даному кримінальному провадженні.

З метоюзабезпечення збереженняречових доказів,прокурор просивнакласти арештна мобільнийтелефон маркиApple11pгоmах,вилучений вході проведення17.03.2023обшуку приміщень, за місцем фактичного знаходження ТОВ «ЕЙ Енергія» (код ЄРДПОУ 38863790) за адресою: місто Київ, вул. Острозьких Князів, буд. 32/2 кв. 18 поверх.

В судовому засіданні прокурор доводи клопотання підтримав та просив клопотання задовольнити з підстав наведених у ньому.

Представник власника майна - адвоката ОСОБА_4 заперечував проти задоволення клопотання прокурора, вважаючи його не обґрунтованим та відсутніми підстави визначенні ч.2 ст.170 КПК України для накладення арешту на майно, що було вилучене в ході проведення обшуку. Крім того, зазначив, що обшук був проведений за місцем знаходження іншої юридичної особи, яка не має відношення до кримінального провадження.

Заслухавши прокурора, представника власника майна, дослідивши клопотання й додані до нього матеріали, приходжу до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання, виходячи із наступного.

Згідно ст.ст. 131, 132 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.

Положеннями ч.2 ст. 170 КПК України визначено, арешт майна допускається з метою забезпечення: збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Згідно з ч. 10 ст. 170 КПК арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.

При вирішенні питання про арешт майна для прийняття законного та обґрунтованого рішення слідчий суддя, згідно ст. ст.94,132,173 КПК України, повинен врахувати: існування обґрунтованої підозри щодо вчинення злочину та достатність доказів, що вказують на вчинення злочину; правову підставу для арешту майна; можливий розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням; наслідки арешту майна для третіх осіб; розумність і співмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження.

Відповідні дані мають міститися і у клопотанні слідчого чи прокурора, який звертається з проханням арештувати майно, оскільки, згідно ст. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав та основоположних свобод, будь-яке обмеження права власності повинно здійснюватися відповідно до закону, а отже суб`єкт, який ініціює таке обмеження, повинен обґрунтувати свою ініціативу з посиланням на норми закону.

Однак, доводи клопотання прокурора та додані до нього матеріали не містять достатніх відомостей, які б у відповідності до ст. 170 КПК України давали підстави для накладення арешту на речі, що були вилученні в ході проведення 17.03.2023 обшуку приміщень, за місцем фактичного знаходження ТОВ «ЕЙ Енергія» (код ЄРДПОУ 38863790) за адресою: місто Київ, вул. Острозьких Князів, буд. 32/2 кв. 18 поверх.

Як вбачається з ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 15.03.2023 надавався дозвіл на проведення обшуку приміщення за місцем фактичного знаходження ТОВ «ЙЕ Енергія» (код ЄРДПОУ 38863790) за адресою: місто Київ, вул. Острозьких Князів, буд. 32/2 кв. 18 поверх, яке належить ТОВ «К.А.Н.» (код ЄДРПОУ 31611715) на праві власності. Разом з тим, в судовому засіданні представником власника майна адвокатом ОСОБА_4 надано договір оренди від 01.08.2022 № 367/01/08-22 відповідно до якого, дане приміщення на 18 поверсі знаходиться в оренді ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУД», дозвіл на проведення обшуку якого у вищезазначеній ухвалі слідчого судді відсутній. Будь яких даних, що за вказаною адресою функціонує ТОВ «ЕЙ Енергія» прокурором не надано, хоча судом було надано достатньо часу для підтвердження відповідної інформації.

У відповідності до п.1 ч.3 ст.132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження.

Однак, прокурор, обґрунтовуючи своє клопотання в розумінні вимог ст..132 КПК України не надав достатніх і належних доказів тих обставин, на які послався у клопотанні.

В доданих до клопотання прокурора матеріалах відсутні будь-які дані, які б вказували, що вилученні за результатом обшуку речі набуті кримінально протиправним шляхом,зберегли на собі сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.

Виходячи з положень Кримінального процесуального кодексу України, арешт може бути накладений лише на гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом тобто ті які містять ознаки встановлені ст. 98 КПК України, а тому без доведеності незаконності походження тимчасово вилученого майна, яке відповідає критеріям даної норми закону, слідчий суддя позбавлений можливості накласти на нього арешт із цією метою.

Отже сукупність вказаних вище обставин свідчить про відсутність підстав для задоволення клопотання.

Керуючись вимогами ст.ст. 98, 131, 132, 170-173, 309, 395 КПК України, слідчий суддя

у х в а л и в:

Відмовити взадоволенні клопотанняпрокурора першоговідділу процесуальногокерівництва досудовимрозслідуванням тапідтримання публічногообвинувачення управліннянагляду задодержанням законіворганами Бюроекономічної безпекиУкраїни ОфісуГенерального прокурора ОСОБА_3 у кримінальномупровадженні №72022000420000075від 25.10.2022,за ознакамивчинення кримінальнихправопорушень,передбачених ч.5ст.191,ч.5ст.27, ч.3ст.212КК Українипро накладенняарешту намобільний телефонмарки Apple11pгоmах,вилучений вході проведення17.03.2023обшуку приміщень, за місцем фактичного знаходження ТОВ «ЕЙ Енергія» (код ЄРДПОУ 38863790) за адресою: місто Київ, вул. Острозьких Князів, буд. 32/2 кв. 18 поверх.

На ухвалу слідчого судді безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення може бути подана апеляційна скарга.

Повний текст ухвали проголошений 03.04.2023 о 09 год. 05 хв.

Слідчий суддя:

СудШевченківський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення29.03.2023
Оприлюднено08.05.2024
Номер документу110048496
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна

Судовий реєстр по справі —761/9646/23

Ухвала від 29.03.2023

Кримінальне

Шевченківський районний суд міста Києва

Мєлєшак О. В.

Ухвала від 29.03.2023

Кримінальне

Шевченківський районний суд міста Києва

Мєлєшак О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні