Рішення
від 06.04.2023 по справі 925/242/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2023 року м. Черкаси Справа № 925/242/23

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Чевгуза О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом

Приватного сервісного підприємства «Ньютон»

до Приватного підприємства «Армаліт-2015»

про розірвання договору поставки та стягнення 27 270,00 грн

без повідомлення (виклику) сторін,

ВСТАНОВИВ:

Приватне сервісне підприємство «Ньютон» (вул. Смілянська, 131, м. Черкаси, 18008, код ЄДРПОУ 24354040) звернулося до Господарського суду Черкаської області з позовом до Приватного підприємства «Армаліт-2015» (вул. Соборна (Леніна), 129, м. Шпола, Черкаська область, 20603, код ЄДРПОУ 39715682), в якому просить суд:

розірвати укладений з Приватним підприємством «Армаліт-2015» договір поставки № 13453 від 17.07.2020 та додаток до цього договору від 17.07.2020;

стягнути з Приватного підприємства «Армаліт-2015» вартість обладнання в розмірі 17 270,00 гривень, штраф в сумі 10 000,00 гривень за порушення умов договору.

Понесені судові витрати суму сплаченого судового збору позивач також просить покласти на відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що між сторонами було укладено договір поставки. Відповідно до умов договору та додатків до нього для удосконалення умов розміщення товарів та для зростання обсягів реалізації продукції відповідачу було передано торгівельне, холодильне обладнання і меблі у тимчасове користування, в період дії договору. Відповідно до п. 8.1 договору поставки ПСП «Ньютон» повідомило відповідача про дострокове розірвання договору поставки за ініціативою постачальника та припинення терміну дії договору та звернулося з вимогою повернути обладнання. Відповідач обладнання не повернув, його вартість не відшкодував. Правовими підставами позову позивач визначив статті 651, 1166 Цивільного кодексу України (ЦК України), статтю 4 Господарського кодексу України (ГК України), посилаючись, зокрема, на обов`язковість умов укладеного між сторонами договору.

Ухвалою від 21.02.2023 Господарський суд Черкаської області прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; справу вирішив розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвала про відкриття провадження у справі була надіслана на адреси сторін рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

У визначені законом строки клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило.

Відповідач не скористався наданими йому процесуальними правами, відзив на позов або будь-які інші письмові заперечення по суті спору не надав.

Відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Оскільки наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення, відповідно до частини 5 статті 252 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Відповідно до частини першої статті 14 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

17 липня 2020 року між Приватним сервісним підприємством «Ньютон» (позивач, постачальник) та Приватним підприємством «Армаліт-2015» (відповідач, покупець) було укладено договір поставки № 13453 (договір), відповідно до якого постачальник зобов`язується поставити та передати у власність покупця, а покупець прийняти й оплатити пиво, безалкогольні напої, мінеральну воду, алкогольні і слабоалкогольні напої й інші продукти харчування, іменовані в договорі продукція, у кількості, погодженій сторонами за заявкою, що передається покупцем диспетчерам або торговим представникам постачальника.

Відповідно до пунктів 8.1, 8.2 договору, договір може бути розірваний достроково у випадку невиконання сторонами умов договору, ліквідації однієї із сторін, у порядку, передбаченому законодавством України, а також з ініціативи однієї із сторін, з обов`язковим повідомленням іншої сторони не менш чим за 15 днів, при цьому покупець зобов`язаний здійснити повний розрахунок за отриману продукцію і тару.

Договір набирає сили з моменту підписання і діє до 31.12.___, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов`язань і здійснення розрахунків між ними. Якщо сторони письмово, за 30 днів до кінця строку дії, не повідомили про розірвання даного договору, то останній вважається пролонгованим на кожен наступний рік на тих же умовах.

22 липня 2020 року між сторонами було укладено додаток до договору поставки № 13453 від 17 липня 2020 року (додаток до договору), відповідно до якого усвідомлюючи, що продавцю необхідно для досягнення цілей власної господарської діяльності підтримувати стабільний рівень реалізації продукції, а також забезпечити стале зростання обсягів реалізації продукції покупцю (користувачу), та якнайповніше задовольнити попит споживачів фізичних осіб (кінцевих покупців) на продукцію продавця на сегменті цільового ринку, який охоплює покупець (користувач), розуміючи, що без використання покупцем (користувачем) відповідного торгового обладнання, досягнення зазначених та інших цілей власної господарської діяльності є неможливим, з переконанням, що передбачені цим додатком заходи тісно пов`язані з господарською діяльністю продавця та позитивно впливають на її результати, за погодженням з власником обладнання, яке передається в користування, - ПРАТ «ОБОЛОНЬ», далі - «Власник» уклали даний додаток до договору купівлі - продажу № 13453 від 17 липня 2020 року (надалі договір) про таке.

Пункт 1.1 додатку: з метою сприяння продажу продукції, продавець передає покупцю (користувачу) торгове обладнання (зокрема, але не виключно холодильне обладнання, обладнання для розливу пива, інше торгове обладнання), надалі «торгове обладнання» або «обладнання». Перелік, кількість, вартість, та інша інформація щодо обладнання, яке передається покупцю (користувачу), вказується у відповідному Акті приймання-передачі обладнання.

Пункт 1.2: передача покупцю (користувачу) торгового обладнання не тягне за собою виникнення у покупця (користувача) права власності на це обладнання: власником обладнання залишається ПрАТ «ОБОЛОНЬ», а покупець (користувач) використовує торгове обладнання виключно для забезпечення продажу продукції, що виробляється/реалізується продавцем чи власником. Умови передачі та/або розміщення обладнання в роздрібній торгівельній мережі зазначаються в Акті приймання-передачі, згідно якого обладнання передається покупцю (користувачу), або в даному додатку. Обладнання надається покупцю (користувачу) виключно для популяризації, демонстрації, зберігання, передпродажної підготовки та реалізації продукції, що виробляється або постачається продавцю власником, а покупець (користувач) зобов`язаний забезпечити всі умови, необхідні для досягнення вказаних цілей, зокрема, але не виключно, забезпечити за власний рахунок увімкненість холодильного обладнання та/або охолоджувачів, забезпечити чистоту та належний, зовнішній вигляд. Покупець (користувач) не має права використовувати обладнання для інших цілей, окрім як з метою, що передбачена даним Додатком.

Підписанням цього додатку покупець (користувач) підтверджує, що він ознайомлений з чинними інструкціями продавця та власника обладнання по обслуговуванню та/або санітарній обробці обладнання, а також вимогами продавця та власника щодо належного технічного утримання обладнання, режиму його експлуатації, транспортування та зберігання. Покупець (користувач) несе повну матеріальну відповідальність за передане для користування торгівельне обладнання.

Пункт 2.3 додатку: покупець (користувач) зобов`язаний:

3.2.1 забезпечити представникам продавця або їх уповноваженим особам, чи представникам власника умови для безперешкодного доступу до обладнання, і за їх першою вимогою, надати їм всі наявні документи і інформацію відносно експлуатації обладнання. При цьому повертати обладнання покупець (користувач) має право виключно продавцю. В результаті виявлення фактів передачі обладнання покупцем (користувачем) третім особам покупець (користувач) особисто несе всю відповідальність, в т.ч. і кримінальну, перед продавцем.

3.2.2 Використовувати обладнання виключно у відповідності до мети визначеної даним додатком, та у відповідності до вимог експлуатації виробника.

3.2.8 У випадку припинення/дострокового розірвання дії договору купівлі-продажу продукції, укладеного між продавцем та покупцем (користувачем), або у випадку порушення покупцем (Користувачем) умов даного додатку, покупець (користувач) зобов`язується повернути обладнання продавцю протягом 10 (десяти) робочих днів з дати закінчення/припинення дії договору купівлі-продажу продукції (в тому числі дострокового або з дати повідомлення продавцем про необхідність повернення покупцем (користувачем) обладнання. Факт повернення обладнання підтверджується Актом повернення обладнання, який підписується уповноваженими представниками сторін, покупець (користувач) несе ризик випадкової загибелі, пошкодження або втрати обладнання до моменту його фактичного повернення продавцю. Покупець (користувач) зобов`язаний повернути обладнання продавцю в тому ж самому стані, в якому воно було передано, з урахуванням нормального зносу, силами та за рахунок продавця, якщо сторонами не буде погоджено інше.

2.3.13 у випадку втрати, пошкодження, знищення або виявлення дефектів обладнання інформувати про кожен такий випадок продавця в термін, що не перевищує 2 (два) календарних дні з моменту виявлення такої втрати, пошкодження, знищення або виявлення дефектів обладнання, а також відшкодувати продавцю за його вимогою матеріальні збитки з ремонту обладнання або ж викупити вказане обладнання за цінами, вказаними в п. 4.2. вказаного додатку у випадку неможливості передати обладнання продавцю в тому ж самому стані, в якому воно було передано покупцю.

Пункт 4.2 у випадку втрати, у тому числі повного знищення або неповернення обладнання у строк/термін, передбачений п. 2.3.8, невиконання покупцем (користувачем) п. 2.3.9 додатку, що привело до неможливості подальшого використання обладнання, покупець (користувач) зобов`язаний у вказаний термін відшкодувати продавцю вартість такого обладнання згідно наступних еквівалентів вартості у Євро, перерахованих у гривню, виходячи з офіційного курсу НБУ гривні до Євро станом на дату здійснення відшкодування (за одиницю обладнання, в тому числі ПДВ):

холодильна шафа однодверна 550 Євро; холодильна шафа дводверна 934 Євро; холодильна шафа прикасова 704 Євро; холодильна шафа барна 296 Євро: холодильна шафа однодверна (після відновлення) 640 Євро; холодильна шафа дводверна (після відновлення) 1 047 Євро;

одноканальне обладнання по розливу пива 445 Євро; двоканальне обладнання по розливу пива 594 Євро; трьохканальне обладнання по розливу пива 774 Євро; чотирьохканальне обладнання по розливу пива 922 Євро; п`яти канальне обладнання по розливу пива 1 032 Євро; шестиканальне обладнання по розливу пива 1 296 Євро;

парасоля 192 Євро; шатро поліестер 338 Євро; шатро ПВХ 540 Євро; меблі 80см*80см - 68 Євро; меблі 120см*80см 102 Євро; комплект меблів (стіл та дві лавки) - 86 Євро.

Вартість іншого обладнання відшкодовується покупцем (користувачем) виходячи з його вартості в гривні, що була вказана у відповідному Акті приймання-передачі обладнання, з множенням такої вартості на відношення офіційного курсу гривні до Євро, визначеному НБУ станом на дату здійснення відшкодування, до курсу гривні до Євро, визначеному НБУ станом на дату введення такого обладнання в експлуатацію (з додаванням до такої вартості суми ПДВ).

При здійсненні покупцем (користувачем) відшкодування, до вартості обладнання, що вказана в цьому пункті Додатку, застосовуються наступні формули:

- сума відшкодування = вартість обладнання * 1,0 (по обладнанню, з дати введення якого в експлуатацію пройшло не більше 5 років);

- сума відшкодування = вартість обладнання * 0,5 (по обладнанню, з дати введення якого в експлуатацію пройшло від 5 до 8 років включно);

- сума відшкодування = вартість обладнання * 0,3 (по обладнанню, з дати введення якого в експлуатацію пройшло понад 8 років).

Пункт 4.5 додатку: у випадку невиконання покупцем (користувачем) зобов`язань, передбачених в підпунктах 2.3.1-2.3.16 даного додатку, покупець (користувач) сплачує продавцю штраф за кожен окремий випадок в розмірі 10 000,00 (десять тисяч гривень 00 коп.). Належним підтвердженням факту невиконання вказаних зобов`язань є відповідний Акт невиконання зобов`язань, який підписується сторонами (а у випадку не підписання покупцем (користувачем) такого Акту - підписується продавцем та є дійсним без його підписання з боку покупця (користувача), при цьому про порушення відповідних зобов`язань, та необхідність сплати штрафу згідно даного пункту покупець (користувач) інформується шляхом надсилання листа.

Пункт 5.1 додатку початок дії цього додатку встановлюється з дати його підписання сторонами та погодження власником. Строк дії цього додатку обмежується строком дії договору купівлі-продажу продукції.

За Актом № 18081/14901 прийому-передачі майна в суборенду від 22.07.2020 ПСП «Ньютон» (продавець) передало ПП «Армаліт-2015» (користувач) торгове обладнання за переліком:

1. холодильна шафа-вітрина «ISE STREAM Super Large» /ХШВ-1200/ «Оболонь» внутр., заводський номер 13120016552024, в кількості 1 одиниця, вартістю 7634,22 гривень без ПДВ, дата введення обладнання в експлуатацію 13.08.2014;

2. лайт-бокс двохсторонній «Оболонь» 925*365*1215 в кількості 1 одиниця, вартістю 866,67 гривень без ПДВ, дата введення обладнання в експлуатацію 27.07.2010;

3. комплект меблів «Оболонь» /1 стіл + 4 стільці/, заводський номер 2500, вартістю 715,00 гривень без ПДВ, дата введення обладнання в експлуатацію 06.06.2012;

4. комплект меблів «Оболонь» /1 стіл + 4 стільці/, заводський номер 2464, вартістю 715,00 гривень без ПДВ, дата введення обладнання в експлуатацію 06.06.2012;

5. комплект меблів «Оболонь» /1 стіл + 4 стільці/, заводський номер 1561, вартістю 558,33 гривень без ПДВ, дата введення обладнання в експлуатацію 01.04.2008;

6. комплект меблів «Оболонь» /1 стіл + 4 стільці/, заводський номер 1479, вартістю 558,33 гривень без ПДВ, дата введення обладнання в експлуатацію 01.04.2008.

Загальна вартість переданого обладнання без ПДВ 11 047,55 гривень.

Користувач повідомлений, що право власності на обладнання належить ПрАТ «Оболонь» (надалі власник). Власник має право в будь-який момент час) вимагати від користувача повернення обладнання, а користувач зобов`язується повернути обладнання власнику протягом 10 (десяти) робочих днів з дати направлення власником користувачу такої вимоги або, за умови наявності відповідної вимоги від власника, користувач зобов`язується підписати відповідний договір/додаткову угоду або інший документ (який регламентуватиме права та обов`язки щодо використання обладнання) за участю іншої особи, яка визначається власником, а також переукласти з такою особою аналогічний Акт приймання-передачі обладнання. У випадку повернення обладнання користувачем власнику, таке повернення оформлюється Актом повернення обладнання, який підписується між користувачем та власником, при цьому продавець не має права перешкоджати такому поверненню.

У випадку наявності відповідної письмової вимоги від власника, користувач не має права повертати обладнання, вказане в цьому Акті приймання-передачі продавцю, в протилежному випадку власник має право вимагати від користувача відшкодування вартості такого обладнання, що зазначена в даному Акті (з врахуванням ПДВ).

Зауважень по якості, цілісності та комплектації отриманого обладнання користувач не має.

ПСП «Ньютон» на адресу відповідача направляло вимогу про повернення майна вих. № 2/11 від 02.11.2022. Відповідно до змісту вимоги, позивач у відповідності до п. 8.1 договору повідомляє про дострокове розірвання договору поставки № 13453 від 17.07.2020 за ініціативою постачальника. Враховуючи припинення терміну дії договору поставки, а також керуючись положеннями додатків до договору поставки, просить протягом 20 робочих днів з моменту отримання даної вимоги повернути ПСП «Ньютон» обладнання, що було передане відповідачу у тимчасове користування на період дії договору поставки для удосконалення умов розміщення товарів та для зростання обсягів реалізації продукції, згідно з переліком наведеним в акті приймання-передачі. Просить письмово повідомити про дату, час та місце передачі майна на поштову або електронну адресу.

При цьому, позивач зазначає, що вимога не була вручена відповідачу через неможливість вручення кореспонденції або відмови отримувача отримувати дане відправлення, що підтверджується копією фіскального чека поштового відправлення № 1800805484942 та витягом з офіційного сайту AT «Укрпошта» про статус відправлення.

Позивач зазначає, що він неодноразово намагався зв`язатися з представниками відповідача, здійснював спроби перевірки цілісності та стану обладнання переданого відповідачу, але в місцях знаходження підприємства ПП «Армаліт-2015» (Черкаська область, м. Шпола, вул. Соборна (Леніна), буд. 129 та вул. Соборна (Леніна), буд. 101) нічого виявлено не було.

З метою здійснення контролю за експлуатацією та цільовим використанням користувачем майна 11 січня 2023 року представниками ПСП «Ньютон» було здійснено виїзд за місцезнаходженням відповідача та встановлено, що за вказаною адресою ПП «Армаліт-2015» підприємницьку діяльність не здійснює, а майно, що було передано користувачеві за укладеними договорами відсутнє, знаходиться у невідомому місці. Вказаний факт було зафіксовано Актом про невиконання зобов`язань та порушення умов договору, підписаного в односторонньому порядку представником ПСП «Ньютон», що в розумінні п. 4.5 додатку до договору поставки є належним підтвердженням факту невиконання користувачем своїх зобов`язань за договором.

Через порушення відповідачем умов договорів на підставі п. 4.2 додатку до договору та ст. 651 ЦК України, позивач вирішив достроково розірвати договір поставки та зобов`язати відповідача відшкодувати вартість обладнання в судовому порядку.

Позивач відповідно до п. 4.2 додатку до договору здійснив розрахунок вартості обладнання, що підлягає стягненню. Станом на 13 лютого 2023 року сума вартості обладнання що підлягає відшкодуванню становить 17 270,00 гривень включаючи податок на додану вартість.

Відповідно до п. 4.5 додатку до договору позивач просить стягнути штраф за порушення користувачем зобов`язань, передбачених п. 2.3 - 2.3.16 додатку до договору, в розмірі 10 000,00 гривень.

Отже позивач зазначає, що належним чином виконав свої зобов`язання щодо доведення інформації про припинення дії договору та повернення майна до відповідача, надіславши йому вимогу рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідно до вимог Правил надання послуг поштового зв`язку, однак обладнання відповідачем не повернуто, вартість не відшкодована.

Наведені обставини стали причиною звернення позивача з позовом та є предметом спору у справі.

Відповідач доказів, які підтверджують повернення обладнання, відшкодування його вартості не надав, доводів позивача не спростував.

Не містять матеріали справи й належних та допустимих доказів спростування правомірності правочину.

Відповідно до ст. 204 ЦК України діє презумпція правомірності правочину.

Спірні правовідносини сторін виникли з укладеного між ними договору, який за своєю правовою природою є змішаним договором, в якому містяться положення договору поставки та договору позички, оскільки предметом договору є поставка товару, а відповідно до умов додатку до договору відповідачу передається в користування обладнання для забезпечення продажу продукції.

Відповідно до ст. 827 Цивільного кодексу України за договором позички одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов`язується передати другій стороні (користувачеві) річ для користування протягом встановленого строку. Користування річчю вважається безоплатним, якщо сторони прямо домовилися про це або якщо це випливає із суті відносин між ними. До договору позички застосовуються положення глави 58 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 833 Цивільного кодексу України передбачено, що користувач зобов`язаний: 1) користуватися річчю за її призначенням або відповідно до мети, визначеної у договорі; 2) користуватися річчю особисто, якщо інше не встановлено договором; 3) повернути річ після закінчення строку договору в такому самому стані, в якому вона була на момент її передання.

Згідно із ч. 2 ст. 834 ЦК України позичкодавець має право вимагати розірвання договору і повернення речі у разі, якщо: 1) у зв`язку з непередбаченими обставинами річ стала потрібною йому самому; 2) користування річчю не відповідає її призначенню та умовам договору; 3) річ самочинно передана у користування іншій особі; 4) в результаті недбалого поводження з річчю вона може бути знищена або пошкоджена.

Згідно зі ст. 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (стаття 626 ЦК України).

Частиною 1 статті 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Частиною 2 ст. 628 ЦК України закріплено, що сторони мають право укласти договір, в якому містяться елементи різних договорів (змішаний договір). До відносин сторін у змішаному договорі застосовуються у відповідних частинах положення актів цивільного законодавства про договори, елементи яких містяться у змішаному договорі, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті змішаного договору.

Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту.

Вимогою за вих. № 2/11 від 02.11.2022 позивач повідомив відповідача про дострокове розірвання договору та вказав про необхідність повернення обладнання.

На підтвердження направлення вказаного листа (вимоги) на адресу відповідача надано копії фіскальних чеків від 03.11.2022 1800805484942, 1800805484934 та витяг з офіційного сайту AT «Укрпошта» (роздруківка трекінгу про відстеження поштового відправлення, роздрукованого з офіційного веб-сайта АТ «Укрпошта») про статус відправлення 1800805484942, відповідно до якого відправлення за цим номером прийняте 03.11.2022, повернуте за зворотною адресою: адресат відсутній за вказаною адресою 01.12.2022, відправлення вручено відправнику 09.01.2023.

Надавши оцінку наявним у матеріалах справи доказам, суд встановив, що фіскальний чек, роздруківка з офіційного веб-сайту ПАТ «Укрпошта» про відстеження, які не містять достатньої інформації про особу отримувача, не є належними доказами повідомлення відповідача про дострокове розірвання договору за ініціативою постачальника та повернення протягом 20 робочих днів з моменту отримання даної вимоги обладнання, що було передане відповідачу у тимчасове користування на період дії договору поставки, повідомлення про дату, час та місце передачі майна та отримання ним (відповідачем) вимоги, а відтак виконання вимог п. 8.1 договору, п. 2.3.8 додатку до договору.

Суд звертає увагу, що фіскальний чек є розрахунковим документом, якими підтверджується надання послуг поштового зв`язку, що вбачається з п. 2 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270, і не містить відомостей ні про відправника, ні про вміст відправлення.

За відсутності відповідного опису вкладення до відправлення, суд не має об`єктивної можливості перевірити вміст цього поштового відправлення.

Опис вкладення до цінного листа, який містить необхідну інформацію для встановлення факту існування певних обставин, є належним доказом поштового відправлення.

Норми зобов`язального права характеризуються тим, що вчиненню певної дії передує обізнаність особи, в даному випадку покупця, із необхідністю її вчинення.

Отже, позивач не довів, а суд за наявними у справі доказами не встановив направлення та отримання відповідачем вимоги від 02.11.2022 про розірвання договору та виникнення у відповідача, в зв`язку з цим, обов`язку по поверненню обладнання або відшкодування його вартості, а також сплати штрафу за порушення умов договору.

Згідно з ч. 1-3 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.

З огляду на наведене, відсутні підстави для задоволення позову про розірвання договору в односторонньому порядку (розірвання договору на вимогу постачальника), визначеного сторонами цим договором, що узгоджується з приписами ст. 629 ЦК України, яка визначає обов`язковість умов договору для його сторін. Твердження позивача про невиконання відповідачем обов`язку з повернення обладнання, а тому наявності підстав для задоволення позову щодо відшкодування вартості обладнання, є передчасними.

Судові витрати відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються на позивача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя О.В. Чевгуз

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення06.04.2023
Оприлюднено07.04.2023
Номер документу110051138
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Розірвання договорів (правочинів) купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —925/242/23

Рішення від 06.04.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В.

Ухвала від 21.02.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні