Справа № 291/1760/22
У К Р А Ї Н А
Ружинський районний суд Житомирської області
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 квітня 2023 року
Ружинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Митюк О.В.,
при секретарі Герасимчук Н.П.,
розглянувши в судовому засіданні в смт Ружині , Житомирської області цивільну справу
за позовом
ОСОБА_1
до ОСОБА_2
про поділ між співвласниками в натурі житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, та земельних ділянок,-
установив:
У провадженні Ружинського районного суду Житомирської області перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про поділ між співвласниками в натурі житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, та земельних ділянок.
Із матеріалами справи позивачка подала до суду письмове клопотання про призначення будівельно-технічної та земельно - технічної експертизи по даній справі. Подане клопотання мотивує тим, що для роз`яснення питань, що виникають при вирішенні спору і потребують спеціальних знань, суд призначає судову експертизу, зокрема, інженерно-технічну, підвидами якої є земельно-технічна та будівельно-технічна (п. 1.2.2 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Мін`юсту України від 08.10.1998 №53/5 (далі - Інструкція № 53/5).
Одним із основних завдань будівельно-технічної експертизи є, зокрема, визначення вартості (ринкової, ліквідаційної та ін.) будівель і споруд та земельних ділянок; розробка варіантів поділу будинків і надвірних будівель відповідно до ідеальних часток кожного зі співвласників з підготуванням у необхідних випадках пропозицій щодо переобладнання об`єктів, залишення їх частин у спільній власності, а також визначення грошової компенсації власнику, частка якого в натурі після поділу стала меншою за ідеальну.
Одним із основних завдань земельно-технічної експертизи є, зокрема, визначення можливості розподілу (порядку користування) земельними ділянками, розробка варіантів їх розподілу (порядку користування). Тобто для вирішення даного спору потрібні спеціальні знання.
Позивачка в підготовче судове засідання не з`явилася, направила до суду заяву про проведення підготовчого судового засідання у її відсутність, клопотання про призначення будівельно-технічної та земельно - технічної експертизи підтримує, та просить суд його задовольнити.
Відповідачка в судове засідання не з`явилася, належним чином повідомлена.
Суд, враховуючи зміст клопотання та письмові доводи позивача, приходить до наступних висновків.
Статтею 2 ЦПК України визначено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданнями цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Основними засадами цивільного судочинства є, зокрема, верховенство права, рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, змагальність сторін, диспозитивність, пропорційність (частина третя статті 2 ЦПК України).
Згідно статті 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно статті 80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Згідно статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 103 ЦПК України визначено, що суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Згідно частини першої статті 112 ЦПК України комплексна експертиза проводиться не менше як двома експертами різних галузей знань або різних напрямів у межах однієї галузі знань.
Вивчивши матеріалі справи, дослідивши клопотання, враховуючи предмет позову у даній справі, суддя вважає, що для встановлення обставин, які мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо, є необхідним призначити у справі судову будівельно- технічну і земельно-технічну експертизу.
Враховуючи положення статті 103 ЦПК України, виконання ухвали суду необхідно доручити Товариству з обмеженою відповідальністю «Центр будівельних та земельних експертиз».
Згідно абзацу 2 пункту 20 постанови Пленуму Верховного Суду України № 8 від 30.05.1997 р. «Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах» оплата експертизи в цивільній справі провадиться за рахунок сторони, яка порушила відповідне клопотання. Якщо експертиза призначається за клопотанням обох сторін або з ініціативи суду, кошти на її оплату вносяться обома сторонами порівну У разі незгоди сторони (сторін) оплатити вартість експертизи суд розглядає справу на підставі наявних доказів.
Оплату за проведення експертизи покласти на позивача ОСОБА_1 .
На підставі викладеного, керуючись статтями 102-104 ЦПК України, суд
ухвалив:
Заяву позивача ОСОБА_1 про призначення судової будівельно- технічної і земельно-технічної експертизи - задовольнити.
Призначити у справі №291/1760/22 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про поділ між співвласниками в натурі житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, та земельних ділянок, судову будівельно-технічну та земельно-технічну експертизу.
На вирішення будівельно-технічної експертизи поставити наступні запитання:
1.Якою є дійсна (ринкова) вартість на момент проведення експертизи житлового будинку АДРЕСА_1 , з належними до нього: прибудовою, тамбуром, сараєм, літньою кухнею, гаражем, сараєм, сараєм, убиральнею?
2.Чи є технічно можливим відповідно до вимог нормативно-правових актів поділ в натурі вищевказаного будинку та господарських будівель при умові, коли частки співвласників складають 1\2 та 1\2 ?
Якщо так, то які варіанти розподілу вищевказаного будинку та господарських будівель можливі при умові, коли частки співвласників складають 1\2 та 1\2 ?
3.Якщо розподіл до зазначених часток неможливий, то які варіанти розподілу вищевказаного будинку та господарських будівель можливі з відступом від зазначених часток ?
4.Які роботи необхідно провести по переобладнанню житлового будинку та господарських будівель при його розподілі на 1\2 та 1\2 частки чи при розподілі його з відступом від зазначених часток?
На вирішення земельно-технічної експертизи поставити наступні запитання:
1.Чи є технічно можливим відповідно до вимог нормативно-правових актів поділ в натурі:
-земельної ділянки, яка розташована по АДРЕСА_1 , кадастровий номер 1825183302:07:001:0165, площею 0.23 га, цільове призначення - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка);
-земельної ділянки, яка розташована по АДРЕСА_1 , кадастровий номер 1825283302:07:001:0166, цільове призначення -для ведення підсобного сільського господарства,при умові, коли частки співвласників складають 1\2 та 1\2 ?
Якщо так, то які варіанти розподілу вищевказаних земельних ділянок можливі при умові, коли частки співвласників складають 1\2 та 1\2 ?
2.Якщо розподіл до зазначених часток неможливий, то які варіанти розподілу вищевказаних земельних ділянок можливі з відступом від зазначених часток ?
Зобов`язати сторони надати експерту наявну у них технічну документацію та правовстановлюючі документи на вищевказані земельні ділянки та житловий будинок.
Зобов`язати сторони забезпечити безперешкодний доступ експерта до об`єкту дослідження.
Дозволити експертові у разі необхідності залучити спеціаліста землевпорядних робіт для проведення експертизи.
Виконання ухвали суду доручити експертам Товариству з обмеженою відповідальністю «Центр будівельних та земельних експертиз» (10014, м. Житомир, вул. М.Лисенка,буд.16, оф.6).
Експертів попередити про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків.
Направити для проведення експертизи наступні матеріали: копію ухвали суду, матеріали цивільної справи № 291/1760/22 (2/291/117/23).
В розпорядження Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр будівельних та земельних експертиз» надати матеріали справи № 291/1760/22
Оплату за проведення експертизи покласти на позивача ОСОБА_1 (адреса для листування: АДРЕСА_2 , телефон НОМЕР_1 ).
Роз`яснити сторонам, що у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
На час проведення експертизи провадження по даній справі зупинити.
Ухвала суду може бути оскаржена безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом 15 днів з дня її проголошення.
Суддя О. В. Митюк.
Суд | Ружинський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 06.04.2023 |
Оприлюднено | 10.04.2023 |
Номер документу | 110065626 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них |
Цивільне
Ружинський районний суд Житомирської області
Митюк О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні