Рішення
від 02.03.2023 по справі 911/2108/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" березня 2023 р. м. Київ Справа № 911/2108/22

Розглянувши матеріали справи за позовом Комунального підприємства «Боярка-Водоканал» Боярської міської ради

До Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлово-експлуатаційне підприємство «Тарасівське»

прo стягнення 432 399,31 грн.

Суддя А.Ю. Кошик

При секретарі судового засідання: Фроль В.В.

За участю представників:

позивача: Нівінська Т.В.

відповідача: не з`явився

Обставини справи:

Господарським судом Київської області розглядається справа за позовом Комунального підприємства «Боярка-Водоканал» Боярської міської ради (надалі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлово-експлуатаційне підприємство «Тарасівське» (надалі - відповідач) прo стягнення 432 399,31 грн.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 01.11.2022 року відкрито провадження у справі № 911/2108/22 за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 17.11.2022 року.

До канцелярії Господарського суду Київської області 17.11.2022 року від позивача надійшло клопотання № 01-8/269 від 17.11.2022 року про відкладення підготовчого засідання.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 17.11.2022 року розгляд справи перенесено на 15.12.2022 року.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 15.12.2022 року продовжено строк підготовчого провадження, підготовче засідання відкладено на 19.01.2023 року.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 19.01.2023 року закрито підготовче провадження у справі № 911/2108/22 та призначено справу до судового розгляду по суті на 09.02.2023 року.

У судовому засіданні 09.02.2023 року представник позивача позовні вимоги підтримав, представник відповідача у судове засідання не з`явився. Розгляд справи відкладався на 02.03.2023 року.

В судовому засіданні 02.03.2023 року представник позивача позовні вимоги підтримав, представник відповідача у судове засідання не з`явився.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 233 Господарського процесуального кодексу України суди ухвалюють рішення, постанови іменем України негайно після закінчення судового розгляду. Рішення та постанови приймаються, складаються і підписуються в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.

Відповідно до ч. 1 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України рішення суду проголошується у судовому засіданні, яким завершується розгляд справи, публічно, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд може проголосити лише вступну та резолютивну частини рішення.

У зв`язку з чим, в судовому засіданні 02.03.2023 року судом закінчено розгляд справи та за результатами оцінки поданих сторонами доказів, у нарадчій кімнаті, прийнято рішення.

Розглянувши матеріали справи та дослідивши надані докази, суд ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з викладених у позові обставин, 02.12.2021 року між Комунальним підприємством «Боярка-Водоканал» Боярської міської ради (позивач, Водоканал) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Житлово-експлуадійне підприємство Тарасівський» (відповідач, Уповноважена особа) було укладено Договір № 07-32/01-21 про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (надалі - Договір).

Відповідно до вищезазначеного Договору Уповноважена особа зобов`язувалась сплачувати за послуги, що надавались, згідно затверджених тарифів за кожен місяць.

Позивач зазначає, що КП «Боярка-Водоканал» свої зобов`язання виконувало вчасно та якісно, послуги надавались регулярно, скарги з боку Уповноваженої особи не надходили. Підстави для припинення виконання зобов`язань з вини КП «Боярка-Водоканал» за Договором були відсутні.

Проте, порушуючи умови пп.6 п.33 Договору, відповідач своєчасно та в повному обсязі надані послуги не оплачував, у зв`язку з чим, за відповідачем утворилась прострочена заборгованість з грудня 2021 року, яка станом на 20.10.2022 року складала 432 399,31 грн.

Обов`язок своєчасно вносити плату за отримані послуги передбачається пп.6. п 33 Договору, де вказано, що Споживач зобов`язаний оплачувати надані послуги у строки встановлені договором, тобто, розрахунок проводиться до 05 числа місяця, що настає за розрахунковим періодом, розрахунковий період, згідно п.15 Договору, є календарний місяць. Заборгованість за надані послуги підтверджуються розрахунком.

Наразі, нарахування по вказаному договору не проводяться в зв`язку з тим, що кожний будинок, вказаний в Договорі, створив власне Об`єднання співвласників багатоповерхового будинку (ОСББ) та взяв на себе відповідальність за загальнобудинкові лічильники.

Позивач зазначає, що оплати за спожиті послуги зараховувались відповідно до призначення платежу, якщо у призначенні платежу було чітко зазначено місяць або № рахунку, згідно якого проводиться оплата, то його відповідно було зараховано на вказаний період. Такі дії регламентуються роз`ясненням Комітету з питань фінансів і банківської діяльності Верховної Ради України, де вказано, що віднесення платежу, у призначенні якого не зазначено періоду, в якому ці послуги чи товар надані, має визначатись одержувачем відповідно до умов договору між платником та одержувачем коштів таким чином: якщо відповідні застереження відсутні у договорі та у разі заборгованості, в тому числі, що підлягає стягненню на підставі судових рішень, платежі мають відноситись на погашення заборгованості в хронологічному порядку, тобто починаючи з такої, що виникла у найдавніший період, до повного її погашення (лист N 06-10/10-1215 від 29.10.2004 року).

Крім цього, в розрахунку враховано три оплати від фізичних осіб ( ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ), мешканців будинку по АДРЕСА_1 , які здійснили оплату згідно рахунків, які були надані їм згідно заяв.

Факт отримання послуги та їх кількість зафіксовано актами надання послуг. Стосовно актів надання послуг позивач також пояснив, що згідно з п. 13 Договору у разі неможливості уповноваженої особи у зазначений строк забезпечити доступ до вузла комерційного обліку, інший спосіб доступу узгоджується додатково.

Таким чином, показники загальнобудинкових лічильників надавались через Вайбер, SMS повідомлення, окрім періоду лютий - березень 2022 року, в період нападу Російської Федерації на територію України та веденням активних бойових дій на території Київської області, зокрема, в Бучанській територіальній громаді, яка межує з Боярською територіальною громадою. В зв`язку з відсутністю доступу до лічильників, неможливістю зв`язатися із споживачами, у період ведення активних бойових дій на території Київської області, підприємством було прийняте рішення виставити споживачам (юридичним особам) орієнтовні обсяги споживання за період 15.02-08.03.2022 року з послідуючим коригуванням/перерахунком відповідно до пункту 21 Договору.

Відповідно до пункту 15 Договору загальні суми до сплати за спожиті послуги з централізованого водопостачання та водовідведення надавались щомісячно рахунками у паперовому вигляді до бухгалтерії відповідача. Також відповідачем вживались заходи досудового врегулювання спору шляхом усних звернень до відповідача та надіслання претензій про сплату боргу.

У зв`язку з невиконанням умов укладеного Договору відповідачем, позивач був позбавлений можливості своєчасно та в повному обсязі провести розрахунки за використані енергоносії, закупляти нове обладнання та матеріали, необхідні для роботи.

Позивач в ході розгляду спору повідомив, що з боку відповідача не відбувається погашення заборгованості, договір про реструктуризацію боргу не укладався. У зв`язку з чим, КП «Боярка-Водоканал» звернулося до суду з позовом про стягнення з відповідача 432 399,31 грн. заборгованості з оплати послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

В ході розгляду спору відповідач відзив на позов не надав, позовні вимоги не заперечив та не спростував.

Частиною 2 ст. 22 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» споживачі питної води зобов`язані своєчасно вносити плату за використану питну воду відповідно до встановлених тарифів на послуги з централізованого водопостачання і водовідведення.

Відповідно до розділу І. Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, що затверджені Міністерством з питань житлово-комунального господарства від 27.06.2008 року № 190 (надалі - Правила № 190) ці Правила є обов`язковими для всіх споживачів, які отримують послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - споживач), та суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність у сфері централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення та мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об`єкти, системи централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, і з якими суб`єктом господарювання укладено договір на отримання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення (далі - виконавець послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення), замовників послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

Розділом V Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, що затверджені Міністерством з питань житлово-комунального господарства від 27.06.2008 року № 190 визначено порядок обліку та визначення обсягів спожитих послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, зокрема, згідно з п. 4 у виключних випадках (сезонне споживання, недоцільність встановлення) за погодженням з виконавцем послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення обсяги води за розрахунковий період визначаються за нормативами питного водопостачання, затвердженими органом місцевого самоврядування в установленому порядку, за кількістю календарних днів, протягом яких проводилося водопостачання цих споживачів.

Також, ч. 3 ст. 9 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» визначено, що у разі виходу з ладу або втрати вузла комерційного обліку, до відновлення його роботи або заміни комерційний облік здійснюється розрахунково відповідно до методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, з урахуванням середнього споживання: гарячої та питної води - протягом попередніх 12 місяців.

Згідно з ч.1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до ч.2 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно з п.1 ч.2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Згідно зі ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Частиною 1 статті 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства

Згідно зі ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до вимог договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Порушенням зобов`язання згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно зі статтею 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

За наслідками розгляду спору судом встановлено наявність зобов`язання відповідача щодо оплати послуг з водопостачання та водовідведення за Договором в сумі 432 399,31 грн., доказів виконання якого відповідачем суду не надано.

Таким чином, відповідач є таким, що прострочив виконання грошового зобов`язання з оплати послуг з водопостачання та водовідведення за Договором на суму 432 399,31 грн., тому відповідна сума боргу підлягає стягненню з відповідача за рішенням суду.

Як визначено ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За наслідками розгляду спору суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Відшкодування витрат по сплаті судового збору відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються судом на відповідача в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 129, 233, 236-241, Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні Комунального підприємства «Боярка-Водоканал» Боярської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлово-експлуатаційне підприємство «Тарасівське» прo стягнення 432 399,31 грн. задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариством з обмеженою відповідальністю «Житлово-експлуаційне підприємство Тарасівський» (08161, Київська обл., с. Тарасівка, вул. Шкільна,6, код ЄДРПОУ 39039653) на користь Комунального підприємства «Боярка-Водоканал» Боярської міської ради (08154, Київська обл., м. Боярка, вул. Білогородська, 19-б, код ЄДРПОУ 30687118) 432 399,31 грн. (чотириста тридцять дві тисячі триста дев`яносто дев`ять гривень 31 коп.) заборгованості та 6 486,00 грн. (шість тисяч чотириста вісімдесят шість гривень 00 коп.) витрат по сплаті судового збору.

3. Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку відповідно до ст. ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя А.Ю. Кошик

повний текст рішення складено 07.04.2023 року

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення02.03.2023
Оприлюднено11.04.2023
Номер документу110079796
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг

Судовий реєстр по справі —911/2108/22

Рішення від 02.03.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Кошик А.Ю.

Ухвала від 09.02.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Кошик А.Ю.

Ухвала від 19.01.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Кошик А.Ю.

Ухвала від 15.12.2022

Господарське

Господарський суд Київської області

Кошик А.Ю.

Ухвала від 17.11.2022

Господарське

Господарський суд Київської області

Кошик А.Ю.

Ухвала від 01.11.2022

Господарське

Господарський суд Київської області

Кошик А.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні