Провадження № 2/582/87/23
Справа № 582/199/23
Копія
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" березня 2023 р.
Недригайлівський районний суд Сумської області у складі:
головуючого судді Жмурченка В.Д.,
за участю секретаря Коваль В.В.,
розглянувши у порядку загального позовного провадження у підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт Недригайлів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на житловий будинок та земельні ділянки,
В С Т А Н О В И В :
22 лютого 2023 року позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з цим позовом та просить суд ухвалити рішення, яким визнати за нею, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на житловий будинок та земельні ділянки площею 0,1959 га, кадастровий номер 5923583600:03:000:0262, для ведення особистого селянського господарства, площею 0,4774 га, кадастровий номер 5923583600:03:000:0261, для ведення особистого селянського господарства, та площею 0,0787 га, кадастровий номер 5923583600:03:000:0260, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .
Позовна заява обґрунтована тим, що у 2013 році ОСОБА_2 передав їй у безкоштовне користування житловий будинок та земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1 , які отримав у власність на підставі свідоцтв про право на спадщину за законом після смерті сестри, ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Також передав технічний паспорт на житловий будинок та державні акти на право приватної власності на землю. Будь-яких договорів власник та позивач не укладали. Весь цей час позивач проживає та зареєстрована в даному домоволодінні та добросовісно володіє ним, покращує житлові умови, робить ремонти, сплачує комунальні послуги, адже ОСОБА_2 надав їй дозвіл на користування своїм майном, і протягом більш ніж 10 років будь-яких претензій з приводу використання житлового будинку позивачу ніхто не висловлював. ОСОБА_2 не заперечує проти визнання за позивачем ОСОБА_1 права власності на вказане домоволодіння та земельні ділянки, які надав їй у користування. На даний час вирішити питання про набуття права власності за позивачем на даний житловий будинок та земельні ділянки можливо тільки в судовому порядку, що і стало підставою для звернення до суду.
У підготовче судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилася, надала суду заяву, у якій просить судове засідання провести без її участі, позовні вимоги підтримує повністю та просить суд їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 у підготовче судове засідання не прибув, надав суду заяву, в якій позовні вимоги визнає в повному обсязі та просить розглядати справу без його участі.
Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України справу розглянуто за відсутності осіб, які беруть участь у справі, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
У зв`язку із визнанням відповідачем обставин, які наведені позивачем у позовній заяві на підтвердження своїх вимог, суд вважає, що ці обставини не підлягають доказуванню і оцінює їх як достовірні докази.
Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачами позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції" від 12 червня 2009 року № 2 роз`яснено, що у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.
Суд, дослідивши матеріали справи, пересвідчившись, що визнання відповідачем позову не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в селищі Недригайлів Сумської області, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_1 , виданого 06 травня 2004 року Недригайлівським РВ УМВС України в Сумській області, та зареєстрована у житловому будинку АДРЕСА_1 (а.с. 3).
Дане домоволодіння зареєстровано за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який набув його у власність на підставі свідоцтв про право на спадщину за законом після смерті сестри, ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Вказаному домоволодінню присвоєно адресу: АДРЕСА_1 (а.с. 5-25).
У 2013 році, за домовленістю із ОСОБА_2 , позивач ОСОБА_1 стала проживати в його будинку по АДРЕСА_1 , будь-яких договорів власник та позивач не укладали. При цьому, ОСОБА_2 передав ОСОБА_1 технічний паспорт на житловий будинок та державні акти на право приватної власності на землю.
Позивач постійно проживає та зареєстрована у вказаному будинку, користується ним та усіма надвірними будівлями і спорудами, а також земельними ділянками, в тому числі для ведення особистого селянського господарства, тобто володіє і користується майном відкрито, ні від кого не приховуючи своє володіння більше 10 років, ставлячись до житлового будинку як до власного, покращує умови проживання, здійснює ремонти, сплачує комунальні послуги, при цьому, вона не надавала значення, що житловий будинок їй не належить, вважала, що має право це робити, оскільки ОСОБА_2 надав їй дозвіл на користування її майном.
Частиною першою статті 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до статті 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до частини першої статті 344 ЦК України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном протягом п`яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Отже, при зверненні до суду з вимогами про визнання за набувальною давністю права власності на нерухоме майно позивачем має бути доведено факт існування такого нерухомого майна, відкритість та безперервність володіння ним без правової підстави; добросовісність заволодіння майном; факт володіння спірним майном протягом строку, який складає не менше 10 років.
Аналізуючи поняття добросовісності володіння як ознаки набувальної давності за статтею 344 ЦКУкраїни, слід виходити з того, що добросовісність, як одна із загальних засад цивільного судочинства, означає фактичну чесність суб`єктів у їх поведінці, прагнення сумлінно захистити свої цивільні права та забезпечити виконання цивільних обов`язків. При вирішенні спорів має значення факт добросовісності заявника саме на момент отримання ним майна, тобто на той початковий момент, який включається в повний давнісний строк володіння майном, визначений законом. Крім того, позивач, як володілець майна, повинен бути впевнений в тому, що на це майно не претендують інші особи і він отримав це майно за таких обставин і з таких підстав, які є достатніми для отримання права власності на нього. Добросовісність передбачає, що володілець майна не знав і не міг знати про те, що він володіє чужим майном, тобто ті обставини, які обумовили його володіння, не давали і не могли давати володільцю сумніву щодо правомірності його володіння майном.
За набувальною давністю може бути набуто право власності на нерухоме майно, яке не має власника, або власник якого невідомий, або власник відмовився від права власності на належне йому нерухоме майно та майно, що придбане добросовісним набувачем і у витребуванні якого його власнику було відмовлено.
Таким чином, набувальна давність поширюється на випадки фактичного, без правової підстави володіння чужим майном. Наявність у володільця певного юридичного документа, наприклад, договору найму, оренди, зберігання тощо, виключає застосування положень частини першої статті 344 ЦК України.
Судом встановлено, що спірний житловий будинок та земельні ділянки належать ОСОБА_2 на підставі свідоцтв про право на спадщину за законом, а тому належать до законних об`єктів володіння.
Відповідно до даних технічного паспорту, виготовленого 09.02.2023 ФОП ОСОБА_5 на замовлення позивача, ОСОБА_1 , до складу нерухомого майна, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , входить житловий будинок Літ. А-1, прибудова Літ. а, ґанок Літ. кр, л.кухня Літ. Б, сарай Літ. В, сарай Літ. Г, сарай Літ. Д, сарай Літ. Ж, навіс Літ. З, погріб Літ. ПГ, колодязь Літ. К, ворота з хвірткою № 1, огорожа № 2 (а.с. 18-21).
Зазначені факти указують на те, що позивач ОСОБА_1 добросовісно заволоділа житловим будинком з надвірними будівлями і спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , та земельними ділянками, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, та для ведення особистого селянського господарства, розташованими за даною адресою, продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном більше десяти років, на зазначене житло не претендують інші особи, а у позивача відсутній юридичний документ (ордер, договір найму, оренди, зберігання тощо) на вказане нерухоме майно.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що право позивача підлягає захисту в обраний ним спосіб - на підставі частини першої статті 344 ЦК України, та за позивачем ОСОБА_1 слід визнати право власності на житловий будинок з надвірними будівлями, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , і складається з житлового будинку Літ. А-1, прибудови Літ. а, ґанку Літ. кр, л.кухні Літ. Б, сараю Літ. В, сараю Літ. Г, сараю Літ. Д, сараю Літ. Ж, навісу Літ. З, погріба Літ. ПГ, колодязя Літ. К, воріт з хвірткою № 1, огорожі № 2, та на земельні ділянки площею 0,1959 га кадастровий номер 5923583600:03:000:0262 та площею 0,4774 га кадастровий номер 5923583600:03:000:0261 для ведення особистого селянського господарства, та площею 0,0787 га кадастровий номер 5923583600:03:000:0260, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судові витрати залишаються за позивачем.
На підставі викладеного, керуючись ст. 12, 13, 89, 141, 247, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на житловий будинок та земельні ділянки, задовольнити.
Визнати за ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , право власності на житловий будинок з надвірними будівлями, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , і складається з житлового будинку Літ. А-1, прибудови Літ. а, ґанку Літ. кр, л.кухні Літ. Б, сараю Літ. В, сараю Літ. Г, сараю Літ. Д, сараю Літ. Ж, навісу Літ. З, погріба Літ. ПГ, колодязя Літ. К, воріт з хвірткою № 1, огорожі № 2.
Визнати за ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , право власності на земельну ділянку площею 0,1959 га кадастровий номер 5923583600:03:000:0262, для ведення особистого селянського господарства, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 .
Визнати за ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , право власності на земельну ділянку площею 0,4774 га кадастровий номер 5923583600:03:000:0261, для ведення особистого селянського господарства, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 .
Визнати за ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , право власності на земельну ділянку площею 0,0787 га кадастровий номер 5923583600:03:000:0260, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення, до Сумського апеляційного суду у встановленому законом порядку.
Суддя:підпис З оригіналом згідно
Суддя : В. Д. Жмурченко
Суд | Недригайлівський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 30.03.2023 |
Оприлюднено | 10.04.2023 |
Номер документу | 110081450 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них |
Цивільне
Недригайлівський районний суд Сумської області
Жмурченко В. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні