Ухвала
від 30.08.2022 по справі 761/17266/22
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 761/17266/22

Провадження № 1-кс/761/9596/2022

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2022 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,

за участю секретаря ОСОБА_2

розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС 2 відділу 3 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_3 , погодженого прокурором ОСОБА_4 , внесеного у кримінальному провадженні № 22022000000000435 від 25.08.2022 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.111-2 КК України, про проведення обшуку,

встановив:

Старший слідчий в ОВС 2 відділу 3 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України полковник юстиції ОСОБА_3 за погодженням з прокурором ОСОБА_4 звернувся до суду з клопотанням, в якому просив: надати дозвіл старшому слідчому в ОВС 2 відділу 3 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України полковнику юстиції ОСОБА_3 , старшому слідчому в ОВС 2 відділу 3 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України підполковнику юстиції ОСОБА_5 та слідчому 2 відділу 3 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України молодшому лейтенанту юстиції ОСОБА_6 на проведення обшуку нежитлового приміщення за місцем розташування пункту обміну криптовалют ТОВ «КРИПТОБАНК «БАЙ» (код ЄДРПОУ 42298801) за адресою: м. Київ, вул. Антоновича, буд. 45.

Клопотання слідчий обґрунтовує тим, що в провадженні Головним слідчим управлінням СБ України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженню, внесеному 25.08.2022 до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 22022000000000435 від 25.08.2022 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 111-2 КК України.

В ході проведення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні встановлено, що в 2018 році громадянин України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючи на тимчасово окупованій території т.зв. «ЛНР», а саме в місті Луганськ, вступив в агентурні стосунки із невстановленим співробітником спецслужби російської федерації - федеральною службою безпеки рф, в результаті чого був останнім завербований та залучений до розвідувальної та іншої протиправної діяльності направленої на надання допомоги в проведенні підривних дій проти України.

Зокрема, на виконання злочинних вказівок невстановлених осіб, ОСОБА_7 , налагодив у м. Києві протиправну фінансову схему по «легалізації (відмиванні) доходів отриманих злочинним шляхом», переведення безготівкових коштів у готівку, конвертації валюти, в тому числі шляхом переведення в криптовалюту (біт-коїни), пересилання (перевезення) грошових коштів на територію російської федерації та тимчасово окуповані території Донецької та Луганської областей з метою завдання шкоди Україні шляхом збору, підготовки та передачі матеріальних ресурсів - грошових коштів представникам держави-агресора, її збройним формуванням.

Так, на виконання вказівок невстановлених осіб, в 2018 році ОСОБА_7 переїхав до міста Києва, де почав проводити спільно з іншими невстановленими особами незаконні фінансові операції по «переміщенню» грошових коштів в іноземній валюті з території російської федерації та тимчасово окупованих територій т.зв. «ДНР» та «ЛНР» в Україну, та у зворотному напрямку.

Починаючи з 24 лютого 2022 року, тобто з дня початку повномаштабного військового вторгнення збройних сил російської федерації в Україну, рішеннями українського уряду та урядами іноземних держав введені санкційні обмеження щодо виведення іноземної валюти з території російської федерації, а також здійснення безготівкових платежів в іноземній валюті. Враховуючи викладене, у представників бізнесу, правоохоронних та розвідувальних органів країни-агресора, а також спецслужб рф виникла гостра необхідність у виведенні іноземної валюти з території України для подальшого фінансування незаконної діяльності на шкоду інтересам держави Україна. Для здійснення таких незаконних операцій невстановленими особами було залучено ОСОБА_7 , який на той час вже налагодив в місті Києві діяльність спрямовану на пособництво державі агресору шляхом добровільного збору, підготовки та передачі матеріальних ресурсів - грошових коштів представникам держави-агресора та т.зв. «ЛНР» та «ДНР».

За наявними даними, до вище вказаної протиправної діяльності, з метою виведення іноземної валюти з території російської федерації та тимчасово окупованих територій т.зв. «ЛНР» та «ДНР», а також здійснення безготівкових платежів в іноземній валюті з метою подальшого обготівкування та передачі грошових коштів представникам держави-агресора, ОСОБА_7 залучили мешканці та особи, які періодично відвідують тимчасово окуповані території в Луганській області та які підозрюються у причетності до розвідувальної, терористичної, сепаратистської та іншої протиправної діяльності на шкоду державній безпеці України.

Встановлено, що ОСОБА_7 підтримує чисельні сталі контакти з мешканцями рф та тимчасово окупованих територій т.зв. «ЛНР» та «ДНР» , окремі з яких можуть мати відношення до кадрового складу або агентурного апарату спецслужб країни-агресора.

Таким чином, наявна інформація свідчить про причетність ОСОБА_7 , а також службових осіб ТОВ «ПРОФФІНЦЕНТР УКРАЇНА», ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ЦЕНТРОФІНАНС», ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «МАГНАТ», ТОВ «КРИПТОБАНК «БАЙ» до пособництва державі-агресору, тобто у вчиненні ним умисних дій, спрямованих на допомогу державі-агресору, збройним формуванням, та окупаційній адміністрації держави-агресора шляхом добровільного збору, підготовки та передачі матеріальних ресурсів - грошових коштів представникам держави-агресора, її збройним формуванням, тобто кримінального правопорушення, передбаченого ст. 111-2 КК України.

У зв`язку з вище викладеним, з 21 години 40 хвилин 25.08.2022 до 00 години 11 хвилин 26.08.2022 у зв`язку із невідкладним випадком та реальної загрози знищення майна - окремих речей, предметів, документів, що зберегли на собі сліди злочину або містять інші відомості, які можуть бути використанні як докази фактів та обставин що встановлюються в ході кримінального провадження було проведено невідкладний обшук нежитлового приміщення за місцем розташування пункту обміну криптовалют ТОВ «КРИПТОБАНК «БАЙ» (код ЄДРПОУ 42298801) за адресою: м. Київ, вул. Антоновича, буд. 45, власником якого відповідно до Інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 308140370 від 24.08.2022 є ТОВ «Сафабі» (код ЄДРПОУ 389490033).

1.В ході вказаного обшуку виявлено та вилучено наступне: Копія Договору суборенди нежитлового приміщення №1502 від 15.01.2022, на 6 арк.;

2.Копія Акту прийому-передачі до Договору суборенди нежитлового приміщення №1502 від 15.01.2022, на 1 арк.;

3.Копії фіскальних чеків (квитанцій) № 5408, № 7706, № 744, № 124, №21188, №21189, №20823, № 20854, №70991, №21101, №21503, №21586, на 5 арк.

У судове засідання слідчий ОСОБА_3 не з`явився, про розгляд клопотання повідомлялась належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Вивчивши матеріали клопотання, суд вважає, що воно не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з ч. 2 ст. 30 Конституції України, не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.

Відповідно до ст. 237 КПК України з метою виявлення та фіксації обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення речей та документів.

Огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами КПК України, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.

За ч. 1 та ч. 2 ст. 233 КПК України, ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді. При цьому під житлом особи розуміється будь-яке приміщення, яке знаходиться у постійному чи тимчасовому володінні особи, незалежно від його призначення і правового статусу, та пристосоване для постійного або тимчасового проживання в ньому фізичних осіб, а також всі складові частини такого приміщення. Не є житлом приміщення, спеціально призначені для утримання осіб, права яких обмежені за законом. Під іншим володінням особи розуміються транспортний засіб, земельна ділянка, гараж, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи.

Питання щодо проведення такої слідчої дії як обшук врегульовано ст. 234 КПК України.

Так, ч. 1 ст. 234 КПК України визначено: обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

При цьому, за ч. 2 цієї статті Кодексу, до клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.

Відповідно до ч. 1 ст. 132 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.

Частиною 4 ст. 234 КПК України визначено, що клопотання про обшук розглядається у суді в день його надходження за участю слідчого або прокурора.

При цьому, клопотання має відповідати вимогам ч. 3 ст. 234 КПК України, зокрема в ньому мають бути зазначені відомості про особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться, про речі, документи або осіб, яких планується відшукати, та до клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.

Необхідність долучення слідчим, прокурором до клопотання оригіналів чи копій документів, якими він обґрунтовує своє клопотання, є необхідним з метою перевірки слідчим суддею обставин, визначених у ч. 5 ст. 234 КПК України.

Згідно з ч. 5 ст. 234 КПК України, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що: 1) було вчинено кримінальне правопорушення; 2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; 3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; 4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи; 5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.

Отже, слідчий, прокурор, ініціюючи проведення такої слідчої дії, як обшук житла чи іншого володіння особи має довести наявність достатніх підстав вважати, що відшукані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи і можуть бути доказами саме у вказаному слідчим, прокурором кримінальному провадженні.

Відповідно до ч.3 ст.233 КПК України, слідчий, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи лише у невідкладних випадках, пов`язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину. У такому випадку прокурор, слідчий за погодженням із прокурором зобов`язаний невідкладно після здійснення таких дій звернутися з клопотанням про проведення обшуку до слідчого судді. Слідчий суддя розглядає таке клопотання згідно з вимогами статті 234 цього Кодексу, перевіряючи, крім іншого, чи дійсно були наявні підстави для проникнення до житла чи іншого володіння особи без ухвали слідчого судді. Якщо прокурор відмовиться погодити клопотання слідчого про обшук або слідчий суддя відмовить у задоволенні клопотання про обшук, встановлені внаслідок такого обшуку докази є недопустимими, а отримана інформація підлягає знищенню в порядку, передбаченому статтею 255 цього Кодексу.

Згідно зі ст.ст. 91, 92 КПК України, у кримінальному провадженні підлягають доказуванню подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення), вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням. Обов`язок доказування покладається на слідчого, прокурора.

Статтею 22 КПК України передбачено, що кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом. У відповідності до положень ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.

Слідчий в судове засідання не з`явився, вимоги клопотання не підтримав, не обґрунтував причини призначення обшуку приміщення, не довів наявності достатніх для цього підстав, у зв`язку з якими подається клопотання, які мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Неявка без поважної причини сторони кримінального провадження, якою подане клопотання про призначення обшуку, свідчить про фактичне не підтримання поданого клопотання та не доведення згаданих обставин, що має оцінюватись як підстава для відмови в задоволенні такого клопотання.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 233-236, 309 КПК України, слідчий суддя,

ухвалив:

Відмовити у задоволенні клопотання старшого слідчого в ОВС 2 відділу 3 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_3 , погодженого прокурором ОСОБА_4 , внесеного у кримінальному провадженні № 22022000000000435 від 25.08.2022 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.111-2 КК України, про проведення обушку нежитлового приміщення за місцем розташування пункту обміну криптовалют ТОВ «Криптобанк «Бай» у зв`язку з невідкладним випадком пов`язаним із врятуванням майна та збереження речових доказів за адресою: м. Київ, вул.Антоновича, 45.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя

СудШевченківський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення30.08.2022
Оприлюднено08.04.2024
Номер документу110084105
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи

Судовий реєстр по справі —761/17266/22

Ухвала від 30.08.2022

Кримінальне

Шевченківський районний суд міста Києва

Мальцев Д. О.

Ухвала від 30.08.2022

Кримінальне

Шевченківський районний суд міста Києва

Мальцев Д. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні