Рішення
від 05.04.2023 по справі 927/130/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Іменем України

05 квітня 2023 року м. Чернігівсправа № 927/130/23 Господарський суд Чернігівської області у складі:

судді НоувенМ.П.,

за участю секретаря судового засідання Одинець І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу №927/130/23, розгляд якої здійснено у порядку спрощеного позовного провадження

за позовом: Акціонерного товариства «Чернігівобленерго»,

вул. Гонча, 40, м. Чернігів, 14000:

до відповідача: Селянського (фермерського) господарства «Агротехсервіс»,

пров. Гагаріна,4, м. Мена, Чернігівська обл., 15600;

про стягнення 14610,12 грн;

за участі представників:

від позивача: Григорьев О.М.;

від відповідача: Білий В.П.

Позивач Акціонерне товариство «Чернігівобленерго» звернулось до Господарського суду Чернігівської області з позовом до Селянського (фермерського) господарства «Агротехсервіс» про стягнення 14610,12 грн боргу за необліковану електричну енергію.

Дії суду щодо розгляду справи.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 23.01.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання), встановлено сторонам строки для подання відзиву на позов, відповіді на відзив.

З урахуванням наявних у матеріалах справи доводів та заперечень сторін суд вирішив провести розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 17.03.2023 розгляд справи по суті призначено на 05.04.2023.

Сторони належним чином були повідомлені про розгляд справи в суді, що підтверджується повідомленнями про вручення рекомендованої кореспонденції, а саме: №1400056040597, №1400056686853 (позивач), № 1400056040600, №1400056686845 (відповідач).

Позиції учасників справи. Заяви та клопотання учасників справи.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що споживач порушив п.п. 4 п. 8.4.2. ПРРЕЕ, в результаті чого АТ «Чернігівобленерго» здійснено розрахунок необлікованої електроенергії по акту про порушення № 171566 від 20.05.2021 за період з 20.11.2020 по 20.05.2021.

За загальними принципами здійснення судочинства, що також відображені у ст. 13, 14 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах диспозитивності та змагальності сторін.

Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

08.02.2023 на електронну адресу суду від відповідача надійшов електронний лист, відповідно до якого останній зазначив про незгоду з позовними вимогами.

09.02.2023 на електронну адресу суду від відповідача надійшов електронний лист (скріншот сторінки електронної пошти з вкладенням), відповідно до якого останній визначає даний лист як відзив на позов та викладає свої заперечення на позовні вимоги.

З приводу електронного листа від 09.02.2023 суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 161 ГПК України при розгляді справи судом в порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.

Статтею 165 ГПК України передбачено, що у відзиві відповідач викладає заперечення проти позову. Відзив підписується відповідачем або його представником. Відзив повинен містити: 1) найменування (ім`я) позивача і номер справи; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) відповідача, його місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку, офіційну електронну адресу та адресу електронної пошти, за наявності; 3) у разі повного або часткового визнання позовних вимог - вимоги, які визнаються відповідачем; 4) обставини, які визнаються відповідачем, а також правову оцінку обставин, наданих позивачем, з якою відповідач погоджується; 5) заперечення (за наявності) щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується, із посиланням на відповідні докази та норми права; 6) перелік документів та інших доказів, що додаються до відзиву, та зазначення документів і доказів, які не можуть бути подані разом із відзивом, із зазначенням причин їх неподання; 7) заперечення (за наявності) щодо заявленого позивачем розміру судових витрат, які позивач поніс та очікує понести до закінчення розгляду справи по суті; 8) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які відповідач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи.

Копія відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи повинна бути надіслана (надана) одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.

До відзиву додаються: 1) докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем; 2) документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

До відзиву, підписаного представником відповідача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника відповідача.

Відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дозволить відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив не пізніше першого підготовчого засідання у справі.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

З урахуванням вищевикладених норм ГПК України, суд не приймає електронний лист, надісланий до суду 09.02.2023 як відзив на позов.

Відповідач своїм правом на подання відзиву у визначений судом у відповідності до господарського процесуального закону строк не скористався, за таких обставин, рішення приймається за наявними матеріалами справи, на підставі ч.2 ст.178 ГПК України.

Судом задоволено клопотання Відповідача про розгляд справи в судовому засіданні та надання можливості керівнику Відповідача надати свої пояснення по суті спору.

Будь-яких інших заяв, клопотань або заперечень від сторін не надходило.

Обставини справи встановлені судом.

Відповідно до Статуту Акціонерного товариства «Чернігівобленерго», затвердженого Загальними зборами акціонерів Публічного акціонерного товариства «Чернігівобленерго» від 16.04.2019, Протокол № 13, рішенням Загальних зборів від 16.04.2019 змінено найменування Публічного акціонерного товариства «Чернігівобленерго» на Акціонерне товариство «Чернігівобленерго» (далі - Товариство), а також змінено тип акціонерного товариства з публічного на приватне.

Товариство по всьому майну, правам та обов`язкам є правонаступником Публічного акціонерного товариства «Чернігівобленерго» (п. 1.4. Статуту).

Між Відкритим акціонерним товариством «Чернігівобленерго», правонаступником якого є Акціонерне товариство «Чернігівобленерго» та Селянським (фермерським) господарством «Агротехсервіс» укладено Договір про постачання електричної енергії № 461 від 16.01.2008 (далі - Договір).

Відповідно до п. 1 Договору Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з дозволеною для використання потужністю 1,5 кВт, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Точка продажу електричної енергії встановлюється згідно Додатку № 2 «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін» до цього Договору.

На виконання п. 4.2.3. Договору Споживач сплачує Постачальнику вартість недорахованої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики визначення обсягу та вартості недоврахованої електричної енергії, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням, у разі таких дій Споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку; споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов, визначених Методикою.

Пунктом 4.4 Договору передбачено, що у разі виявлення однією із сторін порушень умов договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін договору в двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов`язана попередити іншу сторону про необхідність складання акта. Інша сторона не може без поважних причин відмовитись від складання та підписання акта. У разі відмови відповідальної сторони від підписання акта в акті робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо його на місці складання підписали не менше трьох уповноважених представників сторони договору, що складала акт.

Згідно п. 7.1 Договору облік електричної енергії, спожитої споживачем та (або) субспоживачами, приєднаними до електричних мереж споживача, здійснюється згідно з вимогами ПУЕ та ПКЕЕ. У разі порушення споживачем вимог нормативно-технічних документі щодо встановлення та експлуатації засобів обліку, їх покази не використовуються при розрахунках за спожиту електроенергію, а обсяги спожитої електроенергії визначаються постачальником розрахунковим шляхом згідно з вимогами Додатка № 3 до цього Договору «Порядок розрахунків».

Відповідно до п. 9.4 Договору цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2008. Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

У п.1-2 додатку №2 до Договору "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін", підписаного сторонами та скріпленого печатками сторін, сторони установили балансову належність електромереж: постачальника (перелік електроустановок) - ПЛ-0.4кВ Л-1 від КТП№ 396; споживача (перелік електроустановок) внутрішні електромережі - 0,22-кВ. Межа балансової належності електромереж встановлюється: на ввідних клемах лічильника в будівлі Споживача.

Пунктами 3-6 додатку №2 також передбачено, що межа відповідальності за стан та обслуговування електромереж співпадає з межею балансової належності. Постачальник несе відповідальність за технічний стан та безпечну експлуатацію електромереж та установок згідно п. 1 абз.1 цього Акту. Споживач несе відповідальність за технічний стан та безпечну експлуатацію електромереж та установок згідно пункту 1 абз.2 цього Акту. Постачальник електроенергії та споживач зобов`язуються утримувати електроустановки, які зазначені в п.1 цього акту, у належному технічному стані та експлуатувати їх відповідно до Правил користування електричною енергією, ПТЕЕС, ПБЕЕС.

Додатком № 6 «Режим роботи електроустановок споживача» встановлено: назва об`єкта та місце його розташування приміщення для проведення експертизи м. Мена, вул. Чернігівський шлях (колишня вул. Жовтнева), дозволена до використання потужність, кВт 1,5, приєднана потужність електроустановок, кВА 1,5, години роботи протягом доби цілодобово (в редакції додаткової угоди від 22.01.2014).

Відповідно заяви-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії приєднано споживача Селянське (фермерське) господарство «Агротехсервіс» з 01.01.2019 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії на умовах договору про постачання електричної енергії/користування електричною енергією №461 від 16.01.2008 за особовим рахунком №461 бази даних споживачів постачальника за регульованим тарифом. Дана заява-приєднання підписана споживачем.

Відповідно до п.1.1., п.1.2. Договору, цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії споживачам (надалі - Споживач) як послуги Оператора системи. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до умов цього Договору, згідно із заявою-приєднання яка є додатком 1 до цього Договору. Умови цього Договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312, та є однаковими для всіх споживачів.

Пунктом 2.1. Договору передбачено, що Оператор системи надає споживачу послуги з розподілу електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №309 та Кодексу систем розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №310, за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в паспорті точки розподілу за об`єктом споживача, який є додатком 2 до цього договору та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи.

Оператор системи, згідно з підпунктами 2, 5-8 пункту 7.1. Договору, має право: на безперешкодний доступ (за пред`явленням службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки та контрольного огляду вузла вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого ПРРЕЕ порядку та умов договору; вимагати від споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями, допущеними споживачем під час користування електричною енергією; контролювати додержання споживачем вимог ПРРЕЕ; складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору про розподіл електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці; надавати споживачу, який є власником засобу вимірювання, обґрунтовані вимоги щодо приведення розрахункового обліку в технічний стан відповідно до вимог нормативних документів.

Згідно п. 8.6 Договору у разі порушення розрахункового обліку з вини споживача споживач сплачує оператору системи вартість не облікованої електричної енергії, визначену відповідно до вимог ПРРЕЕ.

Відповідно до п. 8.9 Договору у разі виявлення однієї із сторін порушень умов договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов`язана попередити іншу сторону про необхідність складення акта. Сторона, яка здійснила таке порушення, не може без поважних причин відмовитись від складення та підписання відповідно акту.

19.02.2020 уповноваженими представниками АТ «Чернігівобленерго» на об`єкті Селянського (фермерського) господарства «Агротехсервіс», розташованого за адресою: вул. Чернігівський шлях,85, м. Мена Чернігівської області, за участі уповноваженого представника останнього, встановлено лічильник електроенергії типу СО-197, заводський № 055540. На кожусі лічильника була встановлена пломба С54890624, на клемній кришці була встановлена пломба С50590855, на кожусі лічильника були встановлені індикатори магнеТ М13090249 та М13090250.

Дані обставини зафіксовані в Акті заміни вузла обліку (засобу обліку), встановленого на об`єкті № 071834 від 19.02.2020. Акт підписано сторонами без заперечень та зауважень.

Згідно п. 3 вказаного акту споживач приймає на відповідальне збереження всі пломби, індикатори встановлені на вказаних в акті засобах обліку на перерахованому устаткуванні та несе повну відповідальність згідно умов чинного законодавства та договору про постачання електричної енергії за несанкціонований доступ до приладів і ланцюгів обліку, втручання у роботу обліку електроенергії, порушення цілісності пломб та пломбу вального матеріалу, пошкодження приладів обліку.

20.05.2021 уповноваженими представниками АТ «Чернігівобленерго» проведено контрольний огляд вузла обліку (засобу обліку), встановленого на об`єкті споживача СФГ «Агротехсервіс» за адресою: м. Мена, вул. Чернігівський шлях,85, в процесі якого виявлено спрацювання індикатора магнеТ М13090249, про що складено Акт № 119451 від 20.05.2021.

В результаті контрольного огляду інспектором виявлені та зафіксовані порушення ПРРЕЕ, а саме: фіксація індикатором впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного поля.

Уповноваженими представниками АТ «Чернігівобленерго» складено Акт про порушення № 171566 від 20.05.2021, яким зафіксоване порушення Споживачем п.п.4 п.8.4.2 ПРЕЕ.

Крім того, відповідно до п. 11 Акту про порушення № 171566 від 20.05.2021 Селянське (фермерське) господарство «Агротехсервіс» запрошено 23.06.2021 для участі у засіданні комісії оператора системи з розгляду складеного акта про порушення.

Під час оформлення Акта про порушення № 171566 від 20.05.2021 здійснювалась фотофіксація виявленого порушення.

Акт про порушення № 171566 від 20.05.2021 підписано головою СФГ «Агротехсервіс» з зауваженнями з приводу того, що останній не згоден з порушенням обліку електроенергії (п. 8.4.2.4., п.п.5.5. ККО).

23.06.2021 на засіданні комісії апарату управління АТ "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО" з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, оформленого протоколом № 2733, прийнято рішення провести розрахунок недорахованої електроенергії по Акту №171566 від 20.05.2021 на підставі п.8.4.10. ПРРЕЕ. Обсяг нарахування складає 3978 кВт/год на суму 14610,12 грн. Відповідач на засідання комісії не з`явився.

Розрахунок вартості безобліково спожитої електроенергії по Акту № 171566 від 20.05.2021 проведено позивачем за період з 20.11.2020 по 20.05.2021 (за 181 день).

Таким чином, по Акту № 171566 від 20.05.2021 відповідачу нараховано 14610,12 грн вартості безобліково спожитої електроенергії та виставлено рахунок №8190049974967 від 23.06.2021.

Протокол засідання № 2733, розрахунок величини вартості та рахунок № 8190049974967 надіслані відповідачу 09.07.2021 супровідним листом № 53/53.1/2283.1/01-13 від 05.07.2021.

Доказів оскарження чи скасування рішення комісії, оформленого протоколом № 2733, на час розгляду справи суду не надано.

Несплата відповідачем вартості безобліково спожитої електроенергії стала підставою для звернення позивача до суду для захисту свого порушеного права.

Оцінка аргументів та нормативно правове обґрунтування.

Відповідно до ч.1,2 ст.275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.

Статтею 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договір про надання послуг з розподілу; договір постачання електричної енергії споживачу.

Згідно з ч.1 ст. 45 Закону України "Про ринок електричної енергії", розподіл електричної енергії здійснюється оператором системи розподілу. Діяльність з розподілу електричної енергії підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства.

Частиною 4 ст. 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" визначено, що оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі договорів про надання послуг з розподілу. Договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі типових договорів, форма яких затверджується Регулятором.

За приписами пункту 2 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 14.03.2018 №312, яка набрала чинності 19.04.2018, "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" (далі - ПРРЕЕ), укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

Відповідно до п.1.1.1. ПРРЕЕ, ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби. Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

Пунктом 6 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 зазначено, що до укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб`єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства в сфері електроенергетики. Зокрема сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо.

Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.

Відповідно до п.2.1.4. ПРРЕЕ, договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил.

Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за ініціативою споживача або оператора системи відповідно до визначених цими Правилами випадків, як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою-приєднанням до розробленого оператором системи розподілу договору на умовах складеного оператором системи розподілу паспорта точки розподілу.

Пунктом 2.1.6. ПРРЕЕ визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Частиною 1 ст. 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Частина 1 ст. 626 Цивільного кодексу України встановлює, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Матеріалами справи підтверджується факт укладення між сторонами договору про постачання електричної енергії №461від 16.01.2008.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно заяви-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії приєднано споживача Селянське (фермерське) господарство «Агротехсервіс» з 01.01.2019 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії на умовах договору про постачання електричної енергії/користування електричною енергією №461 від 16.01.2008 за особовим рахунком №461 бази даних споживачів постачальника за регульованим тарифом.

Таким чином, 01.01.2019, між позивачем та відповідачем укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Відповідно до п.п. 4 п.8.4.2. ПРРЕЕ (в редакції, чинній на момент складення акту про порушення), визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень, зокрема, фіксації індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів.

За приписами п. 8.2.5. ПРРЕЕ (в редакції, чинній на момент складення акту про порушення), у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який брав участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті. Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Відповідно до п. 8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Згідно до п.8.4.10. ПРРЕЕ, у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт·год) розраховується за формулою

Wдоб = P · tдоб · Кв,

де Р - потужність (кВт), визначена як дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність);

tдоб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год). У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача tдоб приймається рівним 8 год;

Кв - коефіцієнт використання струймоприймачів (приймається рівним 0,6).

У підпункті 1) пункту 8.4.8. ПРРЕЕ також передбачено, що кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача: 1) у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-3 (у частині пошкодження засобів вимірювальної техніки та/або пломб) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Як встановив суд, позивачем здійснено контрольний огляд вузла обліку (засобу обліку), встановленого на об`єкті споживача, в результаті якого виявлено порушення ПРРЕЕ, про що складено акт про порушення № 171566 від 20.05.2021.

Представником відповідача, а саме безпосередньо директором СФГ «Агротехсервіс» Білим Володимиром Петровичем, підписано зазначений акт з зауваженнями щодо незгоди фіксації впливу на лічильник. При цьому, підпис ОСОБА_1 стоїть в графі «з актом про порушення ознайомлений, споживач».

Крім того, в акті зазначено, що комісія оператора системи з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 23.06.2021 о 14:00 за адресою м. Чернігів, вул. Гонча,40.

23.06.2021 на засіданні комісії апарату управління АТ "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО" з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, оформленого протоколом № 2733, прийнято рішення провести розрахунок недорахованої електроенергії по Акту №171566 на підставі п.8.4.10. ПРРЕЕ. Обсяг нарахування складає 3978 кВт/год на суму 14610,12 грн.

При цьому, з вказаного протоколу вбачається, що відповідач не скористався своїм правом бути присутнім на засіданні комісії.

Перевіривши розрахунок вартості безобліково спожитої електроенергії по Акту №171566 суд зазначає наступне.

Докази оскарження та скасування рішення комісії позивача з розгляду Акту № 171566, яке оформлене протоколом №2733 від 23.06.2021, матеріали справи не містять.

Відповідно до п. 2.3.13 ПРРЕЕ обсяги спожитої електричної енергії визначаються за розрахунковий період, який становить 1 календарний місяць. Обсяг спожитої протягом розрахункового періоду електричної енергії визначається в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку.

Пунктами 8.6.7- 8.6.8 Кодексу комерційного обліку електричної енергії визначено, що зчитування показів (збір даних) з лічильників у непобутових та колективних побутових споживачів у разі відсутності можливості їх автоматизованого дистанційного зчитування провадиться споживачем щомісяця на перше число місяця, наступного за розрахунковим. При обладнанні вузлів обліку засобами дистанційної передачі даних інформація про покази лічильників за розрахунковий місяць формується відповідним ППКО через канали дистанційного зв`язку.

Непобутові та колективні побутові споживачі зобов`язані протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця надати оператору системи звіт про покази лічильників за розрахунковий місяць. Наведені у звіті останні фактичні покази лічильників вважаються показами на початок першої доби календарного місяця.

Тобто, відповідач самостійно надає покази лічильника обліку спожитої електричної енергії постачальнику, і у нього виникає зобов`язання по оплаті спожитої електроенергії.

Як вбачається з розрахунку вартості безобліково спожитої електроенергії по Акту № 171566 розрахунок проведено з 20.11.2020 по 20.05.2021 за 181 днів:

1. За період з 20.11.2020 по 30.11.2020 кількість нарахованої електроенергії - 220 кВт/год, кількість спожитих відповідачем кВт/год за листопад 2020 року - 0 кВт/год. Вартість необлікованої електроенергії становить 671 грн = 220 кВт/год * тариф 3,05.

2. За період з 01.12.2020 по 31.12.2020 кількість нарахованої електроенергії - 682 кВт/год, кількість спожитих відповідачем кВт/год за грудень 2020 року - 0 кВт/год. Вартість необлікованої електроенергії становить 2161,94 грн = 682 кВт/год * тариф 3,17.

3. За період з 01.01.2021 по 31.01.2021 кількість нарахованої електроенергії - 682 кВт/год, кількість спожитих відповідачем кВт/год за січень 2021 року 4 кВт/год. Вартість необлікованої електроенергії становить 2223 грн = 678 кВт/год * тариф 3,28.

4. За період з 01.02.2021 по 28.02.2021 кількість нарахованої електроенергії - 616 кВт/год, кількість спожитих відповідачем кВт/год за лютий 2021 року - 0 кВт/год. Вартість необлікованої електроенергії становить 2051,28 грн = 616 кВт/год * тариф 3,33.

5. За період з 01.03.2021 по 31.03.2021 кількість нарахованої електроенергії 682 кВт/год, кількість спожитих відповідачем кВт/год за березень 2021 року - 0 кВт/год. Вартість необлікованої електроенергії становить 1991,44 грн = 682 кВт/год * тариф 2,92.

6. За період з 01.04.2021 по 30.04.2021 кількість нарахованої електроенергії - 660 кВт/год, кількість спожитих відповідачем кВт/год за квітень 2021 року - 0 кВт/год. Вартість необлікованої електроенергії становить 1966,80 грн = 660 кВт/год * тариф 2,98.

7. За період з 01.05.2021 по 20.05.2021 кількість нарахованої електроенергії - 440 кВт/год, кількість спожитих відповідачем кВт/год за травень 2021 року - 0 кВт/год. Вартість необлікованої електроенергії становить 1108,80 грн = 440 кВт/год * тариф 2,52.

Відповідно до п. 8.2.7. ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

Вартість безобліково спожитої електроенергії у розмірі 14610,12 грн була зазначена у рахунку на оплату № 8190040974967 від 23.06.2021, який разом розрахунком вартості необлікованої електроенергії був направлений на адресу відповідача 09.07.2021 супровідним листом № 53/53.1/2283.1/01-13 від 05.07.2021.

Доказів отримання даного листа матеріали справи не містять.

Відповідно до Нормативів пересилання поштових відправлень, затверджених Наказом Міністерства інфраструктури України № 958 від 28 листопада 2013 року, нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв`язку (без урахування вихідних днів об`єктів поштового зв`язку) становлять: у межах області та між обласними центрами України (у тому числі для міст Києва) Д+3, пріоритетної Д+2, де Д день подання поштового відправлення до пересилання в об`єкті поштового зв`язку або опускання простого листа чи поштової картки до поштової скриньки до початку останнього виймання; 1, 2, 3, 4, 5 кількість днів, протягом яких пересилається поштове відправлення. При пересиланні рекомендованої письмової кореспонденції зазначені в пункті 1 цього розділу нормативні строки пересилання збільшуються на один день.

Отже, оскільки позивачем лист № 53/53.1/2283.1/01-13 від 05.07.2021 відправлено рекомендованою кореспонденцією, про що зазначено у фіскальному чеку, з урахуванням нормативних строків пересилання, а також вимог п. 8.2.7. ПРРЕЕ, відповідач вважається таким, що отримав кореспонденцію 22.11.2021.

Відтак, строк оплати рахунку настав 22.12.2021.

Доказів оплати відповідачем рахунку матеріали справи не містять.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідач прийняв на відповідальне зберігання індикатор, що підтверджується Актом зміни вузла обліку від 19.02.2020.

Так, 19.02.2020 уповноваженими представниками АТ «Чернігівобленерго» на об`єкті Селянського (фермерського) господарства «Агротехсервіс», розташованого за адресою: вул. Чернігівський шлях,85, м. Мена Чернігівської області, за участі уповноваженого представника останнього, встановлено лічильник електроенергії типу СО-197, заводський № 055540. На кожусі лічильника була встановлена пломба С54890624, на клемній кришці була встановлена пломба С50590855, на кожусі лічильника були встановлені індикатори магнеТ М13090249 та М13090250.

Дані обставини зафіксовані в Акті заміни вузла обліку (засобу обліку), встановленого на об`єкті № 071834 від 19.02.2020. Акт підписано сторонами без заперечень та зауважень.

Згідно п. 3 вказаного акту споживач приймає на відповідальне збереження всі пломби, індикатори встановлені на вказаних в акті засобах обліку на перерахованому устаткуванні та несе повну відповідальність згідно умов чинного законодавства та договору про постачання електричної енергії за несанкціонований доступ до приладів і ланцюгів обліку, втручання у роботу обліку електроенергії, порушення цілісності пломб та пломбу вального матеріалу, пошкодження приладів обліку.

В судовому засіданні представник Відповідача зазначив, що можливо індикатори магнеТ М13090249 та М13090250 були встановлені пошкодженими. Проте, будь-яких доказів не надав, акти збереження пломб підписані без зауважень.

Відповідно до п.8.4.4. ПРРЕЕ (в редакції, чинній станом на день виявлення правопорушення) факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства (далі - експертиза). До отримання оператором системи результатів експертизи положення цієї глави не застосовуються для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, за винятком випадків, передбачених цим пунктом.

Якщо оператор системи не є власником засобів вимірювальної техніки, оператор системи має право за заявою власника засобів вимірювальної техніки надати йому належним чином упаковані та опломбовані засоби вимірювальної техніки та інші технічні засоби, якими здійснювалося втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (за наявності), для направлення їх на експертизу (за умови, що оператором системи не було направлено засоби вимірювальної техніки на експертизу до моменту отримання ним заяви власника засобів вимірювальної техніки).

У разі незгоди споживача з фактом впливу на лічильник електричної енергії фізичними полями, зафіксованим індикатором, який схемотехнічно вмонтований у лічильник, споживач має право (з метою встановлення причин спрацювання індикатора) направити лічильник на експертизу (обстеження) до його виробника або іншої організації (підприємства), яка має право на її проведення згідно із законодавством.

Якщо власником лічильника є оператор системи, споживач має право протягом 50 календарних днів з дня виявлення представниками оператора системи факту спрацювання індикатора, який схемотехнічно вмонтований у лічильник, звернутися до оператора системи із заявою про направлення лічильника на експертизу (обстеження). Оператор системи має протягом 7 робочих днів від дня отримання заяви споживача направити лічильник на експертизу (обстеження). Якщо за результатами експертизи (обстеження) підтверджено спрацювання індикатора через вплив на лічильник фізичних полів, споживач відшкодовує оператору системи витрати на проведення експертизи (обстеження) лічильника.

У судовому засіданні 05.04.2023 представник відповідача пояснив, що з будь-якими заявами про надання засобів вимірювальної техніки для направлення їх на експертизу до оператора системи (позивача) не звертався.

Представник позивача також у судовому засіданні 05.04.2023 підтвердив, що відповідач не звертався до АТ «Чернігівобленерго» з заявою про надання лічильника для проведення експертизи.

Як встановлено судом, відповідач не оскаржував ні акт про порушення № 171566 від 20.05.2021, ні Рішення комісії, оформленого протоколом №2733 від 23.06.2021.

Згідно зі ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Оцінка доказів має свій зміст: визнання допустимості, належності, достовірності, вірогідності, достатності і взаємозв`язку всієї сукупності доказів.

Заперечення відповідача не приймаються судом, оскільки останні не знайшли свого підтвердження.

З огляду на вищевикладене, позовні вимоги АТ «Чернігівобленерго» є правомірними, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Розподіл судових витрат.

Згідно з п.5 ч.1 ст. 237 ГПК України при ухваленні рішення суд вирішує питання, зокрема, про розподіл між сторонами судових витрат.

Статтею 129 ГПК України передбачено, що судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

За таких обставин, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір в сумі 2684 грн.

Керуючись ст.129,130, 236-239, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1.Позовні вимоги Акціонерного товариства «Чернігівобленерго», код 22815333 до Селянського (фермерського) господарства «Агротехсервіс», код 22815333 про стягнення 14610,12 грн задовольнити повністю.

2.Стягнути з Селянського (фермерського) господарства «Агротехсервіс», пров. Гагаріна, 4, м. Мена, Чернігівська обл., 15600, код 22815333 на користь Акціонерного товариства «Чернігівобленерго», вул. Гонча, 40, м. Чернігів, 14000, код 22815333 (рах. НОМЕР_1 в ПАТ «Укргазбанк», МФО 320478), борг за необліковану електричну енергію в сумі 14610,12 грн, судовий збір в сумі 2684,00 грн судового збору.

3.Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.

Рішення набирає законної сили у строки, встановлені ст.241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строки визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено та підписано 10.04.2023.

Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.

Суддя М.П. Ноувен

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення05.04.2023
Оприлюднено11.04.2023
Номер документу110106866
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —927/130/23

Судовий наказ від 04.10.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Ноувен М.П.

Ухвала від 25.09.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Шаптала Є.Ю.

Ухвала від 28.08.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Шаптала Є.Ю.

Ухвала від 09.08.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Шаптала Є.Ю.

Ухвала від 05.07.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Пономаренко Є.Ю.

Ухвала від 05.06.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Пономаренко Є.Ю.

Ухвала від 08.05.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Пономаренко Є.Ю.

Рішення від 05.04.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Ноувен М.П.

Ухвала від 17.03.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Ноувен М.П.

Ухвала від 23.01.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Ноувен М.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні