Справа №: 272/169/23
Провадження № 2/272/153/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 квітня 2023 року
Андрушівський районний суд Житомирської області в складі :
головуючого судді - Карповця В.В.,
з участю секретаря судового засідання - Степанчук Т.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Андрушівської державної нотаріальної контори Житомирської області про скасування обтяження нерухомого майна, суд
в с т а н о в и в:
представник позивача звернувся до суду із позовом до Андрушівської державної нотаріальної контори Житомирської області про скасування обтяження нерухомого майна.
В обґрунтування позовної заяви представник заявника зазначив, що позивач є спадкоємцем за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до свідоцтва про право власності від 16.11.1999 року, виданого виконкомом Гальчинської сільської ради та свідоцтва про право наспадщину від19.11.1999 №1498,посвідченого Андрушівською державною нотаріальною конторою за ОСОБА_3 зареєстрований по праву приватної власності житловий будинок АДРЕСА_1 .
Дванадцята Київська державна нотаріальна контора надала позивачу роз`яснення, про те що не можливо видано свідоцтво про право на спадщину так, як згідно Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна Андрушівською державною нотаріальною конторою було накладено заборону щодо відчуження не на визначене майно,добудоване,яке має статус:жиле Житомирська область, Андрушівськиий район, с.Гальчин. Підставою відповідного рішення булоповідомлення б/нАндрушівська друкарня. Також нотаріальною конторою був поданий запит від 13.02.2023 № 645/02-14 до Андрушівської державної нотаріальної контори.
22 лютого 2023 року позивач звернувся до Андрушівської державної нотаріальної контори, та отримав відповідь за № 36 проте, що станом на 23.02.2023 року Андрушівська друкарня, не надсилала на адресу нотаріальної контори повідомлення про зняття заборони відчуження, а тому не має можливості внести відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо припинення обтяження.
При цьому, згідно запиту з Єдиного державного реєстру юридичних осіб фізичних осіб-підприємців та громадських формувань припинено державну реєстрацію юридичної особи Комунальне підприємство «Андрушівська районна друкарня», дата запису 01.07.2010 року, номер запису 12811110008000253.
Відповідно, зазначена заборона відчуження майна на даний час не має жодних правових, юридичних підстав, та перешкоджає позивачу оформити свої спадкові права, а тому позивач змушенийзвернутися зданим позовомдосуду.
Враховуючи викладене представник позивача просить скасувати накладене Андрушівською державною нотаріальною конторою Житомирської області та зареєстроване в Єдиному реєстрі заборони відчуження об`єкту нерухомого майна дата 27.03.2006 року за номером 3019278 обтяження у виді заборони відчуження на невизначене майно, добудоване, статус: жиле Житомирська область, Андрушівський район, с.Гальчин, за повідомленням б/н, Андрушівська друкарня.
Позивач та його представник в підготовче судове засідання не з`явились, надіслали заяви про розгляд справи у їх відсутність, позовні вимоги підтримують повністю.
Представник відповідача в підготовче судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Судом встановлено наступні обставини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 (а.с.4).
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , ОСОБА_3 є матірю ОСОБА_1 (а.с.10).
Відповідно до свідоцтва про право власності від 16.11.1999 року, виданого виконкомом Гальчинської сільської ради та свідоцтва про право наспадщину від19.11.1999 №1498,посвідченого Андрушівською державною нотаріальною конторою за ОСОБА_3 зареєстрований по праву приватної власності житловий будинок АДРЕСА_1 (а.с.6,7,8).
Відповідно до повідомлення від державного нотаріуса Андрушівської державної нотаріальної контори В.А. Фещука, враховуючи, що станом на 23.02.2023 року Андрушівська друкарня не надсилала на адресу нотаріальної контори повідомлення про зняття заборони відчуження, тому не має можливості внести відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо припинення обтяження (а.с.10).
Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Комунальне підприємство «Андрушівська районна друкарня» Андрушівської районної ради, ідентифікаційний код 02466369, є припиненим на підставі рішення від 01.07.2010 року (а.с.11).
Згідно відомостей з Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, накладено заборону, зареєстровано 27.03.2006 р час 14:26:38 за номером 3019278 обтяження у виді заборони відчуження на невизначене майно, добудоване, статус: жиле Житомирська обл. Андрушівський р-н с.Гальчин. Архівний номер: НОМЕР_3 , Архівна дата: 26.09.2000, дата виникнення 30.09.1967, №реєстра: 30, внутр. № ЕD016В3В2АF14431585В, за повідомленням б/н, Андрушівська друкарня (а.с.15).
З наявних паперових носіїв в Андрушівській державній нотаріальній конторі, що підтверджують факт накладення заборони на відчуження на невизначене майно, добудоване, статус: жиле Житомирська область, Андрушівський район, с.Гальчин, за повідомленням б/н,Андрушівська друкарня є Реєстр для реєстрації заборон за 1963 рік, в якому на сторінці 21- 22 під порядкованим номером 30 зроблено відповідний запис (а.с.26-28).
Відповідно до ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
За змістом ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ч.5 ст.1268 ЦК України).
Відповідно до ч.1, 3 ст.1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
У відповідності до ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 20.03.1952 року, ратифікованого Законом України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів N 2, 4, 7 та 11 до Конвенції», кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальним принципами міжнародного права.
Згідно п.1 ч.2 ст.27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація обтяжень проводиться на підставі судового рішення щодо набуття, зміни або припинення обтяження речових прав на нерухоме майно, що набрало законної сили.
Під державною реєстрацією обтяжень, законодавець розуміє офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення обтяжень прав на нерухоме майно шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (п.1 ч.1 ст.2 вказаного Закону).
Відповідно до пунктів 1-3 частини 3 статті 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню.
У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом «а» пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом «а» пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону.
Ухвалення судом рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав допускається виключно з одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав).
При цьому, згідно запиту з Єдиного державного реєстру юридичних осіб фізичних осіб-підприємців та громадських формувань припинено державну реєстрацію юридичної особи Комунальне підприємство «Андрушівська районна друкарня», дата запису 01.07.2010 року, номер запису 12811110008000253.
Відповідно, зазначена заборона відчуження майна на даний час не має жодних правових, юридичних підстав, та перешкоджає позивачу оформити свої спадкові права.
На думку суду, продовження забезпечувальної дії обтяження майна за вищевикладених умов та фактичної відсутності спірних правовідносин безпідставно порушує право на вільне володіння та розпорядження майном, обмежуючи право власності.
За таких обставин позов підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 258-279 ЦПК України, суд,-
ухвалив:
Позов задовольнити.
Скасувати накладене Андрушівськоюдержавною нотаріальноюконторою Житомирської областіта зареєстроване вЄдиному реєстрі заборони відчуження об`єкту нерухомості майна дата 27.03.2006 р час 14:26:38 за номером 3019278 обтяження у виді заборони відчуження на невизначене майно, добудоване, статус: жиле Житомирська обл. Андрушівський р-н с.Гальчин. Архівний номер: НОМЕР_3 , Архівна дата:26.09.2000, дата виникнення 30.09.1967, № реєстра: 30, внутр. № ЕD016В3В2АF14431585В, за повідомленням б/н, Андрушівська друкарня.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги у 30-денний строк з дня проголошення рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Суддя:В. В. Карповець
Суд | Андрушівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 04.04.2023 |
Оприлюднено | 12.04.2023 |
Номер документу | 110111555 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: |
Цивільне
Андрушівський районний суд Житомирської області
Карповець В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні