Справа №705/4445/22
2/705/912/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 квітня 2023 року м. Умань
Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Годік Л.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ТОВ «Закермо» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором оренди,
В С Т А Н О В И В:
Представник ТОВ «Закермо» адвокат Войтюк Д.В. звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором оренди. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 01.06.2022 ОСОБА_1 , шляхом підписання заяви про приєднання, уклав з Товариством з обмеженою відповідальністю «Закермо» Договір приєднання № 220601/2 від 01.06.2022. Вказаний Договір визначає порядок надання строкового платного права користування транспортним засобом., а саме: Peugeot 2008 Allure, року випуску 2020, тип легковий седан універсал, номер кузова - НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 . За умовами Договору, наймодавець надає, а наймач приймає у строкове платне користування транспортний засіб з правом викупу. Сторонами були обумовлені порядок та строки виконання договірних зобов`язань, обумовлено розмір та періодичність сплати коштів. Позивач свої зобов`язання виконав у повній мірі, передав у тимчасове користування відповідача транспортний засіб, проте, відповідач свої зобов`язання не виконав, вчасно та у визначеному розмірі кошти не вносив. Тому, 07.10.2022 сторони дійшли згоди щодо припинення правовідносин шляхом укладення Додаткової угоди № 2, відповідно до якої сторони погодили, що обов`язки сторін, виконання яких розпочалося до моменту набрання чинності додаткової угоди, повинні бути виконані сторонами в певному порядку та на певних умовах, а саме: наймач сплачує суму заборгованості, що на день підписання даної Додаткової угоди складає 79987,92 грн. наймодавцю у термін не пізніше 14.10.2022. Оскільки, відповідач не виконав умови Додаткової угоди, то позивач з даним позовом звернувся до суду, в якому просить стягнути з відповідача заборгованість за Договором приєднання у розмірі 87021,41 грн., сплачений судовий збір в розмірі 2481,00 грн. та понесені витрати на правничу допомогу в розмірі 15000,00 грн.
Ухвалою судді від 30.01.2023 у справі відкрите спрощене позовне провадження, а також роз`яснено відповідачу право подати відзив на позовну заяву або пред`явити зустрічний позов до позивача у строк 15 днів з дня отримання копії ухвали судді про відкриття провадження у справі. Розгляд справи по суті вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження, відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Позивачу направлено копію ухвали про відкриття провадження, а відповідачу копію ухвали та копію позову з додатками рекомендованими повідомленнями.
Станом на 10.04.2023 відзиву на позовну заяву від відповідача до суду не надходило.
У відповідності до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справу в межах заявлених вимог на підставі представлених доказів.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши надані позивачем докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні із досліджених доказів встановлено, що 01.06.2022 ОСОБА_1 , шляхом підписання заяви про приєднання уклав з Товариством з обмеженою відповідальністю «Закермо» Договір приєднання № 220601/2 від 01.06.2022.
Вказаним Договором було визначено порядок надання строкового платного права користування ОСОБА_1 транспортним засобом., а саме: Peugeot 2008 Allure, року випуску 2020, тип легковий седан універсал, номер кузова - НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 .
За умовами Договору, наймодавець надає, а наймач приймає у строкове платне користування транспортний засіб з правом викупу.
Детальна характеристика з визначення групи, марки та моделі ТЗ, а також інших суттєвих характеристик ТЗ, зазначені в специфікації, яка викладена в Заяві-приєднанні до Договору.
01.06.2022 позивачем було передано відповідачу у користування транспортний засіб - Peugeot 2008 Allure, рік випуску 2020, тип легковий седан універсал, номер кузова - НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , тобто, ТОВ «Закермо» були виконані свої зобов`язання за Договором, а орендарем прийнято транспортний засіб згідно із специфікацією і це свідчить про те, що орендодавцем були вчинені дії, спрямовані на виникнення правових передумов, необхідних і достатніх для набуття права вимоги від орендаря щодо виконання ним своїх грошових зобов`язань, а саме здійснення оплати за користування транспортним засобом.
Сторонами було погоджено, що строк дії договору становить 2 календарні місяці, проте, у разі, якщо жодна сторона не повідомить про намір припинити правовідносини, договір вважається продовженим на 1 календарний місяць (п. 2.1.-2.2. Договору).
Підпунктом 4.1. Договору встановлено, що ціна користування ТЗ та всі інші платежі зазначаються у Заяві-приєднанні.
Так, у Заяві-приєднанні сторонами погоджено, що вартість 1 календарного місяця користування ТЗ (щомісячний платіж) становить 980 доларів США (розбитий на 4 платежі щомісяця, згідно п. 4.2. Договору приєднання). Також, було визначено, що плата за користування ТЗ, гарантійний внесок, тариф за зміну класу ТЗ фіксуються в доларах США, проте всі оплати за даним Договором здійснюються в національній валюті України гривні. Сума оплати розраховується за середнім курсом продажу долару США в касах банків України на день виставлення рахунку. Сторонами погоджено, що оплата за користування ТЗ здійснюється 4 (платежами) щомісячно (всього 8 платежів) на підставі рахунків, які надсилаються наймачу на зазначену в даному договору електронну адресу за такими графіками: 1 платіж до 03.06.2022; 2 платіж до 08.06.2022; 3 платіж до 15.06.2022; 4 платіж до 22.06.2022; 5 платіж до 01.07.2022; 6 платіж до 08.07.2022; 7 платіж до 15.07.2022 та 8 платіж до 22.07.2022. Вказаним сторони Договору встановили строки виконання користувачем окремих зобов`язань (плата за користування транспортним засобом), що входять до змісту зобов`язання, яке виникло на основі заяви-приєднання.
Пунктом 4.10. Договору сторони погодили, що обов`язок наймача щодо здійснення оплати на користь наймодавця вважається виконаним своєчасно і повністю, якщо відповідна сума надійшла на розрахунковий рахунок банку наймодавця в установлені договором строки.
На виконання умов договору Товариством було надіслано на електронну адресу користувача відповідні рахунки на оплату. Проте, оплата у визначні строки та у визначеному розмірі відповідачем проведена не була і за наймачем обліковується заборгованість з оплати за користування транспортним засобом на загальну суму 79987,92 грн., чим відповідачем допущено порушення п. 4.1.- 4.2. Договору щодо здійснення оплати за користування транспортним засобом.
07.10.2022 сторони дійшли згоди щодо припинення правовідносин шляхом укладення Додаткової угоди № 2 та погодили, що обов`язки сторін, виконання яких розпочалося до моменту набрання чинності додаткової угоди, повинні бути виконані сторонами в наступному порядку та на таких умовах, як: наймач сплачує суму заборгованості, що на день підписання даної Додаткової угоди складає 79987,92 грн., наймодавцю у термін не пізніше 14.10.2022.
Орендодавець звернувся до орендаря із листом, яким повідомив про наявність заборгованості та просив сплатити заборгованість що утворилась на загальну суму 79987,92 грн.
В матеріалах справи відсутнє підтвердження виконання відповідачем своїх зобов`язань.
У відповідності до ч. 1ст. 759 ЦК Україниза договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
За змістом ч. 1ст. 798 ЦКУкрайни предметом договору найму транспортного засобу можуть бути повітряні, морські, річкові судна, а також наземні самохідні транспортні засоби тощо.
Наймодавець зобов`язаний передати наймачеві майно у користування негайно або у строк, встановлений договором найму (ст. 765 ЦК України).
Статтею 762 ЦК Українивстановлено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
З аналізу даних норм вбачається, що суб`єктами правовідносин за договором оренди транспортного засобу є орендодавець та орендар; об`єктом виступає транспортний засіб; змістом же даних відносин є обов`язок орендодавця передати орендарю транспортний засіб на певний строк у користування і кореспондуючий обов`язок сплатити орендодавцю орендну плату. Тобто, право орендодавцю на орендну плату виникає за умови передачі транспортного засобу орендарю і настання відповідного терміну для проведення грошової виплати, обумовленої договором.
Згідно зістаттею 525 ЦК Україниодностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
У відповідності до вимог ч. 1ст. 526 ЦК Українизобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За правилами ч. 1ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
За таких обставин, оскільки відповідачем порушено умови договору оренди зі своєчасного внесення орендної плати, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про стягнення з відповідача на його користь заборгованості за Договором підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 610 України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Орендар не виконує умови договору, не сплачує орендну плату на умовах, визначених у самому Договорі приєднання та у Додатковій угоді.
Частиною 1 ст. 612 ЦК України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки (пеня, штраф).
Виконання зобов`язань забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників договірних відносин, передбаченими Цивільним кодексом України та іншими законами. За погодженням сторін можуть застосовуватися передбачені законом або такі, що йому не суперечать, види забезпечення виконання зобов`язань, які звичайно застосовуються у діловому обігу.
Видами забезпечення виконання зобов`язання за змістом положень ч. 1 ст. 546 ЦК України є неустойка, порука, гарантія, застава, завдаток, а ч. 2 ст. 546 ЦК України визначено, що договором або законом можуть бути встановлені інші види забезпечення виконання зобов`язання.
Пунктом 8.2. Договору встановлено, що за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за Договором наймач сплачує наймодавцю пеню у розмірі 0,1% від ціни своєчасно не сплачених коштів за надане право користування ТЗ за кожен день прострочення. Нарахування пені здійснюється протягом всього строку порушення зобов`язання. Якщо прострочення виконання зобов`язання перевищує 30 днів, наймач додатково сплачує штраф у розмірі 7% від ціни своєчасно не сплачених коштів.
З урахуванням визначених у Договорі умов, за невиконання п. 4.2. Договору в частині дотримання строків користувач має сплатити Товариству неустойка, яка складається із: пені у розмірі 0,1 % від суми заборгованості за кожний день прострочення - 1 439,69 грн.; штрафу за прострочення понад 30 днів 5 598,80 грн. та суми основної заборгованості - 79 987,92 грн.
Крім того, у поданій позовній заяві позивач просить стягнути з відповідача витрати на правничу допомогу в розмірі 15000,00 грн.
Відповідно до ст. 133 ЦПК Українисудові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно з ч. 1ст. 137 ЦПК Українивитрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
Відповідно до ч. 2ст. 137 ЦПК України, за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (ч. 3ст. 137 ЦПК України).
В даному випадку позивачем наданий лише Договір № 01/11 про надання послуг правової допомоги від 01.11.2022; Акт №1 наданих послуг правової допомоги від 10.11.2022, в якому зазначена сума - 4000,00 грн. та Платіжне доручення № 210 від 21.11.2022 на суму 4000,00 грн.
Тому, з урахуванням вищевикладеного, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача документально підтверджену суму витрат на правничу допомогу в розмірі 4000,00 грн.
Відповідно дост. 141 ЦПК України понесені витрати на сплату судового збору підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
На підставі ст.ст. 526, 530, 546, 610, 611, 612, 759, 762, 765, 798ЦК України, ст. ст.ст. 13, 81, 133, 137, 141, 258,258,265,268 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ТОВ «Закермо» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором оренди задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , РНКОПП: НОМЕР_4 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Закермо» (ЄДРПОУ 44464563, IBAN НОМЕР_5 В АТ «Банк 3/4») заборгованість у розмірі 87021 грн. 41 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , РНКОПП: НОМЕР_4 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Закермо» (ЄДРПОУ 44464563, IBAN НОМЕР_5 В АТ «Банк 3/4») понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 2481 грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , РНКОПП: НОМЕР_4 , накористь Товаристваз обмеженоювідповідальністю «Закермо»(ЄДРПОУ44464563,IBAN НОМЕР_5 В АТ «Банк 3/4») понесені витратина правовудопомогу врозмірі 4000грн.00коп.
Копію рішення направити сторонам.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Леся Сергіївна Годік
Суд | Уманський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 10.04.2023 |
Оприлюднено | 12.04.2023 |
Номер документу | 110113204 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них оренди |
Цивільне
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Годік Л. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні