Справа № 953/2548/23
н/п 1-кс/953/2543/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" квітня 2023 р. м.Харків
Слідчий суддя Київського районного суду м. Харкова ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Харкові клопотання слідчого СВ Харківського районного управління поліції №1 ГУНП України в Харківській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023222010000082 від 13.03.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України,
у с т а н о в и в :
05 квітня 2023 року слідчий СВ Харківського районного управління поліції №1 ГУНП України в Харківській області ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням, погодженим прокурором Київської окружної прокуратури м. Харкова ОСОБА_4 , про надання тимчасового доступу до речей і документів, у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023222010000082 від 13.03.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України, які перебувають у володінні приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_5 , який здійснює свою діяльність за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення належним чином завірених копій документів, а саме:
-до нотаріальноїсправи зусіма доданимидо неїматеріалами (паспорти, довідки тощо), що стали підставою для здійснення 27 травня 2022 року приватним нотаріусом ОСОБА_5 державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу - зміна складу засновників / учасників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ЄРДПОУ НОМЕР_1 .
Слідчий проситьрозгляд даногоклопотання проводитибез викликута участіособи, у володінні якої знаходяться речі і документи - приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_5 .
Клопотання обґрунтовує тим, що СВ ХРУП № 1 ГУНП в Харківській області проводить досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023222010000082 від 13.03.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України.
У ході досудового розслідування встановлено, що 28 травня 2022 року приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_5 всупереч інтересам держави Україна та вимогам постанови КМУ № 187 від 03.03.2022 «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави ІНФОРМАЦІЯ_2 » здійснив реєстрацію зміни складу засновників (учасників) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), статутний капітал якого складає 1 165 462 грн, а саме - виключив зі складу засновників Товариства громадянку РФ ОСОБА_6 .
Крім того, у ході подальшого досудового розслідування встановлено, що 01 червня 2022 року приватний нотаріус ОСОБА_5 вніс до ЄДРПОУ зміни щодо кінцевого бенефіціарного власника вищевказаного товариства, якими було визначено громадян України ОСОБА_7 та ОСОБА_8 .
Орган досудового розслідування встановив, що підставою для прийняття нотаріусом вищевказаних рішень став укладений між ОСОБА_6 та ОСОБА_9 і ОСОБА_10 27 травня 2022 року, акт приймання-передачі частки у статутному капіталі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », за умовами якого продавець ОСОБА_6 передала, а покупці ОСОБА_8 і ОСОБА_10 прийняли частку у статутному капіталі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у розмірі 44,4% статутного капіталу, що складає 517 465 грн.
Разом з тим п.п. 1, 2 п. 1 постанови КМУ № 187 від 03.03.2022 встановлений мораторій (заборону) особам, пов`язаним з державою-агресором, а також юридичним особам, створеним та зареєстрованим відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків, якої є Російська Федерація, громадянин Російської Федерації, крім того, що проживає на території України на законних підставах, - на відчуження, передачу в заставу, будь-які інші дії, які мають чи можуть мати наслідком відчуження нерухомого майна, цінних паперів, корпоративних прав, транспортних засобів, повітряних та морських суден, суден внутрішнього плавання Російською Федерацією або особами, пов`язаними з державою-агресором, крім безоплатного відчуження на користь держави Україна.
Положеннями ч.ч. 1, 2 Закону України «Про санкції» встановлено, що з метою захисту національних інтересів, національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України, протидії терористичній діяльності, а також запобігання порушенню, відновлення порушених прав, свобод та законних інтересів громадян України, суспільства та держави можуть застосовуватися спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи, зокрема, стосовно іноземної держави, іноземної юридичної особи, юридичної особи, яка знаходиться під контролем іноземної юридичної особи чи фізичної особи-нерезидента, іноземців, осіб без громадянства, а також суб`єктів, які здійснюють терористичну діяльність.
Слідчий зазначає, що незаконними діями приватного нотаріуса та інших осіб, що здійснювали переоформлення корпоративних прав, які належали громадянину РФ, завдано шкоду державним інтересам, оскільки неможливо стягнути в дохід держави України активи у порядку, передбаченому ст. 51 Закону України «Про санкції».
З огляду на викладене, з метою встановлення важливих обставин вчинення вказаного кримінального правопорушення у органу досудового розслідування виникла необхідність в отриманні документів, які знаходяться у володінні приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_5 та зберігаються у нотаріальній (них) справі (ах) за посвідченим 27 травня 2022 року актом приймання передачі частки у статутному капіталі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », за реєстровими номерами № 585, 586, 587; записів № 585, 586, 587 від 27.05.2022 в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій приватного нотаріуса, які стали підставою для здійснення 27 травня 2022 року приватним нотаріусом ОСОБА_5 державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу - зміна складу засновників / учасників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ЄРДПОУ НОМЕР_1 .
Вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у даному кримінальному провадженні та містять охоронювану законом таємницю, при цьому довести вказані обставини іншим способом, ніж за допомогою отримання зазначеної інформації від державної установи, неможливо.
Слідчий ОСОБА_3 у судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, клопотання просив його задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 163 КПК України після отримання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд здійснює судовий виклик особи, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, за винятком випадку, встановленого частиною другою цієї статті.
Слідчим в клопотанні доведені ризики, передбачені ч. 2 ст. 163 КПК України, тому розгляд клопотання проводиться без виклику у судове засідання особи, яка володіє відповідною інформацією, речами та документами.
Оскільки учасники кримінального провадження у судове засідання не з`явились, відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів не здійснювалося.
Дослідивши матеріли клопотання та додані до нього документи, слідчий суддя дійшов висновку, що дане клопотання підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до положень ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв`язку, без їх вилучення.
Статтею 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Положеннями ч. 2 ст. 160 КПК України встановлено, що у клопотанні про тимчасовий доступ до речей та документів зазначаються:
1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з яким подається клопотання;
2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;
3) речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати;
4) підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
5) значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні;
6) можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю;
7) обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
Клопотання слідчого, яке надійшло до суду, відповідає вимогам КПК України.
Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Частиною 7 ст. 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
За змістом ст. 165 КПК України особа, яка зазначена в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів як володілець речей або документів, зобов`язана надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі речей і документів особі, зазначеній у відповідній ухвалі слідчого судді, суду. Зазначена в ухвалі слідчого судді, суду особа зобов`язана пред`явити особі, яка зазначена в ухвалі як володілець речей і документів, оригінал ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів та вручити її копію.
Як слідує зі змісту клопотання, слідчий просить надати дозвіл на тимчасовий доступ до інформації, яка перебуває у володінні приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_5 , який здійснює свою діяльність за адресою: АДРЕСА_1 , та містить охоронювану законом таємницю.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій.
Сторона кримінального провадження, яка звернулась з даним клопотання, довела наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи перебувають або можуть перебувати у володінні приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_5 .
Слідчий суддя, дослідивши Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023222010000082 від 13.03.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України, надані докази, вважає клопотання таким, що підлягає задоволенню, оскільки документи, до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та можуть бути використані як докази, при цьому іншим способом неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою зазначеної інформації.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.131-132, 159-166, 309 КПК України, слідчий суддя
у х в а л и в:
Клопотання слідчого СВ Харківського районного управління поліції №1 ГУНП України в Харківській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023222010000082 від 13.03.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України задовольнити.
Надати дозвіл на тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_5 , з можливістю вилучення належним чином завірених копій документів, а саме:
- до нотаріальної справи з усіма доданими до неї матеріалами (паспорти, довідки тощо), що стали підставою для здійснення 27 травня 2022 року приватним нотаріусом ОСОБА_5 державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу - зміна складу засновників / учасників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ЄРДПОУ НОМЕР_1 .
Строк дії ухвали два місяці з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Київський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 10.04.2023 |
Оприлюднено | 08.05.2024 |
Номер документу | 110134028 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Київський районний суд м.Харкова
Демченко С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні