ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
"10" квітня 2023 р.м. Одеса Справа № 916/1390/23
Господарський суд Одеської області у складі: суддя Волков Р.В.,
розглянувши матеріали за вх. № 1444/23 від 05.04.2023
за позовом Акціонерного товариства Комерційний банк «ПРИВАТБАНК» (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 1Д; код ЄДРПОУ 14360570)
до відповідачів:
1) Фермерського господарства «НАТАЛІ-ІЗУМРУД» (75234, Херсонська обл., Чаплинський р-н, с. Хлібодарівка, вул. Горького, буд. 2, кв. 2; код ЄДРПОУ 21309531),
2) ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ),
про стягнення 478 263,20 грн,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Акціонерне товариство Комерційний банк «ПРИВАТБАНК», звернувся до Господарського суду Одеської області з позовом до Фермерського господарства «НАТАЛІ-ІЗУМРУД» (відповідач-1), ОСОБА_1 (відповідач-2) про стягнення 478 263,20 грн.
В обґрунтування позову посилається на порушення відповідачем-1 зобов`язань за Кредитним договором № 21309531 від 26.03.2021, а також на укладення з відповідачем-2 Договору поруки № 21309531-ДП-1/1, предметом якого є надання поруки відповідачем-2 за виконання зобов`язань відповідачем-1, які випливають з Кредитного договору.
Оглянувши матеріали позовної заяви, суд вбачає наявність підстав для залишення її без руху у зв`язку з наступним.
Частиною 1 ст. 172 Господарського процесуального кодексу України визначено, що позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Згідно з приписами статті 164 Господарського процесуального кодексу України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують, зокрема, відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.
В якості доказу направлення відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів позивач надав скріншот сторінки електронної пошти, з якого вбачається, що позивачем надіслано на електронну пошту akopyan.nataliya7@gmail.com файл «позовна заява з додатками» формату «.zip».
Суд зазначає, що за приписами ст. ст. 164, 172 ГПК України обов`язком позивача є надсилання іншій стороні копії позовної заяви та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення. Разом з тим, суд враховує, що Чаплинська селищна територіальна громада Каховського району Херсонської області входить до переліку тимчасово окупованих територій (дата початку тимчасової окупації - з 24.02.2022), затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309, та надсилання позовної заяви з додатками на відому позивачу адресу електронної пошти відповідача за даних конкретних умов є допустимим з метою забезпечення позивачу права доступу до правосуддя.
Між тим, зі скріншоту не є можливим встановити, що файл є скріпленим кваліфікованим електронним підписом уповноваженого представника позивача.
Частиною восьмою статті 42 ГПК України визначено, що якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним підписом учасника справи (його представника).
Використання електронного підпису врегульоване Законом України "Про електронні довірчі послуги", який набрав чинності 07 листопада 2018 року. Відповідно до частини другої статті 17 Закону України "Про електронні довірчі послуги" електронна взаємодія фізичних та юридичних осіб, яка потребує відправлення, отримання, використання та постійного зберігання за участю третіх осіб електронних даних, аналоги яких на паперових носіях повинні містити власноручний підпис відповідно до законодавства, а також автентифікація в складових частинах інформаційних систем, в яких здійснюється обробка таких електронних даних та володільцями інформації в яких є органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної форми власності, повинні здійснюватися з використанням кваліфікованих електронних довірчих послуг.
Згідно зі статтею 18 Закону України "Про електронні довірчі послуги" кваліфікована електронна довірча послуга створення, перевірки та підтвердження кваліфікованого електронного підпису чи печатки надається кваліфікованим постачальником електронних довірчих послуг та включає, зокрема, надання користувачам електронних довірчих послуг засобів кваліфікованого електронного підпису чи печатки для генерації пар ключів та/або створення кваліфікованих електронних підписів чи печаток, та/або перевірки кваліфікованих електронних підписів чи печаток, та/або зберігання особистого ключа кваліфікованого електронного підпису чи печатки.
Отже, подані в електронній формі процесуальні заяви вважаються належним чином підписані, у разі їх скріплення електронним цифровим підписом.
Тобто, чинним процесуальним законодавством передбачена можливість надсилання учасником справи документів іншим учасникам справи в електронній формі, які мають бути скріплені електронним підписом учасника справи (його представника) шляхом направлення їх на офіційну електронну адресу.
Подібний правовий висновок викладено у п. 8.15.3. постанови Верховного Суду від 02.06.2022 у справі № 912/3575/20.
Враховуючи вищевикладене, з огляду на відсутність належних доказів відправлення позовної заяви та доданих до неї документів на адресу відповідачів, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позову без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків.
Згідно з ч. 1 ст. 174 ГПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Отже з урахуванням наявності вищевикладених недоліків, позовна заява підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення виявлених недоліків.
Керуючись ст. ст. 42, 164, 172, 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву (вх. № 1444/23 від 05.04.2023) Акціонерного товариства Комерційний банк «ПРИВАТБАНК» - залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення виявлених недоліків позовної заяви протягом п`яти днів з дня вручення даної ухвали шляхом надання до суду належних доказів відправлення позовної заяви з додатками відповідачам (відповідно до вимог даної ухвали).
3. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала набирає законної сили 10.04.2023 та відповідно до чинної редакції Господарського процесуального кодексу України оскарженню не підлягає.
Суддя Р.В. Волков
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 10.04.2023 |
Оприлюднено | 13.04.2023 |
Номер документу | 110143838 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Волков Р.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні