Рішення
від 07.04.2023 по справі 924/17/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"07" квітня 2023 р. Справа № 924/17/23

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладія С.В. при секретарі судового засідання Шевчук І.А., розглянувши матеріали справи

за позовом керівника Летичівської окружної прокуратури смт. Летичів, Хмельницької області в інтересах держави в особі Старосинявської селищної ради смт. Стара Синява, Хмельницької області

та відділу освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради смт. Стара Синява, Хмельницької області

до товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтіс Пром 12" м. Дніпро

про стягнення 349324,61грн. безпідставно отриманих коштів

Представники сторін:

від позивача1: не з`явився

від позивача 2: не з`явився

від відповідача: не з`явився

від прокуратури: не з`явився

В судовому засіданні згідно зі ст. 240 ГПК України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Обставини справи:

Керівник Летичівської окружної прокуратури смт. Летичів, Хмельницької області в інтересах держави в особі Старосинявської селищної ради смт. Стара Синява, Хмельницької області та відділу освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради смт. Стара Синява, Хмельницької області звернувся до суду із позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтіс Пром 12" м. Дніпро про стягнення 349324,61грн. безпідставно отриманих коштів.

В обґрунтування позову прокурор посилається на те, що ціни на природний газ, визначені у додаткових угодах № 1 від 30.07.2020р., № 2 від 31.08.2020р., № 3 від 24.09.2020р., № 4 від 29.09.2020р., № 5 від 30.09.2020р., №6 від 15.10.2020р., № 7 від 13.11.2020р., №8 від 16.11.2020р., №9 від 14.12.2020р., №10 від 29.12.2020р. та №12 від 28.01.2021р. до договору на постачання природного газу № 210 від 24.03.2020р., були завищені відповідачем без належних для цього підстав, а отже, вказані угоди у відповідності до п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону «Про публічні закупівлі» (в редакції, чинній на час існування спірних правовідносин) є нікчемними, а надмірно сплачені Споживачем за договором кошти підлягають товариством з обмеженою відповідальністю «КВІНТІС ПРОМ 12» поверненню відділу освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради.

Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 16.01.2023р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 20.02.2023р.

За результатами підготовчого засідання 20.02.2023р. постановлено ухвалу про оголошення в підготовчому засіданні перерви до 02.03.2023р.

02.03.2023р. ухвалою суду в підготовчому засіданні закрито підготовче провадження та призначено справу №924/17/23 до судового розгляду по суті на 16.03.2023р.

Ухвалою суду від 16.03.2023р. судове засідання призначено на 28.03.2023р.

За результатами судового засідання 28.03.2023р. постановлено ухвалу про оголошення в судовому засіданні перерви до 07.04.2023р.

Позивач 1 (Старосинявська селищна рада) в підготовче засідання не з`явився, причини неявки суду н повідомив.

Позивач 2 (Відділ освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради) в підготовче засідання не з`явився, надіслав на адресу суду клопотання в якому просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі та провести розгляд справи без участі представника.

Відповідач представника в засідання не направив, відзив на позов не надав, причини не повідомив.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно з ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Оскільки відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами відповідно до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

Відділом освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради розміщено оголошення про проведення відкритих торгів UA-2019-12-24-001523-а щодо закупівлі природного газу (ДК 021:2015:09120000-6 - Газове паливо) обсягом 280000 м. куб. з очікуваною вартістю 2800000,00 грн.

У протоколі №6/Г від 05.03.2020р. засідання тендерного комітету про розгляд тендерної пропозиції та прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю визначено переможцем торгів на закупівлю «код ДК 021:2015-09120000-6 «Газове паливо (природний газ)» - ТОВ "Екотехноінвест", прийнято рішення про намір укласти договір з ТОВ "Екотехноінвест" та оприлюднити рішення про намір укласти договір із ТОВ "Екотехноінчест" на веб-порталі Уповноваженого органу, через електронну систему закупівель, протягом 1 дня після прийняття рішення.

24.03.2020 між товариством з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест" (постачальник) та відділом освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради (споживач) укладено договір №210 на постачання природного газу (далі - договір), відповідно до якого постачальник зобов`язується передати у власність споживача у 2020 році узгоджені обсяги товару "Код ДК 021:2015:09120000-6: Газове паливо" (природний газ), а споживач зобов`язується прийняти узгоджений природний газ та оплатити його вартість у розмірах, строки та порядку, що визначені договором. Річний обсяг відбору/споживання газу - до 280000 м.куб. (п. п. 1.1, 1.2 договору).

Річний обсяг відбору/споживання газу по місяцях (тис. куб.м.): 1 квартал 2020р. (січень, лютий, березень) - 4750, 2 квартал 2020р. (квітень, травень, червень) - 10100, 3 квартал 2020р. (липень, серпень, вересень) - 150, 4 квартал 2020р. (жовтень, листопад, грудень) - 265000. (п. 1.3 договору).

Відповідно до п. 3.1 договору на момент підписання договору ціна за 1000 куб.м. природного газу становить 3499,17 грн., без нарахування податку на додану вартість та тарифу на розподіл природного газу, крім того, ПДВ за ставкою - 20%. До сплати за 1000 куб.м. природного газу - 4199,00 грн., у т.ч. ПДВ 20%, що складає 699,83 грн. Загальна вартість договору становить 1175720,00 гривень., у т.ч. ПДВ - 20%, що складає - 195953,33 грн.

При цьому згідно п. 3.5 договору ціна газу, визначена згідно цього договору, не включає витрат розподіл природного газу газорозподільними мережами, які споживач оплачує самостійно на підставі договорів, укладених споживачем з операторами ГРС.

Відповідно до п. 11.1 договору цей договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками (за наявності) сторін і діє в частині постачання газу до 31.12.2020, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.

Згідно ч. 2 п. 11.4 договору сторони узгодили, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі. (Зміна ціни за одиницю газу здійснюється з урахуванням зміни прейскуранту на природний газ із ресурсів НАК «Нафтогаз України» у відповідному періоді, що публікується на офіційному сайті НАК «Нафтогаз України», для споживачів, які не підпадають під дію Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу). При цьому ціна за одиницю газу змінюється пропорційно зміні визначеної прейскурантом на природний газ із ресурсів НАК «Нафтогаз УЦкраїни», а також із наданням документального підтвердження із ТПП. Пункт 2 частини 4 статті 36 ЗУ «Про публічні закупівлі» може застосовуватися сторонами не частіше ніж 1 раз на календарний місяць.

Також підпунктом 8 п. 11.4 договору встановлено, що зміни умов у зв`язку із застосуванням положень ч. 5 ст. 36 Закону, відповідно до якої дія договору про закупівлю може продовжуватися на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі що не перевищує 20% суми, визначеної в договорі, укладеному в попередньому році, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому порядку.

Відповідно до п. 11.6 договору зміна істотних умов може здійснюватися за згодою сторін у випадках, що передбачені ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі», про що укладається додаткова угода із подальшим оприлюдненням таких змін відповідно до вимог ст. 10 Закону України «Про публічні закупівлі».

Даний договір підписаний сторонами та скріплений печатками.

30.07.2020р. між сторонами укладено додаткову угоду №1 до договору №210 від 24.03.2020р. на постачання природного газу, згідно п. 1 якого у розділі 1 «Предмет договору» пункт 1.2 та п. 1.3 змінено та доповнено такими словами: « 1.2 Річний обсяг відбору/споживання газу - до 278000 м.куб.

1.3 Річний обсяг відбору/споживання газу по місяцях (тис. куб.м.): 1 квартал 2020р. (січень, лютий, березень) - 4780, 2 квартал 2020р. (квітень, травень, червень) - 10100, 3 квартал 2020р. (липень, серпень, вересень) - 120, 4 квартал 2020р. (жовтень, листопад, грудень) - 263000.

Пунктом 2 додаткової угоди у розділі 3 договору «Ціна природного газу та оплата добових та місячних небалансів» п. 3.1 змінити та доповнити такими словами: « 3.1. На момент підписання договору ціна за 1000 куб.м. природного газу становить 3499,17 грн., без урахування податку на додану вартість та тарифу на розподіл природного газу, крім того, ПДВ за ставкою - 20%. До сплати за 1000 куб.м. природного газу - 4199,00 грн., у т.ч. ПДВ 20%, що складає 699,83 грн. Загальна вартість договору становить 1168120,00 гривень., у т.ч. ПДВ - 20%, що складає - 194686,67 грн.

Дана додаткова угода підписана сторонами та скріплена печатками.

ТОВ «Екотехноінвест» звернулося з листом №0108 від 03.08.2020р. до відділу освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради, в якому повідомило, що на ринку природного газу впродовж серпня 2020 року склався наступний рівень цін, на підтвердження подав експертний висновок Торгово - промислової палати та просив передивитись ціну в сторону підвищення.

Відповідно до експертного висновку Київської торгово-промислової палати №Ц-810/2 від 04.08.2020 року, станом на 03.08.2020р. середньозважена ціна на природний газ за результатами електронних біржових торгів на ТБ «Українська енергетична біржа» складада: липень 2020р. - 4087,61 грн./тис. куб.м.

31.08.2020р. між сторонами укладено додаткову угоду №2 до договору №210 від 24.03.2020р. на постачання природного газу, згідно п. 1 якого у розділі 1 «Предмет договору» пункт 1.2 та п. 1.3 змінено та доповнено такими словами: « 1.2 Річний обсяг відбору/споживання газу - до 265479 м.куб.

1.3 Річний обсяг відбору/споживання газу по місяцях (тис. куб.м.): 1 квартал 2020р. (січень, лютий, березень) - 4780, 2 квартал 2020р. (квітень, травень, червень) - 10100, 3 квартал 2020р. (липень, серпень, вересень) - 120, 4 квартал 2020р. (жовтень, листопад, грудень) - 250594.

Пунктом 2 додаткової угоди у розділі 3 договору «Ціна природного газу та оплата добових та місячних небалансів» п. 3.1 змінити та доповнити такими словами: « 3.1. На момент підписання договору ціна за 1000 куб.м. природного газу становить 3540,15 грн., без урахування податку на додану вартість та тарифу на розподіл природного газу, крім того, ПДВ за ставкою - 20%. До сплати за 1000 куб.м. природного газу - 4412,08 грн., у т.ч. ПДВ 20%, що складає 735,35 грн. Загальна вартість договору становить 1168120,00 гривень., у т.ч. ПДВ - 20%, що складає - 194686,67 грн.

Дана додаткова угода підписана сторонами та скріплена печатками.

ТОВ «Екотехноінвест» звернулося з листом №0108 від 10.09.2020р. до відділу освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради, в якому повідомило, що зі змісту експертного висновку Торгово-промислової палати №Ц-967 від 04.09.2020р. ціна природного газу на вересень становить 5237,90 грн. за 1000 куб.м. без врахування вартості замовленої потужності. Вартість замовленої потужності згідно Постанови НКРЕКП від 24.12.2019р. №3013- 136,57 грн. без ПДВ, крім того ПДВ (20%) - 27,32 грн., що разом з ПДВ складає 163,89 грн. та просив передивитись ціну в сторону підвищення та з 15.09.2020 року встановити ціну природного газу за 1000 куб.м. 4786,40 грн. з урахуванням вартості замовленої потужності та ПДВ - 20%.

Відповідно до експертного висновку Київської торгово-промислової палати №Ц-967 від 04.09.2020 року, станом на 02.09.2020р. середньозважена ціна на природний газ за результатами електронних біржових торгів на ТБ «Українська енергетична біржа» складала: вересня 2020р. - 5237,90 грн./тис. куб.м.

24.09.2020р. між сторонами укладено додаткову угоду №3 до договору №210 від 24.03.2020р. на постачання природного газу, згідно п. 1 якого у розділі 1 «Предмет договору» пункт 1.2 та п. 1.3 змінено та доповнено такими словами: « 1.2 Річний обсяг відбору/споживання газу - до 244049 м.куб.

1.3 Річний обсяг відбору/споживання газу по місяцях (тис. куб.м.): 1 квартал 2020р. (січень, лютий, березень) - 4780, 2 квартал 2020р. (квітень, травень, червень) - 10100, 3 квартал 2020р. (липень, серпень, вересень) - 120, 4 квартал 2020р. (жовтень, листопад, грудень) - 229049.

Пунктом 2 додаткової угоди у розділі 3 договору «Ціна природного газу та оплата добових та місячних небалансів» п. 3.1 змінити та доповнити такими словами: « 3.1. На момент підписання договору ціна за 1000 куб.м. природного газу становить 3852,09 грн., без урахування податку на додану вартість та тарифу на розподіл природного газу, крім того, ПДВ за ставкою - 20%. До сплати за 1000 куб.м. природного газу - 4786,40 грн., у т.ч. ПДВ 20%, що складає 797,73 грн. Загальна вартість договору становить 1168120,00 гривень., у т.ч. ПДВ - 20%, що складає - 194686,67 грн.

Дана додаткова угода підписана сторонами та скріплена печатками.

ТОВ «Екотехноінвест» звернулося з листом №0120 від 25.09.2020р. до відділу освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради, в якому повідомило, що зі змісту експертного висновку Торгово-промислової палати №Ц-968 від 11.09.2020р. ціна природного газу на вересень становить 5742,00 грн. за 1000 куб.м. без врахування вартості замовленої потужності. Вартість замовленої потужності згідно Постанови НКРЕКП від 24.12.2019р. №3013- 136,57 грн. без ПДВ, крім того ПДВ (20%) - 27,32 грн., що разом з ПДВ складає 163,89 грн. та просив передивитись ціну в сторону підвищення та з 01.10.2020 року встановити ціну природного газу за 1000 куб.м. 5799,96 грн. з урахуванням вартості замовленої потужності та ПДВ - 20%.

Відповідно до експертного висновку Київської торгово-промислової палати №Ц-968/1 від 11.09.2020 року, станом на 03.09.2020р. середньозважена ціна на природний газ за результатами електронних біржових торгів на ТБ «Українська енергетична біржа» складала: жовтня 2020р. - 5742,00 грн./тис. куб.м.

29.09.2020р. між сторонами укладено додаткову угоду №4 до договору №210 від 24.03.2020р. на постачання природного газу, згідно п. 1 якого у розділі 1 «Предмет договору» пункт 1.2 та п. 1.3 змінено та доповнено такими словами: « 1.2 Річний обсяг відбору/споживання газу - до 219984 м.куб.

1.3 Річний обсяг відбору/споживання газу по місяцях (тис. куб.м.): 1 квартал 2020р. (січень, лютий, березень) - 4780, 2 квартал 2020р. (квітень, травень, червень) - 10100, 3 квартал 2020р. (липень, серпень, вересень) - 120, 4 квартал 2020р. (жовтень, листопад, грудень) - 204984.

Пунктом 2 додаткової угоди у розділі 3 договору «Ціна природного газу та оплата добових та місячних небалансів» п. 3.1 змінити та доповнити такими словами: « 3.1. На момент підписання договору ціна за 1000 куб.м. природного газу становить 3852,09 грн., без урахування податку на додану вартість та тарифу на розподіл природного газу, крім того, ПДВ за ставкою - 20%. До сплати за 1000 куб.м. природного газу - 5310,00 грн., у т.ч. ПДВ 20%, що складає 885,00 грн. Загальна вартість договору становить 1168120,00 гривень., у т.ч. ПДВ - 20%, що складає - 194686,67 грн.

Дана додаткова угода підписана сторонами та скріплена печатками.

30.09.2020р. між сторонами укладено додаткову угоду №5 до договору №210 від 24.03.2020р. на постачання природного газу, згідно п. 1 якого у розділі 1 «Предмет договору» пункт 1.2 та п. 1.3 змінено та доповнено такими словами: « 1.2 Річний обсяг відбору/споживання газу - до 121529 м.куб.

1.3 Річний обсяг відбору/споживання газу по місяцях (тис. куб.м.): 1 квартал 2020р. (січень, лютий, березень) - 4780, 2 квартал 2020р. (квітень, травень, червень) - 10100, 3 квартал 2020р. (липень, серпень, вересень) - 120, 4 квартал 2020р. (жовтень, листопад, грудень) - 106529.

Пунктом 2 додаткової угоди у розділі 3 договору «Ціна природного газу та оплата добових та місячних небалансів» п. 3.1 змінити та доповнити такими словами: « 3.1. На момент підписання договору ціна за 1000 куб.м. природного газу становить 3852,09 грн., без урахування податку на додану вартість та тарифу на розподіл природного газу, крім того, ПДВ за ставкою - 20%. До сплати за 1000 куб.м. природного газу - 5310,00 грн., у т.ч. ПДВ 20%, що складає 885,00 грн. Загальна вартість договору становить 645320,00 гривень., у т.ч. ПДВ - 20%, що складає - 107553,33 грн.

Дана додаткова угода підписана сторонами та скріплена печатками.

ТОВ «Екотехноінвест» звернулося з листом №900-20 від 12.10.2020р. до відділу освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради, в якому повідомило, що у зв`язку з різкою зміною кон`юктури ринку природного газу, спираючись на результати проведених закупівель ресурсів природного газу на вересень - жовтень 2020р. на торгівельному майданчику Товарної біржі «Українська енергетична біржа» та експертні висновки Торгово-промислових палат, ТОВ «Екотехноінвест» були направлені додаткові угоди на підвищення ціни природного газу та просить до 15.09.2020р. надати відповідь стосовно рішення щодо підвищення ціни на газ. В іншому випадку 16.10.2020р. будемо змушені відключити організацію від газопостачання, оскільки така низька ціна спричинить нанесення збитків товариству.

15.10.2020р. між сторонами укладено додаткову угоду №6 до договору №210 від 24.03.2020р. на постачання природного газу, згідно п. 1 якого у розділі 1 «Предмет договору» пункт 1.2 та п. 1.3 змінено та доповнено такими словами: « 1.2 Річний обсяг відбору/споживання газу - до 111268 м.куб.

1.3 Річний обсяг відбору/споживання газу по місяцях (тис. куб.м.): 1 квартал 2020р. (січень, лютий, березень) - 4780, 2 квартал 2020р. (квітень, травень, червень) - 10100, 3 квартал 2020р. (липень, серпень, вересень) - 120, 4 квартал 2020р. (жовтень, листопад, грудень) - 96268.

Пунктом 2 додаткової угоди у розділі 3 договору «Ціна природного газу та оплата добових та місячних небалансів» п. 3.1 змінити та доповнити такими словами: « 3.1. На момент підписання договору ціна за 1000 куб.м. природного газу становить 4833,30 грн., без урахування податку на додану вартість та тарифу на розподіл природного газу, крім того, ПДВ за ставкою - 20%. До сплати за 1000 куб.м. природного газу - 57993,96 грн., у т.ч. ПДВ 20%, що складає 966,66 грн. Загальна вартість договору становить 645320,00 гривень., у т.ч. ПДВ - 20%, що складає - 107553,33 грн.

Дана додаткова угода підписана сторонами та скріплена печатками.

ТОВ «Екотехноінвест» звернулося з листом №0218 від 26.10.2020р. до відділу освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради, в якому повідомило, що зі змісту експертного висновку Торгово-промислової палати №Ц-1195/1 від 26.10.2020р. ціна природного газу на жовтень становить 6513,40 грн. за 1000 куб.м. без врахування вартості замовленої потужності. Вартість замовленої потужності згідно Постанови НКРЕКП від 24.12.2019р. №3013- 136,57 грн. без ПДВ, крім того ПДВ (20%) - 27,32 грн., що разом з ПДВ складає 163,89 грн. та просив передивитись ціну в сторону підвищення та з 22.10.2020 року встановити ціну природного газу за 1000 куб.м. 6325,44 грн. з урахуванням вартості замовленої потужності та ПДВ - 20%.

Відповідно до експертного висновку Київської торгово-промислової палати №Ц-1195/1 від 26.10.2020 року, станом на 22.10.2020р. середньозважена ціна на природний газ за результатами електронних біржових торгів на ТБ «Українська енергетична біржа» складала: жовтня 2020р. - 6513,40 грн./тис. куб.м.

ТОВ «Екотехноінвест» звернулося з листом №0320 від 02.11.2020р. до відділу освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради, в якому повідомило, що зі змісту експертного висновку Торгово-промислової палати №Ц-1225 від 02.11.2020р. ціна природного газу становить 6700,00 грн. за 1000 куб.м. без врахування вартості замовленої потужності. Вартість замовленої потужності згідно Постанови НКРЕКП від 24.12.2019р. №3013- 136,57 грн. без ПДВ, крім того ПДВ (20%) - 27,32 грн., що разом з ПДВ складає 163,89 грн. та просив передивитись ціну в сторону підвищення та з 01.11.2020 року встановити ціну природного газу за 1000 куб.м. 6863,89 грн. з урахуванням вартості замовленої потужності та ПДВ - 20%.

Відповідно до експертного висновку Київської торгово-промислової палати №Ц-1225 від 02.11.2020 року, станом на 30.10.2020р. середньозважена ціна на природний газ за результатами електронних біржових торгів на ТБ «Українська енергетична біржа» складала: листопада 2020р. - 6700,00 грн./тис. куб.м.

13.11.2020р. між сторонами укладено додаткову угоду №7 до договору №210 від 24.03.2020р. на постачання природного газу, згідно п. 1 якого у розділі 1 «Предмет договору» пункт 1.2 та п. 1.3 змінено та доповнено такими словами: « 1.2 Річний обсяг відбору/споживання газу - до 102020 м.куб.

1.3 Річний обсяг відбору/споживання газу по місяцях (тис. куб.м.): 1 квартал 2020р. (січень, лютий, березень) - 4780, 2 квартал 2020р. (квітень, травень, червень) - 10100, 3 квартал 2020р. (липень, серпень, вересень) - 120, 4 квартал 2020р. (жовтень, листопад, грудень) - 870250.

Пунктом 2 додаткової угоди у розділі 3 договору «Ціна природного газу та оплата добових та місячних небалансів» п. 3.1 змінити та доповнити такими словами: « 3.1. На момент підписання договору ціна за 1000 куб.м. природного газу становить 4833,30 грн., без урахування податку на додану вартість та тарифу на розподіл природного газу, крім того, ПДВ за ставкою - 20%. До сплати за 1000 куб.м. природного газу - 6325,44 грн., у т.ч. ПДВ 20%, що складає 5271,20 грн. Загальна вартість договору становить 645320,00 гривень., у т.ч. ПДВ - 20%, що складає - 107553,33 грн.

Дана додаткова угода підписана сторонами та скріплена печатками.

16.11.2020р. між сторонами укладено додаткову угоду №8 до договору №210 від 24.03.2020р. на постачання природного газу, згідно п. 1 якого у розділі 1 «Предмет договору» пункт 1.2 та п. 1.3 змінено та доповнено такими словами: « 1.2 Річний обсяг відбору/споживання газу - до 94017 м.куб.

1.3 Річний обсяг відбору/споживання газу по місяцях (тис. куб.м.): 1 квартал 2020р. (січень, лютий, березень) - 4780, 2 квартал 2020р. (квітень, травень, червень) - 10100, 3 квартал 2020р. (липень, серпень, вересень) - 120, 4 квартал 2020р. (жовтень, листопад, грудень) - 79017.

Пунктом 2 додаткової угоди у розділі 3 договору «Ціна природного газу та оплата добових та місячних небалансів» п. 3.1 змінити та доповнити такими словами: « 3.1. На момент підписання договору ціна за 1000 куб.м. природного газу становить 5719,91 грн., без урахування податку на додану вартість та тарифу на розподіл природного газу, крім того, ПДВ за ставкою - 20%. До сплати за 1000 куб.м. природного газу - 6863,89 грн., у т.ч. ПДВ 20%, що складає 5719,91 грн. Загальна вартість договору становить 645320,00 гривень., у т.ч. ПДВ - 20%, що складає - 107553,33 грн.

Дана додаткова угода підписана сторонами та скріплена печатками.

14.12.2020р. між сторонами укладено додаткову угоду №9 до договору №210 від 24.03.2020р. на постачання природного газу, змінено банківські реквізити сторін.

29.12.2020р. між сторонами укладено додаткову угоду №10 до договору №210 від 24.03.2020р. на постачання природного газу, згідно п. 1 якого керуючись ч. 6 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» сторони дійшли згоди доповнити договір п. 11.1.1: «Договір вважається пролонгованим до 31.03.2021р. на час достатній для проведення процедури закупівлі на початку 2021 року, в обсязі, що не перевищує 20% загальної суми, визначеної у договорі укладеному у попередньому році».

Дана додаткова угода підписана сторонами та скріплена печатками.

ТОВ «Екотехноінвест» звернулося з листом №31-21 від 05.01.2021р. до відділу освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради, в якому повідомило, що зі змісту експертного висновку Торгово-промислової палати №Ц-1/5 від 04.01.2021р. ціна природного газу становить 8105,88 грн. за 1000 куб.м. без врахування вартості замовленої потужності. Вартість замовленої потужності згідно Постанови НКРЕКП від 24.12.2019р. №3013- 136,57 грн. без ПДВ, крім того ПДВ (20%) - 27,32 грн., що разом з ПДВ складає 163,89 грн. та просив передивитись ціну в сторону підвищення та з 01.01.2021 року встановити ціну природного газу за 1000 куб.м. 7550,27 грн. з урахуванням вартості замовленої потужності та ПДВ - 20%.

Відповідно до експертного висновку Київської торгово-промислової палати №Ц-1/5 від 04.01.2021 року, станом на 30.12.2020р. середньозважена ціна на природний газ за результатами електронних біржових торгів на ТБ «Українська енергетична біржа» складала: січня 2021р. - 8105,88 грн./тис. куб.м.

27.01.2021р. між сторонами укладено додаткову угоду №10 до договору №210 від 24.03.2020р. на постачання природного газу, згідно п. 1 якого керуючись ч. 6 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» сторони дійшли згоди доповнити договір п. 11.1.1: «Договір вважається пролонгованим до 31.03.2021р. на час достатній для проведення процедури закупівлі на початку 2021 року, в обсязі, що не перевищує 20% загальної суми, визначеної у договорі, укладеному у попередньому році, яка становить 235177,00 грн.».

Дана додаткова угода підписана сторонами та скріплена печатками.

28.01.20214р. між сторонами укладено додаткову угоду №12 до договору №210 від 24.03.2020р. на постачання природного газу, згідно п. 1 якого у розділі 1 «Предмет договору» пункт 1.2 та п. 1.3 змінено та доповнено такими словами: « 1.2 Річний обсяг відбору/споживання газу - до 31143 м.куб.

1.3 Річний обсяг відбору/споживання газу по місяцях (тис. куб.м.): 1 квартал 2020р. - 31143, з яких січень - 10000, лютий - 11143, березень - 10000.

Пунктом 2 додаткової угоди у розділі 3 договору «Ціна природного газу та оплата добових та місячних небалансів» п. 3.1 змінити та доповнити такими словами: « 3.1. На момент підписання договору ціна за 1000 куб.м. природного газу становить 5719,91 грн., без урахування податку на додану вартість та тарифу на розподіл природного газу, крім того, ПДВ за ставкою - 20%. До сплати за 1000 куб.м. природного газу - 7550,27 грн., у т.ч. ПДВ 20%, що складає 1258,38 грн. Загальна вартість договору становить 235144,00 гривень., у т.ч. ПДВ - 20%, що складає - 39190,67 грн.

Дана додаткова угода підписана сторонами та скріплена печатками.

На підставі акту приймання-передачі від 14.12.2020 №2321 ТОВ "Екотехноінвест" у період обліку з 01.11.2020р. по 30.11.2020р. передало природний газ обсягом 27,45369 куб.м., а відділ освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради прийняв за ціною 5719,91 грн/тис.м.куб. (без ПДВ) на суму 188439,17 грн. (з ПДВ).

Відділ освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради за отриманий природний газ з ТОВ "Екотехноінвест" розрахувався на суму 1884739,17 грн., що підтверджується платіжними дорученнями №161 від 14.12.2020р. на суму 12900,00 грн., №171 від 14.12.2020р. на суму 36700,00 грн., №435 від 14.12.2020р. на суму 55535,67 грн., №591 від 14.12.2020р. на суму 83303,50 грн. з призначенням платежу «за природний газ згідно акту №2321 від 14.12.2020р.».

Відповідно до акту від 17.12.2020 №113-П ТОВ "Екотехноінвест" передало, а відділ освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради прийняв природний газ в кількості 64,465004 тис.куб.м за ціною 5719,91 грн/тис.м.куб. (без ПДВ) на суму 442480,82 грн. (з ПДВ).

Відділ освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради за отриманий природний газ з ТОВ "Екотехноінвест" розрахувався на суму 442480,82 грн., що підтверджується платіжними дорученнями №461 від 18.12.2020р. на суму 191864,33 грн., №645 від 18.12.2020р. на суму 250616,50 грн. з призначенням платежу «за природний газ згідно акту №113-П від 17.12.2020р.».

Відповідно до акту від 23.02.2021 №1428 ТОВ "Екотехноінвест" передало, а відділ освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради прийняв природний газ у період обліку з 1 січня 2021р. по 31 січняґ 2021р. в кількості 3,673015 тис.куб.м за ціною 6291,89 грн./тис.м.куб. (без ПДВ) на суму 27732,25 грн. (з ПДВ).

Відділ освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради за отриманий природний газ з ТОВ "Екотехноінвест" розрахувався на суму 27732,25 грн., що підтверджується платіжними дорученнями №63 від 24.02.2021р. на суму 11092,91 грн., №113 від 24.02.2021р. на суму 16639,35 грн. з призначенням платежу «за природний газ згідно акту №1428 від 23.02.2021р.».

Відповідно до акту від 25.03.2021 №353-П ТОВ "Екотехноінвест" передало, а відділ освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради прийняв природний газ в кількості 37,470779 тис.куб.м за ціною 6291,89 грн/тис.м.куб. (без ПДВ) на суму 207411,74 грн. (з ПДВ).

Відділ освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради за отриманий природний газ з ТОВ "Екотехноінвест" розрахувався на суму 207411,74 грн., що підтверджується платіжними дорученнями №178 від 26.03.2021р. на суму 59450,30 грн., №159 від 26.03.2021р. на суму 147961,45 грн. з призначенням платежу «за природний газ згідно акту №353-П від 25.03.2021р.».

Керівник Летичівської окружної прокуратури звернувся з листом №53/2-2632вих22 від 08.09.2022р. до відділу освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради в якому просить надати інформацію, щодо виділених коштів на виконання договору поставки природного газу від 24.03.2020 №210 та додаткових угод до нього, укладених за результатами проведення закупівлі UA-2019-12-24-001523-а (долучити належним чином завірені копії необхідних документів, зокрема, прийнятих рішень, витягу з річного плану закупівель на 2020-2021 роки, тощо); запланованого та закупленого обсягу природного агу за договором від 24.03.2020 та сплачених коштів за його постачання (зазначити по договору в цілому та по кожній додатковій угоді окремо, з обґрунтуванням причин необхідності зменшення обсягу природного газу, долучивши підтверджуючі документи); обґрунтування укладення між сторонами додаткових угод, якими збільшувалась ціна за 1000 куб.м. природного газу (зазначити причини по кожній додатковій угоді); надати належним чином завірені копії вищезазначеного договору постачання природного газу від 24.03.2020 №210, усіх укладених додаткових угод до нього та документів, що підтверджують збільшення ціни на ринку на підставі яких укладались додаткові угоди, також надати належним чином завірені копії звіту про виконання договору, платіжних доручень та актів приймання - передачі природного газу та просить повідомити про вжиті заходи до усунення виявлених порушень, у тому числі цивільно-правового характеру, а у разі їх невжиття-вказаних причин такого стану.

Відділ освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради надало відповідь керівнику Летичівської окружної прокуратури на лист №53/2-2632вих22 від 08.09.2022р., в якому надав інформацію та повідомив, що 24.03.2020р. між відділом освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради та ТОВ «Екотехноінвест» було укладено договір №210 від 24.03.2020р. на суму 1175720,00 грн. строк дії договору до 31.12.2020р. Згідно додаткової угоди №10 строк дії договору було продовжено до 31.03.2021р., на час достатній для проведення процедури закупівлі на початку2021 року, в обсязі, що не перевищує 20% загальної суми, визначеної у договорі укладеному у попередньому році, що становить 235144,00 грн. Строк дії договору закінчився 31.03.2021р. та договір виконано (звіт про виконання додається). Додаткові угоди між сторонами укладались на підставі експертних висновків «Київська Торгово-Економічна Палата» №Ц-810/2 від 04.08.2020р., №Ц-967 від 04.09.2020р., №Ц-968/1 від 11.09.2020р., №Ц-1195/1 від 26.10.2020р., №Ц-1225 від 02.11.2020р. Закуплено природного газу за договором 123061,694 куб.м. та сплачено коштів за його постачання на суму 866063,99 грн. Зменшено обсяг закупленого природного газу згідно договору на 88643 куб.м. за рахунок підняття цін. Крім того повідомив, що не заперечує щодо представлення його інтересів в суді Летичівською окружною прокуратурою.

26.09.2022р. керівник Летичівської окружної прокуратури звернувся з листом №53/2-2825вих-22 до Хмельницької торгово-промислової палати в якому просить в строк до 28.09.2022р. надати інформацію про орієнтовні середньо-ринкові ціни по Україні природного газу станом на 24.03.2020, 31.08.2020, 24.09.2020, 29.09.2020, 15.10.2020, 13.11.2020, 16.11.2020, 28.01.2021. Окрім цього, додатково вказати вартість зазначеного без ПДВ та з ПДВ.

28.09.2022р. Хмельницька торгово-промислова палата надіслала керівнику Летичівської окружної прокуратури інформаційно-цінову довідку, в якій повідомила про середньозважені ціни на природній газ, які сформувалися на основі біржових котирувань ТОВ «УЕБ» по відношенню до поточного місячного ресурсу: 24.03.2020, ресурс - березня 2020, середньозважена ціна з ПДВ (по всіх умовах оплати), грн../тис.куб.м. - 5299,88 грн., середньозважена ціна з ПДВ (передоплати) грн./тис. куб.м. - 4150,00 грн., середньозважена ціна з ПДВ (післяплата), грн../тис. куб.м. - 5302,77 грн.; 31.08.2020, ресурс - серпня 2020, середньозважена ціна з ПДВ (по всіх умовах оплати), грн../тис.куб.м. - 4238,69 грн., середньозважена ціна з ПДВ (передоплати) грн./тис. куб.м. - 3560,04 грн., середньозважена ціна з ПДВ (післяплата), грн../тис. куб.м. - 4727,24 грн.; 24.09.2020, ресурс - вересня 2020, середньозважена ціна з ПДВ (по всіх умовах оплати), грн../тис.куб.м. - 4702,90 грн., середньозважена ціна з ПДВ (передоплати) грн./тис. куб.м. - 4521,84 грн., середньозважена ціна з ПДВ (післяплата), грн../тис. куб.м. - 4853,50 грн.; 29.09.2020, ресурс - вересня 2020, середньозважена ціна з ПДВ (по всіх умовах оплати), грн../тис.куб.м. - 4702,90 грн., середньозважена ціна з ПДВ (передоплати) грн./тис. куб.м. - 4521,84 грн., середньозважена ціна з ПДВ (післяплата), грн../тис. куб.м. - 4853,50 грн.; 15.10.2020, ресурс - жовтня 2020, середньозважена ціна з ПДВ (по всіх умовах оплати), грн../тис.куб.м. - 5466,31 грн., середньозважена ціна з ПДВ (передоплати) грн./тис. куб.м. - 5434,96 грн., середньозважена ціна з ПДВ (післяплата), грн../тис. куб.м. - 5555,96 грн.; 13.11.2020, ресурс - листопада 2020, середньозважена ціна з ПДВ (по всіх умовах оплати), грн../тис.куб.м. - 6263,34 грн., середньозважена ціна з ПДВ (передоплати) грн./тис. куб.м. - 6285,38 грн., середньозважена ціна з ПДВ (післяплата), грн../тис. куб.м. - 6212,99 грн.; 16.11.2020, ресурс - листопада 2020, середньозважена ціна з ПДВ (по всіх умовах оплати), грн../тис.куб.м. - 6211,77 грн., середньозважена ціна з ПДВ (передоплати) грн./тис. куб.м. - 6269,02 грн., середньозважена ціна з ПДВ (післяплата), грн../тис. куб.м. - 6140,45 грн.; 28.01.2021, ресурс - січня 2021, середньозважена ціна з ПДВ (по всіх умовах оплати), грн../тис.куб.м. - 7924,65 грн., середньозважена ціна з ПДВ (передоплати) грн./тис. куб.м. - 7591,10 грн., середньозважена ціна з ПДВ (післяплата), грн../тис. куб.м. - 8040,77 грн.

28.09.2022р. керівник Летичівської окружної прокуратури звернувся з листом №53/2-2860вих22 до відділу освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради в якому просить надати інформацію, щодо джерела походження коштів, які виділялися та в подальшому перераховувалися ТОВ «Екотехноінвест» на виконання договору від 24.03.2020 №210 на постачання природного газу, додаткових угод до нього; надати належним чином завірену копію положення станом на 2020рік, надати реквізити рахунку на який має бути здійснено перерахування коштів та повідомити про вжиті заходи до усунення виявлених порушень, у тому вислі цивільно-правового характеру, а у разі їх невжиття - вказати причини такого стану.

30.09.2020р. відділ освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради надав відповідь керівнику Летичівської окружної прокуратури на лист №53/2-2860вих22, в якому повідомив, що заходи щодо визнання недійсними додаткових угод до договору від 24.03.2020 №210 та стягнення надмірно сплачених коштів в тому числі в судовому порядку не вживались та вживатись не будуть у зв`язку з відсутністю коштів та повідомив, що не заперечує представляти інтереси в суді Летичівською окружною прокуратурою.

28.09.2022р. керівник Летичівської окружної прокуратури звернувся з листом №53/2-2861вих22 до Старосинявської селищної ради в якому просить надати інформацію про вжиті заходи до усунення виявлених порушень, у тому числі цивільно-правового характеру, а у разі їх невжиття - вказати причини такого стану.

04.10.2020р. Старосинявська селищна рада надав відповідь керівнику Летичівської окружної прокуратури на лист №53/2-2861вих22, в якому повідомила, що заходи щодо визнання недійсними додаткових угод до договору від 24.03.2020 №210 в частині збільшення ціни (встановлення ціни за неправильним тарифом) та стягнення надмірно сплачених коштів до суду звертатись не буде та повідомила, що не заперечує представляти інтереси в суді прокуратурою.

12.10.2022р. керівник Летичівської окружної прокуратури звернувся з листом №53/2-3012вих-22 до Хмельницької торгово-промислової палати в якому просить в строк до 14.10.2022р. надати інформацію про розмір коливання цін на товар, а саме природного газу за кодом ДК 021:2015:09120000-6 (газове паливо) на території Хмельницької області у періоди: з 24.03.2020 по 31.08.2020; з 31.08.2020 по 24.09.2020; з 24.09.2020 по 29.09.2020; з 29.09.2020 по 15.10.2020;з 15.10.2020 по 13.11.2020;з 13.11.2020 по 16.11.2020;з 16.11.2020 по 28.01.2021.

14.10.2022р. Хмельницька торгово-промислова палата надіслала керівнику Летичівської окружної прокуратури інформаційно-цінову довідку, в якій повідомила про середньозважені ціни на природній газ, які сформувалися на основі біржових котирувань ТОВ «УЕБ» по відношенню до поточного місячного ресурсу: 24.03.2020, ресурс - березня 2020, середньозважена ціна з ПДВ (по всіх умовах оплати), грн../тис.куб.м./ відсоток коливання ціни відносно попередньої дати, % - 5299,88 грн., середньозважена ціна з ПДВ (передоплати) грн./тис. куб.м. - 4150,00 грн., середньозважена ціна з ПДВ (післяплата), грн../тис. куб.м. - 5302,77 грн.; 31.08.2020, ресурс - серпня 2020, середньозважена ціна з ПДВ (по всіх умовах оплати), грн../тис.куб.м./ відсоток коливання ціни відносно попередньої дати, % - 4238,69/-20,0 грн., середньозважена ціна з ПДВ (передоплати) грн./тис. куб.м. - 3560,04 грн., середньозважена ціна з ПДВ (післяплата), грн../тис. куб.м. - 4727,24 грн.; 24.09.2020, ресурс - вересня 2020, середньозважена ціна з ПДВ (по всіх умовах оплати), грн../тис.куб.м./ відсоток коливання ціни відносно попередньої дати, % - 4702,90 грн./+10,9, середньозважена ціна з ПДВ (передоплати) грн./тис. куб.м. - 4521,84 грн., середньозважена ціна з ПДВ (післяплата), грн../тис. куб.м. - 8453,50 грн.; 29.09.2020, ресурс - вересня 2020, середньозважена ціна з ПДВ (по всіх умовах оплати), грн../тис.куб.м./ відсоток коливання ціни відносно попередньої дати, % - 4702,90 грн./0, середньозважена ціна з ПДВ (передоплати) грн./тис. куб.м. - 4521,84 грн., середньозважена ціна з ПДВ (післяплата), грн../тис. куб.м. - 4853,50 грн.; 15.10.2020, ресурс - жовтня 2020, середньозважена ціна з ПДВ (по всіх умовах оплати), грн../тис.куб.м./ відсоток коливання ціни відносно попередньої дати, % - 5466,31 грн./+16,2, середньозважена ціна з ПДВ (передоплати) грн./тис. куб.м. - 5434,96 грн., середньозважена ціна з ПДВ (післяплата), грн../тис. куб.м. - 5555,96 грн.; 13.11.2020, ресурс - листопада 2020, середньозважена ціна з ПДВ (по всіх умовах оплати), грн../тис.куб.м./ відсоток коливання ціни відносно попередньої дати, % - 6263,34 грн./+14,6, середньозважена ціна з ПДВ (передоплати) грн./тис. куб.м. - 6285,38 грн., середньозважена ціна з ПДВ (післяплата), грн./тис. куб.м. - 6212,99 грн.; 16.11.2020, ресурс - листопада 2020, середньозважена ціна з ПДВ (по всіх умовах оплати), грн./тис.куб.м./ відсоток коливання ціни відносно попередньої дати, % - 6211,77 грн./-0,8, середньозважена ціна з ПДВ (передоплати) грн./тис. куб.м. - 6269,02 грн., середньозважена ціна з ПДВ (післяплата), грн../тис. куб.м. - 6140,45 грн.; 28.01.2021, ресурс - січня 2021, середньозважена ціна з ПДВ (по всіх умовах оплати), грн./тис.куб.м./ відсоток коливання ціни відносно попередньої дати, % - 7924,65 грн./+27,6, середньозважена ціна з ПДВ (передоплати) грн./тис. куб.м. - 7591,10 грн., середньозважена ціна з ПДВ (післяплата), грн./тис. куб.м. - 8040,77 грн..

26.10.2022р. керівник Летичівської окружної прокуратури звернувся з листом №53/2-3149вих22 до Старосинявської селищної ради та відділу освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради в якому просить надати інформацію про вжиті заходи до усунення виявлених порушень, у тому числі цивільно-правового характеру, а у разі їх невжиття - вказати причини такого стану.

04.11.2020р. відділ освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради надав відповідь керівнику Летичівської окружної прокуратури на лист №53/2-3149вих22, в якому повідомив, що у зв`язку з відсутністю коштів заходи цивільно-правового характеру не вживались та вживатись не будуть.

14.12.2020р. Старосинявська селищна рада надала відповідь керівнику Летичівської окружної прокуратури на лист №53/2-3149вих22, в якому повідомила, що у зв`язку з відсутністю бюджетних асигнувань та немає змоги звернутись до суду.

21.12.2022р. керівник Летичівської окружної прокуратури звернувся з листом №53/2-3915вих22 до Старосинявської селищної ради та відділу освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради в якому просив надати інформацію про вжиті заходи до усунення виявлених порушень, у тому вислі цивільно-правового характеру, а у разі їх невжиття - вказати причини такого стану.

23.12.2020р. відділ освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради надав відповідь керівнику Летичівської окружної прокуратури на лист №53/2-3915вих22, в якому повідомив, що у зв`язку з відсутністю коштів заходи цивільно-правового характеру не вживались та вживатись не будуть.

23.12.2020р. Старосинявська селищна рада надала відповідь керівнику Летичівської окружної прокуратури на лист №53/2-3149вих22, в якому повідомила, що на даний час не має змоги вжити відповідні заходи, в зв`язку з відсутністю бюджетних асигнувань, для сплати судового збору для подачі відповідного позову в суд.

26.12.2022р. керівник Летичівської окружної прокуратури направив Старосинявській селищній раді та відділу освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради повідомлення про встановлення підстав та намір здійснити представництво інтересів держави в суді законних інтересів держави в особі Старосинявської селищної ради та відділу освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради, як органів уповноважених здійснювати відповідні функції у даних правовідносинах, шляхом пред`явлення до суду позову щодо стягнення надмірно сплачених коштів.

28.12.2022р. Старосинявська селищна рада звернулася з листом №2888 до керівника Летичівської окружної прокуратури в якому повідомила, що не заперечує щодо здійснення прокурором представництва в суді законних інтересів держави в особі Старосинявської селищної ради та відділу освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради шляхом представлення до господарського суду позову про стягнення надмірно сплачених коштів.

28.12.2022р. відділ освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради звернувся з листом №413 до керівника Летичівської окружної прокуратури в якому повідомив, що не заперечує щодо здійснення прокурором представництва в суді.

Позивачем до матеріалів справи додано: рішення 10-сесії сьомого скликання Старосинявської селищної ради «Про внесення змін та доповнень до Положення про відділ освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради» №24/2016 від 21.10.2016р., Положення про відділ освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради, затверджене рішенням 10-ї сесії Старосинявської селищної ради від 21.10.2016р. №24/2016, рішення 18-сесії восьмого скликання Старосинявської селищної ради «Про внесення змін до Положення про відділ освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради» №23-18/2021 від 10.12.2021р., Положення про відділ освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради, затверджене рішенням сесії Старосинявської селищної ради від 10.12.2021р. №23-18/2021, виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відділу освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради, виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Старосинявської селищної ради.

Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.

Щодо питання наявності підстав представництва органами прокуратури інтересів держави в суді.

Частиною 3 ст. 4 ГПК України передбачено, що до господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює, зокрема, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно із ч. ч. 3, 5 ст. 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.

Частиною 4 ст. 53 ГПК України передбачено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує: 1) в чому полягає порушення інтересів держави; 2) необхідність їх захисту; 3) визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає; 4) орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Питання представництва інтересів держави прокурором у суді врегульовано у ст. 23 Закону України "Про прокуратуру". Ця стаття визначає, що представництво прокурором держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом (частина перша). Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження (далі - компетентний орган), а також у разі відсутності такого органу (частина третя). Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень (абзаци перший - третій частини четвертої). У разі встановлення ознак адміністративного чи кримінального правопорушення прокурор зобов`язаний здійснити передбачені законом дії щодо порушення відповідного провадження (частина сьома).

Системне тлумачення положень ст. 53 ГПК України та ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво у суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо відсутній орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах (висновок викладений у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 31.10.2019 у справі №923/35/19, від 23.07.2020 у справі №925/383/18, від 30.07.2020 у справі №904/5598/18).

Звертаючись до суду з цим позовом, прокурор визначив органом, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист інтересів держави у спірних правовідносинах, Антонівську сільську раду.

Так, місцеве самоврядування є способом реалізації народом належної йому влади, яка діє на принципах (засадах) державної підтримки та гарантування державою місцевого самоврядування (ст. 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

У преамбулі Закону України "Про публічні закупівлі" зазначено, що цей Закон встановлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальної громади та об`єднаних територіальних громад.

Статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, зокрема, що до повноважень міської ради належить питання стосовно розгляду прогнозу місцевого бюджету, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього, затвердження звіту про виконання бюджету.

Згідно зі ст. 61 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування в селах, селищах, містах, районах у містах (у разі їх створення) самостійно складають та схвалюють прогнози відповідних місцевих бюджетів, розробляють, затверджують і виконують відповідні місцеві бюджети згідно з Бюджетним кодексом України. Самостійність місцевих бюджетів гарантується власними та закріпленими за ними на стабільній основі законом загальнодержавними доходами, а також правом самостійно визначати напрями використання коштів місцевих бюджетів відповідно до закону.

Орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування (ст. 18-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Держава фінансово підтримує місцеве самоврядування, бере участь у формуванні доходів місцевих бюджетів, здійснює контроль за законним, доцільним, економним, ефективним витрачанням коштів та належним їх обліком (ст. 62 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Порушення вимог Закону України "Про публічні закупівлі" у свою чергу, унеможливлює раціональне та ефективне використання бюджетних коштів і здатне спричинити істотної шкоди не тільки інтересам територіальної громади, але й інтересам держави. Держава намагається створити умови для ефективного використання бюджетних коштів при закупівлі товарів, робіт та послуг, створюючи відповідні механізми при проведенні закупівель, які закладені у цьому Законі. Дотримуватися цих правил повинні всі учасники процедур закупівель.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про публічні закупівлі" замовниками, які здійснюють закупівлі відповідно до цього Закону, є юридичні особи, які є підприємствами, установами, організаціями, які забезпечують потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність не здійснюється на промисловій чи комерційній основі, за наявності однієї з таких ознак: юридична особа є розпорядником, одержувачем бюджетних коштів.

Відповідно, правомірне та раціональне використання бюджетних коштів беззаперечно становить інтерес територіальної громади в особі Старосинявської селищної ради. Рада як орган місцевого самоврядування наділена повноваженнями розпоряджатися комунальною власністю, в тому числі коштами від імені територіальної громади в межах закону та в інтересах такої громади, і також є компетентним органом, уповноваженим здійснювати такий захист у спірних правовідносинах (позиція Верховного Суду щодо правомірності подання прокурором позову в інтересах держави в особі органу місцевого самоврядування, відображена в постановах Верховного Суду від 31.08.2021 у справі №926/1392/20, від 05.08.2021 у справі №911/1236/20, від 13.10.2020 у справі №912/1580/18).

Порушення інтересів держави обґрунтовано укладенням між позивачем та відповідачем оспорюваних додаткових угод всупереч вимогам чинного законодавства і інтересам держави, що призвело до безпідставної зміни істотних умов договору, зростання ціни за одиницю товару і зменшення обсягу поставки, що планувалась при укладенні договору.

Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.

Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.

Вирішуючи питання щодо наявності підстав для представництва, суд не повинен установлювати саме протиправність бездіяльності компетентного органу чи його посадової особи. Частиною 7 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що в разі встановлення ознак адміністративного чи кримінального правопорушення прокурор зобов`язаний здійснити передбачені законом дії щодо порушення відповідного провадження. Відтак, питання про те, чи була бездіяльність компетентного органу протиправною та які її причини, суд буде встановлювати за результатами притягнення відповідних осіб до відповідальності. Господарсько-правовий спір між компетентним органом, в особі якого позов подано прокурором в інтересах держави, та відповідачем не є спором між прокурором і відповідним органом, а також не є тим процесом, у якому розглядається обвинувачення прокурором посадових осіб відповідного органу у протиправній бездіяльності.

Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого незвернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим (висновки викладено у пунктах 38-40, 42, 43 постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/18).

Судом враховується, що відповідно до висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеного у постанові від 15.10.2019 у справі №903/129/18, сам факт незвернення до суду з позовом, який би відповідав вимогам процесуального законодавства та відповідно мав змогу захистити інтереси жителів територіальної громади, свідчить про те, що указаний орган місцевого самоврядування неналежно виконує свої повноваження щодо повернення земельної ділянки, у зв`язку із чим у прокурора виникають обґрунтовані підстави для захисту інтересів значної кількості громадян - членів територіальної громади с. Городище та звернення до суду з таким позовом, що відповідає нормам національного законодавства та практиці Європейського суду з прав людини.

Крім того, як зазначено у постанові Верховного Суду від 06.11.2019 у справі №924/187/18, лише звернення уповноваженого суб`єкта владних повноважень до суду з відповідним позовом можна вважати належним здійсненням захисту інтересів держави.

Прокурор у порядку ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" звернувся до Старосинявської селищної ради та відділу освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради в якому просить надати інформацію про вжиті заходи до усунення виявлених порушень, у тому вислі цивільно-правового характеру, а у разі їх невжиття - вказати причини такого стану.

04.11.2020р. відділ освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради надав відповідь керівнику Летичівської окружної прокуратури на лист №53/2-3149вих22, в якому повідомив, що у зв`язку з відсутністю коштів заходи цивільно-правового характеру не вживались та вживатись не будуть.

14.12.2020р. Старосинявська селищна рада надала відповідь керівнику Летичівської окружної прокуратури на лист №53/2-3149вих22, в якому повідомила, що у зв`язку з відсутністю коштів не має змоги звертатися до суду в зв`язку з відсутністю бюджетних асигнувань.

21.12.2022р. керівник Летичівської окружної прокуратури звернувся з листом №53/2-3915вих22 до Старосинявської селищної ради та відділу освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради в якому просить надати інформацію про вжиті заходи до усунення виявлених порушень, у тому вислі цивільно-правового характеру, а у разі їх невжиття - вказати причини такого стану.

23.12.2020р. відділ освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради надав відповідь керівнику Летичівської окружної прокуратури на лист №53/2-3915вих22, в якому повідомив, що у зв`язку з відсутністю коштів заходи цивільно-правового характеру не вживались та вживатись не будуть.

23.12.2020р. Старосинявська селищна рада надала відповідь керівнику Летичівської окружної прокуратури на лист №53/2-3149вих22, в якому повідомила, що на даний час не має змоги вжити відповідні заходи, в зв`язку з відсутністю бюджетних асигнувань, для сплати судового збору для подачі відповідного позову в суд.

26.12.2022р. керівник Летичівської окружної прокуратури направив Старосинявській селищній раді та відділу освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради повідомлення про встановлення підстав та намір здійснити представництво інтересів держави в суді законних інтересів держави в особі Старосинявської селищної ради та відділу освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради, як органів уповноважених здійснювати відповідні функції у даних правовідносинах, шляхом пред`явлення до суду позову щодо стягнення надмірно сплачених коштів.

28.12.2022р. Старосинявська селищна рада звернулася з листом №2888 до керівника Летичівської окружної прокуратури в якому повідомила, що не заперечує щодо здійснення прокурором представництва в суді законних інтересів держави в особі Старосинявської селищної ради та відділу освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради шляхом представлення до господарського суду позову про стягнення надмірно сплачених коштів.

28.12.2022р. відділ освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради звернувся з листом №413 до керівника Летичівської окружної прокуратури в якому повідомив, що не заперечує щодо здійснення прокурором представництва в суді.

Таким чином, на виконання вимог ч. ч. 3-5 ст. 53 ГПК України і ч. ч. 3, 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор при зверненні з позовом до суду обґрунтував неналежне здійснення захисту інтересів держави Старосинявською селищною радою та відділ освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради, які з моменту обізнаності про порушення законодавства самостійно не вжили заходів, спрямованих на захист інтересів держави, в тому числі шляхом звернення до суду з позовом. Про позицію позивачів щодо відсутності наміру самостійно здійснювати захист інтересів держави у спірних правовідносинах свідчать також заяви позивачів щодо підтримання позовних вимог, заявлених прокурором.

Тобто підставою реалізації прокурором представницьких функцій стала усвідомлена пасивна поведінка позивачів щодо захисту порушених інтересів держави.

Враховуючи наведене, прокурор навів достатні підстави для звернення з позовом до суду в інтересах держави та визначив орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Щодо позовних вимог про стягнення безпідставно сплачених коштів, судом враховується наступне:

Статтями 11 Цивільного кодексу України та 174 Господарського кодексу України унормовано, що господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Згідно з ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Стаття 627 ЦК України передбачає, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Частиною 7 ст. 179 ГК України передбачено, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Відповідно до ст. 638 ЦК України та ст. 180 ГК України договір вважається укладеним, якщо між сторонами досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов (предмету, визначених законом необхідних умов для договорів даного виду та визначених за заявою сторін умов).

Як убачається з матеріалів справи, за результатами проведення публічних торгів 24.03.2020 між товариством з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест" (постачальник) та відділом освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради (споживач) укладено договір №210 на постачання природного газу, відповідно до якого постачальник зобов`язався передати у власність споживача у 2020 році узгоджені обсяги товару "Код ДК 021:2015:09120000-6: Газове паливо" (природний газ), а споживач зобов`язався прийняти узгоджений обсяг природного газу та оплатити його вартість у розмірах, строки та порядку, що визначені договором (п. 1.1 договору).

У п. п. 1.2, 1.3, 3.1 договору сторони погодили обсяг відбору/споживання газу - до 280000 м.куб.. Річний обсяг відбору/споживання газу по місяцях (тис. куб.м.): 1 квартал 2020р. (січень, лютий, березень) - 4750, 2 квартал 2020р. (квітень, травень, червень) - 10100, 3 квартал 2020р. (липень, серпень, вересень) - 150, 4 квартал 2020р. (жовтень, листопад, грудень) - 265000. Загальна сума договору становить 1175720,00 гривень. На момент підписання договору ціна за 1000 кубічних метрів природного газу з ПДВ складає 3499,17 гривень.

Відповідно до ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно зі ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Одночасно, правові та економічні засади закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад визначає Закон України "Про публічні закупівлі".

Метою вказаного Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

У статті 1 Закону України "Про публічні закупівлі" зазначено, що договір про закупівлю - це господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.

Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом (ч. 4 ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі").

Частиною 1 ст. 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно з ч. ч. 1 - 3 ст. 180 ГК України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов`язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

Згідно ст. ст. 202, 205 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків; правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі.

Статтею 204 Цивільного кодексу України визначено, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

За приписами ст. 215 Цивільного кодексу України, недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

Відповідно до ч. 1 ст. 236 Цивільного кодексу України нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.

В свою чергу, відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), договір про закупівлю є нікчемним, у разі його укладення з порушенням вимог ч. 4 ст. 36 цього Закону.

Відповідно до ч. 4 ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі" умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури.

Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема: зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10% у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.

У подальшому внаслідок послідовного укладення додаткових угод № 1-8 та №12 до договору сторони збільшили ціну природного газу за 1 000 куб.м. з 3499,17 грн. до 7550,27 грн.

Водночас, у листі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 3302-06/34307-06 від 27.10.2016 р. «Щодо зміни істотних умов договору про закупівлю» роз`яснено, що згідно з пунктом 2 частини четвертої статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі» істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами у повному обсязі, крім випадку зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі. При цьому, норма пункту 2 частини четвертої статті 36 Закону поширюється на договори про закупівлю, у разі якщо предметом закупівлі є товар. Разом з тим, виходячи зі змісту частини першої статті 653 ЦК України, у разі зміни договору зобов`язання сторін змінюються відповідно до змінених умов. Таким чином, у залежності від коливання ціни товару на ринку сторони протягом дії договору про закупівлю можуть вносити зміни декілька разів в частині ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків кожного разу з урахуванням попередніх змін, внесених до нього, сукупність яких може перевищувати 10 відсотків від ціни за одиницю товару, визначеної сторонами на момент укладання договору про закупівлю та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі, і виконати свої зобов`язання відповідно до такого договору з урахуванням зазначених змін. Ураховуючи викладене, при кожному внесенні змін до договору про закупівлю у вищезазначеному випадку шляхом укладання додаткової угоди до договору, сторони договору зобов`язані належним чином виконувати умови такого договору з урахуванням змінених його умов кожного разу. Водночас внесення таких змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.

Судом встановлено, що підставами для внесення змін до договору № 210 від 24.03.2020 р. та укладення додаткових угод № 1 від 30.07.2020р., № 2 від 31.08.2020 р., № 3 від 24.09.2020 р., № 4 від 29.09.2020р. та № 5 від 30.09.2020р., №6 від 15.10.2020р.,№7 від 13.11.2020р., №8 від 16.11.2020р. та №12 від 28.01.2021р. надані відповідачем експертні висновки Київської торгово-промислової палати № Ц-820/2 від 04.08.2020р., № Ц-967 від 04.09.2020 р., № Ц-968/1 від 11.09.2020 р., № Ц-1195/1 від 26.10.2020 р., № Ц-1225 від 02.11.2020р., №Ц-1/5 від 04.01.2020р. щодо визначення цін на природний газ за результатами електронних біржових торгів на ТБ «Українська енергетична біржа».

Так, відповідно до вказаних висновків Київської торгово-промислової палати ціна на природний газ за результатами електронних біржових торгів на ТБ «Українська енергетична біржа» станом на 03.08.2020р., 02.09.2020р., 03.09.2020 р., 22.10.2020р., 30.10.2020р. та 30.12.2020р. становила 4087,61 грн., 5237,90 грн., 5742,00 грн., 6513,40 грн., 6700,00 грн. та 8105,88 грн. відповідно.

Разом з тим, висновки Київської торгово-промислової палати містять інформацію про ціну на природний газ станом на певну дату, а не про коливання (збільшення чи зменшення ціни за одиницю товару на ринку) за період з дати укладення договору до дат укладання додаткових угод до договору. Відповідно, дані, викладені у висновках Київської торгово-промислової палати не можуть підтверджувати вартість продукції станом на дату укладення додаткових угод до Договору, а також підтверджувати наявність коливання ціни станом на дати укладення додаткових угод до Договору.

Відповідно до довідок Хмельницької торгово-промислової палати від 28.09.2022р. №22-05/720, від 14.10.2022р. №22-05/775 встановлено, що у сторін були відсутні підстави щодо внесення змін до істотних умов договору в частині збільшення ціни за одиницю товару, та таке підвищення ціни є непропорційним, що суперечить вимогам Закону України «Про публічні закупівлі».

Як вбачається з матеріалів справи, згідно довідки Хмельницької торгово-промислової палати від 28.09.2022р. №22-05/720 між датою укладання додаткової угоди №2 (31.08.2020р.) та датою укладання договору №210 від 24.03.2020р) ціна на природний газ зменшилась на 10,85%, однак сторони додатковою угодою №2 укладеною до договору, передбачили збільшення ціни на природний газ на 5,07%.

Вказане також підтверджується і довідкою Хмельницької торгово-промислової палати від 14.10.2022р. №22-05/775.

Крім того, сторонами на підставі додаткових угод №2, №3, №4, №5, №6, №7, №8 та №12 до договору збільшено ціни на природній газ, що не відповідає цінам на товар встановлених на ринку.

Можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та статтею 3 Закону України «Про публічні закупівлі».

Внесення змін до договору про закупівлю можливе у випадку коливання ціни такого товару на ринку та повинно бути обґрунтованим і документально підтвердженим.

У даній справі наявності визначених Законом підстав для внесення змін до договору на постачання природного газу № 210 від 24.03.2020 р. сторонами спору не доведено, а судом не встановлено.

Судом встановлено, що додаткова угода №2 від 31.08.2020р. укладена за відсутності визначених на те законодавчих підстав та суперечить положенням Закону України «Про публічні закупівлі», та свідчить про її нікчемність.

З урахування того, що внесення змін відповідно до додаткової угоди №2 від 31.08.2020р. суперечить Закону України «Про публічні закупівлі», та вказана додаткова угода є нікчемною, відсоткове співвідношення збільшення ціни за додатковою угодою №3 від 24.09.2020р. необхідно рахувати від базової ціни, передбаченої умовами договору №210 від 24.03.2020р.). Тобто ціну за одиницю товару фактично збільшено на природній газ з 4199,00 грн. до 4786,40 грн. (на 13,9%).

Додаткові угоди №4 від 29.09.2020р., №6 від 15.10.2020р., №7 від 13.11.2020р., №8 від 16.11.2020р. та №12 від 28.01.2021р. перевищують 10% поріг, встановлений Законом України «Про публічні закупівлі», для збільшення ціни.

Враховуючи те, що внесення змін, відповідно до додаткових угод №2 від 31.08.2020р., №3 від 24.09.2020р., №4 від 29.09.2020р., №6 від 15.10.2020р., №7 від 13.11.2020р., №8 від 16.11.2020р. та №12 від 28.01.2021р. до істотних умов договору №210 від 24.03.2020р. суперечать вимогам Закону України «Про публічні закупівлі» та в силу ст. 37 Закону вказані додаткові угоди є нікчемними силу закону і відповідно не породжують жодних правових наслідків для сторін.

Згідно зі ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Захист свого особистого немайнового або майнового права та інтересу в суді кожна особа вправі здійснювати шляхом звернення з позовом, предмет якого або кореспондує із способами захисту, визначеними у ст. 16 ЦК України, договором або іншим законом.

За приписами абз. 2 ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України та ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод (правочинів), передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

З положень ст. 509 ЦК України, ст.173 ГК України вбачається, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Згідно з п. 1 ст. 193 ГК України виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом.

Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно ч. 1 ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

У ч. 2 ст. 712 ЦК передбачено, що до договору постачання застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Відповідно до ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Зокрема, положеннями ст. 669 ЦК України визначено, що кількість товару, що продається, встановлюється у договорі купівлі-продажу у відповідних одиницях виміру або грошовому вираженні.

Згідно з ч. 1 ст. 670 ЦК України, якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.

З матеріалів справи вбачається, що на виконання додаткових угод №2 від 31.08.2020р., №3 від 24.09.2020р., №4 від 29.09.2020р., №6 від 15.10.2020р., №7 від 13.11.2020р., №8 від 16.11.2020р. та №12 від 28.01.2021р. до договору на постачання природного газу №210 від 24.03.2020р. відділом освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради було сплачено відповідачу 866063,99 грн.

Водночас, у продовж дії договору, на виконання умов договору №210 від 24.03.2020р. відповідачем поставлено природного газу - 123062,488 куб.м. (сума до оплати за умовами основного договору становила б - 516739,38 грн. (123,062488*4199,00).

Отже, відповідно до умов договору споживачем безпідставно надміру сплачено коштів на загальну суму 349324,61 грн. = 866063,99 грн. (фактично сплачена сума коштів за договором) - 516739,38 грн. (су4ма коштів, яка підлягала сплаті відповідно до умов договору №210 від 24.03.2020).

Доказів повернення вказаних коштів матеріали справи не містять.

Виходячи із зазначеного, кошти у сумі 349324,61 грн. заявлені прокурором до стягнення у можливих межах та підлягають стягненню з відповідача на підставі ч. 1 ст. 670 ЦК України.

Згідно зі ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до статті 73 Господарського процесуального кодексу України: доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ст. 86 ГПК України).

За приписами ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

З огляду на вищевикладене, беручи до уваги наведені положення законодавства, встановлені судом обставини, зміст доводів учасників процесу та наявних доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги прокурора є обґрунтовані, підтверджені наявними в матеріалах справи доказами та підлягають задоволенню.

Згідно зі ст. 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача з огляду на задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 2, 13, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 210, 220, 232, 233, 236-238, 240-242, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов керівника Летичівської окружної прокуратури смт. Летичів, Хмельницької області в інтересах держави в особі Старосинявської селищної ради смт. Стара Синява, Хмельницької області та відділу освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради смт. Стара Синява, Хмельницької області до товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтіс Пром 12" м. Дніпро про стягнення 349324,61грн. безпідставно отриманих коштів задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтіс Пром 12" (49031, м. Дніпро, пр. Поля Олександра,593, код 34933742) на користь відділу освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради (31400, смт. Стара Синява, Хмельницької області, вул. Грушевського,21, код 40226468) - 349324,61 грн. (триста сорок дев`ять тисяч триста двадцять чотири гривни 61 коп.) безпідставно отриманих коштів, 5239,87 грн. (п`ять тисяч двісті тридцять дев`ять гривень 87 коп.) витрат по оплаті судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскаржено протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Порядок подання апеляційної скарги визначений ст. 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст складено 11.04.2023р.

Суддя С.В. Гладій

Віддрук. 6 прим.

1 - до справи

2 - позивачу 1 selichna_ss@ukr.net

3- позивачу 2 sn_osvita@ukr.net

4 - відповідачу etitradegas@gmail.com

5,6 - прокуратуру let_oprok@khmel.gp.gov.ua, secretariat@khmel.gp.gov.ua

Дата ухвалення рішення07.04.2023
Оприлюднено14.04.2023
Номер документу110144192
СудочинствоГосподарське