Справа № 147/38/22
Провадження № 1-кс/147/114/23
УХВАЛА
11 квітня 2023 року смт Тростянець
Слідчий суддя Тростянецького районного суду Вінницької області
ОСОБА_1 ,
із секретарем ОСОБА_2 ,
за участю слідчого ВП №2 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, клопотання слідчого СВ відділення поліції №2 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області, капітана поліції ОСОБА_4 , про проведення огляду володіння особи по кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №420210221200000088 від 23.11.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 197-1 КК України, -
встановив:
До Тростянецькогорайонного суду Вінницької області надійшло клопотанняслідчого СВ відділення поліції №2 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області, капітана поліції ОСОБА_4 , про надання групі слідчих відділення поліції №2 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_3 , а також спеціалісту Державного підприємства «Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» та спеціалісту Державної екологічної інспекції у Вінницькій області дозволу на проведення огляду земельної ділянки кадастровий номер 0524181200:02:001:0140 за адресою: АДРЕСА_1 , належної ОСОБА_6 .
У клопотанні вказано, що на території села Глибочок Тростянецької селищної ради Гайсинського району Вінницької області невідомі особи самовільно без передбаченого законом дозволу займають земельну ділянку, на якій збудували паркан в зоні санітарної охорони. Під час проведення огляду місця події по АДРЕСА_1 з кадастровим номером земельної ділянки 0524181200:02:001:0140, розташоване з виходом земельної ділянки до річки Південний Буг. По периметру територія домогосподарства огороджена парканом вистою близько 2.5 метра, частина якого збудована у річці Південний Буг протяжністю близько 10 метрів від берега.
В ході досудового слідства за фактом вчинення зазначеного кримінального правопорушення, виникла необхідність у фіксації самовільно зайнятої земельної ділянки, розташованої біля земельної ділянки кадастровий номер 0524181200:02:001:0140 та збудованого на ній та в річці Південний Буг паркану із залученням спеціалістів ДП «Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» та Державної екологічної інспекції у Вінницькій області.
Слідчий зазначає, що з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, виникла необхідність у наданні дозволу на проведення огляду земельної ділянки кадастровий номер 0524181200:02:001:0140 за адресою: АДРЕСА_1 , належної ОСОБА_6 .
Усудовомузасіданні слідчий ОСОБА_3 подане клопотання підтримала, з підстав та доводів наведених в ньому. Зазначила, що дійсно слідчим суддею було постановлено ухвалу про надання дозволу на проведення огляду даної земельної ділянки, який було проведено слідчим 25.03.2022 року.
Вивчивши клопотання та додані до нього документи, вислухавши пояснення слідчого, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021022120000088 від 23.11.2021 р. внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення, з визначенням правової кваліфікації за ч. 4 ст. 197-1 КК України. Короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення: на території села Глибочок Тростянецької селищної ради Гайсинського району Вінницької області невідомі особи самовільно без передбаченого законом дозволу займають земельну ділянку, на якій збудували паркан в зоні санітарної охорони. Зони санітарної охорони створюються навколо об`єктів де є підземні та відкриті джерела водопостачання, водозабірні та водоочисні споруди, водоводи, об`єкти оздоровчого призначення та інші, для їх санітарно-епідеміологічної захищеності. Таким чином, невідомі особи самовільно побудували споруди на самовільно зайнятій земельні ділянці зони санітарної охорони.
З протоколу огляду місця події від 29.11.2021 р. вбачається, що в АДРЕСА_1 , домогосподарство розташоване з виходом до річки Південний Буг. Дане домогосподарство зі сторони вулиці та по периметру огороджено цегляним парканом висотою 2,5 метра. Даний паркан збудований майже до водойми до пологого схилу у річку. У водойму заходить цегляний фундамент паркану з металевими секціями, довжиною близько 10 метрів.
У інформаційних довідках з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно (номер інформаційної довідки 288168899 та 322784100 дата формування довідки 03.12.2021 та 14.02.2023) земельна ділянка з кадастровим номером 0524181200:02:001:0140 та житловий будинок по АДРЕСА_1 , на праві приватної власності належить ОСОБА_6 .
Згідно зі ст. 13 КПК України не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим судовим рішенням, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. ч. 1, ст. 237 КПК України з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів.
Огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи, які передбачають проведення такої слідчої дії лише на підставі ухвали слідчого судді (ст. 234, 235 КПК України).
Огляд - це слідча дія, що полягає у безпосередньому сприйнятті зовнішніх ознак матеріальних об`єктів з метою виявлення та фіксації відомостей, щодо вчинення кримінального правопорушення.
Частинами 1 та 2 ст. 233 КПК України визначено, що ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті. Під житлом особи розуміється будь-яке приміщення, яке знаходиться у постійному чи тимчасовому володінні особи, незалежно від його призначення і правового статусу, та пристосоване для постійного або тимчасового проживання в ньому фізичних осіб, а також всі складові частини такого приміщення. Не є житлом приміщення, спеціально призначені для утримання осіб, права яких обмежені за законом. Під іншим володінням особи розуміються транспортний засіб, земельна ділянка, гараж, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи.
За змістом статей 223, 237 КПК огляд є слідчою дією, спрямованою на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні, яка проводиться в межах досудового розслідування кримінального провадження.
Підставою для проведення огляду місця події слугує інформація про вчинення кримінального правопорушення, зафіксована у певній процесуальній формі.
Огляд місця події є однією з перших та невідкладних слідчо-оперативних дій, а також джерелом отримання доказів. При наявності очевидних даних, які вказують на вчинення кримінального правопорушення і зумовлюють необхідність проведення огляду, слідчий чи прокурор приймає рішення про його проведення.
З огляду на приписи ч. 5ст. 234 КПК України слідчий суддя при вирішенні питання про надання дозволу на проведення обшуку з урахуванням зазначених у клопотанні відомостей повинен встановити такі обставини:
- чи достатньо підстав вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення;
- чи мають значення для досудового розслідування відшукувані речі і документи;
- чи можуть бути доказами під час судового розгляду відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах;
- чи знаходяться відшукувані речі, документи у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи;
- чи є обшук найбільш доцільним та ефективним способом відшукання речей і документів, які мають значення для досудового розслідування;
- чи є обшук заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.
З автоматизованої системи документообігу суду встановлено та підтверджено слідчим під час розгляду клопотання, що 23.03.2022 ухвалою слідчого судді було задоволено клопотання слідчого СВ відділення поліції №2 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області, майора поліції ОСОБА_7 , про проведення огляду володіння особи по кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №420210221200000088 від 23.11.2021 р., за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 197-1 КК України. Надано дозвіл на проведення огляду земельної ділянки кадастровий номер 0524181200:02:001:0140, що за адресою: АДРЕСА_1 , належної ОСОБА_6 .
У поданому слідчим клопотанні від 11.04.2023 жодним чином не обґрунтовано підстави повторного огляду даної земельної ділянки, як і не зазначено обставини, які не були встановлені під час попереднього огляду.
Окрім того, варто зазначити, що до повноваження слідчого судді не віднесено вирішення питання про залучення для участі в обшуку чи огляді інших осіб, зокрема спеціалістів. Дані повноваження належать слідчому та прокурору, що прямо передбачено ст. ст. 236, 237 КПК України.
На необхідність неухильного дотримання національного законодавства при проведенні обшуку неодноразово посилався і Європейський Суд з Прав Людини, зокрема у своїх рішеннях «Пантелеєнко проти України» (п.49), та інших, де наголошувалось, що словосполучення «згідно із законом» у пункті 2 статті 8 Конвенції Про захист прав людини і основоположних свобод, по суті, стосується національного законодавства і встановлює обов`язок при проведенні обшуку забезпечувати дотримання матеріальних та процесуальних норм.
Отже, аналізуючи вищевикладене, з урахуванням того, що під час розгляду клопотання не знайшли свого підтвердження обґрунтованість та підставність заявлених слідчим в клопотанні вимог у задоволенні клопотання слід відмовити за необґрунтованістю та недоведеністю.
Керуючись ст. ст.92,94,110,234-235,371,372 КПК України,
постановив:
В задоволенні клопотання слідчого СВ відділення поліції №2 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області, капітана поліції ОСОБА_4 , про проведення огляду володіння особи по кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №420210221200000088 від 23.11.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 197-1 КК України, - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає, однак заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Повний текст ухвали виготовлено і проголошено о 08.30 год. 12.04.2023.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Тростянецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 11.04.2023 |
Оприлюднено | 13.04.2023 |
Номер документу | 110161998 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про огляд житла чи іншого володіння особи |
Кримінальне
Тростянецький районний суд Вінницької області
Натальчук О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні