Рішення
від 12.04.2023 по справі 732/200/23
ГОРОДНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 732/200/23

Провадження 2/732/103/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 квітня 2023 року м. Городня

Городнянський районний суд Чернігівської області у складі: головуючого судді Карпинської Н.М., секретарі: Воропаєва К.В., Пінчук С.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городня у загальному позовному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Обєднання співвласників багатоквартирного будинку „Волковича, Городнянської міської ради, про визнання права власності на квартиру за набувальною давністю,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернуласядо судуз позовомдо Обєднанняспіввласників багатоквартирногобудинку „Волковичата просилавизнати дійснимдоговір від13.10.2000року,який небув посвідченийнотаріально.У подальшомузбільшила позовнівимоги іпросила,залучивши досправи двохвідповідачів:Обєднання співвласниківбагатоквартирного будинку„Волковича таГороднянську міськураду визнатиза неюправо власностіна квартиру заадресою: АДРЕСА_1 ,за набувальною давністю.

У підготовчому судовому засіданні позивач позов підтримала та просила визнати за нею право власності на квартиру за набувальною давністю.

Представники відповідачів до суду не зявились, заявили клопотання про розгляд справи без їх участі (а.с.45,47-48). Позов визнають і не заперечують проти його задоволення. Таке визнання позову не суперечить Закону, не порушує прав та інтересів сторін.

За результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем ( частина 3 статті 200 ЦПК України).

Заслухавши позивача, враховуючи визнання позову відповідачами, дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

Судом досліджено правомірність набуття позивачем права власності на квартиру (предмет позову).

Так, 16-ти квартирний жилий будинок за адресою: АДРЕСА_2 було прийнято в експлуатацію 16 липня 2002 року згідно акту (а.с.9). Дозвіл на виконання будівельно-монтажних робіт наданий Чернігівським регіональним центром ліцензування 19.08.2000 року. Замовником виконання будівельних робіт вказане Городнянське ВУЖКГ.

ОСОБА_1 перерахувала двома платежами Городнянському РБД загальну суму 8002,80 грн з метою набуття у власність квартири у наведеному будинку, на підтвердження прийняття коштів за підставою відчуження їй квартири Городнянське РБД видало договір від 13.10.2000 (а.с.6), який посвідчило своєю печаткою.

Статтею 41 Конституції України передбачено, що право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Відповідно до частини першої статті 328 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно з статтею 640 ЦК України договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції. Якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії. Договір, що підлягає нотаріальному посвідченню, є укладеним з дня такого посвідчення.

Статтею 657 ЦК України передбачено, що договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, крім договорів купівлі-продажу майна, що перебуває в податковій заставі. За ст. 227 ЦК УРСР, договір купівлі-продажу жилого будинку повинен бути нотаріально посвідчений, якщо хоча б однією з сторін є громадянин. Недодержання цієї вимоги тягне недійсність договору.

У разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним. Якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним (стаття 220 ЦК України).

У справах про визнання дійсним договору купівлі-продажу сторонами є саме сторони такої угоди, при цьому продавцем майна має бути його власник, який наділений повним обсягом прав щодо визначення долі майна та розпорядження ним.

З огляду на те, що щодо моментувиникнення прававласності нановостворене нерухомемайно встановленіособливості, відповіднодо якихправо власностіна новостворененерухоме майновиникає змоменту завершеннябудівництва,позивач вірнообрала спосібзахисту своїхправ шляхомвизнання прававласності занабувальною давністю,оскільки вищезгаданий договірукладався 13.10.2000із іншоюстороною - Городнянськоюремонтно-будівельноюдільницею нанедобудований обєкт.Згідно актудержавної приймальноїкомісії проприйняття вексплуатацію закінченогобудівництвом обєктатакий обєктвведено вексплуатацію 16липня 2002року.Тобто,у 2000році,на моментзгадуваного вищедоговору,введеного вексплуатацію чизавершеного будівництвомобєкта речовихправ неіснувало. Замовник Городнянське ВУЖКГ та в подальшому за актом Городнянська РБД 13.10.2000 розпоряджалися лише матеріалами, обладнанням та іним майном, що було використано у процесі будівництва.

Натомість, позивач компенсувала вартість використаних на обєкті будівельних матеріалів та перерахувала 8002,80 грн (а.с.8) та мала достовірне переконання у своїй добросовісності. Від дня завершення будівництва, введення його в експлуатацію і до часу предявлення позову до суду позивач відкрито володіє квартирою, в якій зареєстрована, привела її у придатний ддя проживання стан, здійснює поточний ремонт та сплачує комунальні послуги.

Інститут набувальної давності є одним із первинних способів виникнення права власності, який поширюється на випадки фактичного безпідставного володіння чужим майном за умов тривалості володіння, що передбачає закінчення визначеного у законодавстві строку володіння та розрізняється залежно від речі (рухомої чи нерухомої), яка перебуває у володінні певної особи; добросовісності володіння, яка полягає в тому, що особа не знала і не повинна була знати, що володіє річчю незаконно; відкритості та безперервності володіння, які означають, що володілець володіє річчю відкрито, без таємниць, а також те, що упродовж передбаченого у законі строку володілець не вчиняв дій, які свідчили б про визнання ним обов`язку повернути річ власнику, і правомочна особа не пред`являла до володільця позову про повернення майна. Правовою підставою набуття права власності за набувальною давністю єстаття 344 ЦК України. З урахуваннямп. 8 "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України, Правиластатті 344Цивільного кодексу України про набувальну давність поширюються також на випадки, коли володіння майном почалося за три роки до набрання чинності цим Кодексом, тобто не раніше, ніж, починаючи із 01.01.2001, що дозволяє застосувати це положення для позивача із 16 липня 2002 року, з часу введення будинку в експлуатацію, тобто з часу відкритого безтитульного фактичного володіння позивачем квартирою у такому будинку безперервно до часу предявлення позову. В інший спосіб захистити права позивача не вбачається можливим. Тому позов за обраною нею підставою підлягає задоволенню повністю.

Керуючись п. 8 "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України, ст. 344 ЦК України, 12,13,81,141,247,263-265 ЦПК України,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_3 , до Обєднання співвласників багатоквартирного будинку „Волковича, ЄДРПОУ: 43003476, адреса: вул. Волковича, буд. 49 Г, м. Городня Чернігівського району Чернігівської області, та Городнянської міської ради, ЄДРПОУ: 04061731, адреса: вул. Троїцька,13 м. Городня Чернігівської області, про визнання права власності на квартиру за набувальною давністю задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 право власності за набувальною давністю на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення може бути оскаржене позивачем в апеляційному порядку безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Н.М.Карпинська

СудГороднянський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення12.04.2023
Оприлюднено13.04.2023
Номер документу110164681
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу

Судовий реєстр по справі —732/200/23

Рішення від 12.04.2023

Цивільне

Городнянський районний суд Чернігівської області

Карпинська Н. М.

Ухвала від 04.04.2023

Цивільне

Городнянський районний суд Чернігівської області

Карпинська Н. М.

Ухвала від 01.03.2023

Цивільне

Городнянський районний суд Чернігівської області

Карпинська Н. М.

Ухвала від 24.02.2023

Цивільне

Городнянський районний суд Чернігівської області

Карпинська Н. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні