Справа № 938/747/21
Провадження № 2/938/13/23
УХВАЛА
про призначення земельно-технічної експертизи
12 квітня 2023 року селище Верховина
Верховинський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Чекан Н.М.
за участю секретаря судового засідання Івасюк Г.Ю.,
позивача ОСОБА_1
представника позивача адвоката Семенців В.Д.
представника Верхньоясенівського ліцею Новаковського В.В.
представника Верховинської селищної ради Мотуз Л.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Верхньоясенівського ліцею Верховинської селищної ради, Верховинської селищної ради Верховинського району Івано-Франківської області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Держгеокадастру у Івано-Франківській області, про визнання незаконним та скасування державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ N 126908 від 17.11.2012 року,-
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 звернулася до Верховинського районного суду з позовом до Верхньоясенівського ліцею Верховинської селищної ради, Верховинської селищної ради Верховинського району Івано-Франківської області, в якому просить визнати незаконним та скасувати Державний акт серії ЯЯ N 126908 від 17.11.2012 року, зареєстрований в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі N 262080003000040, виданого Верхньоясенівській загальноосвітній школі І-III ступенів Верховинської районної ради на підставі рішення Верхньоясенівської сільської ради сьомої сесії шостого демократичного скликання, на право постійного користування земельною ділянкою з кадастровим номером 2620881501:04:001:0011 площею 0,6389 га.
Ухвалою суду від 21.01.2022року данапозовна заява прийнятадо провадженнята призначенадо розглядув порядку загального позовного провадження.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.11.2021 року матеріали справи передано на розгляд судді Джуса Р.В.
Ухвалою судді від 06.12.2021 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження зі стадії підготовчого засідання.
Ухвалою суду від 16.09.2022 року задоволено клопотання представників сторін про врегулювання спору за участю судді та зупинено провадження у справі.
Ухвалою суду від 18.10.2022 року припинено проведення процедури врегулювання спору за участю судді, поновлено провадження у справі та передано справу №938/747/21 на розгляд іншому судді, визначеному в порядку, встановленому ст. 33 ЦПК України.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.10.2022 року матеріали справи передано на розгляд судді Чекан Н.М.
Ухвалою суду від 20.10.2022 року матеріали цивільної справи прийнято до провадження судді Чекан Н.М. в порядку загального позовного провадження з підготовчого засідання.
21.03.2023року відпредставника позивачаадвоката СеменцівВ.Д.надійшло клопотанняпро призначенняу справіземельно-технічноїекспертизи,проведення якоїдоручити Івано-Франківськомувідділенню КиївськогоНДІСЕ,а такожклопотання провитребування доказів.
Ухвалою суду від 21.03.2023 року витребувано від Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області належно засвідченні копiї Поземельних книг із каталогами координат поворотних точок меж в СК63(або УСК2000) на земельну ділянку з кадастровим номером 2620881501:01:002:0019 площею 0.8478 га та земельну ділянку з кадастровим номером 2620881501:04:001:0011 площею 0,6389 га, які в подальшому поступили до суду.
Позивач та його представник адвокат Семенців В.Д. у підготовчому засіданні підтримали клопотання про призначення експертизи, при цьому стороною позивача подано в засіданні заяву про уточнення питань, які слід поставити на вирішення експерта Івано-Франківського відділення Київського НДІСЕ.
Представники відповідачів не заперечили щодо задоволення вказаного клопотання про призначення експертизи та не заявляли клопотань про включення додаткових питань для експертизи.
Представник третьої особи ГУ Дергеокадастру в Івано-Франківській області про дату, час та місце проведення підготовчого засідання повідомлений належним чином, до суду не з`явився.
Заслухавши думку учасників судового розгляду та оглянувши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.
Відповідно до п.8 ч.2 ст.197 ЦПК України, питання про призначення експертизи суд вирішує у підготовчому засіданні.
Згідно зі п.1 ч.1 ст. 103 ЦПК України, суд призначає експертизу в справі для з`ясування обставин, що мають значення для справи, якщо для цього необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
Відповідно до ч. 1 ст. 104 даного Кодексу, про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Таким чином, призначення експертизи є частиною дослідження обставин по справі та, у сукупності з іншими обставинами, дозволить суду максимально повно з`ясувати обставини по справі, сприятиме встановленню істини.
Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
У п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 року №14 «Про судове рішення у цивільній справі» закріплено, що враховуючи принцип безпосередності судового розгляду (ст. 159 ЦПК), рішення може бути обґрунтоване лише доказами, одержаними у визначеному законом порядку та дослідженими в судовому засіданні.
У рішенні Європейського суду з прав людини в справі «Ващенко проти України» (заява № 26864/03) від 26.06.2008 року зазначено, що принцип змагальності полягає в тому, що суд уважно досліджує зауваження заявника, виходячи з сукупності наявних матеріалів в тій мірі, в якій він є повноважним вивчати заявлені скарги. Отже, у суду відсутні повноваження на вихід за межі принципу диспозитивності і змагальності та збирання доказів на користь однієї із зацікавлених сторін.
Таким чином, суд не даючи оцінку правовим відносинам між сторонами у справі, не в праві позбавляти дозволених законом та обраних заявником та іншими особами, які беруть участь у справі, засобів доказування, оскільки за такої ситуації це порушить його права у цивільному процесі, свідчитиме про порушення принципу диспозитивності та об`єктивного судового розгляду.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про судову експертизу», судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
У п.17 Пленуму Верховного Суду України від 12.06.2009 року № 5 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства, що регулюють провадження у справі до судового розгляду» передбачено, що для з`ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд за заявою осіб, які беруть участь у справі, призначає експертизу, коли необхідність експертного висновку випливає з обставин справи і поданих доказів.
Порядок призначення судової експертизи у науково-дослідних судово-експертних установах Міністерства юстиції України, обов`язки, права та відповідальність судового експерта, організація проведення експертиз та оформлення їх результатів визначаються Законом України «Про судову експертизу», Цивільним процесуальним кодексом, Інструкцією про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженою Наказом Міністерства юстиції України № 53/5 від 08.10.1998 року з наступними змінами та доповненнями.
Як вбачається із матеріалів цивільної справи, позивач звернувся до суду з позовом про визнання незаконним та скасування державного акта на право постійного користування земельною ділянкою.
В обгрунтування своїх позовних вимог посилається зокрема на ті обставини, що належна позивачу земельна ділянка з кадастровим номером 2620881501:01:002:0019 перетинається з іншою земельною ділянкою з кадастровим номером 2620881501:04:001:0011, що належить відповідачу Верхньоясенівському ліцею.
Оскільки дійсно для повного, всебічного та об`єктивного з`ясування обставин у справі, а саме встановлення факту перетину земельних ділянок сторін, необхідно спеціальні технічні знання, і висновок експертизи матиме важливе значення для справи, а тому слід клопотання представника позивача про призначення у справі судової земельно-технічної експертизи задовольнити та призначити таку, доручивши її проведення запропонованій позивачем експертній установі Івано-Франківському відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (76000, м. Івано-Франківськ, вул. Академіка Сахарова 23А), експертів якої попередити про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.
Оскільки клопотання про призначення експертизи поступило від сторони позивача, то суд, враховуючи положення ст. 135 ЦПК України, вважає, що оплату за її проведення слід покласти на позивача ОСОБА_1 .
Згідно з п.5 ч.1 ст. 252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Відповідно до п.9 ч.1 ст. 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених п. 5 ч.1 ст. 252 цього Кодексу, - на час проведення експертизи.
Враховуючи вищевказане, провадження в даній справі на час проведення експертизи слід зупинити.
Керуючись ст. ст. 103, 104, 247, 252 ЦПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання представника позивача задовольнити.
Призначити по справі судову земельно-технічну експертизу, проведення якої доручити Івано-Франківському відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (76000, м. Івано-Франківськ, вул. Академіка Сахарова, 23А).
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст.384, 385 КК України.
На вирішення експерта поставити питання:
Чи є порушення меж (або накладання) земельної ділянки з кадастровим номером 2620881501:04:001:0011 площею 0,6389 га на земельну ділянку з кадастровим номером 2620881501:01:002:0019 площею 0,8478 га відповідно до правовстановлювальних документів та документації із землеустрою на цi земельні ділянки?
Для проведення експертизи направити експерту цивільну справу №938/747/21.
Оплату за проведення експертизи покласти на позивача ОСОБА_1 .
На час проведення експертизи провадження по справі зупинити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, однак може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом 15 днів з дня її проголошення.
Суддя Наталія ЧЕКАН
Суд | Верховинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 12.04.2023 |
Оприлюднено | 13.04.2023 |
Номер документу | 110166636 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання незаконним акта, що порушує право власності на земельну ділянку |
Цивільне
Верховинський районний суд Івано-Франківської області
Чекан Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні