Справа № 405/2293/23
провадження № 1-кс/405/1130/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.04.2023 м. Кропивницький
слідчий суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 розглянувши у закритому судовому засіданні в залі суду у м. Кропивницькому клопотання слідчого ВР ЗСГСД СУ ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_3 про проведення огляду по кримінальному провадженню № 12022120000000949 від 19.11.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 240 КК України
ВСТАНОВИВ:
слідчий ВР ЗСГСД СУ ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_3 за погодженням з прокурором спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Кіровоградської обласної прокуратури ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді з клопотанням про огляд, з можливістю залучення експерта Кіровоградського НДЕКЦ МВС, спеціалістів Державної екологічної інспекції Придніпровського округу, Державної служби геології та надр, ГУ Держгеокадастру в Кіровоградській області, Кіровоградської регіональної філії Центру ДЗК, землевпорядника Новомиргородської міської ради, земельної ділянки, з кадастровим номером 3523883600:02:000:9039, площею 8.0213 га., яка розташована за адресою Кіровоградська область, Новоукраїнський район, Новомиргородська ОТГ, Коробчинська сільська рада та відповідно до інформації про земельну ділянку, перебуває у Державній власності, призначення 11.02. Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, з метою проведення натурного огляду об`єкту дослідження для подальшого визначення меж видобувної діяльності.
В обґрунтування клопотання вказав, що в провадженні СУ ГУНП в Кіровоградській області знаходяться матеріали кримінального провадження № 12022120000000949 від 19.11.2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 240 КК України, за фактом того, що службові особи ТОВ ВКФ «ВЕЛТА» здійснюють свою господарську діяльність з видобування корисних копалин загальнодержавного значення, ільменітових розсипних руд, використовуючи Бирзулівське родовище за межами свого спеціального дозволу на користування надрами.
В ході проведення перевірок додержання, законодавства суб`єктами господарювання в сфері дотримання ліцензійних умов на право користування надрами отримано інформацію стосовно службових осіб ТОВ ВКФ «Велта» (код ЄДРПОУ 30912734, юридична адреса: 49070, м. Дніпро, вул. Глінки, 7), які діючи умисно та переслідуючи корисливі мотиви, за допомогою техніки із наявного забою здійснювали видобування корисних копалин загальнодержавного значення ільменітових розсипних руд, використовуючи Бирзулівське родовища, Новоморгородського району, Кіровоградської області.
Відповідно до отриманої інформації від Державної служби геології та надр України ТОВ ВКФ «Велта» 13.06.2007 року за № 4275 виданий дозвіл на спеціальне користування надрами (видобування ільменітових розсипних руд).
Встановлено, що службові особи ТОВ ВКФ «Велта», здійснюють свою господарську діяльність з видобування корисних копалин загальнодержавного значення ільменітових розсипних руд, використовуючи Бирзулівське родовища, Новоморгородського району, Кіровоградської області за межами свого спеціального дозволу на користування надрами за № 4275 від 13.06.2007 року.
В ході проведення заходів встановлено, що в період 2021-2022 роки, на території Новоморгородського району, Кіровоградської області на родовищі Бирзулівському, здійснювалася господарська діяльність з видобування корисних копалин ільменітових розсипних руд. За результатами проведення опитування мешканців, які проживають поблизу вказаного родовища встановлено, що дійсно у період 2021-2022 роки на вказаному родовищі Бирзулівському, здійснювалася господарська діяльність з видобування корисних копалин.
З`ясовано, що отримання спеціальних дозволів на користування надрами передбачено Постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30 травня 2011 року «Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами», згідно якої суб`єкт господарювання повинен отримати дозвіл, згідно з переліком, який зазначено вказаній постанові. Службовими особами ТОВ ВКФ «Велта» отримувало в Державній службі геології та надр України спеціальний дозвіл на право користування надрами (ільменітових розсипних руд) № 4275 від 13.06.2007 року, але вказаними особами здійснюється видобуток корисних копалин за межами вказаного родовища.
Незаконність видобування, яка є обов`язковою умовою визнання дій особи кримінальне караними, означає, що видобування корисних копалин здійснюється без належним чином оформленого спеціального дозволу на користування надрами - акта про надання гірничого відводу або з відхиленням від умов, зазначених у цьому документі.
Відповідно до ст. 13 Конституції України - земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Кожний громадянин має право користуватися природними об`єктами права власності народу відповідно до закону.
Згідно із ст. 4 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» природні ресурси України є власністю Українського народу. Громадяни України мають право користуватися природними ресурсами України відповідно до цього та інших законів.
Також, відповідно до ст. 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. Законодавством України громадянам гарантується право загального використання природних ресурсів для задоволення життєво необхідних потреб (естетичних, оздоровчих, рекреаційних, матеріальних тощо) безоплатно, без закріплення цих ресурсів за окремими особами і надання відповідних дозволів, за винятком обмежень, передбачених законодавством України. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.
Крім того, відповідно до норм статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр мають право: здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції; розпоряджатися видобутими корисними копалинами, якщо інше не передбачено законодавством або умовами спеціального дозволу. Користувачі надр зобов`язані: використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Відповідно до ст. 56 Кодексу України про надра, основними вимогами в галузі охорони надр є: забезпечення повного і комплексного геологічного вивчення надр; додержання встановленого законодавством порядку надання надр у користування і недопущення самовільного користування надрами; раціональне вилучення і використання запасів корисних копалин і наявних у них компонентів; недопущення шкідливого впливу робіт, пов`язаних з користуванням надрами, на збереження запасів корисних копалин, гірничих виробок і свердловин, що експлуатуються чи законсервовані, а також підземних споруд; охорона родовищ корисних копалин від затоплення, обводнення, пожеж та інших факторів, що впливають на якість корисних копалин і промислову цінність родовищ або ускладнюють їх розробку; запобігання необґрунтованій та самовільній забудові площ залягання корисних копалин і додержання встановленого законодавством порядку використання цих площ для інших цілей; запобігання забрудненню надр при підземному зберіганні нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захороненні шкідливих речовин і відходів виробництва, скиданні стічних вод; додержання інших вимог, передбачених законодавством про охорону навколишнього природного середовища.
04.04.2023 на адресу СУ ГУНП в Кіровоградській області надійшло клопотання експерта в якому зазначено наступне:
- надати безперешкодний доступ та належні умови праці
для проведення натурного огляду об`єкта дослідження земельної ділянки,
кадастровий номер 3523883600:02:000:9039 та об`єкта дослідження - меж видобувної діяльності;
- у зв`язку з відсутністю геодезичного обладнання та спеціального програмного забезпечення прошу залучити спеціаліста з відповідними спеціальними знаннями та геодезичним та програмним забезпеченням, для топографо-геодезичних робіт або надати результати топографо-геодезичних робіт з координатами усіх поворотних точок досліджуваної земельної ділянки, та будівель та споруд, розташованій в її межах та межами видобувної діяльності (з координатами усіх поворотних точок меж видобувної діяльності);
Таким чином в ході досудового розслідування виникла необхідність у проведенні огляду з метою проведення натурного огляду об`єкту дослідження, а саме: земельної ділянки, з кадастровим номером 3523883600:02:000:9039, площею 8.0213 га., яка розташована за адресою Кіровоградська область, Новоукраїнський район, Новомиргородська ОТГ, Коробчинська сільська рада та відповідно до інформації про земельну ділянку, перебуває у Державній власності, призначення 11.02. Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, з можливістю залучення відповідних спеціалістів.
Слідчий в клопотанні вказав, що на даний час в органу досудового розслідування є підстави вважати, що проведення огляду земельної ділянки, з кадастровим номером 3523883600:02:000:9039, є необхідністю встановлення стороною обвинувачення обставин, наведених у ст. 91 КПК України, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні.
У судовому засіданні слідчий клопотання підтримав та просив задовольнити.
Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, заслухавши думку слідчого, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення, приходить до наступних висновків.
Слідчим суддею встановлено, що в провадженні СУ ГУНП в Кіровоградській області знаходяться матеріали кримінального провадження № 12022120000000949 від 19.11.2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 240 КК України, за фактом того, що службові особи ТОВ ВКФ «ВЕЛТА» здійснюють свою господарську діяльність з видобування корисних копалин загальнодержавного значення, ільменітових розсипних руд, використовуючи Бирзулівське родовище за межами свого спеціального дозволу на користування надрами (а.к. 4 - витяг з ЄРДР від 19.11.2022).
Відповіднодо отриманої інформації від Державної служби геології та надр України ТОВ ВКФ «Велта» 13.06.2007 року за № 4275 виданий дозвіл на спеціальне користування надрами (видобування ільменітових розсипних руд).
Під час розгляду клопотання встановлено, що службові особи ТОВ ВКФ «Велта», здійснюють свою господарську діяльність з видобування корисних копалин загальнодержавного значення ільменітових розсипних руд, використовуючи Бирзулівське родовища, Новоморгородського району, Кіровоградської області за межами свого спеціального дозволу на користування надрами за № 4275 від 13.06.2007 року.
Слідчий у судовому засіданні довів про наявність необхідністі у проведенні огляду з метою проведення натурного огляду об`єкту дослідження, а саме: земельної ділянки, з кадастровим номером 3523883600:02:000:9039, площею 8.0213 га., яка розташована за адресою Кіровоградська область, Новоукраїнський район, Новомиргородська ОТГ, Коробчинська сільська рада та відповідно до інформації про земельну ділянку, перебуває у Державній власності, призначення 11.02. Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, з можливістю залучення відповідних спеціалістів.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 237 КПК України з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей, документів та комп`ютерних даних.
Огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
Відповідно до ч.1 ст. 233 КПК України ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.
Згідно з ч. 1 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Згідно до ч.2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій.
Таким чином, огляд є найбільш доцільним та ефективним способом для отримання інформації, яка має значення для об`єктивного, повного і всебічного проведення досудового розслідування, встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення.
На підставі викладеного слідчий суддя вважає, що матеріали клопотання об`єктивно свідчать, що вчинено кримінальне правопорушення, проведення огляду вказаної у клопотанні земельної ділянки, у даному випадку спрямоване на виявлення та фіксацію обставин його вчинення, є необхідним для виконання завдань кримінального провадження.
За таких обставин слід визнати наявність передбачених законом підстав для надання дозволу на проведення огляду земельної ділянки, з кадастровим номером 3523883600:02:000:9039, площею 8.0213 га., яка розташована за адресою Кіровоградська область, Новоукраїнський район, Новомиргородська ОТГ, Коробчинська сільська рада та відповідно до інформації про земельну ділянку, перебуває у Державній власності, призначення 11.02. Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, з метою проведення натурного огляду об`єкту дослідження для подальшого визначення меж видобувної діяльності.
Керуючись ст. ст. 233-237, 369-372, 376 КПК України,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання слідчого - задовольнити.
Надати дозвіл на проведення огляду земельної ділянки, з кадастровим номером 3523883600:02:000:9039, площею 8.0213 га., розташованої за адресою: Кіровоградська область, Новоукраїнський район, Новомиргородська ОТГ, Коробчинська сільська рада та відповідно до інформації про земельну ділянку, перебуваючої у Державній власності, призначення 11.02, для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, з метою проведення натурного огляду об`єкту дослідження для подальшого визначення меж видобувної діяльності.
Строк дії ухвали з 07.04.2023 року до 07.05.2023 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Ленінський районний суд м.Кіровограда |
Дата ухвалення рішення | 07.04.2023 |
Оприлюднено | 13.04.2023 |
Номер документу | 110166937 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про огляд житла чи іншого володіння особи |
Кримінальне
Ленінський районний суд м.Кіровограда
Плохотніченко Л. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні