Справа № 541/931/22
Номер провадження 2/541/47/2023
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
07 квітня 2023 року м. Миргород
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді - Городівського О.А.
за участю секретаря судового засідання Ніколаєнко М.В.,
розглянувши у судовому засіданні цивільну справу в порядку загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до Великосорочинської сільської ради Миргородського району Полтавської області
про встановлення юридичних фактів та визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування,
в с т а н о в и в:
06червня 2022року представник ОСОБА_1 ,адвокат ЖагаЕдуард Григоровичзвернувся до судуз позовноюзаявою.В обґрунтуваннязаяви зазначила,що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . У його власності перебували земельні ділянки з кадастровим номером 5323281000:00:004:0545 площею 3,1031 га та кадастровим номером 5323281000:00:010:0175 площею 3,4755га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, місце розташування : Полтавська область, Миргородський район Великосорочинська сільська рада згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ПЛ № 0055585 № 1058 від 06.08.1996.
Позивачка вказує, що на даний час втрачено сертифікат на земельну частку пай, яку отримав померлий ОСОБА_2 , однак його право на земельні ділянки підтверджується витягом з державного земельного кадастру на земельні ділянки від 14.02.2018 року та витягом з Державного кадастру на земельну ділянку від 15.02.2018 року, викопіюванням із проекту землеустрою, щодо організації території земельних часток (паїв) членів колишнього КСП ім. Гоголя на території Великосорочинської сільської ради з визначенням земельної ділянки на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі та довідками відділу № 2 управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області.
ОСОБА_2 проживав однією сім`єю з 1978 року до дня своєї смерті з ОСОБА_3 , що підтверджується довідкою виконавчого комітету Великосорочинської сільської ради Миргородського району Полтавської області № 598/05-05 від 31.05.2022. Вони вели спільне господарство, були пов`язані спільним побутом, взаємними правами та обов`язками. Тому позивачка вказує, що ОСОБА_3 прийняла спадщину, адже спільно проживала зі спадкодавцем на момент його смерті та продовжила користуватись майном померлого.
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є рідною тіткою позивачки, так як мати позивачки, ОСОБА_4 , була її рідною сестрою.
З 2009 року до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 проживала разом з сім`єю позивачки, що підтверджується довідкою виконавчого комітету Великосорочинської сільської ради Миргородського району Полтавської області № 593/05-05 від 31.05.2022 року.
Після смерті ОСОБА_3 спадщину прийняла позивачка, так як проживала та була зареєстрована за однією адресою із спадкодавицею.
Враховуючи те, що тітка позивачки не оформила свої спадкові права на майно померлого ОСОБА_2 , і вона не може надати правовстановлюючі документи на спірні земельні ділянки, вказане перешкоджає позивачці в реалізації її спадкових прав. У зв`язку з цим, змушена звернутися до суду. В резолютивній частині позовної заяви ОСОБА_1 просила суд встановити факт постійного спільного проживання однією сім`єю більше п`яти років ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 ; встановлення факту родинних відносин, а саме те, що ОСОБА_3 являється рідною тіткою позивачки та визнати за нею право власності на спадкове майно у виді земельних ділянок.
Ухвалою судді Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 17 червня 2022 року відкрито провадження у справі та призначено проведення підготовчого судового засідання (а.с.50).
У встановлений судом строк відповідачі правом на подання відзиву не скористалися. Представник Великосорочинської сільської ради подав до суду клопотання про проведення розгляду справи без участі представника сільської ради.
В судове засідання позивачка та її представник, адвокат Жага Є.Г. не з`явились. До суду представником подано заяву про проведення судового розгляду без їх участі, позовні вимоги підтримують та просили їх задовольнити з підстав вказаних у позові.
В ході судового розгляду допитана свідок ОСОБА_5 . В своїх свідчення вона підтвердила факт проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Вона як мешканка села знала їх як одну сім`ю і не була обізнані, що вони проживали без реєстрації шлюбу. Після смерті ОСОБА_2 , ОСОБА_3 продовжувала проживати у їх будинковолодінні та користувалась всім належним їм майном. Інших родичів ОСОБА_2 , їй не відомо. З 2009 року до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_6 проживала разом з сім`єю позивачки, так як являлась їй рідною тіткою.
Заслухавши пояснення позивача, покази свідка, вивчивши та проаналізувавши всі докази зібрані по справі, суд вважає, що позовна заява підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_5 помер ОСОБА_2 , що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану (а.с.12). Після його смерті відкрилася спадщина, зокрема право на земельну частку (пай), площею 4,80 умовних кадастрових гектари без виділення меж в натурі, розташовану на території Великосорочинської сільської ради Миргородського району Полтавської області, яка належала йому на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) ПЛ № 0055585, із земель колишнього КСП ім. Гоголя. (а.с.17-20). Відповідно до інформації наданої Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області згідно книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку пай КСП ім. Гоголя, розташованого на території Великосорочинської сільської ради Миргородського району, на ім`я ОСОБА_2 зареєстровано сертифікат серії ПЛ № 0055585 за № 1058. Розмір земельного паю 4,80 умовних кадастрових гектари. У книзі наявний підпис про отримання сертифікату. Також ОСОБА_2 входить до списку власників земельних сертифікатів на території Великосорочинської сільської ради Миргородського району під № 828, який міститься у Проекті землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) на території Великосорочинської сільської ради Миргородського району Полтавської області. В управління відсутні відомості щодо видачі державного акту на право власності на земельні ділянки на території Великосорочинської сільської ради Миргородського району на ім`я ОСОБА_2 . Вищевказана інформація вказує, що ОСОБА_2 за життя не набув право власності на конкретні земельні ділянки, а мав лише право на їх отримання відповідно сертифікату серії ПЛ № 0055585.
Рідна тітка позивачки, ОСОБА_3 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 , так як постійно спільно проживала з ним однією сім`єю більше п`яти років. Згідно довідки Виконавчого комітету Великосорочинської сільської ради Миргородського району від 31.05.2022 № 598/05-05 на момент смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 з ним проживала та була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Свідоцтво про народження ОСОБА_3 та матері позивачки, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 не збереглися. Також відсутні відомості про наявність актових записів вказаних осіб у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян відповідно до інформації Миргородського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Миргородському районі. Однак ступінь родинного зв`язку позивачки, ОСОБА_1 та ОСОБА_3 підтверджується свідченням свідка та довідкою Виконавчого комітету Великосорочинської сільської ради Миргородського району Полтавської області від 31.05.2022 № 593/05-05, відповідно до якої на момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з нею проживали та були зареєстровані за адресою: АДРЕСА_2 племінниця, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 та її чоловік, ОСОБА_8 .
Статтею 1268 ЦК України визначено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Статтею 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
В ході судового розгляду знайшов своє підтвердження факт проживання однією сім`єю більше п`яти років до відкриття спадщини ОСОБА_3 та ОСОБА_2 . Тому рідна тітка позивачки входить до четвертої черги спадкоємців за законом після смерті останнього (ст. 1264 ЦК України) та прийняла спадщину, так як постійно проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини (ч. 3 ст. 1268 ЦК України). Однак не оформила свої спадкові права у нотаріальному порядку, що не позбавляє її права на спадщину.
ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 померла. Згідно інформації із спадкового реєстру спадкова справа після її смерті не зводилась.
Судом встановлено факт того, що позивачка, ОСОБА_1 , є племінницею померлої ОСОБА_3 , так як являється донькою її рідної сестри, ОСОБА_4 , а тому вона входить до п`ятої черги спадкоємців за законом.
Ст. 1265 ЦК України визначено, що у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.
Частиною 3 ст. 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до довідки Виконавчого комітету Великосорочинської сільської ради, на момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 була зареєстрована за адресою : АДРЕСА_2 разом із позивачкою, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , яка прийняла спадщину на підставі статті 1268 ЦК України .
Вирішуючи по суті позовну вимогу про визнання права власності в порядку спадкування, суд виходить з наступного. Згідно ст.ст. 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до іншої особи (спадкоємця). Спадкування здійснюється за заповітом або законом. Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ч.1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
З огляду на підтвердження факту спільного проживання рідної тітки позивачки зі спадкодавцем, ОСОБА_2 , на час відкриття спадщини, вона вважається такою, що прийняла спадщину, до якої входить право на земельну частку пай. А спадок після смерті тітки ОСОБА_3 прийняла позивачка.
Згідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно п.1 ч. 2 ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
За встановлених обставин, вимога позивачки про визнання за нею права власності, ґрунтується на законі, а тому підлягає до часткового задоволення.
Керуючись ст. ст. 3, 12, 13, 141, 258, 263, 264, 354 ЦПК України, суд,-
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.
Встановити факт спільного проживання однією сім`єю більше п`яти років ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 із спадкодавцем, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 по час його смерті, ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто на моменту відкриття спадщини.
Встановити факт, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , являється рідною тіткою ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Визнати за ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_8 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на земельну частку (пай) колишнього члена колишнього КСП ім. Гоголя, площею 4,80 умовних кадастрових гектари, без визначення меж в натурі на території Великосорочинської сільської ради Миргородського району згідно сертифікату серії ПЛ № 0055585 № 1058 від 06.08.1968 року.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повний текст рішення виготовлено 12.04.2023
Суддя О. А. Городівський
Суд | Миргородський міськрайонний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 07.04.2023 |
Оприлюднено | 14.04.2023 |
Номер документу | 110186359 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
Городівський О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні