Справа № 302/674/23
2-о/302/360/23
17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" квітня 2023 р. смт. Міжгір`я Закарпатської області
Міжгірський районний суд Закарпатської області у складі:
головуючого, судді Пухальського С. В.,
за участю секретаря судового засідання Магдич В. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Міжгірський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хустському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_2 , про встановлення факту, що має юридичне значення,
ВСТАНОВИВ:
Заявник звернувся до суду із вказаною заявою, в обґрунтування якої зазначив, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Синевирська Поляна Міжгірського району Закарпатської області, про що в книзі записів актів громадянського стану 24.04.1982 було зроблено відповідний актовий запис №10.
22 лютого 2023 року було проведено державну реєстрацію набуття ним у власність садового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 (далі АДРЕСА_1 ). В реєстраційних даних власника цього будинку датою його народження було зазначено 28.03.1982.
24 лютого 2023 року він звернувся до нотаріуса з метою відчуження Будинку №207Б та земельної ділянки з кадастровим номером 2122487200:02:010:0004. При перевірці документів нотаріусом було встановлено невідповідність дати його народження, зазначеної в його паспорті та даті народження, зазначеної в Державному реєстрі актів цивільного стану в актовому записі №10, де датою його народження зазначено ІНФОРМАЦІЯ_2 .
З метою виправлення описки у даті народження і повторної видачі свідоцтва про народження, заявник звернувся до Міжгірського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Хустському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції із заявою про внесення змін до актового запису про його народження №10 від 24.04.1982.
Проте, у внесенні змін до актового запису йому було відмовлено і повідомлено про те, що актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
З наведених підстав заявник просив суд встановити факт неправильності в актовому записі про народження №10, складеному 24 квітня 1982 року Синевирсько-Полянською сільською радою Міжгірського району Закарпатської області, в якому дата його народження вказана « ІНФОРМАЦІЯ_3 » замість правильного « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Ухвалою суду від 04 квітня 2023 року по справі відкрито провадження.
В судовому засіданні заявник та його представник підтримали заяву з підстав у ній зазначених.
Міжгірським відділом ДРАЦС явку представника в судове засідання не забезпечено. Заперечень щодо заяви не надходило.
Заінтересована особа ОСОБА_2 мати заявника підтримала заяву. Будучи допитаною в якості свідка підтвердила, що правильною датою народження її сина ОСОБА_1 є ІНФОРМАЦІЯ_5 , якого народжувала вдома та про що нею було повідомлено сільську раду.
Враховуючи, що сторони по справі в судове засідання не з`явились, відповідно до частини 2 статті 247Цивільного процесуальногокодексу України (далі ЦПК України) фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Синевирська Поляна Міжгірського району Закарпатської області, про що в книзі записів актів громадянського стану 24.04.1982 було зроблено відповідний актовий запис №10, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 24.04.1982 Синевирсько-Полянською сільською радою Міжгірського району Закарпатської області (а.с. 8).
28 травня 1999 року Міжгірським РВ УМВС України в Закарпатській області ОСОБА_1 було видано паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , в якому датою його народження було зазначено 28.03.1982 (а.с. 6).
02 червня 1999 року Міжгірською державною податковою інспекцією Закарпатської області заявнику було присвоєно реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , внесено дані до Державного реєстру щодо його дати народження ІНФОРМАЦІЯ_5 , видано картку платника податків (а.с. 7).
14 жовтня 2006 року виконкомом Синевирсько-Полянської сільської ради Міжгірського району Закарпатської області було зареєстровано шлюб між заявником та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , про що було зроблено відповідний актовий запис за №12, із зазначенням дати народження ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 9).
24 листопада 2015 року було проведено державну реєстрацію набуття заявником у власність земельної ділянки площею 0,07 га з кадастровим номером 2122487200:02:010:0004, що розташована в с. Синевирська Поляна Міжгірського району Закарпатської області, з цільовим призначенням для індивідуального садівництва. В реєстраційних даних власника земельної ділянки датою народження ОСОБА_1 було зазначено 28.03.1982 (а.с. 13-14).
22 лютого 2023 року було проведено державну реєстрацію набуття заявником у власність садового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 . В реєстраційних даних власника цього будинку датою народження ОСОБА_1 було зазначено 28.03.1982 (а.с. 15).
Листом від 07.03.2023 №119/30.13-69 Міжгірським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Хустському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції відмовлено ОСОБА_1 у внесенні змін до актового запису та повідомлено про те, що актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку (а.с. 17).
Актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків (частина перша статті 49 Цивільного кодексу України (далі ЦК України)). Актом цивільного стану є, зокрема, народження фізичної особи (частина друга статті 49 ЦК України).
Аналогічні за змістом приписи закріплені у статті 2 Закону України від 01.07.2010 №2398-VI «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (далі Закон №2398-VI).
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №2398-VI, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи й офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Відповідно до частини 1 статті 22 Закону №2398-VI, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану також регулюють Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року №96/5 (далі Правила).
Згідно з пунктом 1.1 розділу І Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Відповідно до підпункту 2.13.1 пункту 2.13 розділу ІІ Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану.
Згідно з пунктом 2.18 розділу ІІ Правил, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану, крім випадків, встановлених у пункті 2.28 цього розділу.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до частини 2 статті 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
В пункті 1 постанови Пленуму ВСУ від 31.03.1995 №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», звернуто увагу судів на те, що відповідно до статей 255, 271 ЦПК України в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення- встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право. Наведений у ст. 273 ЦПК перелік фактів, які встановлюються судом, не є вичерпним. За наявності зазначених умов суд може встановлювати й інші факти, що мають юридичне значення.
Відповідно до п.п. 3, 7, 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України №12 від 07.07.1995 «Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану» питання про встановлення неправильності в актовому записі суд вирішує на підставі письмових (архівних матеріалів, відомостей, які містяться в паспорті; довідок з місця роботи, навчання проживання; військових, профспілкових, інших посвідчень тощо) та інших доказів, що достовірністю підтверджують заявлену вимогу.
В порядку встановлення неправильності записів у актах громадянського стану до цих актів вносяться зміни щодо прізвища, імені, по батькові, коли були допущені помилки під час реєстрації акта або коли органами реєстрації актів громадянського стану відмовлено у зміні запису, який провадився відповідно до положень про порядок зміни записів актів громадянського стану (наприклад, при зміні прізвища, імені, по- батькові, місця і дати народження).
Суд розглядає заяви про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану у випадках невиправлення органами реєстрації актів громадянського стану помилок, допущених при складанні актового запису.
Суд постановляє рішення про неправильність запису в акті громадянського стану, саме в тій частині цього запису, в якій встановлено неправильність, а не запису всього акта громадянського стану. Рішення суду, яким встановлено неправильність запису в акті громадянського стану є підставою для виправлення такого запису органами реєстрації актів громадянського стану, у резолютивній частині рішення повинно бути зазначено, який запис є неправильним, яким органом реєстрації актів громадянського стану і щодо яких осіб він складений, номер і дата запису та які виправлення, зміни чи доповнення слід до них внести.
Таким чином, сукупність зібраних та досліджених в судовому засіданні доказів дає підстави для встановлення факту неправильності в актовому записі про народження №10, складеному 24 квітня 1982 року Синевирсько-Полянською сільською радою Міжгірського району Закарпатської області.
Встановлення даного факту має для заявника юридичне значення.
З огляду наведеного суд вважає необхідним задовольнити заяву.
На підставі викладеного та керуючись статтями 4, 5, 10-13, 76-81, 259, 263-265, 268, 293, 315 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву задовольнити.
Встановити факт неправильності в актовому записі про народження №10, складеному 24 квітня 1982 року Синевирсько-Полянською сільською радою Міжгірського району Закарпатської області, в якому дата народження ОСОБА_1 вказана « ІНФОРМАЦІЯ_3 » замість правильного « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Закарпатського апеляційного суду безпосередньо або через Міжгірський районний суд Закарпатської області з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повний текст судового рішення виготовлено 13 квітня 2023 року.
Суддя Пухальський С. В.
Суд | Міжгірський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 13.04.2023 |
Оприлюднено | 14.04.2023 |
Номер документу | 110193959 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Міжгірський районний суд Закарпатської області
Пухальський С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні