Справа № 761/12036/23
Провадження № 1-кс/761/8013/2023
У Х В А Л А
Іменем України
11 квітня 2023 року
слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , про арешт майна у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72022140000000014 від 21.12.2022
ВСТАНОВИВ:
В провадженні слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва перебуває вищевказане клопотання.
Клопотання обґрунтовано тим, що Офісом Генерального прокурора забезпечується нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва у кримінальному провадженні № 72022140000000014 від 21.12.2022 за фактами умисного ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах службовими особами ТОВ «Агрохім Технолоджі» та вчинення його службовими особами за попередньою змовою з іншими невстановленими на даний час особами легалізації (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом, в особливо великих розмірах, а також за фактом внесення в документи, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи підприємця, завідомо неправдивих відомостей, а також умисного подання для проведення такої реєстрації документів, які містять завідомо неправдиві відомості, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 209, ч. 1 ст. 205-1 ККУкраїни, досудове розслідування у якому здійснюється детективами відділу детективів із захисту економіки у сфері віртуальних активів Бюро економічної безпеки України.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що службові особи ТОВ«Агрохім Технолоджі» (ЄДРПОУ 42531014), які упродовж 2020 2021 років, діючи умисно, з метою ухилення від сплати податків, та незаконного формування податкового кредиту, документально оформили суб`єктам господарювання здійснення безтоварних операцій щодо постачання мінеральних добрив на загальну суму понад 107 млн грн, фактично не маючи на це основних засобів та виробничих потужностей, що призвело до фактичного ненадходження до державного бюджету України коштів, у вигляді обов`язкових платежів в особливо великих розмірах.
Крім того, службові особи ТОВ «Агрохім Технолоджі» упродовж 2020 2021 років, з метою легалізації (відмиванню) майна, одержаного злочинним шляхом, здійснили переведення коштів з безготівкової форми у готівкову та/або криптовалюту, через мережу пов`язаних суб`єктів господарювання та підконтрольні фінансові установи, зокрема ТОВ «Фінансова компанія» Центрофінанс», без дотримання вимог законодавства у сфері регулювання фінансових послуг з метою приховування джерела їх походження для подальшого їх повернення суб`єктам господарювання у готівковій формі.
Також у даному кримінальному провадженні досліджуються обставини внесення ОСОБА_4 (директор та засновник ТОВ«Райкорс Оушен») в документи ТОВ«Райкорс Оушен», які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи підприємця, завідомо неправдивих відомостей, а також умисного подання для проведення такої реєстрації документів, які містять завідомо неправдиві відомості.
Так, у ході розслідування встановлено, що протягом липня 2021 року ОСОБА_4 за грошову винагороду зареєстрував на своє ім`я (підписав статут підприємств, протокол загальних зборів та заяву на первинну реєстрацію підприємства) підприємство (юридична особа) ТОВ «РАЙКОРСОУШЕН» (код ЄДРПОУ 44034939), без наміру здійснювати підприємницьку діяльність, яка передбачена статутом товариства, достовірно усвідомлюючи, що підприємство реєструється на його ім`я для прикриття незаконної діяльності інших осіб.
При цьому, під час реєстрації ТОВ «РАЙКОРСОУШЕН» (код ЄДРПОУ 44034939) внесено у документи, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації цієї юридичної особи, завідомо неправдиві відомості.
Також встановлено, що у період липня 2021 року ОСОБА_4 на прохання не встановлених осіб за грошову винагороду перебуваючи у ПуАТ «КБ «АКОРДБАНК» підписав документи щодо відкриття та обслуговування банківських рахунків ТОВ «РАЙКОРСОУШЕН» (код ЄДРПОУ 44034939). Документи щодо відкриття та обслуговування банківських рахунків після підписання ОСОБА_4 передав невстановленим особам, які у подальшому розпоряджалися банківськими рахунками ТОВ«РАЙКОРС ОУШЕН» з метою обготівкування коштів.
Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянин ОСОБА_4 , раніше неодноразово судимий (за ст. 152, ст.186, ст. 187 ККУ), починаючи із серпня 2021 року і по теперішній час відбуває покарання.
Встановлено, що згідно даних аналітично-інформаційної системи «Податковий блок» вбачається, що невстановлені досудовим розслідуванням особи використовують реквізити ТОВ «РАЙКОРСОУШЕН» (код ЄДРПОУ 44034939) для здійснення господарської діяльності. Так, у поданих від імені ОСОБА_4 (який засуджений) щоквартальних звітах до Головного Управління Державної податкової служби у місті Києві, зазначено, що у ТОВ «РАЙКОРСОУШЕН» (код ЄДРПОУ 44034939) протягом липня 2021 року виникли податкові зобов`язання (продаж товарів) на загальну суму 138 725 тис грн, тоді як податковий кредит (придбання товарів) складав загальну суму 702 тис. грн.
Також в ході досудового розслідування отримано відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору (додаток 4ДФ), із яких вбачається, що на підприємстві ТОВ «РАЙКОРСОУШЕН» (код ЄДРПОУ 44034939) у період з серпня 2021 по січень 2022 років, кількість працюючих складала 5 осіб, серед яких ОСОБА_4 . Відповідно до вказаної інформації, останньому з серпня 2021 по січень 2022 року, нараховано та виплачено заробітну платню у розмірі 48 000 гривень.
У відповідності до облікової картки ТОВ«РАЙКОРС ОУШЕН», у своїй діяльності використовує рахунок № НОМЕР_1 , відкритий у ПуАТ «КБ «АКОРДБАНК» (МФО 380634).
На цей час стороною обвинувачення у порядку, передбаченому ст. 91 КПКУкраїни, здійснюється збирання, перевірка та оцінка доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.
Так, відповідно до реєстраційних документів ТОВ «Райкорс Оушен», зокрема рішення від 08.07.2021 № 2, ОСОБА_4 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) призначено директором цього товариства з 09.07.2021, який також рахується власником 100% статутного фонду товариства.
Указані дії ОСОБА_4 та невстановленої групи осіб можуть призвести до заподіяння збитків інтересам державі, пов`язаними із використанням реквізитів вказаного підприємства у схемах з ухилення від сплати податків, конвертації та обготівкування коштів та із метою їх виведення за межі України, тим самим вчинення легалізації майна, одержаного злочинним шляхом.
З урахуванням встановлених у ході розслідування обставин, постановою детектива Головного підрозділу детективів БЕБ ОСОБА_5 від 27.03.2023 корпоративні права ТОВ «РАЙКОРСОУШЕН» (код ЄДРПОУ 44034939), а саме частка у розмірі 100 % статутного капіталу цього товариства номінальною вартістю 140 000,00 грн, що на праві власності належить ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_2 ), визнано речовим доказам, так як вказане майно у відповідності до ст. 98 КПК України містить відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Враховуючи викладене, з метою збереження речових доказів, прокурор просить слідчого суддю накласти арешт на вищевказане майно.
Прокурор просив проводити розгляд клопотання без його участі та без участі власника майна.
Слідчий суддя вважає за необхідне здійснити розгляд клопотання без участі власника майна, з метою забезпечення арешту майна, відповідно до вимог ч. 2 ст. 172 КПК України.
Вивчивши клопотання про арешт майна та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, слідчий суддя приходить до висновку, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
Положеннями ч. 2, ч. 6 ст. 170 КПК України визначено, арешт майна допускається з метою забезпечення: збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
У випадку, передбаченому п. 4 ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, фізичної чи юридичної особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні, а так само обґрунтованого розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, щодо якої здійснюється провадження.
Згідно з ч. 1 ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Зазначене в клопотанні майно, підпадає під ознаки речових доказів, оскільки воно містить відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Відповідно до практики Європейського суду, для того, щоб втручання в право власності вважалося допустимим, воно повинно служити не лише законній меті в інтересах суспільства, а повинна бути розумна співмірність між використовуваними інструментами і тією метою, на котру спрямований будь-який захід, що позбавляє особу власності. Розумна рівновага має зберігатися між загальними інтересами суспільства та вимогами дотримання основних прав особи (рішення у справі "АГОСІ" проти Сполученого Королівства" (AGOSI v. the United Kingdom від 24 жовтня 1986 року, серія А, № 108, п. 52). Іншими словами, заходи щодо обмеження права власності мають бути пропорційними щодо мети їх застосування.
Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи правову кваліфікацію кримінального правопорушення, за фактом вчинення якого розслідується кримінальне провадження та в межах якого подано дане клопотання, з метою збереження речових доказів, слідчий суддя приходить до висновку, що наявні достатні підстави для арешту вказаного у клопотанні прокурора майна.
Керуючись вимогами ст. ст. 131, 132, 170-173, 309, 395 КПК України, слідчий суддя,-
УХВАЛИВ:
Клопотання прокурора ОСОБА_3 задовольнити.
Накласти арешт на корпоративні права ТОВ «РАЙКОРСОУШЕН» (код ЄДРПОУ 44034939), а саме частку у розмірі 100 % статутного капіталу цього товариства номінальною вартістю 140 000,00 грн, що на праві власності належить ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_2 );
Встановити заборону будь-яким державним реєстраторам органів державної реєстрації, приватним та державним нотаріусам, а також іншим особам, що наділені таким правом, вчиняти будь-які дії, пов`язані із проведенням державної реєстрації (перереєстрації, поділу, виділу, тощо) права власності на корпоративні права ТОВ «РАЙКОРСОУШЕН» (код ЄДРПОУ 44034939).
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Контроль за виконанням ухвали покласти на процесуального керівника та/або слідчого у даному кримінальному провадженні.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з моменту її оголошення або отримання її копії.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 11.04.2023 |
Оприлюднено | 08.05.2024 |
Номер документу | 110217761 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Шевченківський районний суд міста Києва
Бугіль В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні