ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
13.04.2023Справа № 910/2434/23Суддя Господарського суду міста Києва Спичак О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи
За позовом Приватного акціонерного товариства «Страхова група «ТАС» (03117, м. Київ, проспект Перемоги, буд. 65; ідентифікаційний код: 30115243)
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто-Логістикс-Комплекс» (01015, м. Київ, вул. Лаврська, буд. 16-Б; ідентифікаційний код: 40260912)
про стягнення 260000,00 грн.
Без повідомлення (виклику) учасників справи
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
16.02.2023 до Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства «Страхова група «ТАС» з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто-Логістикс-Комплекс» про стягнення 260000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ним як страховиком було здійснено виплату за Полісом обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів №АО/6851249 страхове відшкодування потерпілій особі. Однак, враховуючи, що дорожньо-транспортна пригода 22.08.2020 сталася з вини працівника відповідача, який перебував у стані алкогольного сп`яніння, позивач просить стягнути із страхувальника сплачені кошти у порядку регресу.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.02.2023 відкрито провадження у справі №910/2434/23, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (без проведення судового засідання); встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.
Відповідач своїм правом на подання відзиву на позовну заяву у визначений судом у відповідності до господарського процесуального закону строк не скористався.
При цьому, про розгляд Господарським судом міста Києва справи №910/2434/23 відповідач повідомлявся належним чином за адресою, яка вказана у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (01015, м. Київ, вул. Лаврська, буд. 16-Б), що підтверджується довідкою відділення поштового зв`язку про повернення поштового відправлення.
За таких обставин, відповідач вважається належним чином повідомлений про розгляд Господарським судом міста Києва справи №910/2434/23.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
У частині 8 статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Закон України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» регулює відносини у сфері обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (далі - обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності) і спрямований на забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров`ю та майну потерпілих при експлуатації наземних транспортних засобів на території України.
У ст. 1 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» визначено, що страхувальники - юридичні особи та дієздатні громадяни, що уклали із страховиками договори обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності за шкоду, заподіяну життю, здоров`ю, майну третіх осіб під час експлуатації наземного транспортного засобу; особи, відповідальність яких застрахована, - страхувальник та інші особи, які правомірно володіють забезпеченим транспортним засобом. Володіння забезпеченим транспортним засобом вважається правомірним, якщо інше не встановлено законом або рішенням суду; забезпечений транспортний засіб - транспортний засіб, зазначений у чинному договорі обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності, за умови його експлуатації особами, відповідальність яких застрахована; страховий поліс - єдина форма внутрішнього договору страхування, яка посвідчує укладення такого договору.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» об`єктом обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності є майнові інтереси, що не суперечать законодавству України, пов`язані з відшкодуванням особою, цивільно-правова відповідальність якої застрахована, шкоди, заподіяної життю, здоров`ю, майну потерпілих внаслідок експлуатації забезпеченого транспортного засобу.
12.12.2019 між Приватним акціонерним товариством «Страхова група «ТАС» (страховик) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Авто-Логістикс-Комплекс» (страхувальник) укладено Поліс №АО/6851249 обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів зі строком дії з 12.12.2019 по 11.12.2020; страхова сума на одного потерпілого за шкоду, заподіяну життю і здоров`ю - 260000,00 грн, за шкоду, заподіяну майну - 130000,00 грн; франшиза - 0,00 грн; забезпечений транспортний засіб - Scania, державний номер НОМЕР_1 .
Згідно зі ст. 6 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» страховим випадком є дорожньо-транспортна пригода, що сталася за участю забезпеченого транспортного засобу, внаслідок якої настає цивільно-правова відповідальність особи, відповідальність якої застрахована, за шкоду, заподіяну життю, здоров`ю та/або майну потерпілого.
Відповідно до ч. 6 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України обвинувальний вирок суду в кримінальному провадженні або постанова суду, якою особу притягнуто до адміністративної відповідальності у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для господарського суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Вироком Дніпровського районного суду міста Києва від 21.06.2022 у справі №755/18152/20 встановлено, що 22.08.2020 року приблизно о 13 годині 48 годин ОСОБА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, керуючи технічно справним спеціальним вантажним автомобілем - сміттєвозом марки Scania, державний номер НОМЕР_1 , рухався заднім ходом по дворовій території (житловій зоні), наближаючись до сміттєвих контейнерів, установлених за вказаною адресою, з метою збирання безпечних відходів.
Під час руху ОСОБА_1 допустив порушення вимог п.п. 1.5, 1.7, підпункту «б» п. 2.3, підпункту «а» п. 2.9. та п. 10.9 Правил дорожнього руху України, а саме перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, який впливає на увагу і реакцію водія, а також порушує його координацію, будучи обізнаним, що транспортний засіб є джерелом підвищеної небезпеки, умисно та зухвало ігноруючи вимоги Правил дорожнього руху України, безвідповідально ставлячись до можливості настання негативних наслідків, розпочав керування технічно справним спеціальним вантажним автомобілем - сміттєвозом марки Scania, державний номер НОМЕР_1 , в процесі якого, рухаючись заднім ходом по проїзній частині житлової зони двору будинку, усвідомлюючи, що перебуває в умовах обмеженої оглядовості дорожньої обстановки з робочого місця водія, обумовленої рухом заднім ходом та конструктивними особливостями кабіни транспортного засобу, достовірно знаючи, що рух в житловій зоні вимагає особливої уваги від водіїв, тому що на даній ділянці найбільш вірогідна поява пішоходів (в тому числі дітей) та в будь-який момент дорожня обстановка може змінитися, створюючи небезпеку для життя та здоров`я громадян, маючи змогу звернутися за допомогою до інших осіб, які знаходились в салоні автомобіля, проявив бездіяльність, відволікся від керування транспортним засобом, внаслідок чого задньою частиною транспортного засобу здійснив наїзд на пішоходів, які рухались проїзною частиною житлової зони двору будинку позаду вказаного транспортного засобу.
У результаті наїзду вказаного автомобіля, одна особа отримала тілесні ушкодження, від яких померла на місці події. Тілесні ушкодження отримані вказаною особою під час дорожньо-транспортної пригоди мають прямий причинний зв`язок із настанням її смерті. Порушення вимог п.п. 1.5, 1.7, підпункт «б» 2.3, підпункт «а» 2.9. та 10.9 Правил дорожнього руху України водієм ОСОБА_1 знаходиться у прямому причинному зв`язку з виникненням даної дорожньо-транспортної події та її наслідками.
Допитаний в судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення визнав частково та показав, що на час події працював водієм сміттєвоза в ТОВ «Авто-Логістик».
З акту огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів вбачається, що ОСОБА_1 на час обстеження 22.08.2020 року о 15 годин 52 хвилин, за допомогою приладу «Драгер», перебував в стані алкогольного сп`яніння. Результат тесту - 1.91%.
Також, з акту медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №004992 від 22.08.2020 року вбачається, що ОСОБА_1 на час обстеження 22.08.2020 року о 17 годин 13 хвилин, перебував в стані алкогольного сп`яніння.
У Вироку Дніпровського районного суду міста Києва від 21.06.2022 у справі №755/18152/20 вказано, що доводи обвинуваченого ОСОБА_1 про те, що він на момент вчинення ДТП не перебував в стані алкогольного сп`яніння є такими, що не відповідають дійсності, оскільки спростовується дослідженими в судовому засіданні доказами, зокрема, актом медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №004992 від 22.08.2020 року, крім того, обвинувачений в судовому засіданні підтвердив, що у вечірній час 21.08.2020 року вживав алкогольні напої. Жодні докази, які б спростовували вказані обставини, в матеріалах провадження відсутні та сторонами в судовому засіданні не надані.
Вироком Дніпровського районного суду міста Києва від 21.06.2022 у справі №755/18152/20 встановлено, що внаслідок протиправних дій обвинуваченого ОСОБА_1 потерпілому, а також його малолітньому сину спричинена моральна та матеріальна шкода.
Володільцем джерела підвищеної небезпеки, а саме автомобілем-сміттєвозом марки Scania, державний номер НОМЕР_1 , який був предметом заподіяння тілесних ушкоджень та настання смерті, на момент вчинення злочину Scania, державний номер НОМЕР_1 , передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України 22.08.2020 року було ТОВ «Авто-Логістик-Комплекс», що підтверджується договором оренди транспортних засобів від 01.11.2018 року, актом приймання-передачі від 01.11.2018 року та полісом №АО/6851249 обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
Крім цього, ОСОБА_1 на час події перебував в трудових відносинах з ТОВ «Авто-Логістик-Комплекс», що підтверджується Наказом № 66-к від 15жовтня 2019 року про призначення ОСОБА_1 із 16жовтня 2019 року на посаду водія автотранспортних засобів та під час інкримінованих дій виконував свої службові обов`язки.
Отже, враховуючи зазначене, шкода, яка завдана джерелом підвищеної небезпеки, а саме автомобілем-сміттєвозом марки Scania, державний номер НОМЕР_1 , підлягає стягненню з ТОВ «Авто-Логістик-Комплекс».
Цивільна відповідальність власника транспортного засобу Scania, державний номер НОМЕР_1 , застрахована згідно полісу №АО/6851249 обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, виданого АТ «СГ «ТАС», на страхову суму за шкоду, заподіяну життю і здоров`ю в розмірі 260000 грн., а тому вказана сума підлягає стягненню з АТ «СГ «ТАС».
Вироком Дніпровського районного суду міста Києва від 21.06.2022 у справі №755/18152/20 визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України, та призначено йому покарання у виді 7 / семи/ років позбавлення волі з позбавленням права керувати транспортними засобами строком на 3 роки.
Крім того, стягнуто з цивільного відповідача ТОВ «Авто-Логістик-Комплекс» на користь потерпілого 4559181 грн. 88коп. в рахунок відшкодування матеріальної шкоди. Стягнуто з цивільного відповідача АТ «СГ «ТАС» на користь потерпілого 260000 грн. в рахунок відшкодування матеріальної шкоди. Стягнуто з цивільного відповідача ТОВ «Авто-Логістик-Комплекс» на користь потерпілого 9638363 грн. 76 коп. в рахунок відшкодування моральної шкоди.
Ухвалою Київського апеляційного суду від 10.11.2022 вирок Дніпровського районного суду міста Києва від 21.06.2022 у справі №755/18152/20 залишено без змін.
Судом встановлено, що 03.02.2023 позивач (Приватне акціонерне товариство «Страхова група «ТАС») виплатив страхове відшкодування за Полісом №АО/6851249 у розмірі 260000,00 грн на користь потерпілої особи на виконання вироку Дніпровського районного суду міста Києва від 21.06.2022 у справі №755/18152/20, що підтверджується страховим актом №00810/40/723 від 02.02.2023 та платіжною інструкцією №315745 від 03.02.2023.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» у разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи.
Шкодою, заподіяною життю та здоров`ю потерпілого внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, є: шкода, пов`язана з лікуванням потерпілого; шкода, пов`язана з тимчасовою втратою працездатності потерпілим; шкода, пов`язана із стійкою втратою працездатності потерпілим; моральна шкода, що полягає у фізичному болю та стражданнях, яких потерпілий - фізична особа зазнав у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; шкода, пов`язана із смертю потерпілого (ст. 23 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів»).
У ст. 38 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» вказано, що страховик після виплати страхового відшкодування має право подати регресний позов до страхувальника або водія забезпеченого транспортного засобу, який спричинив дорожньо-транспортну пригоду, якщо він керував транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 керував забезпеченим транспортним засобом Scania, державний номер НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп`яніння, що встановлено Вироком Дніпровського районного суду міста Києва від 21.06.2022 у справі №755/18152/20, виплативши страхове відшкодування у розмірі 260000,00 грн за Полісом №АО/6851249 потерпілій особі, позивач набув права пред`явити регресні вимоги про стягнення виплаченої суми страхового відшкодування.
Згідно з ч. 1 ст. 1172 Цивільного кодексу України юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов`язків.
Положенням ч. 1 ст. 1187 Цивільного кодексу України встановлено, що джерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов`язана з використанням, зберіганням або утриманням транспортних засобів, механізмів та обладнання, використанням, зберіганням хімічних, радіоактивних, вибухо- і вогненебезпечних та інших речовин, утриманням диких звірів, службових собак та собак бійцівських порід тощо, що створює підвищену небезпеку для особи, яка цю діяльність здійснює, та інших осіб.
Згідно ч. 2 ст. 1187 Цивільного кодексу України, шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
Аналіз приписів ст.ст. 1172, 1187, 1188 Цивільного кодексу України дає підстави для висновку про те, що шкода, завдана внаслідок дорожньо-транспортної пригоди з вини водія, який на відповідній правовій підставі керував автомобілем, що належить роботодавцю, відшкодовується власником (володільцем) цього джерела підвищеної небезпеки, а не безпосередньо винним водієм.
Як вбачається з матеріалів справи та ці обставини були встановлені Вироком Дніпровського районного суду міста Києва від 21.06.2022 у справі №755/18152/20, володільцем джерела підвищеної небезпеки, а саме автомобілем-сміттєвозом марки Scania, державний номер НОМЕР_1 , який був предметом заподіяння тілесних ушкоджень та настання смерті потерпілої особи, було ТОВ «Авто-Логістик-Комплекс», що підтверджується договором оренди транспортних засобів від 01.11.2018 року, актом приймання-передачі від 01.11.2018 року та полісом №АО/6851249 обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
Крім цього, ОСОБА_1 на час події перебував в трудових відносинах з ТОВ «Авто-Логістик-Комплекс», що підтверджується Наказом № 66-к від 15жовтня 2019 року про призначення ОСОБА_1 із 16жовтня 2019 року на посаду водія автотранспортних засобів та під час інкримінованих дій виконував свої службові обов`язки.
За таких обставин, суд дійшов висновку в обгрунтованості позовних вимог Приватного акціонерного товариства «Страхова група «ТАС» про стягнення саме з Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто-Логістикс-Комплекс» в порядку регресу виплаченого страхового відшкодування у розмірі 260000,00 грн.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача у зв`язку з задоволенням позову у повному обсязі.
Керуючись статтями 74, 76-80, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України,
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто-Логістикс-Комплекс» (01015, м. Київ, вул. Лаврська, буд. 16-Б; ідентифікаційний код: 40260912) на користь Приватного акціонерного товариства «Страхова група «ТАС» (03117, м. Київ, проспект Перемоги, буд. 65; ідентифікаційний код: 30115243) грошові кошти у розмірі 260000 (двісті шістдесят тисяч) грн 00 коп. та судовий збір у розмірі 3900 (три тисячі дев`ятсот) грн 00 коп.
3. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з ч. 1 ст. 256 та ст. 257 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.М. Спичак
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 13.04.2023 |
Оприлюднено | 17.04.2023 |
Номер документу | 110230211 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань страхування |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Спичак О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні