Справа № 487/963/23
Провадження № 1-кс/487/998/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.04.2023 року м. Миколаїв
Слідчий суддя Заводського районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Миколаєва клопотання слідчого Першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Миколаєві) ТУ ДБР в м. Миколаєві ОСОБА_6 про застосування запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту, стосовно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродженця с. Крива Пустош Братського району Миколаївської області, з вищою освітою, працюючого на посаді головного лісничого (в.о. директора) філії "Одеське лісове господарство" Південного лісового офісу Державного спеціалізованого підприємства "Ліси України", одруженого, має на утриманні неповнолітню дитину, раніше не судимого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 365 КК України
ВСТАНОВИВ:
11.04.2023 слідчий Першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Миколаєві) ТУ ДБР в м. Миколаєві ОСОБА_6 за погодженням з прокурором ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про обрання запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту відносно підозрюваного ОСОБА_4 .
В обґрунтування клопотання слідчий зазначив, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3. ст. 365 КК України, за яке передбачено покарання виключно у вигляді позбавлення волі на строк від 7 до 10 років, у зв`язку з чим, з метою уникнення притягнення до кримінальної відповідальності, він може переховуватись від органів досудового розслідування, здійснити виїзд на непідконтрольну Україні територію Луганської, Донецької областей чи АР Крим, або на окуповану територію. Разом з тим з метою уникнення від покарання ОСОБА_4 , використовуючи авторитет колишнього керівника державного підприємства, може спробувати спотворити документи ДП «БАШТАНСЬКИЙ ЛІСГОСП», які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, а також спробувати виготовити підробні документи з приводу взаємовідносин державного підприємства з контрагентами в рамках договорів про обробіток землі, які будуть випрадовувати його, а також може впливати на свідків в даному кримінальному провадженні. Крім того, застосування до підозрюваного іншого, більш м`якого запобіжного заходу не є можливим, оскільки це не забезпечить виконання ним його процесуальних обов`язків, затягне хід досудового розслідування та прийняття законного рішення. Підставою для внесення клопотання стало те, що під час досудового слідства встановлено наявність ризиків, передбачених п. 1-5 ч. 1 ст.177 КПК України.
У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання та просила про його задоволення.
Захисник адвокат ОСОБА_5 в судовому засіданні просив застосувати більш м`який запобіжний захід до його підзахисного, посилаючись на те, що ризики прокурором недоведені, піозрюваний має виключно позитивні характеристики, раніше до кримінальної відповідальності не притягувався, не має наміру переховуватись від органів досудового розслідування та суду, а навпаки зацікавлений довести свою невинуватість.
Підозрюваний в судовому засіданні підтримав позицію свого захисника. Вину в інкримінованому правопорушенні не визнав, просив застосувати до нього більш м`який запобіжний захід ніж цілодобовий домашній арешт. Наголошував на тому, що досудове слідство дійшло помилкового висновку щодо наявності в його діях складу кримінального правопорушення, оскільки договори укладалися з фермерами про спільний обробіток землі і кожна сторона виконувала свої зобов`язання, землі, які нібито він передавав в оренду, це рилля, а не галявина, як зазначено в підозрі.
Перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши докази по даних матеріалах, заслухавши думку учасників кримінального провадження, слідчий суддя прийшов до наступного.
Відповідно до ч.1 ст.194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставин, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
З матеріалів клопотання вбачається, що у проваджені першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Миколаєві) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві перебувають матеріали кримінального провадження № 62023150010000203 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.365 КК України, за підозрою ОСОБА_4 у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 365 КК України.
Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що Наказом Голови Державного агентства лісових ресурсів України № 640-к від 26.11.2021 ОСОБА_4 призначено за контрактом з 01.12.2021 директором державного підприємства «Баштанське лісове господарство» (далі по тексту ДП «БАШТАНСЬКИЙ ЛІСГОСП»).
Відповідно до нової редакції Статуту ДП «БАШТАНСЬКИЙ ЛІСГОСП» (далі по тексту Статут) затвердженої наказом Держагентства лісових ресурсів України від 19.09.2022 № 714 підприємство засноване на державній власності, належить до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України і координується Миколаївським обласним управлінням лісового та мисливського господарства.
Згідно п. 3.2. Статуту основними напрямками діяльності ДП «БАШТАНСЬКИЙ ЛІСГОСП», крім іншого, є:
відтворення та підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості грунтів, збереження біотичного та іншого природного різноманіття в лісах;
запобігання злочинам і адміністративним правопорушенням у сфері лісового та мисливського господарства, притягнення до адміністративної відповідальності громадян та посадових осіб при вчиненні ними правопорушень;
дотримання встановленого законодавством режиму використання земель.
Відповідно до п. 8.4 Статуту директор ДП «БАШТАНСЬКИЙ ЛІСГОСП»:
здійснює керівництво підприємством;
розпоряджається коштами, майном підприємства відповідно до чинного законодавства;
укладає договори та контракти;
організовує виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність підприємства відповідно до мети та основних напрямків його діяльності.
При реалізації зазначених вище повноважень, згідно з вимогами ст. 19 Конституції України, як службова особа державної лісової охорони ОСОБА_4 зобов`язаний був діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України, законами України та іншими діючими нормативно-правовими актами, у тому числі й керівними документами Держлісагенства та Положенням «Про державну лісову охорону» щодо припинення, запобігання та не допущення лісопорушень.
Відповідно до укладеного контракту з Державним агентством лісових ресурсів України від 26.11.2021 директор ДП «БАШТАНСЬКИЙ ЛІСГОСП», ОСОБА_4 , крім іншого:
- здійснював поточне (оперативне) керівництво підприємством, організовував його виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечував виконання завдань передбачених законодавством, статутом підприємства та контрактом, забезпечував ефективне використання та збереження майна закріпленого за підприємством державного майна;
- був повноважним представником підприємства під час реалізації повноважень, функцій, обов`язків, передбачених актами законодавства, Статутом підприємства;
- зобов`язаний, забезпечувати цільове та раціональне використання земель лісогосподарського призначення, які знаходяться в постійному користуванні підприємства.
ОСОБА_4 мав право:
діяти від імені підприємства, представляти його на всіх підприємствах, установах та організаціях;
укладати господарські договори та інші угоди;
користуватися правом розпоряджатися коштами підприємства.
З огляду на викладене, директор ДП «БАШТАНСЬКИЙ ЛІСГОСП» ОСОБА_4 , обіймаючи посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України являвся службовою особою та працівником правоохоронного органу.
Відповідно до ст. 19 Земельного кодексу України, землі України за цільовим призначенням поділяються на категорії, серед яких визначено окремо землі сільськогосподарського призначення та землі лісогосподарського призначення. Земельна ділянка, яка за основним цільовим призначенням належить до відповідної категорії земель, відноситься в порядку, визначеному цим Кодексом, до певного виду цільового призначення, що характеризує конкретний напрям її використання та її правовий режим.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Земельного кодексу України землями сільськогосподарського призначення є землі надані для виробництва сільськогосподарської продукції.
Згідно ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов`язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням.
Відповідно до абз. 2 ч. 7, ч. 8 ст. 20 Земельного кодексу України, зміна цільового призначення земельних ділянок державної та комунальної власності лісогосподарського призначення, внаслідок яких земельні ділянки виводяться із складу таких категорій (крім зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення для розміщення на них лінійних об`єктів енергетичної інфраструктури), а також зміни цільового призначення земель, визначених пунктом "б" частини першої статті 150 цього Кодексу, здійснюються за погодженням з Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. ст. 162, 163 Земельного кодексу України охорона земель - це система правових, організаційних, економічних та інших заходів, спрямованих на раціональне використання земель, запобігання необґрунтованому вилученню земель сільськогосподарського і лісогосподарського призначення, захист від шкідливого антропогенного впливу, відтворення і підвищення родючості ґрунтів, підвищення продуктивності земель лісогосподарського призначення, забезпечення особливого режиму використання земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення.
Згідно ст. 1 Закону України «Про охорону земель» охорона земель - система правових, організаційних, економічних, технологічних та інших заходів, спрямованих на раціональне використання земель, запобігання необґрунтованому вилученню земель сільськогосподарського призначення для несільськогосподарських потреб, захист від шкідливого антропогенного впливу, відтворення і підвищення родючості ґрунтів, підвищення продуктивності земель лісового фонду, забезпечення особливого режиму використання земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про охорону земель» основними принципами державної політики у сфері охорони земель є:
забезпечення охорони земель як основного національного багатства Українського народу;
пріоритет вимог екологічної безпеки у використанні землі як просторового базису, природного ресурсу і основного засобу виробництва;
відшкодування збитків, заподіяних порушенням законодавства України про охорону земель.
Відповідно до ст. 35, 37 Закону України «Про охорону земель» власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов`язані забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку. Використання земельних ділянок способами, що призводять до погіршення їх якості, забороняється.
Працюючи на посаді директора ДП «БАШТАНСЬКИЙ ЛІСГОСП» ОСОБА_4 , нівелюючи основними принципами державної політики у сфері охорони земель, відверто нехтуючи вищезазначеними нормами чинного законодавства, перевищив службові повноваження визначені укладеним з ним контрактом від 26.11.2021 та Статутом ДП «БАШТАНСЬКИЙ ЛІСГОСП», умисно діючи всупереч встановлених вимог щодо використання земель за цільовим призначенням, одноособово прийняв рішення про обробіток частини земельних ділянок державного лісового фонду з цільовим призначенням для ведення лісового господарства (лісорозведення) з кадастровими номерами 4821180700:07:000:0702, 4821180700:16:000:0251, 4821180700:01:000:0091, 4821155000:09:000:0100, 4821155000:13:000:0499, 4821180700:04:000:0307, 4821184200:07:000:0081, 4821186000:01:000:0095, 4821183800:06:000:0251, 4821182600:01:000:0122 для вирощування на них сільськогосподарських культур при наступних обставинах.
Так, 12 вересня 2022 року ОСОБА_4 , в денний час доби, більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено, перебуваючи за місцем розташування ДП «БАШТАНСЬКИЙ ЛІСГОСП» за адресою: Миколаївська область, м. Баштанка, вул. Полтавська, 10, діючи із перевищенням наданих йому повноважень, в інтересах фізичної особи ОСОБА_7 , уклав із останнім договір про обробіток землі № 13, відповідно до якого передав ОСОБА_7 земельні ділянки Березнегуватського лісництва квартал 30 виділ 1 площею 2,0 га та виділ 2 площею 15,0 га для обробітку землі, вирощування зернових, технічних культур та їх збирання.
Зазначені земельні ділянки знаходяться в єдиному масиві земельної ділянки з кадастровим номером 4821180700:04:000:0307, розташовані у кварталі 30 виділи 1, 2 Березнегуватського лісництва, за межами с. Семенівка Березнегуватської селищної ради Баштанського району Миколаївської області, перебувають на праві постійного користування ДП «БАШТАНСЬКИЙ ЛІСГОСП» на підставі Державного акту на право користування землею серії ЯЯ №194983.
При цьому ОСОБА_4 достовірно знав, що відповідно до проєкту організації та розвитку лісового господарства Березнегуватського лісництва, плану лісонасаджень Березнегуватського лісництва квартал 30 виділ 1 відноситься до лісових земель, категорія - галявина, із запроектованим господарським заходом - створення лісових культур, що виключало використання даних земельних ділянок для сільськогосподарського призначення.
Таким чином, всупереч вимогам ст. ст. 35, 37 Закону України «Про охорону земель», ст. ст. 20, 96, 162, 163, 168 Земельного кодексу України ОСОБА_4 , діючи умисно, без зміни у встановленому законом порядку цільового призначення земель, усвідомлюючи суспільну небезпечність своїх дій, передав ОСОБА_7 для сільськогосподарського обробітку землі державного лісового фонду з цільовим призначенням для ведення лісового господарства, галявина, чим явно вийшов за межі наданих йому повноважень.
В подальшому, на виконання вказаного договору силами та засобами фізичної особи ОСОБА_7 , з метою вирощування сільськогосподарських культур та отримання прибутку, був здійснений обробіток (розорювання та підготовка ґрунту для посіву сільськогосподарських культур) земельної ділянки фактичною площею 16,2852 га у кварталі 30 виділ 1, яка знаходиться в єдиному масиві земельної ділянки з кадастровим номером 4821180700:04:000:0307, тобто земельна ділянка була використана не за цільовим призначенням (для лісорозведення), а для вирощування на ній сільськогосподарських культур. Внаслідок нецільового використання зазначеної земельної ділянки завдано шкоду державним інтересам у розмірі 411 248 грн 49 коп.
Крім того, 12 вересня 2022 року ОСОБА_4 , в денний час доби, більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено, перебуваючи за місцем розташування ДП «БАШТАНСЬКИЙ ЛІСГОСП» за адресою: Миколаївська область, м. Баштанка, вул. Полтавська, 10, діючи із перевищенням наданих йому повноважень, в інтересах фізичної особи ОСОБА_8 , уклав із останнім договір про обробіток землі № 12, відповідно до якого передав ОСОБА_8 земельну ділянку Маліївського лісництва квартал 22 виділ 3 площею 8,2 га для обробітку землі, вирощування зернових, технічних культур та їх збирання.
Зазначена земельна ділянка знаходиться в єдиному масиві земельної ділянки з кадастровим номером 4821186000:001:000:0095, розташована у кварталі 22 виділ 3 Маліївського лісництва, за межами с. Романівка Березнегуватської селищної ради Баштанського району Миколаївської області, перебуває на праві постійного користування ДП «БАШТАНСЬКИЙ ЛІСГОСП» на підставі Державного акту на право користування землею серії ЯЯ № 193822.
При цьому ОСОБА_4 достовірно знав, що відповідно до проекту організації та розвитку лісового господарства Маліївського лісництва, плану лісонасаджень Маліївського лісництва виділ 3 відноситься до лісових земель, категорія - галявина, із запроектованим господарським заходом створення лісових культур, що виключало використання даної земельної ділянки для сільськогосподарського призначення.
Таким чином, всупереч вимогам ст. ст. 35, 37 Закону України «Про охорону земель», ст. ст. 20, 96, 162, 163, 168 Земельного кодексу України ОСОБА_4 , діючи умисно, без зміни у встановленому законом порядку цільового призначення земель, усвідомлюючи суспільну небезпечність своїх дій, передав фізичній особі ОСОБА_8 для сільськогосподарського обробітку землі державного лісового фонду з цільовим призначенням для ведення лісового господарства, галявина, чим явно вийшов за межі наданих йому повноважень.
В подальшому, на виконання вказаного договору силами та засобами фізичної особи ОСОБА_8 , з метою вирощування сільськогосподарських культур та отримання прибутку, був здійснений обробіток (розорювання, підготовка ґрунту для посіву та посів сільськогосподарської культури - озимої пшениці) земельної ділянки фактичною площею 8,3307 га у кварталі 22 виділ 3, яка знаходиться в єдиному масиві земельної ділянки з кадастровим номером 4821186000:001:000:0095, тобто земельна ділянка була використана не за цільовим призначенням (для лісорозведення), а для вирощування на ній сільськогосподарських культур. Внаслідок нецільового використання зазначеної земельної ділянки завдано шкоду державним інтересам у розмірі 210 374 грн. 32 коп.
Крім того, 14 вересня 2022 року ОСОБА_4 , в денний час доби, більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено, перебуваючи за місцем розташування ДП «БАШТАНСЬКИЙ ЛІСГОСП» за адресою: Миколаївська область, м. Баштанка, вул. Полтавська, 10, діючи з перевищенням наданих йому повноважень, в інтересах фермерського господарства «Глиняний» в особі голови ОСОБА_9 , уклав з останнім договір про обробіток землі № 14, відповідно до якого зазначеному фермерському господарству передавав земельну ділянку Березнегуватського лісництва квартал 2 виділи 4, 5 орієнтовною площею 6,0 га для обробітку землі, вирощування зернових, технічних культур та їх збирання.
Зазначена земельна ділянка знаходиться в єдиному масиві земельної ділянки з кадастровим номером 4821155000:13:000:0499, розташована у кварталі 2 виділи 4, 5 Березнегуватського лісництва, за межами с. Тетянівка Березнегуватської селищної ради Баштанського району Миколаївської області, перебуває на праві постійного користування ДП «БАШТАНСЬКИЙ ЛІСГОСП» на підставі Державного акту на право користування землею серії ЯЯ № 194990.
При цьому відповідно до проєкту організації та розвитку лісового господарства Березнегуватського лісництва, плану лісонасаджень Березнегуватського лісництва квартал 2 виділи 4, 5 відноситься до лісових земель, категорія галявина, із запроектованим господарським заходом створення лісових культур, що виключало використання даних земельних ділянок для сільськогосподарського призначення.
Таким чином, всупереч вимогам ст. ст. 35, 37 Закону України «Про охорону земель», ст. ст. 20, 96, 162, 163, 168 Земельного кодексу України ОСОБА_4 , діючи умисно, без зміни у встановленому законом порядку цільового призначення земель, усвідомлюючи суспільну небезпечність своїх дій, передав фермерському господарству «Глиняний» для сільськогосподарського обробітку землі державного лісового фонду з цільовим призначенням - для ведення лісового господарства, галявина, чим явно вийшов за межі наданих йому повноважень.
В подальшому, на виконання вказаного договору силами та засобами фермерського господарства «Глиняний», з метою вирощування сільськогосподарських культур та отримання прибутку, був здійснений обробіток (розорювання, підготовка ґрунту для посіву та посів сільськогосподарської культури - озимої пшениці) земельні ділянки фактичною площею 67,0226 га у кварталі 2 виділ 4 (64,4669 га) та виділ 5 ( 2,5557 га), які знаходяться в єдиному масиві земельної ділянки з кадастровим номером 4821155000:13:000:0499, тобто земельні ділянки були використана не за цільовим призначенням (для лісорозведення), а для вирощування на ній сільськогосподарських культур. Внаслідок нецільового використання зазначеної земельної ділянки завдано шкоду державним інтересам у розмірі 1 692 514 грн. 86 коп.
Крім того, 15 вересня 2022 року ОСОБА_4 , в денний час доби, більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено, перебуваючи за місцем розташування ДП «БАШТАНСЬКИЙ ЛІСГОСП» за адресою: Миколаївська область, м. Баштанка, вул. Полтавська, 10, діючи із перевищенням наданих йому повноважень, в інтересах фізичної особи ОСОБА_10 , уклав із останнім договір про обробіток землі № 15, відповідно до якого передав земельні ділянки Березнегуватського лісництва квартал 6 виділи 3 площею 12 га, 8 площею 3,5 га та 9 площею 3,5 га для обробітку землі, вирощування зернових та технічних культур та їх збирання.
Зазначені земельні ділянки знаходяться в єдиному масиві земельної ділянки з кадастровим номером 4821155000:09:000:0100, розташовані у кварталі 6 виділи 3, 8, 9 Березнегуватського лісництва, за межами смт Березнегувате, Баштанського району, Миколаївської області, та перебуває на праві постійного користування ДП «БАШТАНСЬКИЙ ЛІСГОСП» на підставі Державного акту на право користування землею серії ЯЯ №194997.
При цьому відповідно до проєкту організації та розвитку лісового господарства Березнегуватського лісництва, плану лісонасаджень Березнегуватського лісництва квартал 6 виділи 8, 9 відносяться до лісових земель, категорія - галявина, із запроектованим господарським заходом створення лісових культур, що виключало використання даних земельних ділянок для сільськогосподарського призначення.
Таким чином, всупереч вимогам ст. ст. 35, 37 Закону України «Про охорону земель», ст. ст. 20, 96, 162, 163, 168 Земельного кодексу України ОСОБА_4 , діючи умисно, без зміни цільового призначення земель, усвідомлюючи суспільну небезпечність своїх дій, передав ОСОБА_10 для сільськогосподарського обробітку землі державного лісового фонду з цільовим призначенням для ведення лісового господарства, галявина, чим явно вийшов за межі наданих йому повноважень.
В подальшому, на виконання вказаного договору силами та засобами фізичної особи ОСОБА_10 , з метою вирощування сільськогосподарських культур та отримання прибутку, був здійснений обробіток (розорювання, підготовка ґрунту для посіву та посів сільськогосподарської культури - озимого ячменю) земельні ділянки фактичною площею 19,3317 га у кварталі 6 виділи 3, 8, 9, які знаходяться в єдиному масиві земельної ділянки з кадастровим номером 4821155000:09:000:0100, тобто земельні ділянки були використана не за цільовим призначенням (для лісорозведення), а для вирощування на ній сільськогосподарських культур. Внаслідок нецільового використання зазначеної земельної ділянки завдано шкоду державним інтересам у розмірі 185146 грн. 67 коп.
Крім того, 19 вересня 2022 року ОСОБА_4 , в денний час доби, більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено, перебуваючи за місцем розташування ДП «БАШТАНСЬКИЙ ЛІСГОСП» за адресою: Миколаївська область, м. Баштанка, вул. Полтавська, 10, діючи із перевищенням наданих йому повноважень, в інтересах фізичної особи ОСОБА_11 , уклав із останнім договір про обробіток землі № 16, відповідно до якого передавав земельні ділянки Березнегуватського лісництва квартал 34 виділ 27 площею 18,0 га, квартал 35 виділ 13 площею 24,0 га, квартал 36 виділи 15 площею 18,0 га, 17 площею 55,6 га, 18 площею 2,5 га для обробітку землі, вирощування зернових, технічних культур та їх збирання.
Зазначені земельні ділянки знаходяться в єдиному масиві земельної ділянки з кадастровим номером 4821180700:07:000:0702, квартал 36 виділ 15, 17, 18 Березнегуватського лісництва, за межами с. Висунськ Березнегуватської селищної ради Баштанського району Миколаївської області, єдиному масиві земельної ділянки з кадастровим номером 4821180700:01:000:0091, квартал 35 виділ 13 Березнегуватського лісництва, за межами с. Висунськ Березнегуватської селищної ради Баштанського району Миколаївської області, єдиному масиві земельної ділянки з кадастровим номером 4821180700:16:000:0251, квартал 34 виділ 27 Березнегуватського лісництва, за межами с. Висунськ Березнегуватської селищної ради Баштанського району Миколаївської області, та перебувають на праві постійного користування ДП «БАШТАНСЬКИЙ ЛІСГОСП» на підставі Державного акту на право користування землею серії ЯЯ № 194931.
При цьому відповідно до проєкту організації та розвитку лісового господарства Березнегуватського лісництва, плану лісонасаджень Березнегуватського лісництва квартал 34 виділ 27, квартал 35 виділ 13, квартал 36 виділи 17, 18 відносяться до лісових земель, категорія - галявина, із запроектованим господарським заходом створення лісових культур, що виключало використання даних земельних ділянок для сільськогосподарського призначення.
Таким чином, всупереч вимогам ст. ст. 35, 37 Закону України «Про охорону земель», ст. ст. 20, 96, 162, 163, 168 Земельного кодексу України ОСОБА_4 , діючи умисно, без зміни у встановленому законом порядку цільового призначення земель, усвідомлюючи суспільну небезпечність своїх дій, передав фізичній особі ОСОБА_11 для сільськогосподарського обробітку землі державного лісового фонду з цільовим призначенням для ведення лісового господарства, галявина, чим явно вийшов за межі наданих йому повноважень.
В подальшому, на виконання вказаного договору силами та засобами фізичної особи ОСОБА_11 , з метою вирощування сільськогосподарських культур та отримання прибутку, був здійснений обробіток (розорювання, підготовка ґрунту для посіву та посів сільськогосподарської культури - озимого ячменю) земельні ділянки: у кварталі 36 виділи 17, 18 загальною площею 60,4593 які знаходяться в єдиному масиві земельної ділянки з кадастровим номером 4821180700:07:000:0702, у кварталі 35 виділ 13 площею 24,6708 га, яка знаходиться в єдиному масиві земельної ділянки з кадастровим номером 4821180700:01:000:0091, у кварталі 34 виділ 27 загальною площею 10,9757 га яка знаходиться в єдиному масиві земельної ділянки з кадастровим номером 4821180700:16:000:0251, тобто земельні ділянки були використані не за цільовим призначенням (для лісорозведення), а для вирощування на ній сільськогосподарських культур. Внаслідок нецільового використання зазначених земельних ділянок завдано шкоду державним інтересам у розмірі 2 426 949 грн 94 коп.
Крім того, 19 вересня 2022 року ОСОБА_4 , в денний час доби, більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено, перебуваючи за місцем розташування ДП «БАШТАНСЬКИЙ ЛІСГОСП» за адресою: Миколаївська область, м. Баштанка, вул. Полтавська, 10, діючи із перевищенням наданих йому повноважень, в інтересах фермерського господарства «Щедрий колос» в особі голови ОСОБА_12 , уклав з останнім договір про обробіток землі № 17, відповідно до якого зазначеному фермерському господарству передав земельні ділянки Маліївського лісництва квартал 7 виділ 4 площею 9,0 га, квартал 1 виділи 7 площею 7,4 га, 6 площею 11,0 га, 9 площею 6,8 га, 22 площею 11,3 га для обробітку землі, вирощування зернових, технічних культур та їх збирання.
Зазначені земельні ділянки знаходяться в єдиному масиві земельної ділянки з кадастровим номером 4821183800:06:000:0251, квартал 7 виділ 4 Маліївського лісництва, за межами с. Новоочаків Березнегуватської селищної ради Баштанського району Миколаївської області та єдиному масиві земельної ділянки з кадастровим номером 4821182600:01:000:0122, квартал 1 виділи 7, 6, 9, 22 Маліївського лісництва, за межами с. Червоний став Березнегуватської селищної ради Баштанського району Миколаївської області, перебувають на праві постійного користування ДП «БАШТАНСЬКИЙ ЛІСГОСП» на підставі Державного акту на право користування землею серії ЯЯ № 193792.
При цьому відповідно до проєкту організації та розвитку лісового господарства Маліївського лісництва, плану лісонасаджень Маліївського лісництва земельні ділянки квартал 7 виділ 4, квартал 1 виділи 7, 6, 9, 22 відносяться до лісових земель, категорія - галявина, із запроектованим господарським заходом створення лісових культур, що виключало використання даних земельних ділянок для сільськогосподарського призначення.
Таким чином, всупереч вимогам ст. ст. 35, 37 Закону України «Про охорону земель», ст. ст. 20, 96, 162, 163, 168 Земельного кодексу України ОСОБА_4 , діючи умисно, без зміни в установленому законом порядку цільового призначення земель, усвідомлюючи суспільну небезпечність своїх дій, передав фермерському господарству «Щедрий колос» для сільськогосподарського обробітку землі державного лісового фонду з цільовим призначенням - для ведення лісового господарства, галявина, чим явно вийшов за межі наданих йому повноважень.
В подальшому, на виконання вказаного договору силами та засобами фермерського господарства «Щедрий колос», з метою вирощування сільськогосподарських культур та отримання прибутку, був здійснений обробіток (розорювання, підготовка ґрунту для посіву та посів сільськогосподарської культури) земельні ділянки: у кварталі 7 виділ 7 загальною площею 9,2732 яка знаходяться в єдиному масиві земельної ділянки з кадастровим номером 4821183800:06:000:0251, у кварталі 1 виділ 22 площею 21,1852 га, яка знаходиться в єдиному масиві земельної ділянки з кадастровим номером 4821182600:01:000:0122, тобто земельні ділянки були використані не за цільовим призначенням (для лісорозведення), а для вирощування на ній сільськогосподарських культур. Внаслідок нецільового використання зазначених земельних ділянок завдано шкоду державним інтересам у розмірі 1 107 079 грн 46 коп.
Крім того, 03 жовтня 2022 року ОСОБА_4 , в денний час доби, більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено, перебуваючи за місцем розташування ДП «БАШТАНСЬКИЙ ЛІСГОСП» за адресою: Миколаївська область, м. Баштанка, вул. Полтавська, 10, діючи з перевищенням наданих йому повноважень, в інтересах фізичної особи ОСОБА_10 договір про обробіток землі № 18, уклав з останнім договор, відповідно до якого фізичній особі ОСОБА_10 передав земельну ділянку Маліївського лісництва квартал 26 виділ 11 площею 9,0 га для обробітку землі, вирощування зернових, технічних культур та їх збирання.
Зазначена земельна ділянка знаходиться в єдиному масиві земельної ділянки з кадастровим номером 4821184200:07:000:0081, розташована у кварталі 26 виділ 11 Маліївського лісництва, за межами с. Тетянівка Березнегуватської селищної ради Баштанського району Миколаївської області, перебуває на праві постійного користування ДП «БАШТАНСЬКИЙ ЛІСГОСП» на підставі Державного акту на право користування землею серії ЯЯ №193809.
При цьому відповідно до проєкту організації та розвитку лісового господарства Маліївського лісництва, плану лісонасаджень Маліївського лісництва квартал 26 виділ 11 відноситься до лісових земель, категорія - галявина, із запроектованим господарським заходом створення лісових культур, що виключало використання даних земельних ділянок для сільськогосподарського призначення.
Таким чином, всупереч вимогам ст. ст. 35, 37 Закону України «Про охорону земель», ст. ст. 20, 96, 162, 163, 168 Земельного кодексу України ОСОБА_4 , діючи умисно, без зміни у встановленому законом порядку цільового призначення земель, усвідомлюючи суспільну небезпечність своїх дій, передав ОСОБА_10 для сільськогосподарського обробітку землі державного лісового фонду з цільовим призначенням - для ведення лісового господарства, галявина, чим явно вийшов за межі наданих йому повноважень.
В подальшому, на виконання вказаного договору силами та засобами фізичної особи ОСОБА_10 , з метою вирощування сільськогосподарських культур та отримання прибутку, був здійснений обробіток (розорювання та підготовка ґрунту для посіву та посів сільськогосподарських культур) земельної ділянки фактичною площею 14,0264 га у кварталі 26 виділ 11, яка знаходиться в єдиному масиві земельної ділянки з кадастровим номером 4821184200:07:000:0081, тобто земельна ділянка була використана не за цільовим призначенням (для лісорозведення), а для вирощування на ній сільськогосподарських культур. Внаслідок нецільового використання зазначеної земельної ділянки завдано шкоду державним інтересам у розмірі 354 207 грн. 24 коп.
Внаслідок перевищення ОСОБА_4 своїх службових повноважень визначених укладеним з ним контрактом від 26.11.2022 та Статутом ДП «БАШТАНСЬКИЙ ЛІСГОСП», що виразилось у передачі земель державного лісового фонду для вирощування на них сільськогосподарських культур, державним інтересам завдано шкоди у вигляді матеріальних збитків у розмірі на загальну суму 6387520,98 грн, що більш ніж у 250 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та є тяжкими наслідками.
05 квітня 2023 слідчим Першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Миколаєві) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві ОСОБА_6 на підставі доручення керівника Миколаївської обласної прокуратури ОСОБА_13 . ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 365 КК України.
У рішенні Європейського суду з прав людини «Мюррей проти Сполученого Королівства» 14310/88, 28 жовтня 1994 р. наголошено « … Метою допитів під час тримання під вартою відповідно до пункту (с) частини 1 статті 5 є сприяння кримінальному розслідуванню шляхом підтвердження чи розвіювання конкретної підозри, яка послужила причиною арешту. Тому факти, які є причино виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як ті, що є необхідними для обґрунтування обвинувального вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування».
Європейський суд з прав людини у рішенні «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» 12244/86; 12245/86; 12383/86, 30 серпня 1990 р. зазначив «…наявність «обґрунтованої підозри» передбачає наявність фактів або інформації, які могли б переконати об`єктивного спостерігача в тому, що відповідна особа могла таки вчинити злочин, однак те, що можна вважати «обґрунтованим», залежить від усіх обставин …».
З урахуванням викладеного, слідчий суддя приходить до переконання, що докази надані стороною обвинувачення, дослідженні під час судового засідання, у своїй сукупності, доводять обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження.
Відповідно до ч.1 ст. 178 КПК України при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у ст. 177 цього Кодексу, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов`язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: 1) вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується; 3) вік та стан здоров`я підозрюваного, обвинуваченого; 4) міцність соціальних зв`язків підозрюваного, обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців; 5) наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання; 6) репутацію підозрюваного, обвинуваченого; 7) майновий стан підозрюваного, обвинуваченого; 8) наявність судимостей у підозрюваного, обвинуваченого; 9) дотримання підозрюваним, обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше; 10) наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення; 11) розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється, обвинувачується особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється, обвинувачується особа, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини; 12) ризик продовження чи повторення протиправної поведінки, зокрема ризик летальності, що його створює підозрюваний, обвинувачений, у тому числі у зв`язку з його доступом до зброї.
Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини, висновки про ступінь ризиків та неможливість запобігання їм більш м`яким запобіжним заходом, мають бути зроблені за результатами сукупного аналізу обставин злочину та особистості підозрюваного (його характеру, моральних якостей, способу життя, сімейних зв`язків, постійного місця роботи, утриманців), поведінки підозрюваного під час розслідування злочину (наявність або відсутність спроб ухилення від органів влади) поведінки підозрюваного під час попередніх розслідувань (способу життя взагалі, способу самозабезпечення, системності злочинної діяльності, наявності злочинних зв`язків).
Європейський суд з прав людини неодноразово підкреслював, що наявність підстав для тримання особи під вартою має оцінюватись в кожному кримінальному провадженні з урахуванням його конкретних обставин. Тримання особи під вартою завжди може бути виправдано, за наявності ознак того, що цього вимагають справжні інтереси суспільства, які незважаючи на існування презумпції невинуватості, переважають інтереси забезпечення поваги до особистої свободи.
В рішенні Європейського суду з прав людини «Ходорковський проти Роси» зазначено, що при оцінці позбавлення свободи будь-кого суд не обмежується проголошення видимими цілями взяття та тримання під вартою, про які йдеться, але також розглядає істинні наміри та цілі, що стоять за ними.
Так, слідчий суддя вважає, що зазначеним у клопотанні ризикам можливо запобігти шляхом застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, з покладенням на підозрюваного обов`язків, передбачених ч.5 ст. 194 КПК України.
При вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, слідчий суддя враховує те, що ОСОБА_4 раніше не судимий, одружений, має постійне місце реєстрації та проживання.
Враховуючи викладені обставини, дані про особу підозрюваного, слідчий суддя приходить до переконання, що забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного та запобігти зазначеним у клопотанні ризикам, можливо шляхом застосування до ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, з покладенням на підозрюваного обов`язків, передбачених ч.5 ст. 194 КПК України.
Строк дії запобіжного заходу встановлюється в межах строку досудового розслідування.
Керуючись ст.ст. 176-178, 181, 193-197, 309, 392-395 КПК України, слідчий суддя
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання слідчого Першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Миколаєві) ТУ ДБР в м. Миколаєві ОСОБА_6 - задовольнити частково.
Застосувати до ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 365 КК України, запобіжний захід - домашній арешт.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 строком до 05.06.2023 року наступні обов`язки:
-не покидати місце свого проживання: АДРЕСА_2 з 22:00 год. о 07:00 год. наступної доби;
-прибувати до слідчого, прокурора або суду за першою вимогою;
-повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
-утримуватись від спілкування з працівниками ДП "БАШТАНСЬКИЙ ЛІСГОСП", ОСОБА_7 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 ; ОСОБА_12 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ;
-не відвідувати місце розташування ДП "БАШТАНСЬКИЙ ЛІСГОСП", Миколаївська область, Баштанський район, м. Баштанка, вул. Полтавська, 10.
-
Попередити ОСОБА_4 про наслідки невиконання обов`язків, передбачених ст. 194 КПК України, роз`яснивши, що в разі їх невиконання до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Обов`язки по контролю за поведінкою підозрюваного ОСОБА_4 покласти на працівників ГУНП в Одеській області.
Ухвала слідчого судді діє до 05.06.2023 року (включно).
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя Заводського
районного суду міста Миколаєва ОСОБА_1
Суд | Заводський районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 13.04.2023 |
Оприлюднено | 18.04.2023 |
Номер документу | 110251565 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів домашній арешт |
Кримінальне
Заводський районний суд м. Миколаєва
Боброва І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні