ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.04.2023м. ДніпроСправа № 904/622/23за позовом Комунального підприємства "КРИВБАСВОДОКАНАЛ", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.
до Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "РАССВЕТ-40", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.
про стягнення заборгованості у розмірі 177 191, 44 грн
Суддя Золотарьова Я.С.
Без участі представників сторін.
ПРОЦЕДУРА
Комунальне підприємство "КРИВБАСВОДОКАНАЛ" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "РАССВЕТ-40" і просить суд стягнути заборгованість у розмірі 177 191,44 грн та судовий збір.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 06.02.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвала господарського суду Дніпропетровської області від 06.02.2023 була надіслана всім учасникам справи завчасно на їх юридичні адреси, з урахуванням Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28.11.2013 №958, що підтверджується штемпелем суду про відправлення вихідної кореспонденції на звороті відповідних судових процесуальних документів.
Також, судом було здійснено публікацію на офіційному сайті Господарського суду Дніпропетровської області щодо розгляду справи № 904/622/23.
За таких обставин у суду маються достатні підстави вважати, що ним вжито належних заходів щодо повідомлення відповідача про розгляд справи №904/622/23, але відповідач не скористався своїм процесуальним правом на подання відзиву на позов.
Відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі неподання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Так, справа розглядається за наявними в ній матеріалами, визнаними судом достатніми, в порядку статті 178 Господарського процесуального кодексу України.
У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан.
Судова система не припиняє працювати, але значна кількість повітряних тривог, відключення електроенергії, відсутність фінансування на поштові відправлення, призводить до збільшення часу розгляду судових справ.
Судом враховано, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Відповідно до частини 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Згідно частини 1 статті 4 Господарського процесуального кодексу України, статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення від 07.07.1989 Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).
Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").
При цьому, згідно з практикою Європейського суду з прав людини щодо тлумачення положення "розумний строк" вбачається, що строк, який можна визначити розумним, не може бути однаковим для всіх справ. Критеріями оцінки розумності строку є, зокрема складність справи та поведінка заявників.
Так, у справі "Хосце проти Нідерландів" 1998 суд вирішив, що тривалість у 8,5 років є розумною у контексті ст. 6 Конвенції, у зв`язку зі складністю справи, а у справі "Чірікоста і Віола проти Італії", 15-річний строк розгляду визнано Європейським судом з прав людини виправданим, у зв`язку з поведінкою заявників.
З огляду на викладене, з метою дотримання принципів господарського судочинства, суд розглянув справу в межах розумного строку.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, відповідно до статті 233 Господарського процесуального кодексу України, суд прийняв рішення по справі у нарадчій кімнаті.
АРГУМЕНТИ СТОРІН
Позиція позивача
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору про надання послуг з централізованого постачання питної води і водовідведення № 308 від 19.11.2012. Позивачем надані послуги відповідачу на загальну суму 196 991,04 грн, які відповідач оплатив частково, у зв`язку із чим заборгованість відповідача перед позивачем становить 177 191,44 грн.
Позиція відповідача
Відповідач не скористався своїм процесуальним правом на подання відзиву на позов.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУТЬ
Між Комунальним підприємством "Кривбасводоканал" (кривбасводоканал) та Обслуговуючим кооперативом "Житлово-будівельний кооператив "РАССВЕТ-40" (споживач) було укладено договір про надання послуг з централізованого постачання питної води і водовідведення № 308 від 19.11.2012 (арк.с.14).
Відповідно до пункту 1.1 договору, позивач зобов`язується забезпечити відповідача (споживача) питною водою виробником якої є ДПП «Кривбаспромводопостачання» та прийняти від нього стічні води, а споживач зобов`язався прийняти та оплатити питну воду за встановленими тарифами згідно наданої заявки орієнтовно в обсязі 17 884 куб.м./рік, в т.ч.: населення 17 773 куб.м. куб.м./рік, власні потреби 111 куб.м./рік, водовідведення 17 773 куб.м./рік, в т.ч. по групам: населення 17 662 куб м./рік та власні потреби 111 куб.м./рік.
Згідно пункту 1.3 договору, за договором встановлюється цілодобовий режим водопостачання та приймання стоків. Режим може бути змінений «Кривбасводоканалом» без внесення змін до договору у випадках прийняття органами місцевого самоврядування або органами виконавчої влади відповідних нормативних документів, які визначатимуть інший режим надання послуг (встановлення графіків подачі води та/або приймання стоків тощо).
Пунктом 1.4 договору встановлено, що питна вода подається «Кривбасводоканалом» споживачу згідно показників засобів обліку. У разі відсутності таких технічних засобів, облік холодної води тимчасово здійснюється розрахунковим шляхом згідно з установленими нормами. Показання будинкових засобів обліку знімаються представником «Кривбасводоканалу» один раз на місяць у присутності представника споживача.
Згідно до пункту 1.8 договору споживач для узгодження акта про кількість отриманих послуг направляє свого представника для складання та підписання акту, у відділ водозбуту КП «Кривбасводоканал» не пізніше 25 числа кожного місяця (у лютому 23 числа). Якщо представник не прибув в зазначений час, або необгрунтовано відмовився від підписання акту, «Кривбасводоканал» на підставі даних приладів обліку води або норм споживання складає акт в односторонньому порядку, який є підставою для оплати, та один примірник акта в триденний термін направляє споживачу.
Відповідно до пункту 2.1 договору тарифи на послуги водопостачання та водовідведення на день підписання договору затверджені Постановою Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг № 090 від 10.02.12р. за 1 м3 з ПДВ, населення: вода питна - 0,096 грн. стоки - 1,284 грн. Постановою Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг № 222 від 20.10.11р. затверджені такі тарифи за 1 м3 з ПДВ: вода питна - 4,488 грн., стоки -5,088 грн.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 04.02.20р. № 6283 з 05.02.20р. для КП «Кривбасводоканал» були встановлені такі тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення за 1 м3. з ПДВ, що є чинними станом на 2021 рік: централізоване водопостачання - 13,320 грн.: централізоване водовідведення - 11,904 грн.
Відповідно до пункту 2.2 договору у випадку зміни тарифів на послуги «Кривбасводоканал» повідомляє про це споживача відповідно до чинного законодавства України, через засоби масової . формації, без додаткового узгодження розмірів і строків введення нових тарифів. Споживач здійснює оплату за надані послуги по новим тарифам без додаткового узгодження.
Згідно пункту 3.1 договору розрахунки за надані послуги здійснюються споживачем у грошовій формі протягом п`яти банківських днів після предявлення платіжної вимоги, рахунку або квитанцій. Можливі інші форми сплати отриманих послуг, які не суперечать діючому законодавству України.
Згідно пункту 4.2 договору споживач, зокрема, зобов`язаний: своєчасно в установлені договором строки оплачувати послуги централізованого постачання холодної води і водовідведення відповідно до встановлених тарифів та забезпечити збір платежів.
Згідно пункту 6.1 договору точки розподілу, в яких здійснюється передача послуг від «Кривбасводоканалу» споживачеві визначаються актами розмежування балансової належності, які є невід`ємною частиною договору.
Пунктами 9.1, 9.2 договору визначено, що договір набирає чинності з 19.11.2012р. і діє в частині надання послуг водопостачання і водовідведення до 19.11.2015р., а в частині здійснення розрахунків за надані послуги - до повного погашення заборгованості. Договір вважається щороку продовженим, якщо за місяць до закінчення терміну його дії жодна зі сторін не заявить про намір його розірвати або внести в нього зміни .
Відповідачем ЖБК «Рассвет-40» обліковувались послуги з водопостачання згідно показів загально - будинкового лічильника води, який встановлено у підвальному приміщенні будинку №38 мкр. Гірницький, м. Кривого Рогу.
07.04.2020 уповноваженими представниками КП «Кривбасвдоканал» у присутності голови правління споживача було складено Акт №6806 встановлення охоронних пломб та деталей опломбування, підписаний у двосторонньому порядку. Актом №6806 було зафіксовано факт встановлення охоронних пломб та деталей опломбування, зокрема: облік спожитої послуги централізованого водопостачання визначається приладок обліку Gross , зав. № 201306002926.
Пломба, накладена представниками у сфері метрологічної діяльності, в наявності, не порушена Прилад обліку встановлений в точці підключення: на трубопроводі подачі води в будівлі, зокрема. в підвальному приміщенні. Прилад обліку в місцях його приєднання до трубопроводів опломбований пломбою С55853671 - лічильник. Обвідна лінія опломбована пломбою С55853672.
На виконання умов договору, позивачем надано відповідачу послуги за період червень-грудень 2022 в загальному обсязі: водопостачання - 6280,0 куб.м., водовідведення - 6280,0 куб.м. на загальну суму 196 991,04 грн, що підтверджується підписаними обома сторонами актами приймання-передачі послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення.
Відповідачем були частково оплачені надані послуги у розмірі 19 799,60 грн.
Відтак, заборгованість відповідача перед позивачем становить 177 191,44 грн.
На час прийняття рішення, доказів оплати наданих послуг у повному обсязі сторонами до матеріалів справи не надано.
ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ
Щодо правовідносин сторін
Частиною 1 статті 901 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
З огляду на наявний в матеріалах справи договір та обставини справи, між позивачем та відповідачем виникли правовідносини з надання послуг.
Щодо суми основного боргу
Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Умовами договору передбачено строки, розмір та порядок оплати наданих послуг. Відповідно до пункту 3.1 договору, строк оплати наданих послуг є таким, що настав.
Частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України зазначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтями 525 та 526 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова вiд зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином вiдповiдно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Станом на час розгляду справи доказів сплати заборгованості у повному обсязі від представників сторін не надійшло.
Перевіривши розрахунок наданий позивачем, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості за надані послуги у розмірі 177 191,44 грн підлягають задоволенню у повному обсязі.
СУДОВІ ВИТРАТИ
Згідно пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Тому судовий збір позивача у розмірі 2 684,00 грн слід покласти на відповідача.
Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "РАССВЕТ-40" (50057, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, мкр. Гірницький, 38; ідентифікаційний код 21930565) на користь Комунального підприємства Кривбасводоканал (50027, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Джохара Дудаєва, 6А; ідентифікаційний код 03341316) основний борг у розмірі 177 191,44 грн та судовий збір у розмірі 2 684,00 грн.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Центрального апеляційного господарського суду.
Суддя Я.С. Золотарьова
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 17.04.2023 |
Оприлюднено | 18.04.2023 |
Номер документу | 110252112 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Золотарьова Яна Сергіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Золотарьова Яна Сергіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Золотарьова Яна Сергіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні