ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" квітня 2023 р.м. ХарківСправа № 922/525/23
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Калантай М.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська Універсальна Біржа", м.Полтава до Товариства з обмеженою відповідальністю "Партнер АВ", м.Харків про стягнення 18 814,90грн. без виклику учасників справи
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Українська Універсальна Біржа" (надалі - позивач) звернулося до господарського суду Харківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Партнер АВ" (надалі - відповідач) про стягнення 18814,90грн., з яких: 17582,40грн. основного боргу, 1037,40грн. інфляційних втрат, 195,10грн. 3% річних.
На підтвердження позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем зобов`язань щодо сплати біржового збору за договором оренди біржового місця №УУБ-НД-281021-5/ОБМ від 28.10.2021.
Ухвалою від 14.02.2023 дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідно до частини 1 статті 252 ГПК України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Зокрема, частиною 5 статті 252 ГПК України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
У даному випадку клопотань про розгляд справи з повідомленням учасників справи до суду не надходило.
Згідно з частиною 8 статті 252 ГПК України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Частиною 1 статті 251 ГПК України визначено, що відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Ухвала про відкриття провадження у даній справі була направлена судом за адресою місцезнаходження відповідача, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 61001, м.Харків, майдан Повстання (нині - майдан Захисників України), буд.7/8. Однак, дана ухвала була повернута до суду з довідкою поштової установи від 22.02.2023 про відсутність адресата за вказаною адресою.
Згідно з частиною 4 статті 120 ГПК України ухвала господарського суду про дату, час та місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії повинна бути вручена завчасно, з таким розрахунком, щоб особи, які викликаються, мали достатньо часу, але не менше ніж п`ять днів, для явки в суд і підготовки до участі в судовому розгляді справи чи вчинення відповідної процесуальної дії.
При цьому, відповідно до пунктів 4, 5 частини 6 статті 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Враховуючи наведені приписи чинного законодавства, копія ухвали про відкриття провадження у справі є врученою відповідачу 22.02.2023, а тому він мав право подати відзив не пізніше 09.03.2023. Однак відповідач своє право на подання відзиву не реалізував.
У зв`язку з цим, суд зазначає, що згідно з частиною 9 статті 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
З`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно і повно дослідивши надані до матеріалів справи докази, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Українська Універсальна Біржа", позивач у даній справі, має статус товарної біржі згідно Закону України "Про товарні біржі" на підставі ліцензії на провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках - діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах, виданої Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (рішення №842 від 30.09.2021).
Будучи професійним учасником організованих товарних ринків, позивач проводить електронні біржові торги (аукціони) з купівлі-продажу необробленої деревини та пиломатеріалів.
Порядок організації та проведення біржових торгів з купівлі-продажу необробленої деревини та пиломатеріалів в електронній торговій системі біржі визначається внутрішнім документом біржі по напрямку "Необроблена деревина та пиломатеріали" - Регламентом з організації та проведення біржових торгів з купівлі-продажу необробленої деревини та пиломатеріалів на товарній біржі - Товариство з обмеженою відповідальністю "Українська Універсальна Біржа" (надалі - Регламент).
Згідно з п. 2.1 Регламенту учасниками аукціону з продажу необробленої деревини/деревини дров`яної/пиломатеріалів є продавець (у тому числі у випадках, передбачених цим Регламентом представництва продавцем інтересів клієнта (-ів)) та покупці, аукціону з купівлі необробленої деревини/деревини дров`яної/пиломатеріалів є покупець та продавці, які набули статусу члена Біржі відповідно до вимог цього Регламенту шляхом укладення договору оренди біржового місця, отримали доступ до ETC, а також виявили намір прийняти участь в аукціоні.
28 жовтня 2021 року між позивачем, як товарною біржею, та відповідачем, як орендарем, укладено договір оренди біржового місця №УУБ-НД-281021-5/ОБМ (надалі - Договір), за умовами якого товарна біржа передає, а орендар приймає у тимчасове платне користування біржове місце на ТОВ "Українська Універсальна Біржа" та права члена ТОВ "Українська Універсальна Біржа".
Відповідно до пунктів 1.2, 1.3 Договору товарна біржа надає, а орендар використовує можливості здійснювати біржові операції на товарній біржі, а у випадках, визначених законодавством, позабіржові операції на товарній біржі, протягом строку дії даного договору. Після укладення цього Договору та здійснення розрахунків по ньому орендар набуває статусу члена (брокерської контори) - учасника торгів на товарній біржі та акредитується на товарній біржі під номером УУБ-НД-281021-5, що підтверджується свідоцтвом члена, яке видасться товарною біржею орендарю.
Згідно з пунктом 2.4.2 Договору на відповідача покладений обов`язок своєчасно сплатити позивачу орендну плату за користування біржовим місцем, а також своєчасно та в повному обсязі сплачувати інші платежі за послуги, надані ТОВ "Українська Універсальна Біржа".
28 жовтня 2021 року відповідач приєднався до Регламенту шляхом підписання заяви про приєднання, відповідно до якої прийняв всі права та обов`язки, встановлені в Регламенті для учасника аукціону, та зобов`язався їх належним чином виконувати.
22 вересня 2022 року ТОВ "Українська Універсальна Біржа" провело додатковий аукціон з продажу пиломатеріалів та продукції переробки деревини лісовими господарствами Полтавської області №1967.
Згідно з пунктом 9.1 Регламенту за підсумками проведення аукціону та укладених біржових угод Біржа формує на їх підставі біржові (аукціонні) свідоцтва, що підписуються Біржею.
За результатами участі в аукціоні №1967 від 22.09.2022 відповідач став переможцем по лотам №№ 4, 5, 6, що підтверджується аукціонним свідоцтвом №1967/220922/39376994/1 від 22.09.2022.
Відповідно до п.п. 5 п. 2 розділу IV Положення про провадження діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 10 червня 2021 року №380 товарна біржа мас право установлювати і стягувати внески та плату за отримання членами біржі права здійснювати торгівлю на товарній біржі як учасників торгів, за укладання та/або реєстрацію біржових угод (біржових договорів) та за надання інших послуг згідно з законом, статутом та/або правилами товарної біржі. Аналогічна норма передбачена у п. 5 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про товарні біржі".
Біржею було встановлено плату за послуги з організації та проведення аукціону, порядок сплати та розмір якої регулюється Регламентом та Тарифами ТОВ "Українська Універсальна Біржа".
Відповідно до пункту 10.1 Регламенту для відшкодування Біржі витрат, пов`язаних з організацією та проведенням аукціону, з учасника торгів - покупця (переможця аукціону в аукціоні з продажу/з ініціатора аукціону в аукціоні з купівлі), справляється біржовий збір за організацію та проведення електронного аукціону.
Згідно з пунктом 1.7 Регламенту біржовий збір - плата за послуги Біржі з організації та проведення аукціону, що сплачується переможцем аукціону (покупцем) в аукціонах з продажу необробленої деревини/деревини дров`яної/пиломатеріалів або ініціатором аукціону (покупцем) в аукціонах з купівлі необробленої деревини/деревини дров`яної/пиломатеріалів.
Розмір біржового збору за організацію та проведення електронного аукціону визначається згідно Тарифів Біржі, які затверджуються рішенням Наглядової ради Біржі.
У пункті 3 розділу І Тарифів біржових торгів (аукціонів) з купівлі-продажу необробленої деревини, деревини дров`яної та пиломатеріалів зазначається, що біржовий збір за послуги Біржі з організації та проведення електронного аукціону з купівлі-продажу пиломатеріалів, що сплачується переможцем аукціону з продажу становить 2,4% від вартості придбаних на аукціоні лотів, у разі залучення Біржею до аукціону агента. Сума біржового збору сплачується з урахуванням ПДВ. У випадку коли вартість придбаних на аукціоні лотів, вказана у біржовому свідоцтві, була зазначена без урахування ПДВ, то така сума при розрахунку біржового збору підлягає збільшенню на суму ПДВ.
Аналогічна за змістом норма міститься у п. 11.2. Регламенту, де вказано, що сума біржового збору сплачується учасником торгів - покупцем (переможцем аукціону в аукцюні з продажу/ініціатором аукціону в аукціоні з купівлі) з урахуванням податку на додану вартість.
Відтак, біржовий збір за організацію та проведення електронного аукціону №1967 від 22.09.2022, який підлягав сплаті відповідачем, згідно рахунку-фактури на сплату біржового збору №2-1967-22092022 від 22.09.2022, сформованого в день проведення аукціону в особистому кабінеті в ETC Члена Біржі - учасника біржових торгів, розраховувався наступним способом: 610500,00 грн. (вартість лотів №№4, 5, 6 згідно аукціонного свідоцтва №1967/220922/39376994/1 від 22.09.2022) х 1,2 (збільшення суми на розмір ПДВ згідно п.3 Тарифів Біржі) х 2.4% (встановлений відсоток винагороди за послуги Біржі згідно п.3 Тарифів Біржі) / 100% = 17582,40грн., у т.ч. ПДВ = 2930,40грн.
Згідно з п. 11.1.1 Регламенту після отримання рахунку на сплату біржового збору учасник торгів - покупець (переможець аукціону в аукціоні з продажу/ініціатор аукціону в аукціоні з купівлі) сплачує його протягом 3 (трьох) банківських днів з дня проведення відповідного аукціону з продажу деревини дров`яної.
Таким чином, останнім днем сплати біржового збору був 25.09.2022, однак відповідач не виконав своє зобов`язання.
19 жовтня 2022 року позивач направив на адресу відповідача претензію про сплату заборгованості (вих.№В-292/5 від 19.10.2022). Відповідач залишив дану претензію без реагування, заборгованість не погасив.
Враховуючи невиконання відповідачем своїх договірних зобов`язань, позивач звернувся до Господарського суду Харківської області з даним позовом, у якому просить стягнути з відповідача на свою користь 17582,40грн. основного боргу, 1037,40грн. інфляційних втрат, 195,10грн. 3% річних.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Статтею 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За умовами статті 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Судом встановлено, що відповідач не виконав своє зобов`язання за Договором щодо сплати біржового збору за організацію та проведення електронного аукціону №1967 від 22.09.2022 в розмірі 17582,40грн.
Відповідно до статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно статей 76, 77 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідачем не надано суду та в матеріалах справи відсутні докази оплати біржового збору за умовами Договором.
Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно з частиною 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Частиною 1 статті 625 ЦК України встановлено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
У зв`язку з цим, суд вважає позовні вимоги про стягнення 17582,40грн. основного боргу законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Крім того, частиною 2 статті 625 ЦК України визначено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
На підставі вищевказаних норм законодавства позивач за період з 26.09.2022 до 08.02.2023 здійснив нарахування відповідачу 1037,40грн. інфляційних втрат та 195,10грн. 3% річних.
Перевіривши розрахунки вищевказаних сум, суд визнав їх такими, що відповідають обставинам справи та вимогам чинного законодавства, а тому позовні вимоги про їх стягнення підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись статтями 129, 237, 238 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Партнер АВ" (61001, м.Харків, майдан Повстання, буд.7/8, код 39376994) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська Універсальна Біржа" (36039, м.Полтава, вул.Шевченка, буд.52, код 25158707) 17582,40грн. основного боргу, 1037,40грн. інфляційних втрат, 195,10грн. 3% річних, 2684,00грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено "17" квітня 2023 р.
Суддя М.В. Калантай
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 17.04.2023 |
Оприлюднено | 18.04.2023 |
Номер документу | 110252853 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Калантай М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні