Ухвала
від 18.04.2023 по справі 615/986/19
КОЛОМАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

615/986/19

Провадження № 1-кс/625/5/23

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" квітня 2023 р. с. Різуненкове

Суддя Коломацького районного суду Харківської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , обвинуваченого ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву обвинуваченого ОСОБА_3 про відвід судді Коломацького районного суду Харківської області ОСОБА_4 у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10 липня 2015 року за № 42015220240000017, щодо обвинувачення ОСОБА_3 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 366 КК України та ч.1 ст. 191 КК України,

в с т а н о в и в:

06 квітня 2023 року до Коломацького районного суду Харківської області надійшла для розгляду заява обвинуваченого ОСОБА_3 про відвід судді Коломацького районного суду Харківської області ОСОБА_4 у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10 липня 2015 року за № 42015220240000017, щодо обвинувачення ОСОБА_3 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 366 КК України та ч.1 ст. 191 КК України.

В обґрунтування заявленого відводу обвинувачений ОСОБА_3 у відповідній заяві зазначив, що під час судового розгляду головуючим суддею ОСОБА_4 відмовлено в задоволенні його клопотань про закриття кримінального провадження та ухвалення виправдувального вироку, а також про визнання недопустимими доказами матеріалів кримінального провадження, які долучені прокурором на підтвердження його обвинувачення, оскільки отримані з порушенням порядку, встановленого КПК України.

Наявність вказаних вище обставин викликає у заявника сумніви у неупередженості судді ОСОБА_4 під час розгляду ним кримінального провадження.

І, посилаючись на наявність визначеної п.4 ч. 1 ст. 75 КПК України підстави, яка виключає участь судді у кримінальному провадженні, ініціатор відводу просив суд задовольнити його заяву, відвівши суддю Коломацького районного суду Харківської області ОСОБА_4 у кримінальному провадженні щодо обвинувачення ОСОБА_3 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 366 КК України та ч.1 ст. 191 КК України.

Суддя Коломацького районного суду Харківської області ОСОБА_4 у судове засідання не з`явився, письмових пояснень про обставини, які склалися в зазначеній вище справі не надав, про час і місце розгляду заяви повідомлений належним чином.

Прокурор у судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином.

Представник потерпілого ДП «Харківське обласне сільськогосподарське підприємство по племінній справі у тваринництві» - ОСОБА_5 , також у судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином, причини неявки суду не повідомив, клопотань про відкладення розгляду заяви до суду не подавав.

Позаяк неявка у судове засідання належним чином повідомлених про дату, час та місце розгляду заяви про відвід судді учасників кримінального провадження не перешкоджає розгляду відповідної заяви, заявлений обвинуваченим ОСОБА_3 відвід судді Коломацького районного суду Харківської області ОСОБА_4 судом розглянуто за їх відсутності.

Обвинувачений ОСОБА_3 у судовому засіданні надав свої пояснення щодо існування у нього сумнівів у неупередженості судді, просив задовольнити заявлений ним відвід.

Захисник обвинуваченого - адвокат ОСОБА_6 у судовому засіданні підтримав позицію ОСОБА_3 щодо наявності у останнього сумнівів щодо неупередженості судді.

Дослідивши зміст заяви про відвід судді із відповідними додатками до неї, заслухавши думку обвинуваченого ОСОБА_3 та його захисника - адвоката ОСОБА_6 , доходжу наступного.

Як визначено в ст.126 Конституції України, незалежність і недоторканість судді гарантується Конституцією і законами України. Вплив на суддю в будь-який спосіб забороняється.

Відповідно до §1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий суд, яке полягає, зокрема, у забезпеченні розгляду справи незалежним і безстороннім судом, що також закріплено і національним законодавством.

Зокрема, в ст. 21 КПК України законодавець закріпив норму, згідно якої кожному гарантується право на справедливий розгляд та вирішення справи в розумні строки незалежним і неупередженим судом, створеним на підставі закону.

Одним із способів забезпечення та гарантування незалежності і безсторонності судового розгляду є інститут відводу, який полягає у тому, що кожна із сторін кримінального провадження за наявності для того визначених законом підстав має право заявити відвід або самовідвід.

Згідно імперативних приписів, закріплених у ч.ч 1-3 ст. 80 КПК України за наявності підстав, передбачених статтями 75-79 КПК України, слідчий суддя, суддя, зобов`язані заявити самовідвід. За цими ж підставами їм може бути заявлено відвід особами, які беруть участь у кримінальному провадженні, як під час досудового розслідування, так і під час судового провадження.

Однією з підстав, що виключає участь судді у кримінальному провадженні, визначеною п. 4 ч.1 ст. 75 КПК України, є наявність будь-яких інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості судді.

При цьому, з врахуванням відсутності законодавчо визначених критеріїв обґрунтованості таких сумнівів, що пов`язується із їх можливим виникненням у кожному окремому кримінальному провадженні в залежності від певних об`єктивно існуючих обставин, поведінки судді, його переконань, інших чинників, при розгляді відповідної заяви про відвід, суд вважає за доцільне зазначити, що такі критерії в певній мірі закріплені Бангалорськими принципами поведінки судді від 19 травня 2006 року, схваленими Резолюцією Економічної та Соціальної Ради ООН 27 липня 2006 року № 2006/23, а також Кодексом суддівської етики, затвердженим XI черговим з`їздом суддів України від 22 лютого 2013 року.

Так, ст. 10 та ст. 15 Кодексу суддівської етики визначено, що суддя повинен виконувати обов`язки судді безсторонньо і неупереджено, неупереджений розгляд справ є основним обов`язком судді. Суддя має право заявити самовідвід у випадках, передбачених процесуальним законодавством, у разі наявності упередженості щодо одного з учасників процесу, а також у випадку, якщо судді з його власних джерел стали відомі докази чи факти, які можуть вплинути на результат розгляду справи.

Згідно пункту 1.3 Бангалорських принципів суддя повинен не тільки виключати будь-які взаємовідносини, що не відповідають посаді, чи втручання з боку органів законодавчої та виконавчої влади, а й робити це так, щоб це було зрозуміло навіть сторонньому спостерігачу.

Пунктом 2.5. Бангалорських принципів закріплене правило, за яким суддя має заявити самовідвід від участі в розгляді справи в тому випадку, якщо для нього не є можливим винесення об`єктивного рішення у справі, або в тому випадку, коли у стороннього спостерігача могли б виникнути сумніви в його неупередженості.

Аналізуючи вищевказані закріплені правила можна зробити висновок, що виникнення сумніву у неупередженості судді не завжди пов`язується із якимись реально існуючими порушеннями, допущеними суддею, і для констатації того факту, що суддя не може брати участі у кримінальному провадженні та його відводу із цієї підстави іноді достатньо самого факту виникнення сумніву у неупередженості судді як в учасника кримінального провадження, так і у сторонньої особи.

Крім цього, критерії незалежності та об`єктивності суду, а також сумніви в безсторонності суду, як підстава для відводу судді, неодноразово були предметом розгляду Європейським судом з прав людини, який у відповідних рішеннях, ухвалених у справах «Моріс проти Франції» (Morice vs France № 29369/10, п. 73), «Паунович проти Сербії» (Paunovic vs Serbia № 54574/07, п. 35), зазначив, що у разі виникнення сумнівів у відсутності неупередженості судді, його безсторонність слід оцінити за суб`єктивним і об`єктивним критеріями, зауваживши, що за суб`єктивний критерій повинні братися до уваги особисті переконання і поведінка певного судді, тобто чи мав суддя особисту упередженість в конкретній справі, а об`єктивний критерій визначає, чи дотримався суддя достатніх гарантій, що дозволяють виключити будь-який сумнів щодо його неупередженості.

Також, Європейський суд з прав людини відповідними рішеннями у справах «Паунович проти Сербії» (Paunovic vs Serbia № 54574/07), «Ветштайн проти Швейцарії» (Wettstein vs Switzerland № 33958/96), «Томан проти Швейцарії» (Thomann vs Switzerland № 33/1995/539/624) з приводу об`єктивного критерію звернув увагу на необхідність встановлення, чи існують, крім поведінки самого судді, факти, що потребують доведення, які можуть викликати сумнів у неупередженості судді.

Слід зазначити, що вирішальним є те, чи може це побоювання бути об`єктивно виправданим. У зв`язку з цим, як зазначив Європейський суд з прав людини за результатами розгляду справ «Де Куббер проти Бельгії» (Cubber vs Belgium, №; 9186/80 п. 26), «Мікаллеф проти Мальти» (Micallef vs Malta № 17056/06 п. 98), «Волков проти України» (Volkov vs Ukraine № 21722/11, п. 106), «Денисов проти України» (Denisov vs Ukraine № 76639/11 п. 63), необхідно мати на увазі, що навіть зовнішні прояви можуть мати певну значимість або, іншими словами, "справедливість повинна бути не тільки справедливою, вона також повинна бачитися такою".

Так, згідно п. 4 ч. 1 ст. 75 КПК України суддя не може брати участі у кримінальному провадженні за наявності інших обставин, які викликають сумнів у його неупередженості.

Як зазначалося вище, в обґрунтування заяви про відвід судді заявник вказав, що в нього є сумніви в неупередженості судді ОСОБА_4 , оскільки суддя під час судового розгляду у вказаному кримінальному провадженні не задовольнив клопотання сторони захисту про закриття кримінального провадження та ухвалення виправдувального вироку, а також про визнання недопустимими доказами матеріалів кримінального провадження, які долучені прокурором на підтвердження обвинувачення ОСОБА_3 .

Європейський суд з прав людини у рішенні, ухваленому у справі «Булут проти Австрії» (Bulut vs Austria № 17358/90) вказав, що несприятлива позиція суду з питань права сама по собі не породжує сумнівів в неупередженості.

З огляду на це, незгода сторони захисту з правовою позицією судді при прийнятті відповідних процесуальних рішень та їх обґрунтуванням сама по собі за відсутності належних і допустимих доказів про будь-яку заінтересованість судді у результатах розгляду справи, не дає підстав вважати його упередженим, а також не свідчить про наявність обґрунтованого сумніву в неупередженості судді та не є підставою, яка б в розумінні ч. 1 ст. 75 КПК України могла б вважатися обставиною, що виключає участь судді у кримінальному провадженні.

Більш того, суддя, який розглядає заяву про відвід, не наділений повноваженнями давати юридичну оцінку доводам заявника, які фактично є проявом його незгоди із процесуальними рішеннями судді, під головуванням якого відбувається розгляд відповідного кримінального провадження, в якому ініціатор відводу має статус обвинуваченого.

З огляду на те, що обвинуваченим ОСОБА_3 не доведено наявності обставин, які викликали б сумніви в неупередженості головуючого судді ОСОБА_4 і унеможливлювали б винесення ним об`єктивного рішення у справі і те, що заявлений відвід не містить інших належних і підтверджених даних, які б свідчили про наявність підстав для відводу судді ОСОБА_4 , визначені законом підстави для задоволення заяви обвинуваченого ОСОБА_3 про відвід судді Коломацького районного суду Харківської області ОСОБА_4 відсутні, а тому заявлений відвід задоволенню не підлягає.

Керуючись вимогами ст. ст.75, 76, 80, 81, 82, 369-372 КПК України, суддя

постановив:

У задоволенні заяви обвинуваченого ОСОБА_3 про відвід судді Коломацького районного суду Харківської області ОСОБА_4 у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10 липня 2015 року за № 42015220240000017, щодо обвинувачення ОСОБА_3 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 366 КК України та ч.1 ст. 191 КК України, відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя: ОСОБА_1

Суддя: ОСОБА_1

СудКоломацький районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення18.04.2023
Оприлюднено19.04.2023
Номер документу110271056
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗаява про відвід судді

Судовий реєстр по справі —615/986/19

Ухвала від 19.08.2024

Кримінальне

Коломацький районний суд Харківської області

Лосєв Д. К.

Ухвала від 27.06.2024

Кримінальне

Коломацький районний суд Харківської області

Лосєв Д. К.

Ухвала від 12.02.2024

Кримінальне

Коломацький районний суд Харківської області

Лосєв Д. К.

Ухвала від 12.02.2024

Кримінальне

Коломацький районний суд Харківської області

Лосєв Д. К.

Ухвала від 30.10.2023

Кримінальне

Коломацький районний суд Харківської області

Лосєв Д. К.

Ухвала від 30.10.2023

Кримінальне

Коломацький районний суд Харківської області

Лосєв Д. К.

Ухвала від 18.04.2023

Кримінальне

Коломацький районний суд Харківської області

Скляренко М. О.

Ухвала від 06.04.2023

Кримінальне

Коломацький районний суд Харківської області

Скляренко М. О.

Ухвала від 30.03.2023

Кримінальне

Коломацький районний суд Харківської області

Лосєв Д. К.

Ухвала від 30.03.2023

Кримінальне

Коломацький районний суд Харківської області

Лосєв Д. К.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні