Рішення
від 17.04.2023 по справі 910/1063/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

17.04.2023Справа № 910/1063/23Господарський суд міста Києва у складі судді Васильченко Т.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи №910/1063/23

За позовом Комунального підприємства «Бессарабський ринок»

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Київська транспортно-сервісна група»

про стягнення 469236,53 грн

Без повідомлення (виклику) учасників справи

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Комунальне підприємство «Бессарабський ринок» (далі - позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовними вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю «Київська транспортно-сервісна група» (далі - відповідач) про стягнення 469236,53 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач в порушення взятих на себе зобов`язань за договором про відшкодування комунальних витрат та витрат підприємства-балансоутримувача КП «Бессарабський ринок» на утримання орендованого майна та інших платежів №25 від 10.03.2021 неналежним чином виконав взяті на себе зобов`язання в частині оплати комунальних витрат та витрат на утримання орендованого майна, у зв`язку з чим позивачем заявлено до стягнення заборгованість у розмірі 469236,53 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.01.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №910/1063/23 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

З метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження у справі від 25.01.2023 була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 03150, м. Київ, вул. Казимира Малевича, будинок 47/49.

З трекінгу поштового відправлення №0105493527238 вбачається, що ухвала Господарського суду міста Києва від 25.01.2023 була отримана відповідачем - 30.01.2023.

У відповідності до вимог статей 165, 251 Господарського процесуального кодексу України, відповідачу був встановлений строк для подання відзиву на позовну заяву протягом 15-ти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Втім, відповідач, у визначений судом строк, не подав ні відзиву на позовну заяву, ні клопотання про продовження строку на його подання.

Приписами ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Приймаючи до уваги, що відповідач у встановлений строк не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України.

У частині 8 статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

04.12.2019 року між Департаментом комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі-орендодавець), Комунальним підприємством «Бессарабський ринок» (далі - балансоутримувач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Київська транспортно-сервісна група» (далі - орендар) було укладено договір про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду №2282-1.

13.01.2020 року між Департаментом комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Комунальним підприємством «Бессарабський ринок» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Київська транспортно-сервісна група» укладено договір про внесення змін до договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду №2282-1, відповідно до умов пункту 1.1 якого орендодавець на підставі протоколів засідання постійної комісії Київської міської ради з питань власності від 03.10.2019 року №37/172 та від 17.12.2019 року №50/185 передає, а орендар приймає в оренду нерухоме майно (нежитлові приміщення), що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва (далі - об`єкт оренди), яке знаходиться за адресою: 01004, м. Київ, Бессарабська площа, 2, для розміщення кафе, що здійснює продаж товарів підакцизної групи.

Пунктом 3.9 договору визначено, що оплата витрат на утримання орендованого майна (комунальних послуг, послуг з управління об`єктом нерухомості, витрат на утримання прибудинкової території та міст загального користування, вартість послуг по ремонту і технічному обслуговування інженерного обладнання та внутрішньобудинкових мереж, ремонту будівлі, у т.ч.: покрівля, фасад, вивіз сміття, тощо), компенсація витрат підприємства-балансоутримувача за користування земельною ділянкою не входить до складу орендної плати.

Умовами пунктів 4.2.11 та 4.2.12 договору сторони погодили, що орендар зобов`язаний самостійно сплачувати вартість фактично спожитих комунальних послуг постачальникам таких послуг, які надаються за окремими договорами, укладеними орендарем з цими організаціями (водопостачання, каналізація, газ, електрична та теплова енергія, вивіз сміття і.т.п) за тарифами, які у встановленому законодавством порядку відшкодовують повну вартість їх надання. У разі відсутності можливості укладення прямих договорів з підприємствами постачальниками послуг (водопостачання, газ, теплова енергія та інше) орендар відшкодовує витрати підприємства-балансоутримувача за надані послуги у відповідності до окремо укладених договорів на підставі даних обліку (лічильників).

Самостійно сплачувати на підставі договору з підприємством-балансоутримувачем, пропорційно орендованій площі, частку витрат на утримання прибудинкової території та місць загального користування, на ремонт покрівлі, фасаду, вивіз сміття тощо, послуг по технічному обслуговуванню інженерного обладнання та внутрішньобудинкових мереж та компенсацію витрат підприємства-балансоутримувача за користування земельною ділянкою, за послуги з утримання об`єкта нерухомості.

10.03.2021 року між Комунальним підприємством «Бессарабський ринок» (далі - підприємство) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Київська транспортно-сервісна група» (далі - орендар) було укладено договір про відшкодування комунальних витрат та витрат підприємства-балансоутримувача КП «Бессарабський ринок» на утримання орендованого майна та інших платежів №25 (далі - договір), за умовами пункту 1.1 якого орендар зобов`язується відшкодовувати підприємству комунальні витрати та витрати підприємства-балансоутримувача КП «Бессарабський ринок» на утримання орендованого майна та інших платежів.

Пунктом 1.2 договору визначено, що орендар зобов`язується сплачувати підприємству кошти за фактичне користування комунальними послугами на утримання орендованого приміщення.

За користування та обслуговування об`єкта оренди орендар сплачує щомісячно підприємству, зокрема: відшкодування за комунальні витрати на утримання нежитлового приміщення, розрахунок яких здійснюється пропорційно займаної площі та становить: 2228 (дві тисячі двісті двадцять вісім) грн 62 коп. з урахуванням ПДВ згідно з додатком №1, що є невід`ємною частиною цього договору; витрати підприємства-балансоутримувача КП «Бессарабський ринок» на утримання орендованого майна та інших платежів, розрахунок яких здійснюється пропорційно займаної площі та становить: 36553 (тридцять шість тисяч п`ятсот п`ятдесят три) грн 11 коп. з урахуванням ПДВ згідно з додатком №2, що є невід`ємною частиною цього договору; відшкодування за фактично спожиту електричну енергію згідно показників лічильника з урахуванням коефіцієнту втрат в мережах та КЗ трансформатора на підставі акту; відшкодування за фактично спожите водопостачання та водовідведення показників лічильника на підставі акту; відшкодування витрат постачання теплової, електроенергії, водопостачання, водовідведення, електроенергії здійснюється згідно показників встановлених лічильників (пункт 2.1 договору).

Оплата за користування та обслуговування об`єкта оренди повинна здійснюватися орендарем на розрахунковий рахунок підприємства, вказаний у п. 9 цього договору до 25 числа поточного місяця на підставі рахунку наданого підприємством до 15 числа поточного місяця (пункт 2.2 договору).

Згідно пункту 7.1 договору умови цього договору застосовуватимуться до відносин, що виникли між сторонами з 01.01.2021 і діють до 31.12.2021 включно, відповідно до статті 631 Цивільного кодексу України.

Зміни в цей договір можуть бути внесені за взаємною згодою сторін, що оформлюються додатковою угодою до цього договору (пункт 7.2 договору).

Пунктом 8.10.1 та 8.10.2 договору сторони погодили додатки до цього договору, зокрема, додаток №1 - суми комунальних витрат на утримання нежитлового приміщення на 2021 рік станом на 01.01.2021р. та додаток №2 - розрахунок суми відшкодування витрат підприємства-балансоутримувача КП «Бессарабський ринок» на утримання орендованого майна та інших платежів станом на 01.01.2021р.

31.12.2021 року між сторонами укладено додаткову угоду №1 до договору про відшкодування комунальних витрат та витрат підприємства-балансоутримувача КП «Бессарабський ринок» на утримання орендованого майна та інших платежів №25 від 10.03.2021 (далі - додаткова угода №1), за умовами пункту 1 якої дійшли згоди внести зміни до п.п. 7.1 п. 7 договору та викласти його в наступній редакції: « 7.1. Цей договір вступає в силу з моменту підписання його сторонами і діє до 25.10.2029 року, але не більше ніж до початку проведення ремонтно-реставраційних робіт Бессарабського ринку або до прийняття Київською міською радою рішення щодо використання будівлі».

На виконання умов договору позивачем було надано відповідачу узгоджені умовами договору послуги за період з січня 2022 по грудень 2022 на загальну суму 469236,53 грн та виставлено рахунки на оплату, які направлялися на електронну адресу відповідача (ktsg.kiev2015@gmail.com), зазначену в реквізитах договору, а саме: №1218 від 22.09.2022 на суму 121,52 грн, №1219 від 22.09.2022 на суму 159,45 грн, №1368 від 25.10.2022 на суму 364,56 грн, №1388 від 25.10.2022 на суму 439,53 грн, №1525 від 23.11.2022 на суму 1245,58 грн, №1542 від 23.11.2022 на суму 1525,13 грн, №2197 від 06.12.2021 на суму 38781,73 грн, №195 від 28.01.2022 на суму 38781,73 грн, №317 від 21.02.2022 на суму 38781,73 грн, №543 від 31.03.2022 на суму 38781,73 грн, №572 від 30.04.2022 на суму 38781,73 грн, №707 від 31.05.2022 на суму 38781,73 грн, №784 від 28.06.2022 на суму 38781,73 грн, №914 від 25.07.2022 на суму 38781,73 грн, №1005 від 25.08.2022 на суму 38781,73 грн, №1146 від 15.09.2022 на суму 38781,73 грн, №1305 від 12.10.2022 на суму 38781,73 грн та №1463 від 16.11.2022 на суму 38781,73 грн.

Про належне виконання позивачем своїх зобов`язань за договором свідчить також відсутність з боку відповідача претензій та повідомлень про порушення позивачем умов даного договору.

Позаяк, відповідач в порушення взятих на себе зобов`язань за договором про відшкодування комунальних витрат та витрат підприємства-балансоутримувача КП «Бессарабський ринок» на утримання орендованого майна та інших платежів №25 від 10.03.2021 оплату наданих послуг не здійснив, у зв`язку з чим виникла заборгованість у розмірі 469236,53 грн.

Стаття 509 Цивільного кодексу України визначає, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до статей 11, 629 Цивільного кодексу України договір є однією з підстав виникнення зобов`язань та є обов`язковим для виконання сторонами.

Зобов`язання, в силу вимог статей 526, 525 Цивільного кодексу України, має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічна за змістом норма міститься і у ст. 193 Господарського кодексу України.

Укладений між сторонами договір за своєю правовою природою є договором надання послуг, а відповідно до частини 1 статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Згідно ч. 1 ст. 902 Цивільного кодексу України, виконавець повинен надати послугу особисто. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України).

Положенням ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України передбачено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Пунктом 2.2 договору встановлено, що оплата за користування та обслуговування об`єкту оренди повинна здійснюватися орендарем на розрахунковий рахунок підприємства, вказаний у п. 9 цього договору до 25 числа поточного місяця на підставі рахунку наданого підприємством до 15 числа поточного місяця.

Отже, з урахуванням положень ст. 530 Цивільного кодексу України та змісту пункту 2.2 договору, строк виконання відповідачем грошового зобов`язання з оплати наданих послуг на момент розгляду справи настав.

Втім, як встановлено судом відповідач, у встановлений договором строк, оплату отриманих послуг належним чином не здійснив.

Тоді як, частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Порушенням зобов`язання, у відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Статтею 612 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

З урахуванням вищевикладеного, враховуючи, що факт надання позивачем відповідачеві обумовлених договором послуг та факт порушення відповідачем своїх зобов`язань в частині оплати отриманих послуг у встановленому договором порядку, підтверджений матеріалами справи та не спростований відповідачем, суд прийшов до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог в частині стягнення боргу у розмірі 469236,53 грн.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до статей 76-79 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

За приписами ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідач під час розгляду справи не надав суду належних та допустимих доказів, які б спростовували заявлені позовні вимоги та свідчили про відсутність у нього обов`язку сплатити заявлену до стягнення заборгованість, як і не скористався своїм правом на подання відзиву.

Приймаючи до уваги наведене вище у сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Комунального підприємства «Бессарабський ринок» підлягають задоволенню у заявленому розмірі.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, враховуючи положення ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 13, 73, 74, 76-80, 86, 129, 165, 232, 236-242, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги Комунального підприємства «Бессарабський ринок» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Київська транспортно-сервісна група» задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Київська транспортно-сервісна група» (03150, м. Київ, вул. Казимира Малевича, буд. 47/49; ідентифікаційний код 38656899) на користь Комунального підприємства «Бессарабський ринок» (01024, м. Київ, Бессарабська площа, будинок 2; ідентифікаційний код 05587984) основний борг у розмірі 469236 (чотириста шістдесят дев`ять тисяч двісті тридцять шість) грн 53 коп. та судовий збір у розмірі 7038 (сім тисяч тридцять вісім) грн 54 коп.

3. Видати наказ позивачу після набрання рішенням суду законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення, відповідно до ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржено до апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 17.04.2023.

СуддяТ.В. Васильченко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення17.04.2023
Оприлюднено20.04.2023
Номер документу110278307
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі) про комунальну власність щодо оренди

Судовий реєстр по справі —910/1063/23

Рішення від 17.04.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Васильченко Т.В.

Ухвала від 25.01.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Васильченко Т.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні