ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
11.04.2023м. СумиСправа № 920/120/23
Господарський суд Сумської області у складі судді Вдовенко Д.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників за наявними матеріалами справу № 920/120/23
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (вул. Шолуденка, буд. 1, м. Київ, 04116)
до відповідача Відділу освіти Миколаївської селищної ради Сумського району Сумської області (бул. Свободи, буд. 2, смт. Миколаївка, Сумський район, Сумська область, 41854)
про стягнення 39 902 грн 74 коп.
УСТАНОВИВ:
Позивач подав позовну заяву, в якій просить суд стягнути з відповідача 39 902 грн 74 коп., в тому числі 28 384 грн 78 коп. заборгованості за спожитий природний газ у листопаді 2021 року, 3437 грн 28 коп. пені, 7301 грн 46 коп. інфляційних втрат, 779 грн 22 коп. 3% річних.
Ухвалою від 09.02.2023 Господарський суд Сумської області прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 920/120/23, визначив, що справа підлягає розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами; надав відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву; надав позивачу семиденний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив; надав відповідачу семиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення.
Згідно зі ст. 252 ГПК України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
За приписами ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Ухвала від 09.02.2023 про відкриття провадження у справі, що була надіслана відповідачу за адресою місцезнаходження, отримана останнім 14.02.2023, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
28.02.2023 відповідач подав відзив на позовну заяву (вх. № 1206 від 28.02.2023), в якому просить суд відмовити у задоволенні позову. Відповідач зазначає, що між сторонами виникли спірні правовідносини у період з 29 жовтня 2021 року по 08 листопада 2021 року. У зазначений період відповідач здійснював закупівлю природного газу в електронній системі закупівель «Прозоро», готувався до підписання майбутнього договору, який і був підписаний 08 листопада 2021 року, а про включення його до портфеля постачальника «останньої надії» відповідачу було невідомо. Позивач не повідомив відповідача про початок постачання природного газу ним, як постачальником «останньої надії», не надіслав підписаний договір чи його скан-копію. Відділ освіти Миколаївської селищної ради Сумського району Сумської області є бюджетною установою, а тому його бюджетні зобов`язання реєструються в органах Державної казначейської служби України. Відповідно до п. 2.10 наказу Мінфіну України 02.03.2012 №309 «Про затвердження Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов`язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України» органи Казначейства не реєструють зобов`язання, зокрема, у разі відсутності документів, які підтверджують факт узяття бюджетного зобов`язання. Тобто, позивач створив такі умови для відповідача за якими останній не міг виконати свої зобов`язання за договором, що в свою чергу і виключає його вину. У Типовому договорі постачання природного газу постачальником «останньої надії» не передбачено такого виду забезпечення зобов`язання, як пеня, не визначено її розмір у випадку прострочення зобов`язання. Якщо сторони не передбачили умовами договору можливість сплати пені за порушення строків виконання зобов`язань та не визначали її розміру, то немає підстав для стягнення пені у розмірі, не погодженому в договірному порядку та прямо не встановленому законом. Позивач не вжив заходів для виконання відповідачем свого зобов`язання за договором, а натомість створив умови, за яких останній не міг виконати зобов`язання. Позивач не надав підписаного уповноваженою особою типового договору постачання природного газу постачальником «останньої надії» в строк необхідний для його реєстрації в Державній казначейській службі, хоча усвідомлював, що відділ освіти Миколаївської селищної ради Сумського району Сумської області є бюджетною установою. Окрім цього позивач не повідомив відповідача в будь - який доступний спосіб про те, що останній включений до портфеля «постачальника останньої надії». За змістом ст. 613 ЦК України боржник за грошовим зобов`язанням не сплачує проценти за час прострочення кредитора, тобто у випадку, якщо кредитор відмовився прийняти належне виконання, запропоноване боржником, або не вчинив дій, що встановлені договором, актами цивільного законодавства чи випливають із суті зобов`язання або звичаїв ділового обороту, до вчинення яких боржник не міг виконати свого обов`язку.
07.03.2023 позивач подав відповідь на відзив (вх. № 1386 від 07.03.2023), в якій просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Позивач зазначає, що до позовної заяви долучено копію договору, підписаного позивачем та докази його направлення на адресу відповідача засобами поштового зв`язку, копію рахунку на оплату за листопад 2021 року № 31230 та докази його направлення відповідачу на електронну адресу та засобами поштового зв`язку. Строк оплати природного газу визначено у п. 4.4. Типового договору - до закінчення календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу. Тобто визначальним для обрахунку перебігу строку оплати є місяць, в якому мав місце факт постачання газу. Саме кінець місяця поставки є початком обрахунку наступного (місячного) строку впродовж якого повинен бути здійснений платіж. Відповідно до підпункту 4.2. розділу IV Типового договору, об`єм (обсяг) постачання та споживання природного газу Споживачем за розрахунковий період визначається за даними оператора ГРМ за підсумками розрахункового періоду, що містяться в базі даних Оператора ГТС та доведені Споживачу Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу. Неотримання рахунку на оплату товару не впливає на обов`язок покупця оплатити товар, а посилання відповідача на неотримання рахунків не має значення для справи, оскільки своєчасна оплата за поставлений природний газ не ставиться в залежність від отримання рахунків на оплату. Відповідно до пункту 4.5. договору постачання природного газу постачальником «останньої надії» у разі порушення споживачем, що не є побутовим, строків оплати за цим договором він сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу. Розрахунок пені здійснено у відповідності до вимог ст. 232 ГК України, та з наступного дня, від дня прострочення основного зобов`язання, тобто з 01.01.2022 до 30.06.2022 в межах шестимісячного строку. Вимагати сплати суми боргу з урахуванням індексу інфляції, а також 3 % річних є правом кредитора, яким останній наділений в силу нормативного закріплення зазначених способів захисту майнового права та інтересу. Копія відповіді на відзив надіслана позивачем 06.03.2023 на електронну адресу відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 , зазначену у відзиві на позовну заяву.
Станом на 11.04.2023 відповідач заперечення на відповідь на відзив не подав.
Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подання доказів в обґрунтування своїх позицій по справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарський суд, в межах наданих йому повноважень, створив належні умови для реалізації учасниками процесу своїх прав.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 04.07.2017 №880 здійснює ліцензійне постачання природного газу на території України.
За результатами державного конкурсу та відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №917-р Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" визначено постачальником "останньої надії" на ринку природного газу.
Правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу визначає Закон України «Про ринок природного газу».
Відповідно до пунктів 19, 26, 37 частини 1 статті 1 Закону України "Про ринок природного газу" оператор газотранспортної системи - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників); постачальник "останньої надії" - визначений Кабінетом Міністрів України постачальник, який не має права відмовити в укладенні договору постачання природного газу на обмежений період часу; споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини.
Згідно зі ст. 12 Закону України "Про ринок природного газу" постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.
Постачання природного газу постачальником "останньої надії" здійснюється на підставі типового договору, що затверджується Регулятором. Типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" може містити окремі умови для різних категорій споживачів. При цьому в межах кожної категорії споживачів договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" є публічним.
Права та обов`язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним і Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про ринок природного газу" споживач зобов`язаний, зокрема: 1) укласти договір про постачання природного газу; 2) забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів; 3) не допускати несанкціонованого відбору природного газу; 4) забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу; 5) припиняти (обмежувати) споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів. У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
26 жовтня 2021 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 25.10.2021 №1102 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року №809 від 9 грудня 2020 року № 1236" (далі - Постанова КМУ № 1102).
Пунктом 2 Постанови КМУ № 1102 визначено зобов`язання акціонерного товариства "Магістральні газопроводи України", товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України", операторів газорозподільних систем забезпечити автоматичне включення оператором газотранспортної системи за участю операторів газорозподільних систем до портфеля постачальника "останньої надії" обсягів природного газу, спожитих з 1 жовтня 2021 р. бюджетними установами (в значенні Бюджетного кодексу України), закладами охорони здоров`я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо) та закладами охорони здоров`я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо), постачання природного газу яким не здійснювалося жодним постачальником.
Відділ освіти Миколаївської селищної ради Сумського району Сумської області є бюджетною установою (в значенні Бюджетного кодексу України).
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2496 затверджено Правила постачання природного газу. Ці Правила регулюють відносини, які виникають між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи/газотранспортної системи (далі - Оператори ГРМ/ГТС). Дія Правил поширюється на постачальників, споживачів природного газу - фізичних осіб (побутових споживачів), фізичних осіб - підприємців, юридичних осіб та Операторів ГРМ/ГТС.
Особливості здійснення постачання природного газу споживачу, що не є побутовим, постачальником «останньої надії» визначені в розділі VI Правил.
Постачальник «останньої надії» здійснює постачання природного газу споживачам на умовах договору постачання природного газу, який укладається з урахуванням вимог цього розділу та має відповідати Типовому договору постачання природного газу постачальником «останньої надії», затвердженому постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2501, який є публічним, а його умови - однаковими для всіх споживачів.
Договір постачання природного газу постачальником «останньої надії» укладається у випадках, передбачених пунктом 3 цього розділу, з урахуванням вимог статей 205, 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом публічної оферти постачальника «останньої надії» та її акцептування споживачем через факт споживання газу за відсутності іншого постачальника.
Договір постачання природного газу постачальником «останньої надії» не потребує двостороннього підписання. На письмове звернення споживача постачальник «останньої надії» зобов`язаний протягом десяти робочих днів з дня отримання такого письмового звернення надати споживачу підписаний уповноваженою особою постачальника примірник договору постачання природного газу.
Договір постачання між постачальником «останньої надії» і споживачем вважається укладеним з дня, визначеного на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи днем початку постачання природного газу споживачу в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії» відповідно до Кодексу газотранспортної системи.
За договором постачання природного газу постачальником «останньої надії» зобов`язаний поставити споживачу природний газ у необхідних для нього об`ємах (обсягах), а споживач зобов`язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу в розмірі, строки та порядку, що визначені договором.
За умовами п. 4.1.-4.4. розділу IV Типового договору постачання природного газу постачальником «останньої надії» постачання природного газу здійснюється за ціною, оприлюдненою Постачальником на своєму сайті. Така ціна визначається Постачальником відповідно до розділу VI Правил постачання. Нова ціна є обов`язковою для Сторін з дня, наступного за днем її оприлюднення Постачальником на власному сайті.
Об`єм (обсяг) постачання природного газу Споживачу за розрахунковий період визначається за даними Оператора ГРМ/Оператора ГТС (для прямих споживачів) за підсумками розрахункового періоду, що містяться в інформаційній платформі оператора газотранспортної системи та надані Споживачу Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу.
Постачальник зобов`язаний надати Споживачу рахунок на оплату природного газу за цим Договором не пізніше 10 числа календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу, в обумовлений між Постачальником і Споживачем спосіб (поштою за замовчуванням, через електронний кабінет споживача тощо - якщо Сторонами це окремо обумовлено).
Споживач зобов`язаний оплатити рахунок, наданий Постачальником відповідно до пункту 4.3 цього Договору, до закінчення календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу.
Факт включення відповідача до реєстру споживачів постачальника «останньої надії» та віднесення газу, спожитого відповідачем, до портфеля постачальника «останньої надії» у період з 29.10.2021 по 10.11.2021 підтверджується листом оператора ГТС від 28.09.2022 № ТОВВИХ-22-10435 та інформацією щодо остаточної алокації відборів споживача з ЕІС-кодом 56XS000152W62006, інформацією щодо споживачів, які були зареєстровані в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії» від оператора ГРМ (Форма № 10), відомостями з інформаційної платформи Оператора ГТС щодо споживача з ЕІС- кодом 56XS000152W62006.
Отже, договір постачання природного газу постачальником «останньої надії» вважається укладеним між сторонами, є підставою для виникнення у сторін господарських зобов`язань, а саме майново-господарських зобов`язань згідно статей 173, 174, 175 ГК України, статей 11, 202, 509 ЦК України, і згідно статті 629 ЦК України є обов`язковим для виконання сторонами.
Обсяг природного газу, використаний споживачем з ЕІС-кодом 56XS000152W62006 у вказаний період та внесений в алокацію постачальника «останньої надії» (позивача) становить: з 29.10.2021 по 31.10.2021 - 0,00 м.куб.; з 01.11.2021 по 10.11.2021 - 1689,57 м. куб. (інформація оператора ГТС у листі від 28.09.2022 № ТОВВИХ-22-10435).
У п. 417 постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236, в редакції згідно з Постановою КМУ № 1102 від 25.10.2021, установлено з 1 жовтня по 30 листопада 2021 р. граничну ціну на природний газ за договорами постачання між споживачами, що є бюджетними установами (в значенні Бюджетного кодексу України), закладами охорони здоров`я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо) та закладами охорони здоров`я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо) та постачальником "останньої надії" - на рівні 16,8 гривні за 1 куб. метр (з урахуванням податку на додану вартість).
Вартість поставленого відповідачу у період з 01.11.2021 по 10.11.2021 природного газу становить 28 384 грн. 78 коп.
Відповідно до матеріалів справи, проект договору за підписом позивача був надісланий відповідачу 20.11.2021, що підтверджується фіскальним чеком та списком згрупованих відправлень від 22.11.2021.
Для оплати природного газу позивач виставив відповідачу рахунок № 31230 на суму 28 384 грн 78 коп., який відповідач не оплатив, у зв`язку з чим позивач звернувся з позовом до суду про стягнення заборгованості.
Відповідно до ст. 526, 629 Цивільного кодексу України, п. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від зобов`язання не допускається; договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 530 цього ж Кодексу, якщо у зобов`язанні встановлено строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно зі ст. 613 Цивільного кодексу України кредитор вважається таким, що прострочив, якщо він відмовився прийняти належне виконання, запропоноване боржником, або не вчинив дій, що встановлені договором, актами цивільного законодавства чи випливають із суті зобов`язання або звичаїв ділового обороту, до вчинення яких боржник не міг виконати свого обов`язку.
Якщо кредитор не вчинив дії, до вчинення яких боржник не міг виконати свій обов`язок, виконання зобов`язання може бути відстрочене на час прострочення кредитора.
Суд встановив, що факт отримання відповідачем у період з 01.11.2021 по 10.11.2021 природного газу за договором постачання природного газу постачальником «останньої надії» загальною вартістю 28 384 грн. 78 коп. підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
За умовами договору на відповідача покладений обов`язок до закінчення календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу оплатити рахунок, наданий постачальником відповідно до пункту 4.3 договору, зокрема постачальник зобов`язаний надати споживачу рахунок на оплату природного газу не пізніше 10 числа календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу, поштою, так як сторони окремо не обумовили можливості надання позивачем відповідачу рахунку на оплату природного газу через електронний кабінет споживача.
Рахунок № 31230 надісланий позивачем відповідачу за місцезнаходженням поштою 13.01.2022, що підтверджується списком згрупованих відправлень та фіскальним чеком, і відповідачем не доведено доказами, що такий рахунок він не отримував.
Враховуючи зазначене, приписи ст. 612, 613 ЦК України та умови договору щодо строку оплати, суд дійшов висновку, що відповідач був зобов`язаний оплатити виставлений позивачем рахунок, надісланий поштою, до 31.01.2022.
Обставини несвоєчасного надсилання відповідачу поштою рахунку не є підставою для звільнення відповідача від обов`язку оплатити отриманий природний газ.
Відповідач доказів оплати природного газу не подав, заборгованість складає 28 384 грн 78 коп.
Враховуючи встановлений судом факт неналежного виконання відповідачем зобов`язань щодо оплати природного газу, суд вважає правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 28 384 грн 78 коп. заборгованості.
Відповідно до частини 1 статті 546 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання, зокрема, може забезпечуватися неустойкою.
За змістом статті 549 Цивільного кодексу України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
За умовами п. 4.5. договору, у разі порушення Споживачем, що не є побутовим, строків оплати за цим Договором він сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
Згідно з поданим розрахунком, за несвоєчасну оплату природного газу позивач нарахував відповідачу пеню в сумі 3437 грн 28 коп. за період з 01.01.2022 до 30.06.2022, виходячи з суми заборгованості в розмірі 28384 грн 78 коп.
Статтею 625 Цивільного кодексу України визначено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Об`єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у справі №905/21/19 наведено формулу за якою можна розрахувати інфляційні втрати: "Х" * "і-1" - 100 грн. = "ЗБ", де "Х" - залишок боргу на початок розрахункового періоду, "і-1" - офіційно встановлений індекс інфляції у розрахунковому місяці та 100 грн - умовна сума погашення боргу у цьому місяці, а "ЗБ" - залишок основного боргу з інфляційною складовою за цей місяць (вартість грошей з урахуванням інфляції у цьому місяці та часткового погашення боргу у цьому ж місяці). При цьому зазначено, що за наступний місяць базовою сумою для розрахунку індексу інфляції буде залишок боргу разом з інфляційною складовою за попередній місяць ("ЗБ" відповідно до наведеної формули), який перемножується на індекс інфляції за цей місяць, а від зазначеного добутку має відніматися сума погашення боржником своєї заборгованості у поточному місяці (якщо таке погашення відбувалося).
У випадку якщо погашення боргу не відбувалося декілька місяців підряд, то залишок основного боргу з інфляційною складовою за перший розрахунковий місяць такого періоду ("ЗБ") перемножується послідовно на індекси інфляції за весь період, протягом якого не відбувалося погашення боргу, та ділиться на 100%.
За прострочення виконання грошового зобов`язання відповідачеві нараховані 3 % річних в сумі 779 грн 22 коп. за період з 01.01.2022 до 30.11.2022 та інфляційне збільшення суми боргу в розмірі 7301 грн 46 коп. за період з січня по листопад 2022 року, виходячи з суми заборгованості в розмірі 28384 грн 78 коп.
Оскільки рахунок на оплату природного газу за листопад 2021 року був надісланий відповідачу поштою 13.01.2022, суд дійшов висновку, що відповідач був зобов`язаний оплатити виставлений позивачем рахунок до 31.01.2022, відповідно виконання зобов`язання з оплати є простроченим з 01.02.2022.
Враховуючи встановлений судом факт неналежного виконання відповідачем зобов`язань щодо своєчасної та повної оплати природного газу, суд вважає правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 2986 грн 23 коп. пені, 6 843 грн. 51 коп. інфляційних втрат, 706 грн 90 коп. 3% річних за прострочення виконання грошового зобов`язання з 01.02.2022 в межах періоду, визначеного позивачем у розрахунку.
У задоволенні позовних вимог про стягнення з відповідача 457 грн 95 коп. інфляційних втрат, 72 грн 32 коп. 3% річних, 451 грн 05 коп. пені суд відмовляє за їх необґрунтованістю, у зв`язку з встановленими судом обставинами початку періоду прострочення виконання відповідачем грошового зобов`язання.
Розрахунки перевірені судом за допомогою калькулятору підрахунку заборгованості та штрафних санкцій на сайті https://ips.ligazakon.net/calculator/ff; результати долучені до матеріалів справи.
Відповідно до ч. 9 ст. 129 ГПК України витрати позивача по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 2, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Відділу освіти Миколаївської селищної ради Сумського району Сумської області (бул. Свободи, буд. 2, смт. Миколаївка, Сумський район, Сумська область, 41854, код ЄДРПОУ 41104218) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (вул. Шолуденка, буд. 1, м. Київ, 04116, код ЄДРПОУ 40121452) 28 384 грн 78 коп. заборгованості, 2 986 грн 23 коп. пені, 6 843 грн. 51 коп. інфляційних втрат, 706 грн 90 коп. 3% річних, 2684 грн 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
3. У задоволенні позову в іншій частині - відмовити.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
5. Відповідно до ст. ст. 241, 256, 257 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Північного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складене та підписане суддею 18.04.2023.
Суддя Д. В. Вдовенко
Суд | Господарський суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 11.04.2023 |
Оприлюднено | 21.04.2023 |
Номер документу | 110279078 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Сумської області
Вдовенко Дар'я Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні