Ухвала
від 17.04.2023 по справі 921/229/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

17 квітня 2023 року м. ТернопільСправа № 921/229/23 Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Хоми С.О.

розглянувши матеріали: Клопотання/Заяви № без номера, документ сформований в системі «Електронний суд» 13.04.2023 (вх..№ 3223 від 13.04.2023) Приватного підприємства «РОСТОКИ» про забезпечення позову

у справі № 921/229/23

за позовом: Приватного підприємства «РОСТОКИ», с. Гаї-Розтоцькі, Тернопільський р-н., Тернопільська обл., 47232, ідентифікаційний код 21147380;

до відповідача: Залозецької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області, смт.Залізці, вул. Шевченка, 64, Тернопільський р-н., Тернопільська обл., 47234, ідентифікаційний 04396437;

про: -визнати недійсним та скасувати рішення двадцять шостої сесії дев`ятого скликання Залозецької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області № 2627 від 20 березня 2023 року.

-визнати укладеною між Залозецькою селищною радою Тернопільського району Тернопільської області та Приватним підприємством «РОСТОКИ» Додаткову угоду до договору оренди землі б/н від 23.03.2015 у вказаній редакції.

-стягнути із Залозецької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області в користь приватного підприємства «РОСТОКИ» понесені судові витрати.

ВСТАНОВИВ.

Ухвалою від 05.04.2023 прийнято позовну заяву № без номера від 30.03.2023 (вх. №246 від 30.03.2023) Приватного підприємства «РОСТОКИ» до розгляду та відкрито провадження у справі №921/229/23.

13.04.2023 через систему «Електронний суд» від Приватного підприємства «РОСТОКИ» надійшло Клопотання/Заяви № без номера, документ сформований в системі «Електронний суд» 13.04.2023 про забезпечення позову , в якій просить:

- зупинити дію рішення Залозецької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області № 267 від 20 березня 2023 року;

-заборонити Залозецькій селищній раді Тернопільського району Тернопільської області вимагати від Приватного підприємства «РОСТОКИ» звільнити (повернути) земельну ділянку площею 12,1264 га, з кадастровим номером 6122681900:01:001:0892 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Гає-Розтоцької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області.

-заборонити Залозецькій селищній раді Тернопільського району Тернопільської області вчиняти будь-які дії та/або приймати будь-які рішення, спрямовані на передачу в користування земельної ділянки площею площею 12,1264 га, з кадастровим номером 6122681900:01:001:0892 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Гає-Розтоцької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області іншим особам.

Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 13.04.2023 у справі №921/229/23 головуючим суддею для розгляду даної Заяви визначено суддю Хому С.О.

Розглянувши Клопотання/Заяви № без номера, документ сформований в системі «Електронний суд» 13.04.2023 (вх..№ 3223 від 13.04.2023) Приватного підприємства «РОСТОКИ» про забезпечення позову, суд встановив наступне.

Згідно зі статтею 136 Господарського процесуального кодексу України (надалі-- ГПК України) господарський суд за заявою учасника справи має право вжити, передбачених статтею 137 цього Кодексу, заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

За приписами ст. 140 Господарського процесуального кодексу України, заява про забезпечення позову розглядається судом не пізніше двох днів з дня її надходження без повідомлення учасників справи. Залежно від обставин справи суд може забезпечити позов повністю або частково. Про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу. В ухвалі про забезпечення позову суд зазначає вид забезпечення позову і підстави його обрання та вирішує питання зустрічного забезпечення. Суд може також зазначити порядок виконання ухвали про забезпечення позову. Ухвалу про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Забезпечення позову є засобом, спрямованим на запобігання можливим порушенням майнових прав чи охоронюваних законом інтересів юридичної або фізичної особи, що полягає у вжитті заходів, за допомогою яких у подальшому гарантується виконання судових актів.

У вирішенні питання про забезпечення позову господарський суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв`язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення господарського суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв`язку з вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.

Умовою застосування заходів до забезпечення позову за вимогами немайнового характеру є достатньо обґрунтоване припущення, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду. У немайнових спорах має досліджуватися, чи не призведе невжиття заявленого заходу забезпечення позову до порушення вимоги щодо справедливого та ефективного захисту порушених прав, оскільки позивач не зможе їх захистити в межах одного цього судового провадження за його позовом без нових звернень до суду.

Заява про забезпечення позову обґрунтована тим, що оскаржуване рішення відповідача № 267 від 20 березня 2023 року суперечить вимогам законодавства, що регулюють питання поновлення договору оренди землі на новий строк та грубо порушує гарантоване законодавством України першочергове право орендаря перед іншими особами на укладення договору оренди на новий строк (поновлення договору оренди землі).

Оскаржуваним рішенням також зобов`язано землевпорядників селищної ради підготувати лот до продажу права оренди земельної ділянки, що свідчить про намір відповідача провести найближчим часом земельні торги з продажу права оренди земельної ділянки, що в свою чергу, у випадку задоволення даного позову, може істотно ускладнити чи навіть унеможливити виконання рішення та ефективний захист і поновлення порушених прав та інтересів позивача, адже у випадку передачі права оренди на земельну ділянку за результатами таких торгів іншій особі реєстрації такого права в порядку визначеному законом, позивач , з метою поновлення своїх прав буде змушений повторно вирішувати їх в судовому порядку. Аналогічні наслідки матимуть місце і у випадку передачі права користування земельною ділянкою іншим особам і у випадку передачі права користування земельною ділянкою іншим особам в інший спосіб, відмінний від проведення земельних торгів.

Відповідно до частини 1 статті 137 ГПК України позов забезпечується: 1) накладенням арешту на майно та (або) грошові кошти, що належать або підлягають передачі або сплаті відповідачу і знаходяться у нього чи в інших осіб; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії щодо предмета спору або здійснювати платежі, або передавати майно відповідачеві, або виконувати щодо нього інші зобов`язання; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку; 6) зупиненням продажу майна, якщо подано позов про визнання права власності на це майно, або про виключення його з опису і про зняття з нього арешту; 8) зупиненням митного оформлення товарів чи предметів, що містять об`єкти інтелектуальної власності; 9) арештом морського судна, що здійснюється для забезпечення морської вимоги; 10) іншими заходами у випадках, передбачених законами, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Частиною 1 статті 137 ГПК України визначено вичерпний перелік видів заходів забезпечення позову, який може доповнюватися виключно за рахунок певних заходів забезпечення позову, прямо передбачених законами України або міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (пункт 10 частини 1 статті 137 ГПК України).

На відміну від положень ГПК України, такий вид забезпечення позову як зупинення дії індивідуального акта або нормативно-правового акта передбачено пунктом 1 частини 1 статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України, тобто він може бути застосований у порядку адміністративного судочинства, з урахуванням застережень, визначених зазначеною статтею.

Оскільки обраний заявником захід забезпечення позову у вигляді зупинення дії рішення Залозецької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області № 267 від 20 березня 2023 року, прямо не передбачений статтею 137 ГПК України, суд має з посиланням на пункт 10 частини 1 цієї статті зазначити закон, яким цей захід забезпечення позову передбачено.

Такий висновок щодо застосування ст. 137 ГПК України в питанні забезпечення позову у спосіб зупинення дії рішення органу місцевого самоврядування викладений у постановах Верховного Суду від 11.10.2021 у справі № 922/1197/21, від 11.07.2022 у справі № 907/138/22.

Порядок прийняття, набрання чинності, скасування і форма актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначені у ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до частини 1 та 10 якої акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування приймаються у формі рішень та визнаються незаконними в судовому порядку з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України. Проте, Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» не передбачає можливості зупинення дії рішення органу місцевого самоврядування за рішенням суду.

З огляду на викладене, оскільки такий захід забезпечення позову як зупинення дії рішення органу місцевого самоврядування не передбачений нормами господарського процесуального закону - імперативними положеннями частини 1 статті 137 ГПК України, іншими законами або міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, суд вважає, що в задовленні вимог Клопотання/Заяви № без номера, документ сформований в системі «Електронний суд» 13.04.2023 (вх..№ 3223 від 13.04.2023) Приватного підприємства «РОСТОКИ» про забезпечення позову в частині щодо зупинення дії рішення Залозецької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області № 267 від 20 березня 2023 року слід відмовити.

Таким чином виправданим, адекватним та співмірним заходом забезпечення позову є заборона Залозецькій селищній раді Тернопільського району Тернопільської області вимагати від Приватного підприємства «РОСТОКИ» звільнити (повернути) земельну ділянку площею 12,1264 га, з кадастровим номером 6122681900:01:001:0892 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Гає-Розтоцької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області та заборона Залозецькій селищній раді Тернопільського району Тернопільської області вчиняти будь-які дії та/або приймати будь-які рішення, спрямовані на передачу в користування земельної ділянки площею площею 12,1264 га, з кадастровим номером 6122681900:01:001:0892 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Гає-Розтоцької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області іншим особам.

Невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду. Питання обґрунтованості заявлених позовних вимог не вирішується під час розгляду Заяви про забезпечення позову, та є предметом дослідження судом під час розгляду спору по суті.

З огляду на наведене вище, суд вважає за необхідне Клопотання/Заяву № без номера, документ сформований в системі «Електронний суд» 13.04.2023 (вх..№ 3223 від 13.04.2023) Приватного підприємства «РОСТОКИ» про забезпечення позову задовольнити частково, заборонити Залозецькій селищній раді Тернопільського району Тернопільської області вимагати від Приватного підприємства «РОСТОКИ» звільнити (повернути) земельну ділянку площею 12,1264 га, з кадастровим номером 6122681900:01:001:0892 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Гає-Розтоцької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області та заборонити Залозецькій селищній раді Тернопільського району Тернопільської області вчиняти будь-які дії та/або приймати будь-які рішення, спрямовані на передачу в користування земельної ділянки площею площею 12,1264 га, з кадастровим номером 6122681900:01:001:0892 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Гає-Розтоцької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області іншим особам.

Відповідно до п.6 ст. 139 Господарського процесуального кодексу України позивач повинен зазначити в заяві про забезпечення позову пропозицію щодо зустрічного забезпечення, зокрема, щодо розміру грошової суми, яку він може внести на депозитний рахунок суду. Дана пропозиція враховується судом при визначенні остаточного розміру зустрічного забезпечення.

Заявник у своєму Клопотанні/Заяві зазначає, що пропозиції щодо зустрічного забезпечення у позивача не має, оскільки не має підстав стверджувати, що забезпечення позову може завдати збитків відповідачу.

Відповідно до ч.4 ст. 141 Господарського процесуального кодексу України питання застосування зустрічного забезпечення вирішується судом в ухвалі про забезпечення позову або в ухвалі про зустрічне забезпечення позову. Якщо клопотання про зустрічне забезпечення подане після застосування судом заходів забезпечення позову, питання зустрічного забезпечення вирішується судом протягом десяти днів після подання такого клопотання. Копія ухвали про зустрічне забезпечення направляється учасникам справи не пізніше наступного дня після її постановлення.

Згідно ч.8 ст.140 ГПК України ухвалу про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Відповідно до ч.1 ст.144 ГПК України ухвала про забезпечення позову має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом. Така ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.

Керуючись ст.ст.137, 140, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

У Х В А Л И В :

1. Клопотання/Заяви № без номера, документ сформований в системі «Електронний суд» 13.04.2023 (вх.№ 3223 від 13.04.2023) Приватного підприємства «РОСТОКИ» про забезпечення позову - задовольнити частково.

2.Заборонити Залозецькій селищній раді Тернопільського району Тернопільської області вимагати від Приватного підприємства «РОСТОКИ» звільнити (повернути) земельну ділянку площею 12,1264 га, з кадастровим номером 6122681900:01:001:0892 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Гає-Розтоцької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області.

3.Заборонити Залозецькій селищній раді Тернопільського району Тернопільської області вчиняти будь-які дії та/або приймати будь-які рішення, спрямовані на передачу в користування земельної ділянки площею площею 12,1264 га, з кадастровим номером 6122681900:01:001:0892 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Гає-Розтоцької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області іншим особам.

4. В решті вимог Клопотання/Заяви № без номера, документ сформований в системі «Електронний суд» 13.04.2023 (вх.№ 3223 від 13.04.2023) Приватного підприємства «РОСТОКИ» про забезпечення позову - в задоволенні відмовити.

5.Стягувач за даною ухвалою: Приватне підприємство «РОСТОКИ», с. Гаї-Розтоцькі, Тернопільський р-н., Тернопільська обл., 47232, ідентифікаційний код 21147380.

6.Боржник за даною ухвалою: Залозецька селищна рада Тернопільського району Тернопільської області, смт.Залізці, вул. Шевченка, 64, Тернопільський р-н., Тернопільська обл., 47234, ідентифікаційний 04396437.

7.Ухвала є виконавчим документом.

8. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

9. Строк пред`явлення даної ухвали до виконання три роки - до 18.04.2026 включно.

10.Ухвала підлягає оскарженню в строк і порядок передбачені ст.ст.256,257 ГПК України.

11.Оригінал ухвали направити Приватному підприємству «РОСТОКИ», копію ухвали Залозецькій селищній раді Тернопільського району Тернопільської області рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.

Ухвалу підписано: 17 квітня 2023 року.

Суддя С.О. Хома

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення17.04.2023
Оприлюднено20.04.2023
Номер документу110279123
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —921/229/23

Судовий наказ від 02.10.2023

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Хома С.О.

Судовий наказ від 02.10.2023

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Хома С.О.

Рішення від 21.08.2023

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Хома С.О.

Рішення від 21.08.2023

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Хома С.О.

Рішення від 02.08.2023

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Хома С.О.

Ухвала від 04.08.2023

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Хома С.О.

Рішення від 02.08.2023

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Хома С.О.

Ухвала від 19.07.2023

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Хома С.О.

Ухвала від 06.07.2023

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Хома С.О.

Ухвала від 06.07.2023

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Хома С.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні