18.04.2023 Провадження по справі № 2/940/159/23
Справа № 940/181/23
РІШЕННЯ
Іменем України
18 квітня 2023 року Тетіївський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді Мандзюка С.В.
за участю секретаря судових засідань Студінської Д.В.
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в приміщенні суду в м. Тетієві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Тетіївського районного суду Київської області з позовом, в якому просить визначити йому два місяці додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить земельна ділянка площею 3,5900 га. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 3224682000:04:008:0004, що розташована на території Горошківської сільської ради Тетіївського району Київської області, яка належала померлій на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку. Позивач ОСОБА_1 претендує на дану земельну ділянку як спадкоємець за заповітом, який було складено та посвідчено 17.11.2017 року державним нотаріусом Тетіївської районної державної нотаріальної контори Київської області Васалатьєвою О.А. Відповідачка ОСОБА_2 є спадкоємцем померлої ОСОБА_3 за заповітом на інше спадкове майно. Згідно роз`яснення по спадковому праву, наданого державним нотаріусом, позивачеві було рекомендовано звернутися до суду із позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, оскільки ним пропущений строк для прийняття спадщини.
Позивач пропустив передбачений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини, оскільки про наявність заповіту дізнався лише в лютому 2023 року від державного нотаріуса Давидової С.М. За даних обставин, він не може реалізувати свого права на спадщину за заповітом.
Ухвалою Тетіївського районного суду Київської області від 20.03.2023 року відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження та призначено до підготовчого засідання.
У підготовче засідання позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Порхун О.П. не прибули, представник позивача надала через канцелярію суду заяву, в якій просить здійснювати розгляд справи у відсутність позивача та його представника, позовні вимоги підтримують в повному обсязі.
Відповідачка ОСОБА_2 у підготовче засідання не прибула, надала через канцелярію суду заяву, в якій просить справу розглядати за її відсутності, позовні вимоги визнає в повному обсязі.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутністю учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 1 ст. 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Враховуючи подані сторонами заяви про розгляд справи за їх відсутності, дослідивши та всебічно проаналізувавши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані у справі докази, виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному та всебічному дослідженні обставин справи, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 5).
Після її смерті відкрилась спадщина, яка складається з земельної ділянки площею 3,5900 га, кадастровий номер 3224682000:04:008:0004, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Горошківської сільської ради Тетіївського району Київської області, яка належала ОСОБА_3 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку, виданого 22.10.2004 року Тетіївським районним відділом земельних ресурсів (а.с.7).
Позивач ОСОБА_1 претендує на вищезазначене спадкове майна як спадкоємець за заповітом після смерті ОСОБА_3 , що підтверджується копією заповіту складеного та посвідченого 17.11.2017 року державним нотаріусом Тетіївської районної державної нотаріальної контори Київської області Васалатьєвою О.А. (а.с. 6).
Із наданої ОСОБА_1 копії письмового роз`яснення по спадковому договору, виданого державним нотаріусом Тетіївської державної нотаріальної контори Давидовою С.М. 22.02.2023 року № 202/02-31 вбачається, що оскільки ОСОБА_1 заяву про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 до нотаріальної контори в установлений законом строк не подав, на день смерті з нею не був зареєстрований, тому пропустив строк для прийняття спадщини. Крім того, зазначено, що спадкова справа до майна ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , заведена 29.06.2022 року за № 185/2022 (а.с. 9).
Як підставу пропуску строку для прийняття спадщини, позивач вказує, що шестимісячний строк для прийняття спадщини був пропущений з поважних причин, оскільки про наявність заповіту дізнався лише в лютому 2023 року.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Вирішуючи даний спір, суд застосовує норми спадкового права Цивільного кодексу України та враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. При цьому прийняття спадщини з умовою чи із застереженням не допускається.
Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Судом встановлено, що позивач вищезазначених вимог закону не дотримався та після відкриття спадщини не подав своєчасно до нотаріальної контори заяву.
Відповідно до ч. 1 ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
При цьому, вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини кожної справи.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Разом з тим, пунктом 24 постанови №7 Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», роз`яснено, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Відповідно до ч.1 ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства, досліджених доказів, з огляду на встановлені під час підготовчого засідання обставини, суд вбачає поважними причини пропуску строку позивачем для звернення із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса і вважає за можливе визначити позивачу додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини тривалістю в два місяці з дня набрання рішенням законної сили, який суд вважає достатнім для подання відповідної заяви.
На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 10, 12, 76, 81, 200, 247, 264-268, 354 ЦПК України, статтями 1216, 1217, 1268-1270,1272 ЦК України, суд
вирішив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженцю с. Горошків Тетіївського району Київської області, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , додатковий строк терміном два місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя С.В. Мандзюк
Суд | Тетіївський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 18.04.2023 |
Оприлюднено | 20.04.2023 |
Номер документу | 110291462 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Тетіївський районний суд Київської області
Мандзюк С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні