ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.04.2023 року м. Дніпро Справа № 912/934/22
Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Березкіної О.В.(доповідача),
суддів: Антоніка С.Г., Дарміна М.О.
розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні Центрального апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Фермерського господарства "БАЗ.І.С."
на рішення господарського суду Кіровоградської області від 07.12.2022 року у справі №912/934/22
до відповідача: Фермерського господарства "БАЗ.І.С."
за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія
про стягнення 2 279, 71 грн та зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі філії "Енергозбут" Акціонерне товариство "Українська залізниця" звернувся до Фермерського господарства "БАЗ.І.С." із позовом про стягнення заборгованості в загальному розмірі 2 279,71 грн., з яких: 1 726,60 грн. основний борг за послуги з розподілу електричної енергії, 36,27 грн. 3 % річних, 238,55 грн. інфляційні втрати та 278,29 грн. пені; та зобов`язати відповідача забезпечити безперешкодний доступ позивачу до електроустановки відповідача для контролю за рівнем споживання електричної енергії, проведення технічної перевірки обладнання вузла обліку електроенергії, контрольного огляду та/або заміни вузла обліку електричної енергії на об`єкті, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії.
Рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 07.12.2022 року у справі №912/934/22 позов задоволено частково.
Суд стягнув з Фермерського господарства "БАЗ.І.С." на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі філії "Енергозбут" Акціонерного товариства "Українська залізниця" 1 726, 60 грн. основного боргу, 265, 83 грн. пені, 34, 11 грн. 3% річних та 238, 55 грн. інфляційних втрат, а також 2 465, 09 грн. судового збору.
В решті частини позовних вимог суд відмовив.
Суд стягнув з Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі філії "Енергозбут" Акціонерного товариства "Українська залізниця" на користь Фермерського господарства "БАЗ.І.С." 5 000, 00 грн. витрат на професійну правничу допомогу.
Не погодившись з рішенням суду, відповідач Фермерське господарство "БАЗ.І.С." звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати рішення господарського суду Кіровоградської області від 07.12.2022 року по справі № 912/934/22 в задоволеній частині вимог та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Стягнути з позивача на користь відповідача понесені судові витрати та 10 000 грн. витрат на надання правничої допомоги.
В обґрунтування своєї скарги апелянт посилається на невідповідність висновків обставинам справи, порушення норм матеріального права, неповне з`ясування доказів по справі.
Зокрема, апелянт вважає, що Позивачем не доведено та матеріали справи не містять жодного доказу, який підтверджує, що Позивач являється Оператором системи розподілу по відношенню до Відповідача.
Позивачем по справі не надано до суду доказів того, що у нього на балансі є необхідне обладнання системи розподілу електроенергії визначеної ЗУ «Про ринок електричної енергії», що безумовно могло б свідчити про те, що АТ «Укрзалізниця» являється або може бути оператором системи розподілу по відношенню до ФГ ««БАЗ.І.С.»
Апелянт зазначає, що судом не враховано той факт, що згідно Правил роздрібного ринку, якщо точка розподілу електроустановки належить споживачу, то з ним має бути укладений договір в обов`язковому порядку з урахуванням індивідуально наявних особливостей системи ліній, допоміжного обладнання та обладнання для трансформації та перемикань, в противному випадку не допускається розподіл (передача) електричної енергії.
В свою чергу суд першої інстанції вказані вимоги Закону проігнорував та стягнув заборгованість за відсутністю укладеного договору, за відсутністю технічних умов на приєднання разом з проектом договору про приєднання, доказів підключення електроустановок Відповідача до електричної мережі, паперового примірника укладеного договору про надання послуг з розподілу та паспорту точки розподілу.
Також апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, а саме: ігноруючи вимоги ст. 80 ГПК України, суд першої інстанції без достатніх на те підстав та без наявності клопотання Позивача про визнання поважними причин неподання учасником справи доказів, долучив до матеріалів справи, 26.10.2022 року, тобто, після закриття підготовчого провадження 21.10.2022 року, додаткові письмові пояснення разом з додатками на 21 аркуші.
Апелянт вважає, що суд безпідставно залишив без задоволення клопотання відповідача про витребування в Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, засвідчені належним чином копії документів, які подавалися АТ «Укрзалізниця» в порядку та на умовах визначених Порядком встановлення (формування) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а питання щодо правомірності застосування до Позивача тарифу, затвердженого постановами НРЕКП взагалі недосліджено судом першої інстанції.
Всі ці обставини, на думку апелянта, є підставами для скасування рішення господарського суду Кіровоградської області від 07.12.2022 року по справі № 912/934/22 в задоволеній частині позовних вимог та відмови в цій частині.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.01.2023 року у даній справі визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя Березкіна О.В. (доповідач), судді: Іванов О.Г., Дармін М.О.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 03.02.2023 року було залишено апеляційну скаргу без руху .
16.02.2023 року до канцелярії Центрального апеляційного господарського суду від Фермерського господарства "БАЗ.І.С." надійшло клопотання про усунення недоліків апеляційної скарги, надано належні докази направлення позивачу та третій особі копії апеляційної скарги листом з описом вкладення.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 20.02.2022 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною Фермерського господарства "БАЗ.І.С." на рішення господарського суду Кіровоградської області від 07.12.2022 року у справі №912/934/22. Призначено розглянути апеляційну скаргу у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами, в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 270 Господарського процесуального кодексу України у суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у цій главі.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше (ч. 5 ст. 252 ГПК України).
Для цілей цього Кодексу малозначними справами є: 1) справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 2) справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч.5 ст.12 ГПК України).
Відповідно до ч. 13 ст. 8 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Відповідно до пункту 2.4.6 Засад використання автоматизованої системи документообігу суду у Центральному апеляційному господарському суді, затверджених рішенням, оформленим протоколом зборів суддів Центрального апеляційного господарського суду №2 від 08.10.18р. зі змінами, у зв`язку з відпусткою судді Іванова О.Г. призначено автоматичну зміну складу колегії суддів у судовій справі № 912/934/22.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.04.2023 року у даній справі визначена колегія суддів у складі: головуючий, суддя Березкіна О.В. (доповідач), судді Дармін М.О., Антонік С.Г.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 17.04.2023 року прийнято апеляційну скаргу Фермерського господарства "БАЗ.І.С." на рішення господарського суду Кіровоградської області від 07.12.2022 року у справі №912/934/22 до провадження колегією суддів у складі : головуючий, суддя Березкіна О.В. (доповідач), судді Дармін М.О., Антонік С.Г.
Позивачем - Акціонерним товариством "Українська залізниця" в особі філії "Енергозбут" Акціонерного товариства "Українська залізниця" надано відзив на апеляційну скаргу відповідача, в якому зазначено, що судом першої інстанції в повному обсязі досліджено матеріали справи, прийнято вірне рішення у відповідності до норм чинного законодавства, доводи відповідача, в свою чергу, які зазначені в апеляційній скарзі, є безпідставними та необґрунтованими. Просив залишити рішення Господарського суду Кіровоградської області від 07.12.2022 року по справі № 912/934/22 в частині задоволення позову про стягнення з ФГ «БАЗ.І.С.» на користь АТ Укрзалізниця» 1726.60 грн - основного боргу, 265.83 грн -пені, 34,11 грн -3 % річних та 238.55 інфляційних втрат, а також 2 465.09 грн. судового збору без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення ( відзив на апеляційну скаргу).
Колегія суддів, переглянувши справу за наявними у ній доказами, що стосуються фактів, викладених в апеляційній скарзі, в межах доводів та вимог апеляційних скарг, зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 06.12.2012 між Одеською залізницею (постачальник) та ФГ "БАЗ.І.С." укладено договір постачання електричної енергії № 73, за умовами якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з дозволеною потужністю 87,0 кВт на клас напруги ІІ, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору (том 1 а.с. 25-28).
Згідно вказаного договору, точка продажу електричної енергії: на контактах підключення кабелів в РЩ-0,4 кВт КТП-250/6 № 28.
Строк дії договору до 31.12.2012 з автоматичним продовженням у разі відсутності заяви про його припинення чи перегляд.
08.11.2018 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), прийнято постанову № 1395, з урахуванням змін від 07.12.2018, згідно якої анульовано АТ "Українська залізниця" (код ЄДРПОУ 40075815) ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії (передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами) та ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, видані відповідно до постанови НКРЕКП від 19 лютого 2016 року N 213, на підставі пункту 13 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ринок електричної енергії" (пункт 2 постанови).
Видано АТ "Українська залізниця" ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності відповідно до додатка (пункт й постанови).
Зобов`язано АТ "Українська залізниця" до 01.01.2019 укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії зі споживачами, електроустановки яких приєднані до системи розподілу електричної енергії АТ "Українська залізниця", та договори електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії з електропостачальниками, які мають намір здійснювати діяльність з постачання електричної енергії таким споживачам, із відкладальною умовою набрання ними чинності з 01 січня 2019 року (пункт 3 постанови).
Пункти 1, 2 постанови набирають чинності з 01 січня 2019 року.
ФГ "БАЗ.І.С." подано до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія заяву-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг з 01.01.2019 по об`єкту - Лісний масив, 1 Дмитрівська сільська рада, відповідно до якої, вказано про приєднання до умов Договору на умовах комерційної пропозиції Постачальника (т. 2 а.с. 19).
У заяві вказано найменування Оператора, з яким укладено договір розподілу електричної енергії - АТ "Укрзалізниця".
Заявою передбачено, що за кожним об`єктом споживача надається окремі ЕІС-коди точок комерційного обліку. Якщо таких точок більше однієї, їх перелік наводиться у додатку до заяви-приєднання.
Листом від 10.11.2020 № 976 Товариство з обмеженою відповідальністю "Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія повідомлено ФГ "БАЗ.І.С." про припинення з 01.01.2021 договору № 902 від 01.01.2019, у зв`язку з неможливістю згідно діючого законодавства проводити розрахунки на умовах договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (т. 2 а.с. 10).
20.11.2020 ФГ "БАЗ.І.С." подано до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія заяву приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу, відповідно до якої відповідач приєднався до умов Договору на умовах комерційної пропозиції "Вільна ціна" за адресою - Лісний масив, 1, Дмитрівська сільська рада, Знам"янський район (том 2 а.с. 21).
Згідно вказаної заявки, відомості щодо оператора, з яким споживачем укладено договір розподілу електричної енергії, не зазначено.
Комерційною пропозицією "Стандарт" до Договору про постачання електричної енергії споживачу № 902 від 01.01.2019 передбачено, що послуги з розподілу електричної енергії оператору системи розподілу здійснює споживач (т. 2 а.с. 22).
25.03.2020 між АТ "Українська залізниця" в особі філії "Енергозбут", як оператором системи розподілу (ОСР) і Товариством з обмеженою відповідальністю "Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія, як з постачальником електричної енергії споживачу, що діє на підставі ліцензії, виданої постановою НКРЕКП від 27.12.17 № 1469, укладено договір електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії з додатками (том 1 а.с. 135-151).
Згідно вказаного договору, цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу електричної енергії споживачам постачальника як послуги ОСР.
За вказаним договором АТ "Українська залізниця" в особі філії "Енергозбут" надає, у тому числі, послуги з розподілу електричної енергії споживачам Товариства з обмеженою відповідальністю "Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія, які входять в балансуючу групу постачальника згідно з реєстром за ЕІС- кодами споживачів та їх точок вимірювання (пункт 2.1.).
Постачальником здійснюється оплата послуг з розподілу з сукупністю споживачів, яким згідно з договорами про постачання електричної енергії, розподіл забезпечує постачальник (пункт 3.2.).
Строк дії договору до 31.12.2020 з можливістю його автоматичної пролонгації у разі відсутності заяви про його розірвання (пункт 9.4.).
Згідно відмітки на заяві-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії зазначено про її вручення директору ФГ "БАЗ.І.С." 20.12.2018 у двох примірниках, на що він відповів, що ознайомиться (том 1 а.с. 132).
Листом від 25.01.2021 № 30 АТ "Укрзалізниця" в особі Філії "Енергозбут" направлено ФГ "БАЗ.І.С." для підписання проект договору № 210105030073 споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (том 1 а.с. 152).
На вказаному листі наявна відмітка про його отримання відповідачем 25.01.2021.
Листом від 05.03.2021 № 209 АТ "Укрзалізниця" в особі Філії "Енергозбут" нагадало ФГ "БАЗ.І.С." про вручення проекту договору та необхідність його підписання. Попереджено про припинення постачання електричної енергії у разі, якщо договір не буде укладено. (том 1 а.с. 153, 154).
Листом від 19.07.2021 № УУЦ-17/2639 АТ "Укрзалізниця" в особі Філії "Енергозбут" направлено ФГ "БАЗ.І.С." проект договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії № ЕЕЦ 210105030073 та додатки до такого договору (том 1 а.с. 155-157, том 2 а.с. 58-76, 88-108).
На лист від 19.07.2021 ФГ "БАЗ.І.С." надано відповідь у листі від 03.08.2021 № 22 про відмову у підписанні проекту договору № 210105030073 споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, через те, що не завершений розгляд скарги господарства до НКРЕКП щодо незаконного приєднання субспоживачів до електромереж фермерського господарства (том 1 а.с. 133). Також вказано про неправильне відображення в проекті договору межи розподілу.
15.07.2021 відбулось засідання Комісії інформаційно-консультативного центру філії "Енергозбут" АТ "Укрзалізниця", що оформлено протоколом № 3 та на якому взяв участь голова ФГ "БАЗ.І.С." (том 1 а.с. 79-86).
На вказаному засіданні прийнято рішення, серед яких: визнано фактичну наявність КТП-160/6/0,4 замість КТП-250/6/0,4 кВ та визнано балансову належність за ФГ "БАЗ.І.С."; передбачено врегулювати відносини між АТ "Укрзалізниця" і ФГ "БАЗ.І.С." та субспоживачами шляхом укладання договорів про надання послуг з розподілу електричної енергії на основі діючих договорів з постачання та користування електричною енергією, з урахуванням виявлених на засіданні фактичних обставин.
За період з лютого 2021 по червень 2022 позивачем оформлено рахунки для оплати відповідачем послуг з розподілу електричної енергії на загальну суму 1 726,60 грн (том 1 а.с. 25-50).
16.12.2021 АТ "Укрзалізниця" в особі Філії "Енергозбут" оформлено попередження директору ФГ "БАЗ.І.С." про припинення послуги з розподілу електричної енергії, у зв`язку: наявністю заборгованості за надані послуги розподілу за період лютий-листопад 2021 в розмірі 804,04 грн.; не укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електроенергії; невиконання обґрунтованих вимог щодо своєчасного проведення перевірки засобів вимірювальної техніки (том 1 а.с. 32-33).
На останньому аркуші вказаного попередження зазначено, що керівник ФГ "БАЗ.І.С." від підпису про отримання відмовився.
Звертаючись до Фермерського господарства "БАЗ.І.С." із позовом про стягнення заборгованості в загальному розмірі 2 279,71 грн., з яких: 1 726,60 грн. основний борг за послуги з розподілу електричної енергії, 36,27 грн. 3 % річних, 238,55 грн. інфляційні втрати та 278,29 грн. пені та зобов`язання відповідача забезпечити безперешкодний доступ позивачу до електроустановки відповідача для контролю за рівнем споживання електричної енергії, проведення технічної перевірки обладнання вузла обліку електроенергії, контрольного огляду та/або заміни вузла обліку електричної енергії на об`єкті, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії, позивач Акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі філії "Енергозбут" Акціонерного товариства "Українська залізниця" посилався на невиконання ФГ "БАЗ.І.С." з лютого 2021 року умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, укладеного з позивачем, в частині оплати вартості послуги з розподілу (передачі) електричної енергії та про порушення вимог Закону України "Про ринок електричної енергії" і Правил роздрібного ринку електричної енергії щодо доступу до об`єкта електроживлення.
Задовольняючи позовні вимоги частково та стягуючи на користь позивача заборгованість, господарський суд першої інстанції виходив з того, що відповідач споживав електричну енергію, що в силу підпункту 2.1.7. п. 2.1. ПРРЕЕ, є приєднанням до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування), а відповідач, як оператор системи розподілу, має право вимагати виконання умов договору.
Крім того, суд зазначив, що відсутність договору в паперовій формі не виключає обставини його укладення у порядку, передбаченому ПРРЕЕ.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог в частині зобов`язання відповідача забезпечити безперешкодний доступ позивачу до електроустановки відповідача для контролю за рівнем споживання електричної енергії, проведення технічної перевірки обладнання вузла обліку електроенергії, контрольного огляду та/або заміни вузла обліку електричної енергії на об`єкті, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії, господарський суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не підтверджено відповідними доказами обставини недопуску та не доведено вчинення всіх необхідних дій для припинення чи обмеження споживання електричної енергії, а при складені актів про недопуск 18 і 28.05.2021 та 11.01.2022 не дотримано вимоги щодо їх складення, з підстав чого у суду відсутні підстави для висновку про їх дійсність.
Згідно зі ст. 269 ГПК України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Оскільки рішення суду оскаржується лише в частині стягнення заборгованості за послуги з розподілу електричної енергії, колегія суддів саме в цій частині здійснює апеляційний перегляд рішення суду першої інстанції.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції в оскаржуваній частині з огляду на наступне.
Згідно Закону України "Про ринок електричної енергії", оператор системи розподілу - юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності; споживач - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання (ст. 1).
Оператор системи розподілу та споживач є учасниками ринку електричної енергії.
За вимогами ст. 4 Закону, учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.
В силу положень ст. 45 Закону України "Про ринок електричної енергії", розподіл електричної енергії здійснюється оператором системи розподілу. Діяльність з розподілу електричної енергії підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства. Оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на недискримінаційних засадах відповідно до цього Закону, кодексу систем розподілу та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Оператор системи розподілу, зокрема: надає послуги з розподілу електричної енергії з дотриманням встановлених показників якості надання послуг; забезпечує комерційний облік відповідно до цього Закону, правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; має право своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за надані послуги з розподілу електричної енергії та інші послуги, надані на ринку електричної енергії.
Частиною 1 ст. 47 Закону передбачено, що оператору системи розподілу забороняється здійснювати діяльність з виробництва та/або передачі, та/або постачання електричної енергії, крім випадків, визначених частиною одинадцятою цієї статті.
Положеннями ст. 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" унормовано, що споживач має право, зокрема: купувати електричну енергію для власного споживання за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку, за умови укладення ним договору про врегулювання небалансів та договору про надання послуг з передачі електричної енергії з оператором системи передачі, а у разі приєднання до системи розподілу - договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу; або купувати електричну енергію на роздрібному ринку у електропостачальників або у виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії на об`єктах розподіленої генерації, за правилами роздрібного ринку.
Споживач зобов`язаний надавати постачальникам послуг комерційного обліку, з якими він уклав договір, доступ до своїх електроустановок для здійснення монтажу, технічного обслуговування та зняття показників з приладів обліку споживання електричної енергії.
Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 14.03.2018 N312 (далі - ПРРЕЕ), врегульовано взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Згідно розділу ІІ ПРРЕЕ результатом розподілу (передачі) електричної енергії на роздрібному ринку є забезпечення можливості отримання відповідним суб`єктом роздрібного ринку електричної енергії необхідного обсягу електричної енергії та рівня електричної потужності із забезпеченням параметрів якості електропостачання, які відповідають установленим стандартам, та категорії надійності електрозабезпечення відповідно до договору в точках приєднання електроустановок учасників роздрібного ринку (пп. 2.1.1. п. 2.1.).
Оператор системи зобов`язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи. Не допускається розподіл (передача) електричної енергії до точки розподілу електроустановки споживача за відсутності діючого договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з таким споживачем, крім випадку здійснення розподілу (передачі) електричної енергії оператором системи до власних електроустановок. (пп. 2.1.2. п. 2.1.).
Договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил. За ініціативою однієї із сторін договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії оформлюється в паперовій формі. (пп. 2.1.5. п. 2.1.).
У пп. 2.1.7. п. 2.1. ПРРЕЕ унормовано, що у разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії споживач не має права використовувати електричну енергію із системи розподілу/передачі та має подати оператору системи письмову заяву про припинення розподілу/передачі електричної енергії на його об`єкт.
Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.
Підпунктом 2.1.6. п. 2.1. ПРРЕЕ передбачено, що договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії в частині розрахунків за послуги оператора системи діє, якщо згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією відповідного електропостачальника оплату послуг з розподілу (передачі) електричної енергії забезпечує споживач.
Договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії в частині розрахунків за послуги оператора системи призупиняється (тимчасово не діє) у разі постачання електричної енергії споживачу постачальником універсальних послуг, або якщо згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією відповідного електропостачальника оплату послуг з розподілу (передачі) електричної енергії забезпечує електропостачальник.
Згідно з підпунктом 5.1.1. пункту 5.1. розділу V ПРРЕЕ, оператор системи має право, зокрема: на безперешкодний доступ (за пред`явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору.
За змістом підпункту 5.5.5 пункту 5.5. розділу V ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до об`єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору.
Як вбачається з матеріалів справи, ФГ "БАЗ.І.С." є споживачем в розумінні Закону України "Про ринок електричної енергії", який купує електричну енергію для власного споживання на об`єкт за адресою: Лісний масив, 1, с. Дмитрівка, Знам`янський район, Кіровоградська область.
Постачання електричної енергії на вказаний об`єкт здійснювалось АТ "Українська залізниця" за договором про постачання електричної енергії № 73 від 06.12.2012.
Внаслідок змін, що відбулись в законодавстві з прийняттям Закону України "Про ринок електричної енергії", відокремлено оператора системи розподілу та визначено окремо поняття "розподіл електричної енергії".
За наведеним Законом оператору системи розподілу забороняється здійснювати діяльність з виробництва та/або передачі, та/або постачання електричної енергії, крім випадків, визначених частиною одинадцятою цієї статті.
Відповідно до постанови НКРЕКП від 08.11.2018 № 1395 "Про видачу АТ Укрзалізниця" ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з розподілу електричної енергії (передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом", АТ "Укрзалізниця" є оператором системи розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності відповідно до додатка.
Згідно додатка до вказаної постанови передбачена, зокрема, Кіровоградська область м. Знам"янка та Знам"янський район, з переліком відповідних розподільчих мереж, пристроїв тощо, серед яких - Центральна розподільча підстанція (ЦРП) - 35/10/6 кВ, посилання на яку зазначено в Акті розмежування до проекту договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії № ЕЕЦ 210105030073 (том 2 а.с. 98).
Отже, АТ "Українська залізниця" з 01.01.2019 припинено постачання електричної енергії на об`єкт відповідача, натомість, отримано статус оператора системи розподілу, у тому числі на зазначеній вище території.
Як встановлено матеріалами, ФГ "БАЗ.І.С." з 01.01.2019 продовжено отримання електричної енергії за відповідною адресою на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, укладеного з ТОВ "КОЕК" шляхом подання заяви-приєднання.
Згідно вказаної заяви вказано оператором, з яким споживачем ФГ "БАЗ.І.С." укладено договір розподілу електричної енергії - АТ "Укрзалізниця". Як повідомлено в поясненнях до суду ТОВ "КОЕК" та що відповідає вимогам законодавства, до вартості електричної енергії, оплату якої здійснював відповідач, включалась складова з оплати послуги з розподілу електричної енергії.
За підпунктом 1.2.6. пункту 1.2. ПРРЕЕ в редакції, які діяли на 01.01.2019, у разі постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг послугу з розподілу (передачі) електричної енергії для потреб споживачів, електроустановки яких приєднані на території діяльності відповідного оператора системи, оплачує відповідний електропостачальник за усією сукупністю зазначених споживачів, постачання яким здійснює постачальник універсальних послуг. При цьому ціни на електричну енергію, що постачається споживачам постачальниками універсальних послуг включають, у тому числі, ціни (тарифи) на послуги оператора системи передачі та оператора системи розподілу відповідно до укладених договорів про надання відповідних послуг.
Одночасно, як вже зазначено, згідно з пунктом 2.1.5. п. 2.1. ПРРЕЕ договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії в частині розрахунків за послуги оператора системи призупиняється (тимчасово не діє) у разі постачання електричної енергії споживачу постачальником універсальних послуг.
З 01.01.2021 зазначений вище договір постачання електричної енергії постачальником останньої надії припинено та ФГ "БАЗ.І.С." укладено з ТОВ "КОЕК" договір про постачання електричної енергії споживачу на умовах комерційної пропозиції "Вільна ціна".
Згідно вказаної пропозиції передбачено, що оплату за послуги з розподілу електричної енергії здійснює відповідач самостійно оператору системи розподілу.
Наведені вище фактичні обставини та відповідні положення Закону України "Про ринок електричної енергії і ПРРЕЕ свідчать про те, що ФГ "БАЗ.І.С." приєднаний до системи розподілу оператора АТ "Українська залізниця" та отримуючи електричну енергію, отримує послуги з її розподілу оператором АТ "Українська залізниця" .
Матеріали справи не містять доказів, які б свідчили про отримання ФГ "БАЗ.І.С." електричної енергії в іншому порядку ніж через систему розподілу АТ "Українська залізниця". Також відсутні докази щодо іншого оператора системи розподілу, а тому, доводи апелянта про відсутність доказів того, що позивач є оператором системи розподілу, є неспроможними і спростовуються зазначеними доказами.
Доводи апелянта про те, що позивач не надав суду доказів наявності у нього необхідного обладнання, яке б підтверджувало можливість АТ «Укрзалізниця» бути оператором системи розподілу по відношенню до ФГ «БАЗ.І.С.» є безпідставними, оскільки статус Оператора системи розподілу Акціонерному товариству «Українська залізниця» надано Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (надалі - НКРЕКП) від 08.11.2018, № 1395 «Про видачу ПАТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ» ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензії з розподілу електричної енергії (передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами) і постачання електричної енергії за регульованими тарифами.» та Постановою НКРЕКП від 07.12.2018 № 1669 «Про зміни в Постанову НКРЕКП від 08.11.2018, №1395».
В той же час, наявність КТП -160/66/0.4 у власності Відповідача, не робить його оператором системи розподілу і тим більше не впливає на тарифи за послуги з розподілу електричної енергії, що встановлює Регулятор для Позивача.
Крім того, колегія суддів вважає безпідставними доводи апелянта про те, що відсутність укладеного між сторонами договору у паперовій формі, виключає можливість стягнення за послуги з розподілу електричної енергії, з огляду на наступне.
Так, згідно ПРРЕЕ договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил.
Пунктом 4 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 про затвердження ПРРЕЕ передбачено, що надання такої заяви-приєднання є пропозицією споживачу про приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах діючого договору про користування або постачання електричної енергії (індивідуальні характеристики об`єкта, потужність, клас надійності, ідентифікаційні коди, особливості обліку тощо). Договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.
Окрім того, в підпункті 2.1.7. п. 2.1. ПРРЕЕ передбачено, що фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.
Як вбачається з матеріалів справи, правовідносини між АТ "Українська залізниця" та ФГ "БАЗ.І.С." на ринку електричної енергії є тривалими, починаючи ще з постачання позивачем відповідачу електричної енергії, що передбачало передачу та розподіл електричної енергії.
В матеріалах справи наявна копія заяви-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії з відміткою посадової особи позивача про її вручення директору ФГ "БАЗ.І.С.".
Згідно вказаної заяви зазначено про приєднання до договору, розміщеного на сайті оператора за посиланням www.uz.gov.ua в разі відсутності письмових заперечень з 01.01.2019.
З 01.01.2019 відповідач приєднався до договору постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг із зазначенням в заяві-приєднання оператора, з яким укладено договір розподілу електричної енергії, АТ "Укрзалізниця".
Тобто, при укладенні договору постачання електричної енергії з новим постачальником, що було обумовлено відповідними змінами в законодавстві, ФГ "БАЗ.І.С." визнано обставини наявності з позивачем договору розподілу.
Згідно ПРРЕЕ, у разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії споживач не має права використовувати електричну енергію із системи розподілу/передачі та має подати оператору системи письмову заяву про припинення розподілу/передачі електричної енергії на його об`єкт.
Відповідно до підпункту 2.1.2. пункту 2.1. ПРРЕЕ, не допускається розподіл (передача) електричної енергії до точки розподілу електроустановки споживача за відсутності діючого договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з таким споживачем, крім випадку здійснення розподілу (передачі) електричної енергії оператором системи до власних електроустановок.
Разом з цим, як слідує з матеріалів справи, відповідач споживав електричну енергію, що, крім того, в силу підпункту 2.1.7. п. 2.1. ПРРЕЕ, є приєднанням до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування), умови якого з усіма додатками розміщено на сайті оператора за посиланням www.uz.gov.ua, доступ до якого відкритий та не обмежений.
За даними вказаного сайту, остання редакція договору уведена в дію наказом філії "Енергозбут" АТ "Укрзалізниця" від 05.08.2020 № 122.
Відсутність договору в паперовій формі не виключає обставини його укладення у наведеному вище порядку. При цьому, в підпункті 2.1.5. пункту 2.1. ПРРЕЕ передбачено, що сторони можуть за взаємною згодою оформляти в установленому цими Правилами порядку додатки до договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, в яких узгоджуються організаційні та технічні особливості розподілу електричної енергії. Тобто, додатки до договору оформляються за згодою.
Як встановлено судом, АТ "Українська залізниця" мала попередньо укладений з відповідачем договір постачання електричної енергії, який передбачав індивідуальні характеристики об`єкта (електроустановки), а тому використано наявну у нього інформацію.
У відповідь на лист позивача від 19.07.2021 про надсилання для підписання проекту договору з усіма додатками, відповідач не висловив заперечень з приводу наведених характеристик та у листі від 03.08.2021 зазначив лише про неправильне відображення меж розподілу і про можливість подальшого розгляду питань лише після вирішення НКРЕКП скарги щодо незаконного приєднання субспоживачів до електромереж господарства.
З огляду на вищезазначене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про підтвердження матеріалами справи обставин укладення ФГ "БАЗ.І.С." з АТ "Українська залізниця" договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Згідно умов даного договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, примірник якого долучено до матеріалів справи та який відповідає змісту договору, розміщеного на сайті АТ "Українська залізниця" за посиланням www.uz.gov.ua, і не суперечить типовому договору згідно ПРРЕЕ, визначено, зокрема, наступне:
- Оператор системи надає Споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом систем передачі, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №309, та Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №310, за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу (передачі) електричної енергії за об`єктом споживача, який є Додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи (пункту 2.1.)
- Облік (у тому числі приладовий) електричної енергії, що передається Оператором системи розподілу та споживається Споживачем на межі балансової належності об`єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року N 311 (далі - Кодекс комерційного обліку) та з урахуванням вимог цього Договору. За розрахункову одиницю розподіленого та спожитого обсягу електричної енергії береться одна кіловат година (кВт·год). (пункт 3.1.).
- За підсумками розрахункового місяця Оператор системи (Постачальник послуг комерційного обліку) забезпечує визначення обсягу електричної енергії за точками комерційного обліку Споживачу не залежно від того, хто є власником комерційного засобу (засобів) обліку, та в установленому порядку передає ці дані Адміністратору комерційного обліку для можливості їх використання суб`єктами ринку електричної енергії, у тому числі постачальником Споживача. Дані комерційного обліку щодо обсягу електричної енергії за розрахунковий місяць зазначаються Оператором системи розподілу в особистому кабінеті Споживача (за умови його запровадження) та/або в рахунку про сплату послуги за цим Договором, у тому числі якщо оплату за цим договором забезпечує електропостачальник споживача. (пункт 3.2.).
- Визначений обсяг розподіленої (спожитої) електричної енергії за підсумками розрахункового місяця передається Адміністратору комерційного обліку у встановленому Кодексом комерційного обліку порядку для включення в місячний баланс електричної енергії ОЕС України і є підставою для його використання у взаємовідносинах між суб`єктами ринку електричної енергії, у тому числі для взаєморозрахунків між Споживачем та його постачальником. За наявності розбіжностей у частині визначення обсягу розподіленої та спожитої електричної енергії вони підлягають урегулюванню відповідно до Кодексу комерційного обліку або в судовому порядку. До вирішення цього питання величина обсягу розподіленої та спожитої електричної енергії встановлюється відповідно до даних Оператора системи розподілу (пункт 3.5.).
- Тариф (ціна) на послугу з розподілу (передачі) електричної енергії та терміни оплати послуги зазначаються в Додатку 4 "Порядок розрахунків за послугу з розподілу (передачі) електричної енергії" (пункт 5.3.).
- Споживач оплачує послугу з розподілу (передачі) Оператору системи якщо згідно з умовами договору про постачання Споживач забезпечує оплату послуги з розподілу (передачі), або купує електричну енергію для власного споживання за двостороннім договором та на організованих сегментах ринку. Постачальник оплачує послугу з розподілу (передачу) Оператору системи якщо згідно з умовами договору про постачання оплату послуги з розподілу (передачі) забезпечує Постачальник (пункт 5.4.).
- Оператор системи має право: на отримання від Споживача своєчасної оплати за надання послуги з розподілу (передачі) електричної енергії; на безперешкодний доступ (за пред`явленням службового посвідчення) до електричних установок Споживача для проведення технічної перевірки та контрольного огляду вузла вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого ПРРЕЕ порядку та умов договору; складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) Споживача умовам договору про розподіл електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці (пункт 7.1.).;
- Споживач зобов`язується: виконувати умови цього Договору; забезпечувати доступ представникам Оператора системи, які пред`явили свої службові посвідчення, до свого об`єкта для обстеження вузла вимірювання, електроустановок та електропроводки; у разі здійснення оплати за послугу з розподілу (передачу) безпосередньо Оператору системи здійснювати таку оплату у терміни передбачені Додатком 4 до цього Договору (пункт 6.2.).
- За внесення платежів Споживачем, що не є побутовим, передбачених цим Договором, з порушенням термінів, визначених додатком 4 до цього Договору, у разі, якщо главою 5 цього Договору передбачено, що оплату за послугу з розподілу здійснює споживач безпосередньо Оператору системи, Споживач сплачує оператору системи пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати. Сума пені зазначається у розрахунковому документі окремим рядком (пункт 8.5.).
- Цей Договір набирає чинності з дня приєднання Споживача до умов цього договору і діє протягом 1 року, якщо інший термін не зазначено в заяві-приєднання. Договір вважається продовженим на кожен наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов. (пункт 11.1.).
Згідно додатку 4 "Порядок розрахунків":
- Сума оплати послуг з розподілу (передачі) визначається виходячи з обсягу електричної енергії, розподіленої Оператором системи розподілу, та тарифу на розподіл (передачу) електричної енергії, що діяв у розрахунковому періоді (пункт 2).
- Тарифи (ціни) за послуги з розподілу (передачі) електричної енергії на ринку електричної енергії встановлюються Регулятором та розміщуються на офіційному веб-сайті Оператора системи розподілу (пункт 3).
- Споживач здійснює повну оплату вартості обсягу електричної енергії, заявленого на відповідний розрахунковий період, наступним чином:
попередня оплата здійснюється Споживачем самостійно - за 5 днів до початку розрахункового періоду з наступним перерахунком (остаточним розрахунком), що проводиться відповідно до фактичного обсягу розподіленої електричної енергії протягом відповідного розрахункового періоду, 100 % від прогнозованих обсягів споживання електричної енергії на розрахунковий місяць;
остаточний розрахунок за розподілену електричну енергію та інші платежі згідно з умовами цього Договору здійснюються Споживачем на підставі отриманих у Оператора системи розподілу рахунків протягом 5-ти операційних днів з дня їх отримання. (пункт 5).
- За внесення платежів, передбачених цим Договором, з порушенням термінів, визначених п. 5 цього Додатку, Споживач сплачує Оператору системи пеню у розмірі 0,5% від суми простроченого платежу (але не більше подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла на день прострочення) за кожен день прострочення включно по день фактичної оплати, та санкції, що сплачуються відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України (індекс інфляції та 3% річних) (пункт 10).
- У разі неотримання Споживачем протягом 2-х робочих днів після останнього дня розрахункового періоду рахунків на оплату в паперовому вигляді Оператор системи розподілу на 3-й день надсилає їх поштовим зв`язком, факсимільним зв`язком або електронною поштою. Споживач зобов`язаний переглядати електронну пошту, визначену в реквізитах Договору та в реквізитах цього додатку до Договору. У разі неотримання Споживачем рахунків протягом 3-хробочих днів після останнього дня розрахункового періоду Споживач зобов`язаний повідомити про це Оператора системи розподілу на 4-й день після останнього дня розрахункового періоду, у разі не повідомлення Оператора системи розподілу Споживачем рахунки вважаються отриманими. У разі оплати рахунків готівкою в призначені платежу обов`язково вказувати вид заборгованості та згідно з яким рахунком (повний номер рахунку) проводиться оплата. (пункт 12).
Як встановлено матеріалами справи, АТ "Українська залізниця" виписано ФГ "БАЗ.І.С." рахунки для оплати послуг з розподілу за період з лютого 2021 по червень 2022, а саме:
за лютий 2021 в сумі 152,45 грн. з ПДВ на кількість кВт.год 140;
за березень 2021 в сумі 130,67 грн. з ПДВ на кількість кВт.год 120;
за квітень 2021 в сумі 152,45 грн. з ПДВ на кількість кВт.год 140;
за травень 2021 в сумі 43,56 грн. з ПДВ на кількість кВт.год 40;
за червень 2021 в сумі 21,78 грн. з ПДВ на кількість кВт.год 20;
за липень 2021 в сумі 21,78 грн. з ПДВ на кількість кВт.год 20;
за серпень 2021 в сумі 21,78 грн. з ПДВ на кількість кВт.год 20;
за вересень 2021 в сумі 185,41 грн. з ПДВ на кількість кВт.год 200;
за жовтень 2021 в сумі 37,08 грн. з ПДВ на кількість кВт.год 40;
за листопад 2021 в сумі 37,08 грн. з ПДВ на кількість кВт.год 40;
за грудень 2021 в сумі 111,25 грн. з ПДВ на кількість кВт.год 120;
за січень 2022 в сумі 192,16 грн. з ПДВ на кількість кВт.год 180;
за лютий 2022 в сумі 362,95 грн. з ПДВ на кількість кВт.год 340;
за березень 2022 в сумі 106,75 грн. з ПДВ на кількість кВт.год 100;
за квітень 2022 в сумі 128,10 грн. з ПДВ на кількість кВт.год 120;
за травень 2022 в сумі 21,35 грн. з ПДВ на кількість кВт.год 20,
а всього на суму 1 726,60 грн.
При розрахунку вартості послуги з розподілу застосовано тарифи, які затверджено постановами НКРЕКП для 2 класу напруги згідно постанов:
№ 2361 від 09.12.2020 - 907,44 грн/МВт·год (без урахування ПДВ);
№ 2709 від 17.12.2021 - 889,59 грн/МВт·год (без урахування ПДВ).
Зазначений клас напруги відповідає зазначеним позивачем даним в додаткам до договору, не заперечується відповідачем та, крім того, такий клас напруги був визначений в договорі про постачання електричної енергії № 73 від 06.12.2012.
Постанови НКРЕКП № 2361 від 09.12.2020 та № 2709 від 17.12.2021 оприлюдненні на офіційному веб-сайті зазначеного Регулятора і розміщені на сайті АТ "Укрзалізниця".
При цьому, доводи апелянта про те, що суд безпідставно відмовив у дослідженні та витребуванні документів, які надавались позивачем до НКРЕКП для формування тарифів є неспроможними з огляду на наступне.
Так, Законом України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України, до повноважень якого входить встановлення (зміна) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", рішення Регулятора оформлюються постановами, крім рішень щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю, які оформлюються розпорядженнями. Рішення Регулятора є обов`язковими до виконання суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг.
Оскільки відсутні докази оскарження чи визнання рішень Регулятора щодо встановлення тарифів незаконними, господарський суд обґрунтовано прийняв до уваги затверджені тарифи на послуги з розподілу електричної енергії.
Згідно умов договору, остаточний розрахунок здійснюється споживачем на підставі отриманих в оператора рахунків протягом 5-ти операційних днів з дня їх отримання.
Пунктом 12 додатку № 4 до договору передбачено, що у разі неотримання споживачем рахунків протягом 3-х робочих днів після останнього дня розрахункового періоду (календарний місяць), споживач зобов`язаний повідомити про це Оператора системи розподілу на 4-й день після останнього дня розрахункового періоду, у разі не повідомлення Оператора системи розподілу Споживачем рахунки вважаються отриманими.
В матеріалах справи відсутні докази повідомлення відповідачем позивача про неотримання відповідних рахунків, а отже згідно наведених вище правил рахунки вважаються отриманими. Окрім того, у відзиві на позов відповідач не повідомляє про неотримання рахунків для оплати від позивача.
За вказаних обставин суд дійшов обґрунтованого висновку про підтвердження обов`язку відповідача оплатити позивачу послуги з розподілу електричної енергії за період лютий 2021-червень 2022 згідно виписаних рахунків на загальну суму 1 726,60 грн.
Прострочення строку оплати є порушенням зобов`язання, що надає підстави для застосування відповідальності, передбаченої договором та/або законодавством.
Як встановлено, згідно пункту 8.5. договору та пункту 10 додатку № 4 до договору "Порядок розрахунків", за внесення платежів з порушенням термінів, Споживач сплачує Оператору пеню у розмірі 0,5% від суми простроченого платежу (але не більше подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла на день прострочення) за кожен день прострочення включно по день фактичної оплати.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Оскільки відповідач прострочив виконання грошового зобов`язання, господарський суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про стягнення на користь позивача 265,83 грн. пені, 34,11 грн. 3% річних та 238,55 грн. інфляційних втрат.
Інші доводи апеляційної скарги є безпідставними і висновків суду першої інстанції вони не спростовують.
Таким чином, господарський суд Кіровоградської області всебічно, повно, об`єктивно дослідив всі обставини справи, дав їм належну правову оцінку, правильно застосував норми матеріального права, з дотриманням норм процесуального права, що у відповідності до ст. 276 Господарського процесуального кодексу України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без зміни.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на апелянта.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 123, 129, 269, 270, 275,276, 282-284 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Фермерського господарства "БАЗ.І.С." - залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Кіровоградської області від 07.12.2022 року у справі №912/934/22- залишити без змін.
Витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покласти на Фермерське господарство "БАЗ.І.С.".
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і не підлягає касаційному оскарженню крім випадків, передбачених пунктом 2 ч. 3 ст. 287 Господарського процесуального кодексу України.
Головуючий суддя О.В.Березкіна
Суддя М.О.Дармін
Суддя С.Г.Антонік
Суд | Центральний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 19.04.2023 |
Оприлюднено | 20.04.2023 |
Номер документу | 110304570 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Березкіна Олена Володимирівна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Березкіна Олена Володимирівна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Березкіна Олена Володимирівна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Березкіна Олена Володимирівна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Березкіна Олена Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні