19.04.2023
Справа № 482/561/23
Номер провадження 2/482/308/2023
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 квітня 2023 року м. Нова Одеса
Новоодеський районний суд Миколаївської області у складі: головуючого судді Сергієнко С.А., за участю секретаря Шведової Я.О., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Нова Одеса справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Новоодеської міської ради Миколаївської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
17 березня 2023 року представник позивачів звернувся до суду з позовом до Новоодеської міської ради Миколаївської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
У позовній заяві представник позивача посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається із земельної ділянки площею 3,61 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розташована, на території Новоодеської міської ради Миколаївського району Миколаївської області і належала спадкодавцю на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії МК № 058108 від 02.03.2005 року, кадастровий номер 4824810000:07:004:0028.
У січні 2023 року позивачі дізналися, що зазначену земельну ділянку ОСОБА_3 11 серпня 2016 року заповіла позивачам в рівних частках кожному.
У встановлений законом шестимісячний строк позивачі не змогли вчасно звернутися із заявою до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини оскільки їм не було відомо про існування вказаного заповіту.
Коли ж позивачі звернулися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, їм було роз`яснено, що вони пропустили встановлений законом шестимісячний строк для подачі відповідної заяви, а відтак, можуть звернутися до суду із позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Посилаючись на вищевикладене, представник позивача просив визначити позивачам додатковий строк у два місяці для подання заяви про прийняття спадщини.
Позивачі та їх представник у підготовче судове засідання не з`явилися, представник позивачів надав до суду заяву, в якій просив справу розглядати без їх участі та просив позов задовольнити.
Представни відповідача - Новоодеської міської ради Миколаївської області у підготовче судове засідання не з`явився, від нього надійшла заява, у якій він просив справу розглядати без його участі та вказав, що позовні вимоги визнає повністю.
На підставі ч.4 ст. 200 ЦПК України, судом ухвалено про розгляд справи у підготовчому судовому засіданні у зв`язку із визнанням відповідачем позову в порядку, встановленому ст. 206 ЦПК України.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, уразі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Новоодеської міської ради Миколаївської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Нова Одеса, Миколаївської області померла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Новоодеським відділом ДРАЦС у Миколаївському районі, Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно, а саме - на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 3, 61 га, кадастровий номер 4824810000:07:004:0028, яка розташована на території Новоодеської міської ради Миколаївського району Миколаївської області, що підтверджується державним актом про право приватної власності на землю серії I-МК № 058108, виданим Новоодською райдержадміністрацією 02.03.2005 року.
Вищевказану земельну ділянку ОСОБА_3 заповіла ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , що підтверджується копією заповіту, посвідченого 11 серпня 2016 року приватним нотаріусом Новоодеського районного нотаріального округу Філіпенко О.М., за реєстровим № 125.
24.01.2023 року приватним нотаріусом Миколаївського районного нотаріального округу Миколаївської області Філіпенко Д.В., було винесено постанови № 27/02-31 та 26/02-31 про відмову у вчиненні нотаріальної дії ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у зв`язку з пропуском ними строку для прийняття спадщини.
Цього дня позивачам стало відомо про наявність заповіту відносно спадщини, яку вони мали намір успадкувати.
Відповідно, у встановлений законом шестимісячний строк, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не звернулися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, оскільки їм не було відомо про існування заповіту на їх ім`я.
Відповідно до статті 1244 ЦК України, заповідач має право призначити іншого спадкоємця на випадок, якщо спадкоємець, зазначений у заповіті, помре до відкриття спадщини, не прийме її або відмовиться від її прийняття чи буде усунений від права на спадкування.
Згідно статті 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття. Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він продовжується до трьох місяців.
Згідно ч.3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини на думку суду є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Відповідно до п.24 постанови Верховного суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року №7, особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.
Згідно положень постанови Верховного Суду від 26.06.2019 року, правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; ці обставини визнані судом поважними. Поважними є причини, пов`язані об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: тривала хвороба спадкоємців, велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна, складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України, необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Аналогічна правова позиція щодо поважності причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини у зв`язку з необізнаністю спадкоємців про наявність заповіту викладена у постанові Верховного Суду України від 21 вересня 2020 року по справ № 130/2517/18.
Суд вважає, що необізнаність позивачів про існування заповіту, у якому вони вказані спадкоємцями, є поважною причиною пропуску строку для подачі заяви про прийняття спадщини.
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає, що встановлений ст.1270 ЦК України шестимісячний строк для прийняття спадщини, позивачі пропустили з поважних причин, тому, відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України, позов слід задовольнити та визначити додатковий строк, достатній для подання ними заяви про прийняття спадщини.
На думку суду, строк тривалістю 2 місяці є достатнім для подання позивачами заяви про прийняття спадщини.
Керуючись ст. 7, 10, 89, 158, 258, 259, 263-265 ЦПК України суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Новоодеської міської ради Миколаївської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , додатковий строк тривалістю 2 (два) місяці з моменту набрання рішенням суду законної сили, для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційна скарга подається до Миколаївського апеляційного суду через Новоодеський районний суд Миколаївської області.
Головуючий суддя: С.А.Сергієнко
Суд | Новоодеський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 19.04.2023 |
Оприлюднено | 21.04.2023 |
Номер документу | 110325327 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Новоодеський районний суд Миколаївської області
Сергієнко С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні