Справа № 739/649/23
Провадження № 2-о/739/21/23
УХВАЛА
про призначення судово-психіатричної експертизи та зупинення провадження у справі
20 квітня 2023 року м. Новгород-Сіверський
Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого судді Чепурка В.В.,
присяжних Шилана Г.В., Шох Л.Г.,
за участі:
секретаря судового засідання Лукаш Н.Я.,
заявників ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,
представника заінтересованої особи ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , заінтересована особа Новгород-Сіверська міська рада Чернігівської області, про продовження строку дії рішення про визнання особи недієздатною та призначення опікунів,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (далі заявники) звернулися до суду із заявою про продовження строку дії рішення про визнання ОСОБА_4 недієздатною та призначення їх опікунами вказаної особи.
Свою заяву мотивують тим, що ОСОБА_4 має стійкий психічний розлад у вигляді вродженої важкої розумової відсталості із хворобою Дауна, є інвалідом першої групи та потребує постійного стороннього догляду, тому рішенням Новгород-Сіверського районного суду Чернігівської області від 20 травня 2021 року її було визнано недієздатною, а заявників призначено її опікунами строком на два роки. На даний час ОСОБА_4 продовжує хворіти на вказану психічну хворобу, у зв`язку з чим виникла необхідність в продовженні дії вказаного рішення суду.
У судовому засіданні судом ініційовано вирішення питання про призначення у справі судово-психіатричної експертизи для з`ясування питання про те, чи страждає ОСОБА_4 психічними захворюваннями на день проведення експертизи, якщо так, то якими саме, та чи може вона усвідомлювати свої дії та керувати ними.
Заявники та представник заінтересовані особи висловилися за призначення у справі судово-психіатричної експертизи.
Заслухавши думку заявників та представника заінтересованої особи, дослідивши матеріали справи і наявні в них докази, суд приходить до наступних висновків.
Заявниками порушується питання про продовження строку дії рішення суду про визнання ОСОБА_4 недієздатною у зв`язку з тим, що вона має психічне захворювання, є інвалідок І групи та потребує постійного стороннього догляду.
З довідки медико-соціальної експертної комісії від 01 вересня 2011 року серії МСЕ-ЧНВ №251967 вбачається, що ОСОБА_4 встановлено першу «А» групу інвалідності безстроково і вона потребує стороннього догляду та нагляду.
Відповідно до пункту першого частини першої статті 103 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України), суд призначає експертизу у справі для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
Відповідно до частини першої статті 298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Згідно частини першої статті 104 ЦПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Враховуючи встановлені обставини суд приходить до висновку про необхідність призначення у справі судово психіатричної експертизи, на вирішення якої необхідно поставити питання про те чи страждає ОСОБА_4 психічним захворюванням і якщо так, то яким і чи може вона усвідомлювати свої дії та керувати ними.
Проведення експертизи необхідно доручити експертам Чернігівської філії судово-психіатричних експертиз ДУ «Інститут психіатрії, судово-психіатричних експертиз та моніторингу наркотиків МОЗ України», яким надати матеріали даної справи, попередивши їх про кримінальну відповідальність за статтями 384, 385 Кримінального кодексу України, за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причини від виконання покладених на них обов`язків. Судові витрати на проведення експертизи, відповідно до частини другої статті 299 ЦПК України віднести на рахунок держави.
Згідно з пунктом 5 частини першої статті 252 ЦПК України суд може за заявою особи, яка бере участь у справі, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Оскільки для проведення судово-психіатричної експертизи потрібен значний проміжок часу, на час її проведення провадження у справі необхідно зупинити.
На підставі викладеного, керуючисьстаттями 105, 252, 258-261, 293, 294, 298-299, 353, 354 ЦПК України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Призначити у справі за заявою ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , заінтересована особа Новгород-Сіверська міська рада Чернігівської області, про продовження строку дії рішення про визнання особи недієздатною та призначення опікунів, судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручити експертам Чернігівської філії судово-психіатричних експертиз ДУ «Інститут психіатрії, судово-психіатричних експертиз та моніторингу наркотиків МОЗ України».
На вирішення експертизи поставити наступні питання:
1. Чи страждає ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , психічними захворюваннями на день проведення експертизи, якщо так, то якими саме?
2. Чи може ОСОБА_4 усвідомлювати свої дії та керувати ними?
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за статтям 384, 385 Кримінального кодексу Україниза відмову без поважних причин від виконання покладених на них службових обов`язків та завідомо неправдивий висновок.
Витрати на проведення експертизи віднести на рахунок держави.
Зобов`язати заявників ОСОБА_1 та ОСОБА_2 надати експертам необхідну їм і наявну в них документацію та організувати доставлення ОСОБА_5 на проведення експертизи.
Копію ували вручити особам, які беруть участь у справі та направити експертам разом з матеріали цивільної справи №739/649/23.
Роз`яснити особам, які беруть участь у справі, що відповідно до статті 109 ЦПК Україниу разі ухилення особи, яка бере участь у справі, від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Провадження у справі на час проведення експертизи зупинити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення і може бути оскаржена в частині зупинення провадження у справі шляхом подання апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду через Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення, в іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Чепурко
Присяжні Г.В. Шилан
Л.Г. Шох
Суд | Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 20.04.2023 |
Оприлюднено | 21.04.2023 |
Номер документу | 110328197 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області
Чепурко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні