Рішення
від 04.04.2023 по справі 705/524/23
УМАНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №705/524/23

2/705/1145/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 квітня 2023 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Піньковського Р.В.

при секретарі Прокопенко І.О.

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в місті Умань в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права засновника в порядку спадкування,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 про визнання права засновника в порядку спадкування, в обґрунтування якої зазначила наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_3 . У встановлений строк вона звернулася до приватного нотаріуса з приводу відкриття спадщини та оформлення спадкового майна.

За життя батько був засновником фермерського господарства «Ансецький Володимир Володимирович», код ЄДРПОУ 31121043, зареєстровано 31.08.2000 року, номер запису 14331200000000018, розмір статутного капіталу 0,00 грн., юридична адреса: АДРЕСА_1 , і після його смерті вищевказане ФГ увійшло до майна, що успадковується.

Статут ФГ також не містить інформації про статутний капітал, тобто фактично він не створювався та не зазначався в статуті.

10.01.2023 року вона звернулася до нотаріуса з приводу видачі їй свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті батька, однак їй було відмовлено, у зв`язку з відсутністю часток у статутному капіталі ФГ та відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів та нотаріусом було роз`яснено процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Спадкоємцями спадкового майна є вона та її сестра ОСОБА_2 , яка в свою чергу, є і членом товариства разом з нею, тобто фактично членами є лише дві особи. У нотаріуса між спадкоємцями було погоджено розподіл спадкової маси крім, відповідно, ФГ.

Вважає, що права засновника є майновими правами, входять до складу спадщини і можуть бути успадковані спадкоємцями.

Просить суд визначити за нею, ОСОБА_1 , у порядку спадкування за законом 1/2 частку (50 %) прав засновника фермерського господарства «Ансецького Володимира Володимировича», ОСОБА_3 , (ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_1 , запис в ЄДРПОУ 12331200000000018 від 04.11.2004 року) після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач ОСОБА_1 в підготовче засідання не з`явилася, від представника позивача адвоката Гупала М.М. надійшла письмова заява, у якій просить суд розгляд справи проводити у його відсутність та у відсутність його довірителя, позовні вимоги підтримують, просить суд позов задовольнити, а також прийняти рішення у підготовчому засіданні.

Відповідач ОСОБА_2 в підготовче засідання не з`явилася, на адресу суду подала письмову заяву, у якій просить суд розгляд справи проводити у її відсутність, позовні вимоги визнає та не заперечує проти задоволення позову.

Відповідно до ч. 2 ст. 211 ЦПК України судове засідання проведено у відсутності сторін, на підставі наявних у суду матеріалів та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає положенням ч.2 ст. 247 ЦПК України.

Згідно з ч.ч. 3-4ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями206, 207цьогоКодексу.

Відповідно до ч. 4ст. 206 ЦПК Україниу разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Суд, повно та всесторонньо вивчивши та дослідивши письмові матеріали справи, врахувавши позицію сторін, викладену у заявах, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно дост. 4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно ч. ч. 1-4 ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

За приписами ч. ч. 1 та 3 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Відповідно до Закону України «Про селянське (фермерське) господарство» від 20.12.1991 року, який втратив чинність 29.07.2003 року та був чинним на час створення ФГ ОСОБА_3 , селянське (фермерське) господарство є формою підприємництва громадян України, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією.

Відносини, пов`язані із створенням і діяльністю селянських (фермерських) господарств, були на той час врегульовані в тому числі і Законом України «Про підприємництво».

Правове регулювання діяльності селянських (фермерських господарств) суттєво змінилося порівняно з часом, коли ОСОБА_3 заснував таке господарство.

Згідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.

Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ч. 5 ст. 1268 ЦК України).

Судом достовірно встановлено, що згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 08 квітня 2021 року ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Скалівські Хутори Новоархангельського району Кіровоградської області, актовий запис про смерть № 140.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Фермерське господарство Ансецького Володимира Володимировича, ФГ Ансецького В.В., код ЄДРПОУ 31121043, реєстраційний номер юридичної особи ЄДР: 10004422441, ідентифікаційний код юридичної особи: 31121043, місцезнаходження: АДРЕСА_2 , засновником є фізична особа ОСОБА_3 , адреса засновника: АДРЕСА_2 , розмір статутного капіталу 0 грн., було зареєстровано 31.08.2000.

Відповідно до Статуту ФГ Ансецького В.В., затвердженого рішенням засновника (власника) ОСОБА_3 02.11.2004 року, головною метою діяльності господарства є отримання прибутку шляхом виробництва сільськогосподарської продукції, її переробки, реалізації та здійснення інших видів діяльності.

З вищенаведеного вбачається, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , був одноособовим засновником Фермерського господарства ОСОБА_3 , на підтвердження чого на титульній сторінці Статуту є підпис засновника та реєстраційний штамп щодо проведеної державної реєстрації.

Відповідно дост. 190 ЦК Українимайном як особливим об`єктом вважаються також майнові права. Майнові права визнаються речовими правами.

Законодавством, чинним на час створення та реєстрації селянського (фермерського) господарства ОСОБА_3 , не було передбачено обов`язковості формування статутного капіталу у фермерському господарстві. Засновник закріпивши таким чином майно за господарством, набув майнові права на нього і відповідно спадкоємець вправі їх спадкувати.

Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла(спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Згідно вимог ст. 1267 ЦК України частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.

Відповідно дост. 178 ЦК України об`єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або не є невід`ємними від фізичної чи юридичної особи.

Позивач є рідною дочкою померлого ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка змінила прізвище на ОСОБА_5 (свідоцтво про зміну імені серії НОМЕР_4 , виданого 10.11.2021 року Новоархангельським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Голованівському районі Кіровоградської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро).

Постановою Малютяк А.А., приватного нотаріуса Голованівського районного нотаріального округу Кіровоградської області, від 10 січня 2023 року про відмову у вчиненні нотаріальної дії, постановлено звернутися представнику спадкоємця ОСОБА_1 ОСОБА_2 , до суду про визнання частки у статутному капіталі, а також про майновий стан і доходи спадкодавця та відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку з відсутністю у спадкоємця необхідних документів.

Крім того, згідно договору про розподіл спадкового майна, укладеного 10 листопада 2021 року, зареєстрованого в реєстрі за № 1577, посвідченого приватним нотаріусом Малютяк А.А., Голованівського районного нотаріального округу Кіровоградської області, спадкоємці за законом після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 та позивач ОСОБА_6 , домовилися про розподіл спадкового майна, а саме земельної ділянки, житлового будинку та транспортного засобу.

Таким чином, після смерті ОСОБА_3 прийняли спадщину його доньки ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , які домовилися про розподіл спадкового майна.

У зв`язку з відмовою ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_3 внаслідок неподання нотаріусу необхідної інформації та документів, необхідних для вчинення нотаріальної дії, вона звернулася до суду та в судовому порядку за нею було визнано право на 1/2 частку прав засновника фермерського господарства ОСОБА_3 . У вказаному судовому засіданні питання щодо визнання права засновника за іншим спадкоємцем ОСОБА_1 , яка також прийняла спадщину після смерті свого батька, вирішено не було.

Згідно роз`яснень, викладених у п. 23 Постанови Пленуму Верхованого Суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутись до суду за правилами позовного провадження.

В роз`ясненнях, що містяться в п.9 Постанови №20 від 22.12.1995 року Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» зазначено, що успадкування майна селянського (фермерського) господарства здійснюється за загальними правилами спадкового права.

Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу і одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 червня 2020 року у справі № 179/1043/16-ц зроблено правовий висновок, згідно якого у випадку смерті засновника (члена) селянського (фермерського) господарства його спадкоємці мають право на спадкування цього господарства (прав засновника, члена). За наявності у фермерського господарства статутного (складеного) капіталу з розподілом часток між його засновником, членами спадкоємці засновника (члена) фермерського господарства спадкують відповідні права засновника (члена), якому належала відповідна частка у статутному (складеному) капіталі.

Оскільки ФГ ОСОБА_3 не має сформованого статутного капіталу, а позивач прийняла спадщину разом із відповідачем за законом, бажає продовжити діяльність фермерського господарства, то визнання за позивачем в порядку спадкування після смерті її батька1/2 частку прав засновника фермерського господарства « ОСОБА_3 »є ефективним способом захисту її прав як спадкоємниці засновника.

Згідно приписів ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З урахуванням наданих позивачем доказів, позиції відповідача та досліджених у судовому засіданні обставин, суд дійшов обґрунтованого висновку, що відсутність інформації про частку у статутному капіталі у Статуті ФГ ОСОБА_3 є перешкодою у реалізації своїх прав позивачем, і остання як спадкоємець першої черги спадкування за законом є правонаступником 1/2 частини усіх прав та обов`язків померлого ОСОБА_3 як засновника (голови) фермерського господарства «Ансецького Володимира Володимировича».

За вказаних обставин, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги позивача, оскільки зазначене не суперечить вимогам закону та не порушує права, свободи та інтереси інших осіб.

Керуючись ст. ст. 11, 15, 16, 178, 190, 191, 1217, 1218, 1265, 1269 ЦК України, ст. ст. 10, 12, 13, 76, 81, 89, 141, 200, 206, 259, 263-265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , рнокпп НОМЕР_5 , в порядку спадкування за законом право на 1/2 частку (50%) прав засновника фермерського господарства «Ансецького Володимира Володимировича» (ідентифікаційний код юридичної особи 31121043, запис в ЄДРПОУ 14331200000000018 від 04.11.2004), після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне рішення суду складене 14.04.2023.

Суддя: Р. В. Піньковський

СудУманський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення04.04.2023
Оприлюднено24.04.2023
Номер документу110340222
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —705/524/23

Рішення від 04.04.2023

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Піньковський Р. В.

Рішення від 04.04.2023

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Піньковський Р. В.

Ухвала від 07.02.2023

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Піньковський Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні