Справа № 154/882/23
Провадження № 1-кп/169/26/23
ТУРІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 квітня 2023 року смт Турійськ
Турійський районний суд Волинської області в складі
головуючого судді ОСОБА_1 ,
з участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченого ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні клопотання обвинуваченого ОСОБА_4 про звільнення від кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні про обвинувачення ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Крать Турійського району Волинської області, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , є пенсіонером, має професійно-технічну освіту, одружений, є громадянином України, раніше несудимий,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 254 Кримінального кодексу України,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_4 обвинувачується втому,що він у 2016році,точної датидосудовим розслідуваннямне встановлено,будучи власником земельної ділянки із кадастровим номером 0725583900:02:001:0149, загальною площею 0,7809 га, з цільовим призначенням: А.01.03 для ведення особистого селянського господарства, в порушення вимог статей 91, 168Земельного кодексу України, статті 35 Закону України «Про охорону земель», діючи умисно та проявляючи безгосподарність при використанні земельної ділянки, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , без зміни цільового призначення, а саме: без переведення в землі водного фонду,не маючи в наявності затвердженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватної власності, цільове призначення якоїзмінюється,не отримавшиспеціальний дозвіл, за допомогою спеціальної техніки проводив роботу, пов`язану із виїмкою (зняттям) грунтового покриву родючого шару (гумусу), та незаконно облаштував штучну водойму (ставок), розміром 35 м х 12 м, яку незаконно утримував, що спричинило виведення земель із сільськогосподарського обороту та порушення структури грунту.
Дії ОСОБА_4 органом досудового розслідування кваліфіковані за частиною першою статті 254 Кримінального кодексу України як безгосподарське використання земель, що спричинило порушення структури ґрунту і виведення земель із сільськогосподарського обороту.
У підготовчому судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_4 подав письмове клопотання, в якому просив звільнити його від кримінальної відповідальності у зв`язку з закінченням строків давності на підставі статті 49Кримінального кодексуУкраїни та закрити кримінальне провадження.
Прокурор у підготовчому судовому засіданні вказувала на наявність правових підстав для задоволення клопотання обвинуваченого, оскільки з дня вчинення інкримінованого ОСОБА_4 кримінального проступку закінчилися строки давності для притягнення його до кримінальної відповідальності.
Заслухавши учасників судового провадження, проаналізувавши клопотання обвинуваченого, матеріали кримінального провадження в їх сукупності, суд дійшов до такого висновку.
Частиною четвертою статті 286 Кримінального процесуального кодексу України передбачено, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Відповідно до пункту 2 частини третьої статті 314Кримінального процесуальногокодексу України у підготовчому судовому засіданні суд має право прийняти рішення про закриття провадження у випадку встановлення підстав, передбачених частиною другою статті 284 Кримінального процесуального кодексу України.
Згідно з пунктом 1 частини другоїстатті 284 Кримінального процесуального кодексу Україникримінальне провадження закривається судом у зв`язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.
За змістом частини третьої статті 288 Кримінального процесуального кодексу України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
З обвинувального акту видно, що ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального проступку, передбаченого частиною першою статті 254 Кримінального кодексу України.
За змістом пунктів 1, 2 частини першої статті 49 Кримінального кодексу України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки:
два роки у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі;
три роки у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років.
Санкцією частини першої статті 254 Кримінального кодексу України (в редакції на час вчинення інкримінованого обвинуваченому ОСОБА_4 кримінального правопорушення) передбачено покарання у виді обмеження волі на строк до двох років, у зв`язку з чим строк давності притягнення ОСОБА_4 до кримінальної відповідальності становить 3 роки.
Відповідно до наведених норм матеріального і процесуального закону, а також враховуючи, що дотримання умов, передбачених статтею 49 Кримінального кодексу України, є безумовною й обов`язковою підставою для звільнення особи від кримінальної відповідальності, з дня вчинення обвинуваченим ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 254 Кримінального кодексу України, минуло понад 3 роки, строк давності закінчився у 2019 році, то суд вважає, що в такому випадку наявні обґрунтовані підстави для застосування до обвинуваченого ОСОБА_4 інституту звільнення від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження.
Такі висновки відповідають правовим позиціям Верховного Суду, викладеним у постанові від 11 листопада 2020 року у справі № 455/229/17 (провадження № 51-3298км20), постанові від 25 лютого 2021 року у справі № 192/3301/16-к (провадження № 51-3094км20).
На підставі статей 44, 49 Кримінального кодексу України та керуючись статтями 284, 286, 288, 314, 372 Кримінального процесуального кодексу України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання обвинуваченого ОСОБА_4 задовольнити.
Звільнити обвинуваченого ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 254 Кримінального кодексу України, у зв`язку з закінченням строку давності.
Кримінальне провадження, внесене в Єдиний реєстр досудових розслідувань за № 12023035510000005 від 04 січня 2023 року, про обвинувачення ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 254 Кримінального кодексу України, закрити.
Ухвала може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Турійський районний суд Волинської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом семи днів з дня її оголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Головуючий
Суд | Турійський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 19.04.2023 |
Оприлюднено | 24.04.2023 |
Номер документу | 110347920 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти довкілля Безгосподарське використання земель |
Кримінальне
Турійський районний суд Волинської області
Тітівалов Р. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні