Рішення
від 11.04.2023 по справі 608/2379/22
ЧОРТКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

копія

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"11" квітня 2023 р. Справа № 608/2379/22

Номер провадження2/608/80/2023

Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Яковець Н. В.

з участю секретаря Олійник О.С.

представника позивачки ОСОБА_1

позивачки ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Чорткові цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , за участі третьої особи Чортківської державної нотаріальної контори про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2022 року позивачка ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 , за участі третьої особи Чортківської державної нотаріальної контори про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

В позовній заяві позивачка вказала, що народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Мухавка Чортківського району Тернопільської області, де зареєстрована і проживає. ІНФОРМАЦІЯ_2 померла двоюрідна сестра ОСОБА_4 в с. Мухавка Чортківського району Тернопільської області. Згідно довідки, виданої Мухавським старостинським округом Нагірянської сільської ради за №262 від 19.12.2022 р. в с. Мухавка Чортківського району Тернопільської області з 1980 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 проживала і була зареєстрована одна. Чоловіка та дітей у померлої не було. Після смерті ОСОБА_4 , відкрилась спадщина на нерухоме майно, зокрема, на житловий будинок, який знаходиться по АДРЕСА_1 та земельну ділянку (пай) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Мухавської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, площею 1,45 га, за кадастровим номером 6125585800:01:001:0025,яка належаласпадкодавці направі власностізгідно ДержавногоАкту від14.06.2004р. Зібравши відповідні документи позивачка звернулася до Чортківської районної державної нотаріальної контори, з приводу оформлення спадщини після смерті сестри ОСОБА_4 та видачі свідоцтва про право на спадщину за законом. Відповідно до даних Чортківської районної державної нотаріальної контори 20 червня 2020 року заведена спадкова справа №102/2020 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , за заявою про прийняття спадщини від ОСОБА_5 на підставі рішення Чортківського районного суду Тернопільської області від 09 квітня 2020 року по справі №608/575/20 про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини. ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 помер. Померлий був її двоюрідним братом. ОСОБА_3 є дочкою та спадкоємицею після смерті свого батька ОСОБА_5 . 01.09.2019 року за № 595/02-14 року нотаріусом була надана письмова відповідь, згідно якої їй відмовлено в оформленні спадкових прав, так як вона своєчасно не подала заяву про прийняття спадщини після смерті спадкодавці ОСОБА_4 та рекомендовано звернутись до суду для вирішення питання визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

В лютому 2023 року представник відповідачки ОСОБА_3 адвокат Цимбалюк П.А. подав відзив на позов, в якому зазначив, що не визнає позовні вимоги ОСОБА_2 та вважає їх безпідставними, посилаючись на те, що поважність причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини позивачкою ОСОБА_2 не підтверджена жодними доказами. Звертає увагу, що позивачка подала позовну заяву до суду через три роки і три місяці, тобто 23 грудня 2022 року та порушила спірне питання про те, що пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, а саме, староста с. Мухавка повідомив її про те, що спадщину після смерті ОСОБА_6 буде оформляти її рідний брат ОСОБА_7 , який був єдиним рідним братом померлої та написав заяву про прийняття спадщини, а її відмовили писати заяву про прийняття спадщини. Наведені позивачем доводи не є свідченням неможливості подати заяву про прийняття спадщини, оскільки такий документ можливо подати самостійно до нотаріуса або скласти за місцем свого проживання та подати засобами поштового зв`язку протягом 6 місяців з часу відкриття спадщини чи спливу шести місяців, а не через два роки і чотири місяці після смерті спадкодавця тільки звернутися до нотаріуса, тобто 01 вересня 2019 року. Таким чином мала місце пасивна поведінка позивача щодо реалізації права на прийняття спадщини після смерті двоюрідної сестри. Отже, у позивача, як спадкоємця, перешкод для подання заяви не було, тому правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні., а тому просить суд відмовити за безпідставністю у позові.

17лютого 2023року представникпозивачки ОСОБА_2 адвокат МанорикГ.Г.подала відповідь навідзив вказавши,що ізвідзивом відповідачане згіднамотивуючи наступним.Відповідачка посправі ОСОБА_8 у відзиві зазначилапро те,що поважнихпричин пропускустроку наприйняття спадщинипозивач ненавела,а подалапозовну заявудо судучерез трироки ітри місяці,а саме23грудня 2022року.Позивач зданим твердженнямне погоджується,і вважає,що всуду єпідстави дляпоновлення позивачцістроку,достатнього дляподання заявипро прийняттяспадщини,так яквказаний строкпозивачем пропущеноз поважнихпричин.Староста селаМухавка повідомивпозивачку ОСОБА_9 про те,що спадщинупісля смерті ОСОБА_4 будеоформляти їїрідний брат- ОСОБА_7 ,і проте,що нимвже написаназаява проприйняття спадщиниу вересні2017року,через чотиримісяці післясмерті спадкодавці,та відмовивразом ізпрацівниками сільськоїради писатизаяву проприйняття спадщинипісля смертісестри,посилаючись нате,що єрідний брат,а позивачкадвоюрідна сестрапомерлої. ОСОБА_7 ,який звернувсяіз заявоюпро прийняттяспадщини,помер ІНФОРМАЦІЯ_5 ,в селіМухавка,однак,за життявін неспадкував майно,яке належалойого ріднійсестрі ОСОБА_4 .Вважає причиноюпропуску унаписанні заявипро прийняттяспадщини,халатність працівниківселищної ради.Позивачка такожзазначає судупро те,що неюне подаваласьзаява донотаріуса врамках спадковоїсправи провідмову відприйняття спадщинипісля смертіспадкодавці ОСОБА_4 . Відповідачка ОСОБА_3 є спадкоємцем після смерті батька ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 за заявою якого відповідно до даних Чортківської районної держнотконтори 20 червня 2020 року заведена спадкова справа №102/2020 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 , на підставі рішення Чортківського райсуду від 09 квітня 2020 року по справі №608/575/20 про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини. Фактично після смерті спадкодавці ОСОБА_4 , яка немала чоловіка та дітей та була зареєстрована і проживала в с. Мухавка Чортківського району одна. Є такі спадкоємці п`ятої черги спадкування за законом, згідно ст.1265 ЦК України це: двоюрідна сестра ОСОБА_9 , 1957 р.н.; двоюрідна сестра ОСОБА_2 , 1963 р.н.; двоюрідний брат ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , спадкоємицею якого за заповітом є його дочка ОСОБА_3 . Всі вони мали однакове право оформити спадкові права.

Позивачка ОСОБА_2 та її представник адвокат Манорик Г.Г. в судовому засіданні позовні вимоги підтримують, просять задовольнити, оскільки позивачка доглядала за померлою та вчасно звернулась до старости села для написання заяви. Однак, останній відмовив в написанні заяви про прийняття спадщини, посилаючись на те, що в померлої є ще спадкоємець рідний брат. Будинок будував їхній батько.

Відповідачка ОСОБА_3 позовні вимоги не визнає, просила відмовити з мотивів, які викладені у відзиві на позов. В судовому засіданні пояснила, що ОСОБА_2 ніяких перешкод для прийняття спадщини після померлої ОСОБА_4 немала, і мала можливість вчасно звернутися до нотаріуса. Також, ніякої допомоги сестрі ОСОБА_10 позивачка не надавала, коли та була в безпорадному стані, догляд за ОСОБА_10 здійснювали батьки відповідачки.

Представник третьої особи Чортківська державна нотаріальна контора в судове засідання не з`явився, від них надійшло клопотання про слухання справи без їх участі, при ухваленні рішення покладається на розсуд суду.

Свідок ОСОБА_9 суду пояснила, що коли померла ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 і вона з сестрою ходила в сільську раду. Чула, що брат ОСОБА_11 писав заяву. Секретар сказав, що є рідний брат і приймає він спадщину. Секретар відмовив приймати заяву. Вона приходила до нотаріуса.

Свідок ОСОБА_12 суду пояснив, що є старостою с. Мухавка Чортківського району Тернопільської області. В 2017 році він працював секретарем Мухавської сільської ради сільської ради. Позивачка з сестрою приходили багато разів, але з заявою про визначення додаткового строку не зверталися. Він їх не відмовляв. Брали довідку про склад сім`ї на час смерті ОСОБА_10 . Барицький ОСОБА_11 звертався із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_10 . Крім того, вони могли піти до нотаріуса написати. За час життя він ходив до померлої ОСОБА_6 для написання заповіту, проте, вона відмовилася писати заповіт.

Свідок ОСОБА_13 з приводу пропуску строку позивачкою про прийняття спадщини нічого пояснити не змогла. Проте повідомила, що батько позивачки здійснював контроль та організовував будівництво будинку померлої ОСОБА_10 , оскільки, вона була одинока і сама не могла слідкувати за будовою.

Суд,вислухавши поясненнясторін,свідків,дослідивши письмовідокази,приходить довисновку,щов позові слід відмовити з таких мотивів.

Позивачка ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Мухавка Чортківського району Тернопільської області, де зареєстрована і проживає, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , виданим 19 травня 2000 року Чортківським РВ УМВС України в Тернопільській області.

В свідоцтві про народження серії НОМЕР_2 , виданому ІНФОРМАЦІЯ_6 в с. Мухавка Чортківського району Тернопільської області народилася ОСОБА_2 , батьками записані: батько ОСОБА_14 , мати ОСОБА_15 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_4 в селі Мухавка Чортківського району Тернопільської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 05 травня 2017 року, актовий запис №02, виданим Мухавською сільською радою Чортківського району Тернопільській області.

Позивачка ОСОБА_9 стверджує, що померла її двоюрідна сестра, хоча документів про родинні відносини до справи не додані.

Згідно довідки, виданої Мухавським старостинським округом Нагірянської сільської ради за №262 від 19.12.2022 р. в АДРЕСА_1 з 1980 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 проживала і була зареєстрована ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 . Разом з нею ніхто не був зареєстрований.

Згідно довідки, виданої Мухавським старостинським округом Нагірянської сільської ради за №263 від 19.12.2022 р. в АДРЕСА_1 з 1997 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 проживав і був зареєстрований ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 . Разом з ним ніхто не був зареєстрований.

Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина на нерухоме майно, зокрема, на житловий будинок, який знаходиться по АДРЕСА_1 , який належав спадкодавці на підставі свідоцтва про право власності на житловий будинок та земельну ділянку (пай) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Мухавської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, площею 1,45 га, за кадастровим номером 6125585800:01:001:0025, яка належала спадкодавці на праві власності згідно Державного акту серії від 14.06.2004 року.

Позивачка ОСОБА_2 звернулася вЧортківську районнудержавну нотаріальнуконтору ззаявою проприйняття спадщинипісля смерті ОСОБА_4 .01вересня 2019року за№595/02-14 Чортківською державноюнотаріальною контороюпозивачці наданаписьмова відповідь,згідно якоїїй відмовленов оформленніїї спадковихправ,так яквона звернуласядо нотаріальноїконтори іззаявою проприйняття спадщинине встановленийзаконодавством строкпісля смертіспадкодавця, ОСОБА_4 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Мухавка Чортківського району Тернопільської області. Позивачці запропоновано звернутися до суду для вирішення питання визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини. Також у відповіді повідомлялося, що відповідно до даних Чортківської районної державної нотаріальної контори 20 червня 2020 року заведена спадкова справа №102/2020 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 за заявою про прийняття спадщини ОСОБА_5 на підставі рішення Чортківського районного суду Тернопільської області від 09 квітня 2020 року по справі №608/575/20 про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 помер в с. Мухавка Чортківського району Тернопільської області, про що 25 листопада 2020 року Мухавською сільською радою Чортківського району Тернопільської області складено відповідний актовий запис за №11 та видане свідоцтво про смерть серії НОМЕР_4 .

23грудня 2022року (черезтри рокиі тримісяці післяотримання відповідівід нотаріусащодо розглядузаяви проприйняття спадщинипісля смерті ОСОБА_4 )позивачка ОСОБА_2 подала позовну заяву до суду та порушила спірне питання про те, що ніби-то нею пропущений строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, мотивуючи це тим, що староста села Мухавка повідомив її про те, що спадщину після смерті ОСОБА_6 буде оформляти її рідний брат - ОСОБА_7 , який був єдиним рідним братом померлої. Крім цього, нібито в сільській раді села Мухавка її також повідомили про те, що її братом написана заява про прийняття спадщини у вересні 2017 року, через чотири місяці після смерті спадкодавця, та її відмовили писати заяву про прийняття спадщини, посилаючись на те, що є рідний брат, а вона двоюрідна сестра померлої. ОСОБА_7 , який звернувся із заявою про прийняття спадщини, помер ІНФОРМАЦІЯ_5 в селі Мухавка за життя не успадкував майно, яке належало його рідній сестрі, ОСОБА_4 , так як його заяву не зареєстрували та не внесли в реєстр. Якщо б її не відмовили працівники сільської ради села Мухавка писати заяву про прийняття спадщини, після смерті її сестри, ОСОБА_4 , вона б не пропустила строк на прийняття спадщини та вчасно б подала нотаріусу заяву.

Відповідно до положень ст.1216ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу (ч.ч. 1, 2 ст. 1223 ЦК України).

Згідно ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Згідно з ч.3 ст.1272ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина четвертастатті 263 ЦПК України).

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 07 жовтня 2020 року в справі № 234/17511/19 (провадження № 61-8215св20) вказано, що «як свідчить тлумачення частини третьоїстатті 1272 ЦК Українидо поважних причин пропуску строку для прийняття спадщини мають відноситися причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця щодо подачі заяви про прийняття спадщини. Правила частини третьої 1272ЦК Українипро встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними. Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не реалізував своє право на прийняття спадщини через, то правові підстави для встановлення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні».

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 09 грудня 2021 року в справі № 464/4722/19 (провадження № 61-12878св21) зазначено, що «поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини вважаються причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення дій для прийняття спадщини. Правила частини третьоїстатті 1272 ЦК Україниможуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними. Позивач не була позбавлена можливості подати заяву про прийняття спадщини шляхом направлення її поштою до нотаріальної контори або до органів місцевого самоврядування.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (частина першастатті 81 ЦПК України).

Наведена позивачкою причина пропуску строку для прийняття спадщини, зокрема позивачка вказує, що зверталася до секретаря Мухавської сільської ради з заявою про прийняття спадщини, але їй було відмовлено та повідомлено, що є інший спадкоємець, не може бути визнана поважною, оскільки, сама по собі ця обставина без встановлення інших об`єктивних, непереборних, істотних труднощів на вчинення дій щодо прийняття спадщини не свідчить про поважність причин пропуску зазначеного строку, та ОСОБА_2 не надано доказів на підтвердження цих тверджень. Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачка у визначений законодавством шестимісячний строк заяву про прийняття спадщини не подала та поважних причин пропуску строку для прийняття спадщини не навела, позов подано через п`ять років після відкриття спадщини, тому в позові слід відмовити.

Керуючись ч. 3 ст. 1272 Цивільного кодексу України, ст. ст. 5, 13, 76, 82, 258, 259, 263, 265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-

УХВАЛИВ:

В позові ОСОБА_2 до ОСОБА_3 за участі третьої особи Чортківської державної нотаріальної контори про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини відмовити.

Рішення може бути оскаржено шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повнесудове рішенняскладено 21квітня 2023 року.

Суддя:/підпис/

Копія вірна:

Рішення набрало законної сили «____» травня 2023 року.

Оригінал рішення знаходиться в матеріалах справи № 608/2379/22, яка зберігається в Чортківському районному суді Тернопільської області.

Суддя: Н. В. Яковець

Копію рішення видано «___»


2023 року.

Секретар:

СудЧортківський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення11.04.2023
Оприлюднено24.04.2023
Номер документу110357932
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —608/2379/22

Постанова від 16.08.2023

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Хома М. В.

Ухвала від 15.08.2023

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Хома М. В.

Ухвала від 03.08.2023

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Хома М. В.

Ухвала від 26.06.2023

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Хома М. В.

Ухвала від 12.06.2023

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Хома М. В.

Ухвала від 17.05.2023

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Шевчук Г. М.

Рішення від 11.04.2023

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Яковець Н. В.

Рішення від 11.04.2023

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Яковець Н. В.

Ухвала від 15.03.2023

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Яковець Н. В.

Ухвала від 29.12.2022

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Яковець Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні