ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 квітня 2023 року
м. Черкаси Справа № 925/1444/22
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Довганя К.І., розглянувши в порядку письмового провадження справу №925/1444/22 за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях до Товариства з обмеженою відповідальністю Окане про стягнення 30 068,70 грн,
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про стягнення 30 068,70 грн. заборгованості по договору індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності від 09.09.2014 №1365 з яких: 22 364,56 грн. заборгованість зі сплати орендної плати та 7 704,14 грн. пеня.
Позовні вимоги обґрунтовані несплатою відповідачем орендної плати. При цьому договір припинений 11.02.2022, державне майно 31.03.2022 повернуто орендарем (відповідачем) за актом повернення з оренди державного нерухомого майна, що належить до державної власності.
Ухвалою від 02.01.2023 Господарський суд Черкаської області прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; справу вирішив розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; сторонам надана можливість реалізувати свої процесуальні права та обов`язки.
Ухвала надіслана учасникам справи у встановленому порядку: позивачу на електронну пошту, відповідачу рекомендованим листом з повідомленням та на електронну адресу.
Проте, відповідач вказану ухвалу не отримав, оскільки вона була повернута до Господарського суду Черкаської області з відміткою пошти:,, адресат відсутній за вказаною адресою,,.
Згідно з ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відтак, в силу положення пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення поштового конверту, вважається днем вручення відповідачу ухвали суду про відкриття провадження у справі.
У даному випадку судом також враховано, що за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про доступ до судових рішень» для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).
Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись, зокрема, з ухвалою про відкриття провадження у справі від 02.01.2023 у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений частиною 1 статті 251 Господарського процесуального кодексу України, не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.
Суд, оцінивши наявні у справі докази встановив наступне.
30 грудня 2013 року Регіональне відділення Фонду державного майна України по Черкаській області, як орендодавець, і Товариство з обмеженою відповідальністю "Окане", як орендар, уклали між собою договір оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності №1365 (далі договір №1365) та підписали акт приймання передавання нерухомого майна, згідно з якими орендодавець передав орендарю, а останній прийняв в строкове платне користування державне окреме індивідуально визначене нерухоме майно приватне ательє (А-1), загальною площею 326,1 кв.м., вартість об`єкта за незалежною оцінкою становить 212 000,00 грн., розташоване за адресою: вул. Хоменка, 24/1, м. Черкаси (п.1.1. Договору).
Наказом Фонду державного майна України від 05.08.2019 № 786 Про реорганізацію регіональних відділень Фонду державного майна України реорганізовані шляхом злиття Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській області, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Черкаській області, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Чернігівській області і утворено Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях (ідентифікаційний код 43173325), яке стало правонаступником майна, прав та обов`язків реорганізованих Регіональних відділень Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях.
17 березня 2020 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань державним реєстратором внесений запис 10261200000003090 про припинення Регіонального відділення Фонду державного майна України по Черкаській області (ідентифікаційний код 21368158).
Таким чином Регіональне відділення Фонду державного майна України по Черкаській області як юридична особа з 17.03.2020 є припиненою внаслідок реорганізації, а його правонаступником стало Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях (ідентифікаційний код 43173325).
Відповідно до ст. 1 Закону України Про Фонд державного майна України Фонд є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об`єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об`єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України Про Фонд державного майна України Фонд державного майна України здійснює свої повноваження безпосередньо і через регіональні відділення в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі та представництва у районах та містах, створених Фондом державного майна України, у разі необхідності. Фонд державного майна України, регіональні відділення та представництва становлять єдину систему державних органів приватизації.
Абзацом 3 п. 5.3. Положення про регіональне відділення Фонду державного майна України, затвердженого наказом ФДМУ від 15.05.2012 № 678 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.06.2012 за № 935/21247, передбачено, що Регіональне відділення здійснює контроль за надходженням до Державного бюджету України плати за оренду державного майна по договорах оренди, укладених Регіональним відділенням, та договорах оренди, укладених підприємствами, організаціями, установами, розмір орендної плати по яких погоджений Регіональним відділенням.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 5 Закону України Про Фонд державного майна України Фонд державного майна України у сфері оренди державного майна, зокрема:
виступає орендодавцем цілісних (єдиних) майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств у процесі приватизації (корпоратизації), що перебувають у державній власності;
здійснює контроль за надходженням до Державного бюджету України плати за оренду державного майна.
Договір укладено строком на 2 роки і 364 дні, що діє з 30 грудня 2013 року по 27 грудня 2016 року включно (п. 10.1. Договору).
У п. 3.1 договору №1365 його сторони передбачили, що орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 №786 (зі змінами), і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку жовтень 2013 року - 881 грн. 07 коп. Орендна плата за перший місяць оренди грудень 2013 року визначається орендарем самостійно шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції за листопада, грудень 2013 року.
Відповідно до п. 3.3 договору №1365 орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом корегування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.
Згідно з п. 3.6 договору №1365 орендна плата перераховується орендарем самостійно щомісяця не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним, у співвідношенні: 70% - до державного бюджету на відповідний рахунок Держказначейства за місцезнаходженням об`єкту оренди; 30 % - на розрахунковий рахунок балансоутримувача, відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж.
У п. 3.7 договору №1365 його сторони встановили, що орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та балансоутримувачу у визначеному п. 3.6 договору співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості, з урахуванням індексації, за кожний день прострочення, включаючи день оплати. Нарахування пені припиняється через 12 місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Пунктом п. 3.8 договору №1365 встановлено, що у разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж три місяці, орендар також сплачує штраф у розмірі 10% від суми заборгованості.
В подальшому до договору оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності №1365 від 30 грудня 2013 року були внесені зміни договорами №1 від 28.12.2016, №2 від 24.01.2020, №3 від 26.03.2020 та №4 від 28.12.2020.
Згідно з цими змінами сторони продовжили термін дії договору №1365, змінили розмір орендної плати та збільшили розмір площі орендованого майна.
Відповідно до акту приймання передачі нерухомого державного майна від 26.03.2020 у строкове платне користування відповідачу додатково передано частину приміщення ательє (А-1), площею 0,40 кв.м., яке знаходиться за адресою: вул. Хоменка, 24/1, м. Черкаси.
Відповідач свої зобов`язання щодо проведення розрахунку за договором індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності від 09.09.2014 №1365 не виконав.
Позивач направляв орендарю припис від 05.11.2021 № 50-1201-3973 та від 20.01.2022 №50-1201-0188 про усунення порушень невиконання умов договору оренди, які відповідачем залишені без задоволення.
Сума боргу відповідача з орендної плати станом на 19.12.2022 становить 22 364,56 грн.
Крім того, за порушення відповідачем строків сплати орендно плати за договором позивач нарахував відповідачу пеню за період з 24.02.2022 по 19.12.2022 в сумі 7 704,14 грн.
Через порушення орендарем умов Договору Регіональне відділення згідно з п. 12.7.1 Договору №4 про внесення змін і доповнень до договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №1365 від 30.12.2013 надсилало орендарю вимогу (повідомлення) від 04.02.2022 № 50-12.01-0355 про припинення договору оренди.
Державне майно 31.03.2022 повернуто орендарем за актом повернення з оренди державного нерухомого майна, що належить до державної власності.
Предметом судового розгляду у справі є стягнення заборгованості за договором оренди нерухомого майна, що належить до державної власності.
За приписом статті 86 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, керуючись своїм внутрішнім переконанням, суд вважає, що позовні вимоги потрібно задовольнити повністю з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, зокрема, з правочинів.
Частиною 1 ст. 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту.
Статтею 530 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
За правилами ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання (ч. 2 ст. 549 ЦК України). Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ч. 3 ст. 549 ЦК України).
Статтею 795 Цивільного кодексу України визначено, передання наймачеві будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту починається обчислення строку договору найму, якщо інше не встановлено договором. Повернення наймачем предмета договору найму оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту договір найму припиняється.
Згідно з ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
У ст. 629 Цивільного кодексу України зазначено, що договір є обов`язковим для виконання.
Укладений договір за своєю правовою природою є договором оренди, між сторонами виникли правовідносини, що, зокрема, регулюються Цивільним кодексом України та Господарським кодексом України.
Відповідно до ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або єдиний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).
Відповідно до ч. 2 ст. 193, ч. 1 ст. 216 Господарського кодексу України порушення зобов`язання є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим кодексом, іншими законами або договором; учасники господарських правовідносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Стаття 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у розумінні цього Кодексу визнає господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Відповідно до ч. 4 ст. 231 Господарського кодексу України у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Частина 2 ст. 20 Господарського кодексу України передбачають такі способи захисту порушеного права особи як присудження до виконання обов`язку в натурі та застосування штрафних санкцій.
З огляду на викладені вище обставини та норми законодавства, Господарський суд Черкаської області дійшов до таких висновків.
Відповідач не виконав належним чином зобов`язання за договором оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №1365 від 30.12.2013 щодо сплати позивачу 22 364 грн. 66 коп. орендної плати станом наа 19.12.2022 і тим самим порушив права позивача на своєчасне одержання вказаної суми коштів.
Факт виконання позивачем належним чином договірних зобов`язань по вищевказаному Договору підтверджується доказами, які містяться в матеріалах справи та не оспорюються відповідачем.
За таких обставин позов в частині стягнення 22 364, 56 грн. заборгованості зі сплати орендної плати підлягає задоволенню повністю.
Щодо нарахування позивачем пені в сумі 7 704,14 грн. за період з 24.02.2022 по 19.12.2022, то суд виходить з наступного.
Відповідно до частини шостої статті 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано. Наведеною нормою встановлено період часу, за який нараховується пеня і який не повинен перевищувати шести місяців від дня, коли відповідне зобов`язання мало бути виконано.
Суд, дослідивши розрахунок, вказаний позивачем у позові та період нарахування відповідачу пені, вважає його необґрунтованим, і таким, що порушує норми ч.6 ст.232 ГК України.
Період нарахування пені має бути з 24.02.2022 по 23.08.2022.
Судом здійснено перерахунок пені за вказаний період за допомогою калькулятора ТОВ «ЛІГА ЗАКОН»:. Розмір пені за період з 24.02.2022 по 23.08.2022 складає 3 725,38 грн. Таким чином, вимога позивача в частині стягнення пені підлягає до часткового задоволення.
Враховуючи викладене, суд приходить до переконання, що позов підлягає до часткового задоволення, і з відповідача на користь позивача необхідно стягнути 22 364, 56 грн. заборгованості зі сплати орендної плати та 3 725,38 грн. пені за неналежне виконання грошових зобов`язань по договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №1365 від 30.12.2013.
Позивач при поданні позову за платіжним дорученням від 22.12.2022 №409 сплатив 2481 грн. судового збору.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати позивача на сплату судового збору у сумі 2481 грн. підлягають відшкодуванню йому за рахунок відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Черкаської області
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Окане" (вул. Небесної Сотні, 10 кв. 9, м. Черкаси, Черкаська область, 18000, код ЄДРПОУ 38430070) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях (проспект Голосіївський, 50, м. Київ, 03039, код 43173325) 22 364,56 грн. (двадцять дві тисячі триста шістдесят чотири гривні 56 копійок) боргу з орендної плати, 3 725,38 грн. (три тисячі сімсот двадцять п`ять гривень 38 копійок) пені та 2481,00 грн. (дві тисячі чотириста вісімдесят одна гривня) витрат на сплату судового збору.
В задоволенні решти позову відмовити.
Це рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення.
Повне рішення складено 21.04.2023.
Суддя К.І.Довгань
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 19.04.2023 |
Оприлюднено | 24.04.2023 |
Номер документу | 110364607 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Довгань К.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні