Рішення
від 20.04.2023 по справі 588/359/23
ТРОСТЯНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 588/359/23

Провадження № 2/588/109/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 квітня 2023 року м. Тростянець

Тростянецький районний суд Сумської області у складі: головуючого судді Огієнка О.О., за участю: секретаря судових засідань Лободи Т.С., позивача ОСОБА_1 , представника позивача ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні, у порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Тростянецької міської ради Сумської області про встановлення факту родинних відносин, визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 у лютому 2023 року звернувся до суду із указаним позовом, який мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_3 . За життя мати склала заповіт яким усе своє майно заповіла йому. Він постійно проживав з матір`ю на час її смерті у належному їй будинку по АДРЕСА_1 без реєстрації та доглядав за матір`ю.

Нотаріус відмовив йому в прийнятті заяви про прийняття спадщини, оскільки відсутні документи, які підтверджують родинні стосунки з матір`ю, а також у зв`язку з тим, що він пропустив строк для прийняття спадщини.

Він є єдиним спадкоємцем після смерті матері, більше ніхто на спадкове майно не претендує.

Також позивач вказав, що його мати декілька разів виходила заміж, змінювала прізвище та на даний час він не має можливості надати нотаріусу всі необхідні документи, які б підтверджували факт того, що ОСОБА_3 дійсно є його матір`ю.

Крім того, позивач зазначив, що на початку червня 2022 року він звернувся до нотаріуса із заявою прийняття спадщини після смерті матері, але у нотаріальній конторі йому повідомили, що через оголошений в Україні воєнний стан нотаріальні реєстри закриті, будь-які нотаріальні дії не вчиняються, прийняття спадщини продовжено з 6 до 10 місяців. Через 4 місяці він знову прийшов до нотаріальної контори, але йому повідомили, що нотаріальні дії ще не вчиняються. 01.02.2023 він в останній раз звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, однак отримав письмову відмову мотивовану тим, що пропустив строк для прийняття спадщини.

Посилаючись на указані обставини, позивач просить суд: 1) встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є його матір`ю; 2) визначити йому додатковий строк тривалістю 1 (один) місяць для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, що відкрилася після смерті матері ОСОБА_3 .

Ухвалою суду від 23.02.2023 було відкрито провадження за правилами загального позовного провадження та призначено справу до підготовчого судового засідання.

Ухвалою суду від 16.03.2023 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

У судовому засіданні позивач та його представник заявлений позов підтримали повністю з підстав указаних у ньому, просили позов задовольнити. Також позивач вказав, що він дізнався про наявність заповіту в травні 2022 року та одразу звернувся до нотаріуса, проте нотаріальна контора на той час не працювала.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився та подав заяву, у якій просить суд справу розглядати без його участі, відзив на позовну заяву не має наміру подавати, щодо вирішення спору покладається на розсуд суду.

Заслухавши пояснення позивача та його представника, покази свідків, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що між сторонами мають місце цивільні правовідносини, пов`язані із спадковими спорами, позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи із наступного.

Судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Тростянець Охтирського району Сумської області, померла ОСОБА_3 (а.с. 8).

На день своєї смерті ОСОБА_3 була за реєстрована та проживала по АДРЕСА_1 (а.с. 10, 15-18).

За життя, ОСОБА_3 склала заповіт 16.06.1994, яким на випадок своєї смерті зробила розпорядження про те, що усе своє майно заповідає ОСОБА_1 . Вказаний заповіт був посвідчений 16.06.1994 державним нотаріусом Тростянецької державної нотаріальної контори Гребіник З.Д. та зареєстрований у реєстрі за № 1-919 (а.с. 9).

Згідно акту обстеження по розгляду заяви щодо встановлення місця проживання від 17.02.2023 комісією у складі представників виконавчого комітету Тростянецької міської ради було встановлено, що ОСОБА_1 та його мати ОСОБА_3 , до моменту її смерті, проживали разом по АДРЕСА_1 (а.с. 18).

Відповідно до повідомлення та Інформаційних довідок зі Спадкового реєстру № 72066954, 72066948 від 06.04.2023 наданих державним нотаріусом Тростянецької державної нотаріальної контори Східного управління Міністерства юстиції Воропай В.В., спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилася. Заповіт від імені ОСОБА_3 був посвідчений 16.06.1994 Тростянецькою районною державною нотаріальною конторою 16.06.1994 та зареєстрований у реєстрі за №1-919 (а.с. 58-60).

Державний нотаріус Тростянецької районної державної нотаріальної контори Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Воропай В.В. відмовив позивачеві у вчиненні нотаріальних дій по оформленню спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з пропуском шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини (а.с. 5).

Відповідно до роз`яснень, які містяться в абзаці 3 пункту 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Ураховуючи, що державним нотаріусом, відповідно до статті 49 Закону України «Про нотаріат» було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії,позивач обґрунтовано звернувся до суду.

Вирішуючи заявлену позивачем вимогу про встановлення факту родинних відносин суд враховує наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення факту, що має юридичне значення.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Відповідно до пункту 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.

Згідно висновків Європейського Суду з прав людини, викладених у рішенні по справі «Бочаров проти України» від 17.03.2011 року (остаточне 17.06.2011 року), в пункті 45 якого зазначено, що «Суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумним сумнівом» (див. рішення від 18.01.1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства»). Проте таке доведення може випливати зі співіснування достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою висновків або подібних неспростованих презумпцій щодо фактів (див. рішення у справі «Салман проти Туреччини»)».

Відповідно до статті 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, показаннями свідків.

В ході судового розгляду, установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Макіївка Донецької області народилася ОСОБА_3 , що вбачається із посвідки про народження № НОМЕР_1 (а.с. 11).

10.05.1956 ОСОБА_3 уклала шлюб з ОСОБА_6 та після реєстрації шлюбу змінила прізвище на « ОСОБА_3 », що вбачається із актового запису про шлюб за №12, складеного 10.05.1956 виконавчим комітетом Крисківської сільської ради Коропського району Чернігівської області (а.с. 49-50).

ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Тростянець Сумської області народився ОСОБА_1 , батьками якого, згідно свідоцтва про народження від 21.08.1961 серії НОМЕР_2 , записані ОСОБА_8 та ОСОБА_3 (а.с. 13, 23).

Рішенням Охтирського райнарсуду постійної сесії в м. Тростянець було визнано недійсним шлюб зареєстрований 11.02.1961 між ОСОБА_8 та ОСОБА_3 з тих підстав, що ОСОБА_3 , перебуваючи у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_6 , вдруге зареєструвала шлюб (а.с.12).

Згідно запису акта про розірвання шлюбу за №132 від 16.12.1971 було зареєстровано розірвання шлюбу між ОСОБА_6 та ОСОБА_3 на підставі рішення суду Тростянецького району Сумської області від 15.12.1966. Після розірвання шлюбу ОСОБА_3 змінила прізвище на « ОСОБА_3 » (а.с. 46).

02.07.1982 Воздвиженською сільською радою Ямпільського району Сумської області за актовим записом № 29 був зареєстрований шлюб між ОСОБА_12 та ОСОБА_3 . Після реєстрації шлюбу ОСОБА_3 змінила прізвище на « ОСОБА_3 » (а.с. 14).

Допитаний у судовому засіданні, як свідок позивач ОСОБА_1 пояснив, що він народився у м. Тростянець Сумської області. Його батьками були ОСОБА_3 та ОСОБА_8 . Разом батьки не жили. Коли він навчався у 4-5 класі, то батько вперше приїхав у м. Тростянець та приходив до нього у школу. В подальшому, вже після закінчення школи, він їздив до батька у АРК Крим. Його батько не спілкувався з матір`ю. Йому відомо про шлюб матері із ОСОБА_12 , який помер перебуваючи у шлюбі із його матір`ю. Про шлюб матері із ОСОБА_7 він дізнався лише зараз. Раніше йому ніхто не розповідав про обставини розлучення батьків. Дошлюбне прізвище матері було « ОСОБА_3 ». Також прізвище « ОСОБА_3 » було у його діда та баби. У матері він один син. Раніше він проживав у Черкаській області, але до матері приїжджав. З 2019 року він постійно проживав із матір`ю, доглядав за нею. Про наявність заповіту він дізнався коли переглядав документи у травні 2022 року та пішов до нотаріуса. Приміщення, де був нотаріус було розбите та лише був номер мобільного телефону за яким необхідно звертатися до нотаріуса. Подзвонивши на той номер телефону йому було повідомлено, що до закінчення воєнного стану продовжується строк на прийняття спадщини на 4 місяці. Згодом він звернувся до нотаріуса, але нотаріус відмовив йому в прийнятті заяви про прийняття спадщини.

Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_14 пояснив, що він знає позивача та його матір ОСОБА_3 , яка проживала по АДРЕСА_1 . Його батьки товаришували з батьками позивача. Періодично позивач приїжджав у гості до матері. Останній час, як погіршився стан здоров`я ОСОБА_3 , позивач постійно проживав з нею близько 2-х років. Позивач був єдиним сином ОСОБА_3 .

Враховуючи досліджені судом письмові докази та показання свідків, поза розумним сумнівом знайшла підтвердження та обставина, що позивач ОСОБА_1 є сином ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Тростянець Сумської області.

Згідно ч. 1 ст. 1217 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до положень ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Позивач є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_3 .

Оскільки факт родинних відносин між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 має для останнього юридичне значення, так як без його встановлення неможливо оформити спадщину, тому позовна заява у цій частині є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Вирішуючи заявлену позивачем вимогу про визначення додаткового строку для прийняття спадщини суд враховує таке.

Частиною першою статті 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Строк прийняття спадщини установлений частиною 1 статті 1270 ЦК України і складає шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з вимогами ч. 1, 3 ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу (шість місяців), не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом указаної норми позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається: 1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори; 2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви. Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини вважаються причини, пов`язані об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення дій для прийняття спадщини.

Сукупність наведених позивачем обставини про те, що він не був обізнаний із наявністю заповіту, на час перебігу строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 розпочалося повномасштабне вторгнення Російської Федерації на територію України у зв`язку з чим було окуповано місто Тростянець, суд вважає такими що дійсно перешкодили позивачеві звернутися до нотаріуса у встановлений строк для прийняття спадщини.

Відповідно до правової позиції Верховного Суду викладеної у постанові від 26.07.2021 по справі № 405/7058/19 необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

З огляду на встановлені судом обставини щодо неподання позивачем до нотаріуса заяви про прийняття спадщини, відсутність заперечень відповідача проти позову, виходячи із загальних засад цивільного судочинства, суд вважає розумним та справедливим визначити позивачу додатковий строк для прийняття спадщини.

Отже, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Керуючись вимогами статей 13, 81, 141, 259, 263-265, 268, 293, 315 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Тростянецької міської ради Сумської області про встановлення факту родинних відносин, визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити повністю.

Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Тростянець Охтирського району Сумської області, є матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю 1 (один) місяць з дня набрання рішенням суду законної сили для подання до нотаріуса заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Тростянець Охтирського району Сумської області.

Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду через Тростянецький районний суд Сумської області шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони:

позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована адреса місця проживання: АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 виданий Золотоніським МРВ УМВС України в Черкаській області 04.06.2004, РНОКПП НОМЕР_4 ;

відповідач - Тростянецька міська рада Сумської області, адреса місцезнаходження: вул. Миру, 6, м. Тростянець, Сумська область, 42600, ЄДРПОУ 24006361.

Повне рішення суду складено 24 квітня 2023 року.

Суддя О. О. Огієнко

СудТростянецький районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення20.04.2023
Оприлюднено25.04.2023
Номер документу110384425
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —588/359/23

Рішення від 20.04.2023

Цивільне

Тростянецький районний суд Сумської області

Огієнко О. О.

Рішення від 20.04.2023

Цивільне

Тростянецький районний суд Сумської області

Огієнко О. О.

Ухвала від 16.03.2023

Цивільне

Тростянецький районний суд Сумської області

Огієнко О. О.

Ухвала від 16.03.2023

Цивільне

Тростянецький районний суд Сумської області

Огієнко О. О.

Ухвала від 23.02.2023

Цивільне

Тростянецький районний суд Сумської області

Огієнко О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні