Рішення
від 13.04.2023 по справі 910/14141/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

13.04.2023Справа №910/14141/22

Господарський суд міста Києва у складі судді Васильченко Т.В., за участю секретаря судового засідання Крисько О.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження матеріали справи №910/14141/22

За позовом Акціонерного товариства "ОТП Банк"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ф-ПРО"

та ОСОБА_1

про стягнення 1576181,90 грн

Представники учасників справи:

від позивача: не з`явився;

від відповідачів: не з`явилися.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Акціонерне товариство «ОТП Банк» (далі - позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовними вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ф-ПРО» (далі - відповідач 1) та ОСОБА_1 (далі - відповідач 2) про стягнення 1576181,90 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 14.06.2021 між позивачем та відповідачем-1 був укладений договір про надання банківських послуг №CR21-504/28-2, зобов`язання за яким забезпечені договором поруки №SR21-676/28-2 від 14.06.2021 укладеного з відповідачем-2, за яким відповідачем-1 отримані кредитні кошти у сумі 4750000,00 грн. Однак в порушення взятих на себе зобов`язань відповідач-1 не в повному обсязі повернув отримані кредитні кошти у встановлений договором термін, у зв`язку з чим позивачем заявлено до солідарного стягнення заборгованість за кредитом у розмірі 1500000,00 грн та заборгованість по сплаті відсотків у розмірі 76181,90 грн.

При цьому, одночасно з позовною заявою позивачем подано заяву про забезпечення позову, відповідно до якої просить вжити заходи забезпечення позову шляхом накладення арешту на частини квартири загальною площею 101,1 кв. м., яка розташована за адресою АДРЕСА_1 та належить ОСОБА_1 на праві спільної часткової власності.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.12.2022 відкрито провадження у справі №910/14141/22 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 17.01.2023.

При цьому, ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.12.2022 відмовлено у задоволенні заяви про забезпечення позову.

У судовому засіданні 17.01.2023 суд, у відповідності до частини 4, 5 статті 233 Господарського процесуального кодексу України, постановив ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання про продовження строку підготовчого провадження на 30 днів, встановлення учасникам процесуальних строків для подання заяв по суті спору та відкладення підготовчого засідання.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.02.2023 призначено підготовче засідання на 21.03.2023.

У судовому засіданні 21.03.2023, виходячи з того, що судом здійснено усі необхідні та достатні дії для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті, суд, у відповідності до частини 4, 5 статті 233 Господарського процесуального кодексу України, постановив ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання, про закриття підготовчого провадження у справі та призначення справи для розгляду по суті на 13.04.2023.

Представник позивача в судове засідання 13.04.2023 не з`явився, втім подав заяву про розгляд справи без його участі.

В свою чергу, відповідачі взагалі в судові засідання не з`являлися, хоча про час, місце та дату розгляду справи повідомлялися належним чином.

Так, частиною 5 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 11 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

З аналізу приписів частини 4 статті 89 Цивільного кодексу України вбачається, що відомості про місцезнаходження юридичної особи вносяться до Єдиного державного реєстру.

За приписами абзацу 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

При цьому, частиною 6 статті 176 Господарського процесуального кодексу України визначено, що у разі якщо відповідачем у позовній заяві вказана фізична особа, що не є підприємцем, суд не пізніше двох днів з дня надходження позовної заяви до суду звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи.

У зв`язку з цим, на підставі ухвали Господарського суду міста Києва від 22.12.2022, судом направлені запити до відповідних органів реєстрації щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) відповідача-2.

У відповідь на запит суду, 09.01.2023 через відділ діловодства суду надійшла відповідь від органу реєстрації з визначенням останнього місця реєстрації ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_2 .

З метою повідомлення відповідача-2 про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження у справі та повідомлення про дату, час та місце розгляду справи були направлені судом рекомендованими листами з повідомленнями про вручення на адресу місцезнаходження відповідача-2, яка повідомлена суду органом реєстрації та співпадає з адресою, визначеною відповідачем-2 в договорі поруки.

Станом на дату розгляду справи конверти з ухвалами суду, які направлялися за адресою місця реєстрації відповідача-2, були повернуті до суду відділенням поштового зв`язку з відмітками «адресат відсутній за вказаною адресою (не з`явилася)».

З метою повідомлення відповідача-1 про розгляд справи судом та про право відповідача-1 подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвали суду про відкриття провадження у справі та повідомлення про дату, час та місце розгляду справи були направлені судом рекомендованими листами з повідомленнями про вручення на адресу місцезнаходження відповідача-1, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 04070, м. Київ, вул. Волоська, буд. 50/38, оф.23.

Станом на дату розгляду справи конверти з ухвалами суду, які направлялися за адресою місцезнаходження відповідача-1, були повернуті до суду відділенням поштового зв`язку з відмітками «адресат відсутній за вказаною адресою (не з`явилася)».

За приписами ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Відтак, в силу вищенаведених положень законодавства, дні проставлення у поштових повідомленнях відміток «адресат відсутній за вказаною адресою», вважаються днями вручення відповідачам відповідних ухвал суду.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

За таких обставин, враховуючи, що позивач подав заяву про розгляд справи без його представника, а відповідачі були належним чином повідомлені про розгляд даної справи і не повідомили суду про причини неявки, суд на місці постановив розгляд справи по суті проводити за їх відсутності.

Разом з цим суд зазначає, що у відповідності до вимог Господарського процесуального кодексу України, відповідачам був встановлений строк для подання відзиву на позовну заяву протягом 16-ти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Втім, відповідачі у визначений законом строк не подали ні відзиву на позовну заяву, ні клопотання про продовження строку на його подання.

Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Приймаючи до уваги, що відповідачі у встановлений строк не подали до суду ані відзиви на позов, ані клопотання про продовження строку на їх подання, а відтак не скористалися наданими їм процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

В нарадчій кімнаті 13.04.2023 судом підписано вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

14 червня 2021 року між Акціонерним товариством «ОТП Банк» (далі - банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ф-ПРО» (далі - клієнт) укладено договір про надання банківських послуг №CR21-504/28-2 (далі - договір), за умовами пункту 2 якого, банк надає на вимогу клієнта банківську послугу, а клієнт приймає банківську послугу та зобов`язується належним чином виконувати зобов`язання, що встановлені в договорі відносно такої банківської послуги, в тому числі своєчасно та в повному обсязі здійснювати оплату послуг банку. Ліміт банківської послуги може змінюватися шляхом укладення договорів про зміну договору.

За умовами пункту 1 договору, банк надає клієнту банківську послугу, а клієнт приймає її на наступних умовах: генеральний ліміт дорівнює UAH 1500000,00, генеральний строк становить період з дати укладення договору до 13.06.2024 року включно з детальним узгодженням умов у пункті 1.1 договору.

Так, пунктом 1.1 договору сторони визначили умови кредиту, а саме: вид банківської послуги - кредитна лінія (п. 1.1.1.1); ліміт та валюта банківської послуги - UAH 1500000,00 (п. 1.1.1.2); дата припинення чинності банківської послуги - 13 червня 2024 року включно або 10 банківський день з дати направлення банком договору про зміну процентної ставки (як цей термін визначено в п.5 договору) на адресу клієнта у разі незгоди останнього з таким новим стандартним розміром комісійної винагороди та іншими умовами (за наявності) та/або відмови клієнта підписати договір про зміну процентної ставки, та/або неотримання банком підписаного сторонами договору про зміну процентної ставки протягом 10 банківських днів з дати направлення договору про зміну процентної ставки на адресу клієнта. При цьому, розмір заборгованості клієнта перед банком за банківською послугою, що визначена у п.1.1.1.1 договору, не повинен перевищувати ліміт банківської послуги, встановлений для кожного періоду строку дії договору у пункті 1.1.1.2 договору (п. 1.1.1.4); період (строк) дозволеного існування заборгованості клієнта за банківською послугою - обраховується з дати укладення договору до дати припинення чинності лімітом банківської послуги. В межах періоду встановлено наступні періоди фінансування: з дати укладення договору до 13.06.2022 року, обидві дати включно (надалі - період фінансування 1), з 14.06.2023 року до 13.06.2023 року, обидві дати включно (надалі - період фінансування 2), з 14.06.2023 року до дати припинення чинності лімітом банківської послуги, обидві дати включно (надалі - період фінансування 3). Клієнт має право подавати банку заяву про надання банківської послуги протягом кожного відповідного періоду фінансування, за умови, що така заява про надання банківської послуги передбачає надання клієнту траншу протягом такого відповідного періоду фінансування (п. 1.1.1.4.1); порядок оплати процентів встановлюється щомісячно, за кожен календарний місяць, в порядку та умовах згідно з пунктом 5 договору (п. 1.1.1.8); розмір та порядок оплати комісійної винагороди визначається як грошова сума, що становить 0,5% від суми наданого кредиту (кредитної лінії) («комісія за надання ліміту банківської послуги»), підлягає сплаті клієнтом банку протягом 10 (десяти) календарних днів починаючи з дати укладання договору, але в будь-якому разі, до видачі кредиту (траншу), грошова сума, що становить 0,5% від суми наданого кредиту (кредитної лінії) (призначення платежу «комісія за управління банківською послугою»), підлягає сплаті клієнтом банку протягом 10 (десяти) календарних днів починаючи з дати укладання договору, але в будь-якому разі, до видачі кредиту (траншу) - (п. 1.1.1.10).

Визначення термінів та понять викладено у пункті 1.2 договору, за умовами якого: банківська послуга - послуга банку на користь клієнта щодо надання банком банківського кредиту у формі кредитної лінії відповідно до умов чинного законодавства України, банківської ліцензії банку, а також договору, проте, якщо інше прямо не вказано у договорі, до них не належить зобов`язання банку перед клієнтом згідно договором(ами) банківського рахунку та/або депозитним(и) договором(ами); генеральний ліміт - максимально допустимий (дозволений) розмір заборгованості клієнта перед банком щодо банківської послуги, що встановлюється сторонами в пункті 1.1 договору; кредитна лінія - кредит на відновлювальній (повторне/неодноразове отримання) основі.

Ціна (сума) договору дорівнює генеральному ліміту (п. 3 договору).

Строк дії договору дорівнює генеральному строку за обставини, що відсутній випадок невиконання умов договору. За обставини наявності випадку невиконання умов договору, договір залишається чинним до тих пір, поки всі зобов`язання клієнта перед банком не будуть виконані в повному обсязі. Цей договір не поширюється на зобов`язання, що виникли у сторін до укладення ними договору, якщо інше прямо не передбачене ним. Закінчення строку дії договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, що мало місце під час дії договору (пункт 4 договору).

Плата за банківську послугу погоджена сторонами у пункті 5 договору. Так, банк здійснює надання банківських послуг за плату, що має сплачуватися клієнтом банку у порядку та на умовах договору виключно у безготівковій формі. Видами плат можуть бути проценти та/або комісійна винагорода, проте цей перелік не є вичерпним і сторонами можуть бути погоджені інші види плати. Розмір плати визначається сторонами в договорі. Проценти розраховуються на підставі процентної ставки. Процентна ставка є змінюваною. База нарахування для банківської послуги - становить 365 днів. Проценти щодо такої банківської послуги як кредит, кредитна лінія, виконання зобов`язань відносно якої здійснюється клієнтом вчасно, без-будь яких порушень, нараховані станом на день нарахування процентів, повинні сплачуватися клієнтом банку протягом 1 банківського дня наступного за таким днем нарахування процентів. При цьому, якщо дата здійснення платежу щодо сплати процентів припадає на не банківський день, платіж здійснюється в 1 банківський день, наступний за таким не банківським днем.

Порядок надання/отримання банківської послуги визначено сторонами у пункті 6 договору, за умовами якої банк здійснює надання банківської послуги клієнту відповідно до заяви про надання банківської послуги, яка кожного разу надається клієнтом банку в письмовому вигляді. Клієнт надає банку заяву про надання банківської послуги, щонайменше за 3 банківські дні до передбачуваної клієнтом дати надання банківської послуги.

З аналізу приписів пункту 8 договору вбачається, що сторони погодили виконання боргових зобов`язань за ініціативою банку. Так, незалежно від (додатково до) інших положень договору банк вправі вимагати виконання боргових зобов`язань в цілому або у визначеній банком частині за умови настання будь-якої з наступних обставин: зміною обставин на міжбанківському валютному ринку України, та/або якщо клієнт, та/або треті особи, що є заставодавцями/поручителями/гарантами за клієнта, є неплатоспроможним(и); та/або якщо компетентний орган клієнта, та/або третіх осіб, що є заставодавцями/поручителями/ гарантами за клієнта, прийме рішення стосовно оголошення банкрутства, та/або здійснення ліквідації; та/або якщо за оцінкою банку фінансової звітності клієнта та/або фінансової звітності третіх осіб, що є заставодавцями/поручителями/гарантами за клієнта, буде зроблено висновок, що фінансовий стан клієнта та/або третіх осіб, що є заставодавцями/поручителями/ гарантами за клієнта, є такими, що погіршився та/або погіршується у порівнянні з тим станом, який існував на момент прийняття банком рішення про укладення договору, та/або настання випадку не виконання клієнтом умов договору та/або настання випадку невиконання клієнтом та/або третіми особами, що є заставодавцями/поручителями/гарантами за клієнта будь-якого зобов`язання перед банком та/або ТОВ «ОТП Лізинг» та/або перед іншою фінансовою/кредитною установою (відповідно до існуючих договорів або таких, що будуть укладені у майбутньому) та/або наявність інших обставин, що свідчать проте, що боргові зобов`язання відносно наданої банківської послуги своєчасно не будуть виконані. Таке виконання боргових зобов`язань повинно бути здійснено клієнтом протягом 7 банківських днів з дня пред`явлення банком клієнту відповідної письмової вимоги про це, окрім випадків, коли підставою для пред`явлення банком такої письмової вимоги є неплатоспроможність клієнта та/або третіх осіб, що є заставодавцями/поручителями/ гарантами за клієнта, та/або прийняття рішення компетентним органом клієнта та/або третіх осіб, що є заставодавцями/поручителями/гарантами за клієнта, та/або судом стосовно оголошення/порушення справи щодо банкрутств, та/або здійснення ліквідації та/або реорганізації клієнта та/або третіх осіб, що є заставодавцями/поручителями/гарантами за клієнта. В таких випадках виконання боргових зобов`язань повинно бути здійснене клієнтом протягом 3 банківських днів з дня пред`явлення банком клієнту відповідної письмової вимоги про це.

Банк зобов`язується надати банківську послугу клієнту відповідно до положень договору за умови відсутності підстав (обставин) для відмови в погодженні (не прийнятті до) виконання заяви про надання банківської послуги та/або відмови в наданні банківської послуги, та/або вимоги банку щодо виконання боргових зобов`язань (пункт 9 договору).

Права та обов`язки клієнта визначені умовами пунктів 10 та 11 договору, за змістом яких сторонами погоджено, що клієнт має право на отримання банківської послуги від банку виключно в порядку та на умовах, визначених в договорі. Клієнт зобов`язаний належним чином (без будь-яких порушень) виконувати боргові зобов`язання у відповідності до положень договору. Клієнт зобов`язаний протягом строку дії договору підтримувати чинність всіх заяв та гарантій, що надані клієнтом в договорі.

Умовами пункту 16 договору сторони визначили, що договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами (дата договору), включаючи всі додатки до нього (додатки складають невід`ємну частину цього договору, і діє до виконання сторонами взятих на себе зобов`язань по цьому договору в повному обсязі.

З матеріалів справи вбачається, що позивач взяті на себе зобов`язання виконав належним чином, надавши Товариству з обмеженою відповідальністю «Ф-ПРО» банківську послугу - кредит у розмірі 4750000,00 грн, що підтверджується виписками з особового рахунку клієнта та меморіальними ордерами №2462283 від 02.07.2021 на суму 450000,00 грн, №902220 від 01.07.2021 на суму 400000,00 грн, №12692671 від 08.07.2021 на суму 300000,00 грн, №8078104 від 06.07.2021 на суму 350000,00 грн, №15769552 від 10.08.2021 на суму 200000,00 грн, №15769327 від 10.08.2021 на суму 200000,00 грн, №32961896 від 21.09.2021 на суму 250000,00 грн, №31382511 від 20.09.2021 на суму 200000,00 грн, №7981286 від 04.11.2021 на суму 200000,00 грн, №528064 від 01.11.2021 на суму 150000,00 грн, №15424357 від 09.11.2021 на суму 100000,00 грн, №13259169 від 08.11.2021 на суму 200000,00 грн, №40369897 від 24.11.2021 на суму 200000,00 грн, №30848466 від 18.11.2021 на суму 200000,00 грн, №45239752 від 28.12.2021 на суму 250000,00 грн, №25955988 від 16.12.2021 на суму 200000,00 грн, №40565631 від 27.01.2022 на суму 200000,00 грн, №24823745 від 18.01.2022 на суму 200000,00 грн, №9665577 від 07.02.2022 на суму 200000,00 грн, №6557909 від 04.02.2022 на суму 150000,00 грн та №27780011 від 17.02.2022 на суму 150000,00 грн.

Позаяк, клієнт свої боргові зобов`язання з повернення кредитних коштів та сплати процентів у відповідності до положень договору у порядку та строки, передбачені договором належним чином не виконав, повернувши лише 3250000,00 грн.

У зв`язку з порушенням клієнтом взятих на себе зобов`язань за договором про надання банківських послуг №CR21-504/28-2 від 14.06.2021, а саме: непогашенням належних до сплати сум кредиту та не сплатою відсотків, банк направив досудову вимогу №73-3-2/5044 від 03.11.2022 Товариству з обмеженою відповідальністю «Ф-ПРО» про погашення заборгованості по наданій банківській послузі - кредиту у повному обсязі протягом 7 банківських днів з дня пред`явлення банком цієї вимоги у розмірі 1500000,00 грн та відсотків у розмірі 76181,90 грн.

При цьому, беручи до уваги, що кредитні зобов`язання клієнта за договором про надання банківських послуг №CR21-504/28-2 від 14.06.2021, забезпечені договором поруки №SR21-676/28-2 від 14.06.2021, банк звернувся до поручителя з повідомленням про порушення №73-3-2/5043 від 03.11.2022, в якому з посиланням на пункт 13 договору поруки вимагав від поручителя виконати порушене клієнтом зобов`язання у триденний строк з моменту направлення цієї вимоги та сплатити заборгованість по тілу кредиту у розмірі 1500000,00 грн та по відсоткам за користування кредитом у розмірі 76181,90 грн.

Однак, вказані вимоги банку, залишені відповідачами без відповіді та задоволення, у зв`язку з чим банк звернувся до суду з даним позовом.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді обставин справи у судовому засіданні в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов таких висновків.

Стаття 509 Цивільного кодексу України визначає, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до статей 11, 629 Цивільного кодексу України договір є однією з підстав виникнення зобов`язань та є обов`язковим для виконання сторонами.

Зобов`язання, в силу вимог статей 526, 525 Цивільного кодексу України, має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічна за змістом норма міститься і у ст. 193 Господарського кодексу України.

Укладений між сторонами договір за своєю правовою природою є кредитним договором, а відповідно до частини 1 статті 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

Приписами частини 2 вищевказаної статті Цивільного кодексу України передбачено, що до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

За частиною 1 статті 1049 Цивільного кодексу України, позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.

Згідно зі ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Умовами пункту 1.1.1.4 договору про надання банківських послуг сторони визначили, що дата припинення чинності банківської послуги - 13 червня 2024 року включно.

При цьому, у пункті 8 договору викладено застереження, за яким банк незалежно від (додатково до) інших положень договору вправі вимагати виконання боргових зобов`язань в цілому або у визначеній банком частині за умови невиконання клієнтом та/або третіми особами, що є поручителями будь-якого зобов`язання перед банком. Таке виконання боргових зобов`язань повинно бути здійснено клієнтом протягом 7 банківських днів з дня пред`явлення банком клієнту відповідної письмової вимоги про це, окрім випадків, коли підставою для пред`явлення банком такої письмової вимоги є неплатоспроможність клієнта та/або третіх осіб, що є поручителями, в таких випадках виконання боргових зобов`язань повинно бути здійснене клієнтом протягом 3 банківських днів з дня пред`явлення банком клієнту відповідної письмової вимоги про це.

Таким чином, у відповідності до умов договору та змісту досудової вимоги, Товариство з обмеженою відповідальністю «Ф-ПРО» зобов`язане було погасити заборгованість за банківською послугою - кредитна лінія, протягом 7 банківських днів з дня пред`явлення даної вимоги банком, тобто включно до 14.11.2022.

Однак, зазначене боргове зобов`язання клієнтом не було виконане у встановлений банком строк, у зв`язку з чим заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю «Ф-ПРО» за основною сумою кредиту є простроченою у повному обсязі.

Отже, з урахуванням положень ст. 530 Цивільного кодексу України та змісту досудової вимоги, строк виконання грошового зобов`язання з повернення кредитних коштів, отриманих за договором про надання банківських послуг №CR21-504/28-2 від 14.06.2021 на момент розгляду справи настав.

Втім, як встановлено судом, Товариство з обмеженою відповідальністю «Ф-ПРО» погашення заборгованості за договором не здійснило.

Разом з цим, у відповідності до статті 1054 Цивільного кодексу України до зобов`язань позичальника за кредитним договором належить і сплата процентів.

Статтею 1056-1 Цивільного кодексу України передбачено, що процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором. Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів на дату укладення договору. Фіксована процентна ставка є незмінною протягом усього строку кредитного договору. Встановлений договором розмір фіксованої процентної ставки не може бути збільшено кредитодавцем в односторонньому порядку. Умова договору щодо права кредитодавця змінювати розмір фіксованої процентної ставки в односторонньому порядку є нікчемною. Якщо інше не встановлено законом, у разі застосування змінюваної процентної ставки кредитодавець самостійно, з визначеною у кредитному договорі періодичністю, має право збільшувати та зобов`язаний зменшувати процентну ставку відповідно до умов і в порядку, встановлених кредитним договором. Кредитодавець зобов`язаний письмово повідомити позичальника, а в разі збільшення процентної ставки - поручителя та інших зобов`язаних за договором осіб про зміну процентної ставки протягом 15 календарних днів, що настають за днем, з якого застосовується нова ставка. У разі застосування змінюваної процентної ставки у кредитному договорі визначається максимальний розмір процентної ставки, що може бути застосований.

За змістом умов пункту 5 договору про надання банківських послуг встановлено, що банк здійснює надання банківських послуг за плату, що має сплачуватися клієнтом банку в порядку та на умовах договору виключно в безготівковій формі. Видами плат можуть бути проценти та/або комісійна винагорода, проте цей перелік не є вичерпним і сторонами можуть бути погоджені інші види виплат. Проценти щодо такої банківської послуги як кредит, кредитна лінія, виконання зобов`язань відносно якої здійснюється клієнтом вчасно, без-будь яких порушень, нараховані станом на день нарахування процентів, повинні сплачуватися клієнтом банку протягом 1 банківського дня наступного за таким днем нарахування процентів. При цьому, якщо дата здійснення платежу щодо сплати процентів припадає на не банківський день, платіж здійснюється в 1 банківський день, наступний за таким не банківським днем.

Пунктом 1.1.1.6.1 договору про надання банківських послуг визначено стандартний розмір базової процентної ставки - індекс UIRD (3 міс.) +7% річних. Протягом строку дії договору банк має право ініціювати зміну стандартного розміру процентної ставки в порядку, передбаченому в пункті 5 договору.

Відтак, у відповідності до умов договору, за надання банківської послуги, банком у відповідності до пункту 5 договору про надання банківських послуг нараховано відсотки за користування кредитом станом на 02.11.2022 у загальному розмірі 76181,90 грн.

Перевіривши наданий позивачем розрахунок відсотків суд дійшов висновку про їх обґрунтованість, вірність та відповідність фактичним обставинам справи і нормам чинного законодавства, тому вимоги позивача в цій частині також підлягають задоволенню.

При цьому, суд зауважує на тому, що у зв`язку з введенням в Україні воєнного стану з 24.02.2022 відповідно до Указу Президента України №64/2022 від 24.02.2022, розділ Прикінцевих та Перехідних положень Цивільного кодексу України доповнено пунктом 18 відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» №2120-ІХ від 15.03.2022 за яким, у період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану та у тридцятиденний строк після його припинення або скасування у разі прострочення позичальником виконання грошового зобов`язання за договором, відповідно до якого позичальнику було надано кредит (позику) банком або іншим кредитодавцем (позикодавцем), позичальник звільняється від відповідальності, визначеної статтею 625 цього Кодексу, а також від обов`язку сплати на користь кредитодавця (позикодавця) неустойки (штрафу, пені) за таке прострочення. Установлено, що неустойка (штраф, пеня) та інші платежі, сплата яких передбачена відповідними договорами, нараховані включно з 24 лютого 2022 року за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) за такими договорами, підлягають списанню кредитодавцем (позикодавцем).

Тобто, у період дії в Україні воєнного стану та у тридцятиденний строк після його припинення або скасування у разі прострочення позичальником виконання грошового зобов`язання за кредитним договором, позичальник звільняється від відповідальності, визначеної статтею 625 цього Кодексу, а також від обов`язку сплати на користь кредитодавця (позикодавця) неустойки (штрафу, пені) за таке прострочення.

Тоді як за обставин даної справи, судом встановлено, що нараховані банком проценти є платою банку за надану банківську послугу - кредитну лінію, нарахування та стягнення яких згідно приписів чинного законодавства України у період воєнного стану, не заборонено.

При цьому, позивач заявив позовні вимоги про стягнення суми заборгованості з відповідачів солідарно, з огляду на те, що 14.06.2021 між Акціонерним товариством «ОТП Банк» (далі - банк) та ОСОБА_1 (далі - поручитель) був укладений договір поруки №SR21-676/28-2 (далі - договір поруки), за умовами пункту 2 якого: в силу поруки, створеної відповідно до умов договору поруки, поручитель поручається перед банком за виконання клієнтом боргових зобов`язань; поручитель відповідає перед банком за порушення (невиконання та/або неналежне виконання) боргових зобов`язань клієнтом; порукою забезпечується виконання боргових зобов`язань у повному обсязі.; порука та солідарний обов`язок поручителя перед банком виникають з моменту укладення договору поруки та є чинними протягом всього строку (терміну) дії боргових зобов`язань.

Ціна (сума) договору дорівнює генеральному ліміту у випадку визначення генерального ліміту у валюті гривня, або гривневому еквіваленті генерального ліміту - у випадку визначення генерального ліміту в валюті іншій, ніж гривня, із застосуванням валютного курсу НБУ, встановленого на (для) дату(и) визначення. Значення генерального ліміту наведене в пункті 20 договору поруки (пункту 5 договору поруки).

Умовами пункту 6 договору поруки сторони погодили, що строк дії договору дорівнює генеральному строку за обставини, що відсутній випадок невиконання умов договору. За обставини наявності випадку невиконання умов договору, договір залишається чинним до тих пір, поки всі зобов`язання клієнта перед банком не будуть виконані в повному обсязі. Значення генерального строку наведене у пункті 20 договору поруки.

За умовами ст. 553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі.

У разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки (ст. 554 ЦК України).

Пунктом 3 договору поруки визначено, що клієнт та поручитель відповідають перед банком як солідарні боржники. Поручитель відповідає перед банком в тому ж обсязі, що і клієнт, в таких же порядку і строках, що і клієнт. Банк має право вимагати виконання боргових зобов`язань частково або в повному обсязі як від клієнта та поручителя разом, так і від будь-кого з них окремо. Банк, у разі одержання виконання боргових зобов`язань клієнтом та/або поручителем не в повному обсязі, має право вимагати/отримати неодержані/невиконані боргові зобов`язання від клієнта та/або поручителя. І клієнт, і поручитель залишаються зобов`язаними доти, доки боргові зобов`язання не будуть виконані у повному обсязі.

Пунктом 14 договору поруки сторони визначили виконання зобов`язань клієнта, а саме, що за вимогою банку, банк вимагає від поручителя як солідарного боржника за борговими зобов`язаннями виконувати боргові зобов`язання в порядку та строки, передбачені договором. Сторони підтверджують, що положення цього пункту є достатньою підставою для цілей здійснення поручителем виконання боргових зобов`язань згідно договору без необхідності направлення банком поручителю будь-якої додаткової вимоги, так само як без необхідності наявності будь-якого порушення договору. У разі порушення боргових зобов`язань та/або умов договору поруки, тобто невиконання та/або неналежне виконання боргових зобов`язань клієнтом та/або поручителем в порядку та строки, встановлені договором, банк направляє/надсилає клієнту/поручителю письмове(і) повідомлення про порушення, (надалі - повідомлення про порушення), суттєво за формою, що наведена у пункті 19 договору поруки. В повідомленні про порушення, зокрема, зазначається стислий зміст порушених зобов`язань/умов, а також вимога про виконання порушених зобов`язань/умов протягом певного строку. Якщо протягом встановленого в повідомленні про порушення строку вимога про виконання порушеного/них зобов`язання/умов залишається без задоволення, банк вправі звернутись у будь-який час за захистом своїх порушених прав до суду у встановленому законом порядку.

Як встановлено судом, банк звертався до поручителя з повідомленням про порушення №73-3-2/5043 від 03.11.2022, в якому з посиланням на пункт 13 договору поруки вимагав від поручителя виконати порушене клієнтом зобов`язання у триденний строк з моменту направлення цієї вимоги та сплатити заборгованість по тілу кредиту у розмірі 1500000,00 грн та по відсоткам за користування кредитом у розмірі 76181,90 грн, втім вказана вимога банку залишена поручителем без відповіді та задоволення.

Таким чином, у зв`язку з невиконанням відповідачем-1 умов договору про надання банківських послуг суд вважає обґрунтованим стягнення із відповідачів солідарно заявленої до стягнення заборгованості.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до статей 76-79 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

За приписами ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідачі під час розгляду справи не скористалися своїм правом на подання відзиву, як і не надали доказів які б свідчили про відсутність у них обов`язку сплатити заявлені до стягнення кошти.

Відповідно до статті 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору у разі задоволення позову покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, враховуючи положення ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідачів.

Керуючись статтями 13, 73, 74, 76-80, 129, 178, 202, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги Акціонерного товариства «ОТП Банк» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ф-ПРО» та ОСОБА_1 про стягнення 1576181,90 грн задовольнити.

2. Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ф-ПРО» (04070, м. Київ, вул. Волоська, буд. 50/38, оф. 23, ідентифікаційний код 39940712) та фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Акціонерного товариства «ОПТ Банк» (01601, м. Київ, вул. Жилянська, буд. 43, ідентифікаційний код 21685166) заборгованість за кредитом в сумі 1500000 (один мільйон п`ятсот тисяч) грн 00 коп. та заборгованість по відсоткам за користування кредитом у розмірі 76181 (сімдесят шість тисяч сто вісімдесят одна) грн 90 коп.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ф-ПРО» (04070, м. Київ, вул. Волоська, буд. 50/38, оф. 23, ідентифікаційний код 39940712) на користь Акціонерного товариства «ОПТ Банк» (01601, м. Київ, вул. Жилянська, буд. 43, ідентифікаційний код 21685166) судовий збір в сумі 11821 (одинадцять тисяч вісімсот двадцять одна) грн 37 коп.

4. Стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Акціонерного товариства «ОПТ Банк» (01601, м. Київ, вул. Жилянська, буд. 43, ідентифікаційний код 21685166) судовий збір в сумі 11821 (одинадцять тисяч вісімсот двадцять одна) грн 36 коп.

5. Видати накази позивачу після набрання рішенням суду законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення, відповідно до ст. 256 Господарського процесуального кодексу України може бути оскаржено до апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 24.04.2023.

Суддя Т.В. Васильченко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення13.04.2023
Оприлюднено25.04.2023
Номер документу110393239
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності

Судовий реєстр по справі —910/14141/22

Ухвала від 23.06.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Васильченко Т.В.

Ухвала від 20.06.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Васильченко Т.В.

Ухвала від 15.06.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Васильченко Т.В.

Рішення від 13.04.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Васильченко Т.В.

Ухвала від 21.03.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Васильченко Т.В.

Ухвала від 21.03.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Васильченко Т.В.

Ухвала від 21.03.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Васильченко Т.В.

Ухвала від 13.02.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Васильченко Т.В.

Ухвала від 07.02.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Васильченко Т.В.

Ухвала від 07.02.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Васильченко Т.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні